Nemokamos ir mokamos gimdymo paslaugos

Vyras laiko moters ranką gimdymo metu Motortion Films | Shutterstock.com

Visoms privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustoms moterims gimdymas sveikatos priežiūros įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK), nieko nekainuoja. Reikia susimokėti tik už papildomas paslaugas, jeigu gimdyvė jų pageidauja.

Nemokamas gimdymas Lietuvoje PSD apdraustoms moterims

Pagal sveikatos draudimo įstatymą moterys, kurioms įstatymų nustatyta tvarka yra suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos, ir nedirbančios moterys nėštumo laikotarpiu 70 dienų iki gimdymo (t. y. nuo 28 nėštumo savaitės) ir 56 dienas po gimdymo yra apdraustos privalomuoju sveikatos draudimu (PSD).

Norėdamos išeiti į nėštumo ir gimdymo atostogas, turite tai aptarti su jus prižiūrinčiu gydytoju, kuris suformuos elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą.

Jeigu jūs dirbate, teritorinės ligonių kasos informaciją apie jūsų sveikatos draudimą gaus iš kitų registrų, t.y. sveikatos draudimas galios ir jums nieko papildomai daryti nereikės.

Jeigu jūs nedirbate, turėsite pati kreiptis į teritorines ligonių kasas dėl privalomojo sveikatos draudimo patvirtinimo: tam jums reikės turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir gydytojo išduotą pažymėjimą, patvirtinantį 28 savaičių nėštumą arba numatomo gimdymo datą.

Turėdama PSD galėsite nemokamai gimdyti bet kurioje ligoninėje, klinikose ar gimdymo namuose, kurie yra sudarę sutartį su teritorinėmis ligonių kasomis. Jums tereikės turėti savo asmens dokumentą ir nėščiosios kortelę (Forma Nr. 025-113/a).

Dauguma besilaukiančių dar gerokai prieš gimdymą apsilanko būsimoje gimdymo vietoje, apžiūri gimdyklas ir palatas, pabendrauja su personalu ir išsirenka joms patikusius gimdymo namus ar kitą įstaigą, tačiau to daryti nebūtina, t.y. pajutusi artėjantį gimdymą galite tiesiog atvykti gimdyti.

Nemokamas gimdymas ES šalyse draustoms moterims

Jeigu gyvenate ir esate apdrausta sveikatos draudimu ne Lietuvoje, bet vienoje iš Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalių ar Šveicarijos Konfederacijoje, gimdymas jums nekainuos, tačiau prieš tai turėsite gauti Formą S2 (anksčiau – E 112) ir ją turėti gimdymo metu. Šią formą išduoda šalies, kurioje gyvenate ir esate drausta, sveikatos draudimo įstaiga.

Jeigu iki gimdymo jums reikės papildomos medicininės nėštumo priežiūros, t.y. į Lietuvą atvyksite anksčiau ir norėsite, kad jūsų nėštumo eigą stebėtų gydytojas, jums reikės turėti Europos sveikatos draudimo kortelę. Ją taip pat išduos šalies, kurioje gyvenate ir esate drausta, ssveikatos draudimo įstaiga.

Mokamas gimdymas

Jeigu moteris nėra apdrausta nei Lietuvoje, nei vienoje iš Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalių ar Šveicarijos Konfederacijoje, už gimdymą jai reikės susimokėti. Norint išsiaiškinti tikslias kainas ir sąlygas, reikėtų kreiptis į pasirinktą ligoninę ar gimdymo namus.

Gimdymo paslaugą gali teikti ir privačios gydymo įstaigos (šiuo metu tokią paslaugą Lietuvoje teikia tik Baltijos ir Amerikos klinika), tuomet už gimdymą reikia susimokėti savo lėšomis. Jeigu turite privatų sveikatos draudimą, reikėtų kreiptis į draudimo bendrovę ir pasidomėti kokias paslaugas ji kompensuoja.

Lietuvoje jau yra patvirtinta gimdymo namuose tvarka, tačiau nė viena sveikatos priežiūros ir gydymo įstaiga dar nepradėjo teikti šios paslaugos. Kuomet (jeigu) gimdymo namuose paslauga bus pradėta teikti, ji nebus kompensuojama, t.y. už gimdymą reikės susimokėti savo lėšomis.

Papildomos, mokamos paslaugos gimdymo metu

Reikia susimokėti arba sumokėti kainų skirtumą už papildomus, moters iniciatyva arba gydytojui rekomendavus atliekamus tyrimus, kitas paslaugas, brangesnius vaistus. Apie jų kainą turi įspėti medicinos personalas, gimdyvė turi teisę atsisakyti šių mokamų paslaugų, tyrimų, vaistų, medicinos priemonių ir rinktis tas, kurias kompensuoja valstybė.

Didesnės ligoninės, klinikos, gimdymo namai dažnai siūlo įvairių, papildomų paslaugų gimdyvėms ir jų šeimos nariams. Šios paslaugos yra mokamos ir jų kaina priklauso nuo konkrečios paslaugos ir ją teikiančios įstaigos.

Mokamos paslaugos gimdymo metu:

  • Konkretaus gydytojo ir/arba akušerio pasirinkimas (~200 eur renkantis gydytoją, ~100 eur - akušerį);
  • Mokamos palatos, kuriose yra pagerintos gyvenimo sąlygos (kaina gali svyruoti nuo ~15 iki 30 eurų, priklausomai nuo palatos);
  • Papildoma sulankstoma lovelė palatoje (~10 eur);
  • Paskaitos nėščiosioms ir pagimdžiusioms moterims (kaina gali svyruoti nuo ~3-4 iki 7-10 eur žmogui) ir kt.
  • Cezario pjūvio operacija pagal moters pageidavimą. Nuo 2024 m. įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą, t.y. nesant medicininių indikacijų. Dėl galimybės pasirinkti šį gimdymo būdą su tokia paslaugą teikiančia įstaiga reikia tartis iš anksto (nuo 22 iki 37 nėštumo savaitės), pasirašyti sutartį, sumokėti su būsimą operaciją.

Už visas papildomas, mokamas paslaugas turi būti mokama „oficialiai“, t.y. gydymo įstaigos kasoje, pagal gydymo įstaigoje galiojančią tvarką. Jūs turite teisę reikalauti kasos čekio, kasos pajamų orderio kvito, sąskaitos - faktūros.

Kur kreiptis, jeigu gydytojas prašo kyšio?

Turite prisiminti, kad tiek kyšio davimas, tiek ir jo prašymas arba paėmimas yra nusikaltimas.

Jeigu susidūrėte su situacija, kuomet gydytojas ar kitas medicinos personalo darbuotojas prašo kyšio, turėtumėte kreiptis į:

  • Toje gydymo įstaigoje dirbančius darbuotojus, kurie atsakingi korupcijos prevenciją ir kontrolę (jų vardai ir pavardės, darbo kabineto numeriai ir kiti kontaktiniai duomenys būna nurodyti įstaigos informaciniuose stenduose, internetiniuose puslapiuose);
  • Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), visą parą „karštosios linijos“ telefonu Vilniuje 852663333 arba el.paštu [email protected];
  • Sveikatos apsaugos ministeriją, nemokamu pasitikėjimo telefonu 880066004 arba el.paštu [email protected].

Susiję straipsniai

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant

Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. Numatyti atvejai, kai gimdyvė galės prašyti šios operacijos.