Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą (2)

Moteris laiko ant rankų vaiką, cezario pjūvio operacijos randas Regina Burganova | Shuutterstock.com

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą, t.y. nesant medicininių indikacijų. Ši paslauga yra mokama.

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą iki 2024 m.

Iki 2023 m. cezario pjūvio operacijos buvo atliekamos tik esant absoliučioms medicininėms indikacijoms (pavyzdžiui, sėdmeninė pirmeiga, sunki preeklampsija, eklampsija, centrinė ar dalinė placentos pirmeiga ir kt.).

Plačiau skaitykite:

Nuo 2023 m. įsigaliojo tvarka, kuomet dalis moterų galėjo savo nuožiūra rinktis cezario pjūvio operaciją, t.y. cezario pjūvio operacija galėjo būti atliekama pagal pageidavimą, jeigu yra santykinių medicininių indikacijų (pavyzdžiui, pirmas gimdymas 40+ m., nėščiųjų diabetas, nėščiųjų hipertenzija ir kt.).

Plačiau skaitykite:

Nuo 2024 m. cezario pjūvio operacija gali būti atliekama pagal pageidavimą ir nesant medicininių indikacijų.

Cezario pjūvio operacijos pagal pageidavimą tvarka

 • Artėjant gimdymo terminui nėščioji turėtų kreiptis į pasirinktą įstaigą, teikiančią cezario pjūvio pagal pageidavimą paslaugą. Pavyzdžiui, „Vilniaus gimdymo namai“ skelbia, kad nėščioji į įstaigą turėtų kreiptis nuo 22 iki 37 nėštumo savaitės.
 • Moterį konsultuoja gydytojas akušeris - ginekologas. Konsultacijos metu jis turėtų surinkti anamnezę ir informuoti moterį apie cezario pjūvio operacijos indikacijas, rizikas, komplikacijas, operacijos eigą ir pooperacinį laikotarpį, taip pat paaiškinti ir vaginalinio gimdymo naudą bei rizikas. Ši konsultacija yra mokama.
 • Moteris, atsižvelgusi į konsultacijos metu gautą informaciją, turi priimti sprendimą dėl cezario pjūvio operacijos.
 • Jeigu moteris pageidauja operacijos, yra sudaroma sutartis ir paskiriama posėdžio, kurio metu bus priimtas galutinis sprendimas, data ir laikas. Šis posėdis yra mokamas.
 • Posėdžio metu daugiadalykė specialistų komanda įvertina sveikatos priežiūros specialistų išvadas, jeigu yra poreikis, siunčia moterį papildomiems tyrimams ir priima sprendimą dėl galimybės atlikti cezario pjūvio operaciją.
 • Jeigu yra priimamas sprendimas neatlikti cezario pjūvio operacijos, moteriai turi būti paaiškintos tokio sprendimo priežastys.
 • Jeigu yra priimamas sprendimas, kad cezario pjūvį atlikti galima, moteris turi už jį susimokėti iš anksto, per sutartyje nurodytą terminą.
 • Sumokėjus už planuojamą cezario pjūvio operaciją yra paskiriama jos data (po 39 nėštumo savaitės).
 • Nurodytą dieną moteris turi atvykti į įstaigą ir su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
 • Jeigu nėštumo metu atsiranda kontrindikacijų sutartam cezario pjūviui, sutartis gali būti nutraukiama. t.y. įstaigoje cezario pjūvis atliktas nebus.
 • Jeigu gimdymas prasideda anksčiau nei numatyta cezario pjūvio data, reikėtų atvykti į įstaigą, kurioje buvo planuojama atlikti cezario pjūvį. Atvykus yra vertinama moters būklė ir jeigu nėra kontrindikacijų, yra atliekamas sutartas cezario pjūvis. Jeigu kontrindikacijų vis tik yra ir cezario pjūvio atlikti negalima, kiekvienu individualiu atveju yra teikiama kita reikiama pagalba ir priežiūra. 

Tiksli cezario pjūvio operacijos pagal pageidavimą tvarka priklauso nuo konkrečios įstaigos ir jos pasitvirtinto tvarkos aprašo, t.y. įstaigos vidinių taisyklių.

Sveikatos priežiūros įstaigos atliekančios cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą

Nors sveikatos apsaugos ministras įsakymu patvirtino leidimą atlikti cezario pjūvio operaciją pagal gimdyvės pageidavimą, tik nedaugelis sveikatos priežiūros įstaigų ėmėsi šią paslaugą teikti.

Žinoma, tikėtina, kad paslaugą teikiančių įstaigų sąrašas plėsis - įstaigoms užtrunka apsibrėžti vidaus tvarką, susidaryti tvarkos aprašus ir kt.

Sveikatos priežiūros įstaigų, kurios atlieka cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą, sąrašas:

 • Klaipėdos universiteto ligoninė
 • Vilniaus gimdymo namai
 • Baltijos Amerikos klinika

Ar gydytojas/ įstaiga gali atsisakyti atlikti cezario pjūvio operaciją pagal moters pageidavimą?

Taip. Tiek įstaiga, tiek ir konktretus gydytojas gali atsisakyti atlikti cezario pjūvį pagal moters pageidavimą.

Ministro įsakyme skelbiama ir tai, kad „gydytojas akušeris ginekologas turi teisę atsisakyti atlikti cezario pjūvio operaciją, jeigu tai prieštarauja gydytojo moralinėms vertybėms ar nuostatoms“. Šis punktas leidžia suprasti, kad net jeigu įstaiga ir yra pasitvirtinusi vidaus tvarką bei yra pasirengusi atlikti cezario pjūvio operacijas pagal pageidavimą, gydytojai to daryti neprivalės.

Įsakyme skelbiama ir tai, kad jeigu įstaigoje nėra gydytojų akušerių - ginekologų, sutinkančių atlikti cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą, įstaiga turi teisę nesudaryti sutarties su paciente, t.y. įstaiga gali šios paslaugos apskritai neteikti.

Egzistuoja nedaug medicininių kontrindikacijų cezario pjūviui, t.y. būklių, kuomet cezario pjūvį atlikti pavojinga. Kontrindikacijomis atlikti cezario pjūvį gali būti koagulopatijos (kraujo krešėjimo sutrikimai) ar daug prieš tai buvusių pilvo srities operacijų.

Kiek kainuoja cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą?

Cezario pjūvio operacijos pagal pageidavimą kaina turėtų būti nurodyta konkrečios įstaigos paslaugos teikimo apraše.

Pavyzdžiui, šią paslaugą teikiančiuose „Vilniaus gimdymo namuose“ cezario pjūvio operacijos nėščiosios pageidavimu kaina yra 2000 eurų. Reikėtų pabrėžti, kad į šią sumą nėra įtraukiamos prieš cezario pjūvį vykstančių privalomų konsultacijų išlaidos, tad galutinė suma išaugs dar bent 100-200 eurų.

Privačiose gydymosi įstaigose cezario operacijos kaina yra gerokai didesnė. Pavyzdžiui, „Baltijos Amerikos klinikos“ kainyne nurodoma, kad cezario pjūvis kainuoja 6380 eurų.

Susiję straipsniai

Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant

Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. Numatyti atvejai, kai gimdyvė galės prašyti šios operacijos.

MAMOS ISTORIJA. Pagimdžiau netikėtai ir be skausmo (dalykimės patirtimis komentaruose)

Dažnai gyvenime būna taip: bijome ko nors, kuriame liūdniausias prognozes, nerimaujame taip stipriai, kad net kinkos dreba. Ir štai... tai atsitinka.

Po gimdymo nebesusitvarkau su savimi: kaip atpažinti ženklus ir sau padėti?

Kūdikio atėjimas į šį pasaulį – viena džiugiausių gyvenimo patirčių, tačiau tai taip pat gali būti vienas iš daugiausia įtampos keliančių įvykių.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Paukštužis prieš 3 sav.

  Aš pati nesirinkčiau cezario savo noru, bet vis tiek džiaugiuosi, kad priimtas toks įstatymas ir kam reikia galės pasinaudoti.
  Tik vat įdomu, kokia bus reali situacija, jeigu gydytojai galės atsisakyti dėl moralinių principų? Gal tiesiog niekas ir nesutiks daryti...

 2. asetija
  asetija prieš 2 sav.

  kam isvis skelbt jei paslauga kainuoja virs 2 tukst eur? jau pries metus irgi buvo galima rinktis uz tokia kaina. palyginimui - UK cezari gali rinktis nemokamai. dantis irgi nescioji turi galimybe taisytis nemokamai. dar LT toli toli iki to..

Skelbimai

10,00 €
34 | 6 | XS
1,00 €
22 | 13,5 cm
8,00 €
48 | 20 | XL