Nuo 2023 metų pakitusi vaiko priežiūros išmokų skaičiavimo tvarka (779)

Mama ir tėtis bučiuoja savo kūdikį Ground Picture | Shutterstock.com

Šeimos finansinė padėtis gimus kūdikiui pasikeičia. Šeimai tenka priimti sprendimą: grįžti į darbą ir palikti dar visai mažą vaiką, tačiau finansiškai jaustis laisviau, ar dar paauginti vaiką, tačiau finansiškai kiek pasispausti.

Vaiko priežiūros atostogos (VPA) yra tikslinės atostogos, suteikiamos nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos iki vaikui sukaks 3 metai.

VPA metu vaiką prižiūrinčiam asmeniui gali būti mokama vaiko priežiūros išmoka iš „Sodros“ biudžeto. 

Iki 2023 m. vaiko priežiūros išmokos buvo mokamos pasirinktinai iki kol vaikui sukanka 12 arba 24 mėnesiai. Tėvai galėjo nuspręsti, kuris iš jų eis VPA, neperleidžiamų vaiko priežiūros mėnesių nebuvo numatyta.

Naujųjų išmokų tvarkos pokyčių esmė.

Ligos ir motinystės įstatymo pataisos skatina tėvus aktyviau naudotis neperleidžiamais dviem VPA mėnesiais, nes jų metu tiek vaiko mama, tiek ir tėtis gautų analogišką sumą, kaip ir dirbdami.

Daugiau apie vaiko priežiūros atostogas ir išmokas 2023 metais skaitykite:

Vaiko priežiūros atostogų suteikimas ir išmokos: pokyčiai nuo 2023 m.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nemažai laiko tobulino vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarką, įsigaliojančią 2023 m. sausio 1 d. Tikimasi, kad atnaujinta VPA suteikimo tvarka ir palankiau apskaičiuojamos jų metu mokamos vaiko priežiūros išmokos supaprastins dirbančios ir vaikus auginančios šeimos gyvenimą.

Tėvai nesidalija vaiko priežiūros – vaikus dažniausiai prižiūri mamos

„Sodros“ duomenimis, vyrai iki įsigaliojant naujajai tvarkai VPA dažniausiai išeidavo antraisiais vaiko priežiūros metais: tuomet net 40 proc. išmokų gavėjų buvo tėčiai, ir dauguma jų, net 90 proc. (7,5 tūkst.), dirbo. Taigi vaiką vis tiek augino mama. Šios tendencijos ir inicijavo pokyčius.

Vaiko priežiūros išmokos mokėjimo trukmės pokyčiai 

Atnaujintame Ligos ir motinystės įstatyme, įsigaliojančiame 2023 m. sausio 1 d., siūloma leisti tėvams pasirinkti vaiko priežiūros išmokos mokėjimo trukmę: iki kol vaikui sueis 18, 24 arba 36 mėn. (tik pastaruoju atveju nuo antrųjų vaiko metų nebus mokamos išmokos).

 • Jei pasirenkama išmoką gauti 18 mėn., tuomet vienas iš tėvų, pasirinkęs šį laikotarpį, gaus 77,34 proc. buvusio atlyginimo „į rankas“ (neto). Vertinamos pajamos, turėtos per paeiliui einančius 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš teisę gauti vaiko priežiūros išmoką.
 • Jei pasirenkama išmoką gauti 24 mėn., iki vaikui sueina 1 metai mokama 58 proc. dydžio atlyginimo „į rankas“ išmoka, antraisiais metais – 38,67 proc. atlyginimo „į rankas“ dydžio išmoka kiekvieną mėnesį.
 • Išlieka galimybė VPA būti ir trečiaisiais metais, tačiau už šį laikotarpį išmoka nebus mokama.

Naujovė – 2 neperleidžiami mėnesiai ir mamai, ir tėčiui

Po 2 neperleidžiamus mėnesius vaiką turėtų prižiūrėti vienas iš tėvų, o likusį laikotarpį (t. y. 14 mėn. arba 20 mėn., priklausomai nuo pasirinkto varianto) išmokos būtų mokamos mamai, tėčiui, įtėviams, vaiko globėjams arba seneliams.

Pavyzdžiui, neperleidžiami mėnesiai reiškia, kad vaiko mama tuo metu gali grįžti į darbą, o vaiko priežiūros išmoka būtų mokama tėčiui. Jei, pavyzdžiui, vaiko tėtis nenori pasinaudoti galimybe 2 mėn. prižiūrėti vaiką, tuomet vaiko priežiūros išmoka būtų mokama 22 mėn., t. y. proporcingai 2 mėn. sutrumpėtų.

Neperleidžiamais VPA mėnesiais mokama 100 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoka (atitinkamai 78 proc. kompensuojamojo uždarbio).

Svarbu

Pokyčius gali pajusti tik daugiau uždirbantys tėvai, nes vaiko priežiūros išmoka negalės būti didesnė nei 2 vidutiniai darbo užmokesčiai.

Neperleidžiamų mėnesių tvarka, jei vaiką augina tik vienas iš tėvų

Vienas vaiką auginantis tėvas turės teisę pats rinktis 2 neperleidžiamus VPA mėnesius, taip pat už papildomą VPA dalį gaus išmokas. Iš viso 4 mėn. jam bus mokama 100 proc. atlyginimo „į rankas“ dydžio išmoka.

Vaiko priežiūros išmokų mokėjimo išimtys

 • Gimus, įvaikinus ar globojant du ir daugiau vaikų, gimus kitam vaikui, kol dar mokamos išmokos už pirmąjį vaiką, vaiko priežiūros išmoka negali būti didesnė nei 78 proc. buvusio atlyginimo „ant popieriaus“.
 • Taikomos ir „lubos“: maksimali vaiko priežiūros išmoka – 2 vidutiniai darbo užmokesčiai.
 • Jei vaiką augina tik vienas iš tėvų, jis per 4 neperleidžiamus mėnesius galės gauti 78 proc. atlyginimo „ant popieriaus“ dydžio išmoką.

Būtinojo stažo pokyčiai

Naujajame Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatyme būtinojo stažo laikotarpis tėvystės atostogoms gauti trumpinamas iki 6 mėn. per pastaruosius 24 mėn.

Iki 2022 m. pab. vaiko susilaukę tėvai, norintys gauti tėvystės išmokas, turėjo būti įgiję ne trumpesnį nei 12 mėn. socialinio draudimo stažą per paskutinius 24 mėn. Kitoms išmokoms stažas išlieka nepakitęs, t. y. 12 mėn.

Galimybė tėvams dirbti vaiko priežiūros atostogų metu

Valstybė vaikų susilaukusius tėvus skatina dirbti ir gauti papildomų pajamų, todėl nuostatos dėl vaiko priežiūros išmokų dydžio gaunant pajamų iš darbinės veiklos nuolat atnaujinamos. Pavyzdžiui, nuo 2021 m. pagal individualios veiklos pažymą dirbantys tėvai, būdami VPA, gali gauti papildomų pajamų, o išmokos dydis nebemažinamas.

Vis tik patvirtinus naująją vaiko priežiūros išmokų tvarką, neperleidžiamų mėnesių metu tėvai turėtų galimybę dirbti, tačiau išmokos dėl papildomai gaunamų pajamų proporcingai sumažėtų, t. y. vaiko mamai arba tėčiui būtų mokamas vaiko priežiūros išmokos ir gautų pajamų skirtumas, o jei pajamos – didesnės už išmoką, vaiko priežiūros išmoka nebūtų mokama.

Kitais mėnesiais dėl gautų papildomų pajamų vaiko priežiūros išmoka nemažėtų, tačiau išmokos ir papildomų pajamų suma neturėtų viršyti 100 proc. buvusio atlyginimo vidurkio.

Daugiau apie vaiko priežiūros išmokų skaičiavimo pokyčius skaitykite:

Susiję straipsniai

Tėvas nemoka alimentų: kaip gauti vaiko išlaikymo išmoką?

Jeigu vaiko tėvas arba motina nevykdo įsipareigojimų ir nemoka teismo nustatytų alimentų, galite kreiptis dėl vaiko išlaikymo išmokos skyrimo.

Išmokos savarankiškai dirbantiems tėvams 2024 metais

Su individualios veiklos pažyma dirbantys, mažųjų bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai ir kt. turi teisę gauti išmokas.

Išmokos nėščiosioms ir vaikus auginantiems tėvams (suvestinė)

Išmokų, mokamų gimus vaikui, nėštumo ir gimdymo periodu, vaiko priežiūros atostogų metu, įsivaikinus arba globojant vaiką nuo 2024 metų, sąrašas.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Elivoj prieš 1 sav.

  Alyvuoge_ parašė:
  Sveikos, jei mane išleidžia nuo rugsėjo 30 d., tai paskutinis mėnuo, kurio alga įsiskaičiuos į išmokų apskaičiavimą, yra rugpjūtis? Ar reiktų geriau nuo spalio 1os …

  Jei rugsėjį tai paskutinis skaičiuosis liepa

 2. User has not uploaded an avatar
  simona r. prieš 4 d.

  Gal kas zinote, ar kuomet mama yra dekretinese po gimdymo (t.y. 56dienos po gimdymo), tuo metu ar gali tetis pasinaudoti savo menesiu?

 3. User has not uploaded an avatar
  Laura86S prieš 4 d.

  simona r. parašė:
  Gal kas zinote, ar kuomet mama yra dekretinese po gimdymo (t.y. 56dienos po gimdymo), tuo metu ar gali tetis pasinaudoti savo menesiu?

  Taip

 4. Gustaa
  Gustaa prieš 4 d.

  simona r. parašė:
  Gal kas zinote, ar kuomet mama yra dekretinese po gimdymo (t.y. 56dienos po gimdymo), tuo metu ar gali tetis pasinaudoti savo menesiu?

  Taip,iki kol vaikui sueis 1metai. Galima skaidyti po 2 savaites

 5. User has not uploaded an avatar
  Niun prieš 14 val.

  Sveikos, gal kuri žinote, kaip būtų skaičiuojama išmoka tokiu atveju, jeigu šiuo metu nedirbu, esu UŽT, tačiau nuo rugsėjo jau nebegausiu išmokų? Turėčiau gimdyti kovą, tai ar gerai suprantu, kad skaičiuotų mano gautas pajamas nuo 2024m. vasario iki 2025 m. vasario? Ar tokiu atveju būtų tikslinga išsiimti individualią veiklą ir mokėtis kažkiek mokesčių, kad nebūtų visiškai nulis pajamų nuo rugsėjo iki vasario, kaip manote? P.S. būtiną 6 mėn stažą per paskutinius 24 mėn turiu, bet kaip suprantu tų gautų pajamų man neskaičiuos, nes jos buvo gautos 2023 metais.