Ramzio teorija: ankstyvas vaiko lyties nustatymas (12)

echoskopo nuotrauka - Ramzio metodas - berniukas ar mergaitė Irina Borsuchenko | Shutterstock.com

Pagal Ramzio teoriją kūdikio lytį galima nustatyti labai anksti, 6-8 nėštumo savaitę iš pradėjusios formuotis placentos vietos.

Kas yra Ramzio teorija?

Ramzio teorija yra daktaro Saad Ramzi Ismail sukurtas ankstyvo lyties nustatymo metodas. Jis paremtas choriono gaurelių, iš kurių susiformuoja placenta, buvimo vieta.

Anot Ramzio, jeigu placenta pradeda formuotis kairėje gimdos pusėje, gims mergaitė, o jeigu dešinėje  berniukas.

Savo teoriją daktaras patvirtino įvertinęs 5376 vienavaisių nėštumų. Moterys pirmą kartą buvo tiriamos ir būsimojo kūdikio lytis spėjama 6 nėštumo savaitę.

Teigiama, kad Ramzio teorijos tikslumas yra labai didelis. Remiantis būsimosios placentos vieta vyrišką kūdikio lytį galima nusatyti 97,2% tikslumu, moterišką - 97,5% tikslumu.

Kada galima nustatyti vaisiaus lytį pagal Ramzio teoriją?

Įprastai nėštumo metu atliekamos bent dvi echoskopijos: 18–20 nėštumo savaitę ir 30–32 nėštumo savaitę.

Labai dažnai atliekama ir papildoma, ankstyva echoskopija, skirta įvertinti pradėjusį formuotis nėštumą. Dažniausiai ji atliekama 6-8 nėštumo savaitę. Remiantis Ramzio teorija šios echoskopijos metu jau galima nustatyti gimsiančio vaiko lytį.

Tokioje ankstyvoje vaisiaus vystymosi stadijoje lyties organai dar nėra susiformavę, tačiau, anot Ramzio teorijos šalininkų, lytį galima nustatyti pagal tai, kurioje gimdos pusėje pradėjo formuotis placenta.

Kaip nustatyti placentos buvimo vietą?

Besiformuojančios placentos buvimo vietą galima nustatyti žvelgiant į vaizdą echoskopo ekrane arba į padarytą nuotrauką.

Placenta joje atrodo kaip šviesesnė lenkta juosta, gaubianti tamsesnę ertmę su nedideliu iškilimu (gimdą su besivystančiu kūdikiu).

Reikėtų žinoti, kad echoskopijos metu matomas vaizdas įprastai yra veidrodinis, t.y. kairėje nuotraukos pusėje bus dešinė gimdos pusė ir atvirkščiai. 

Neįgudusiam, anatomijos neišmanančiam žmogui sunku pačiam nustatyti besiformuojančios placentos vietą ir nesupainioti pusių, todėl paklauskite echoskopiją atliekančio gydytojo, kur pradėjo formuotis placenta.

Ramzio teorijos kritika

Ramzio teorija yra plačiai paplitusi ir populiari tarp besilaukiančių moterų, tačiau gydytojai bei mokslininkai ją vertina skeptiškai dėl kelių priežasčių:

 • Nėra mokslinių straipsnių. Daktaro Saad Ramzi Ismail teoriją patvirtinančio tyrimo rezultatai įvairiuose internetiniuose tinklalapiuose pradėti publikuoti nuo 2011-ųjų, tačiau jų niekuomet nepublikavo joks autoritetingas mokslinis leidinys, o tai suteikia rimtą pagrindą abejoti teorijos pagrįstumu.
 • Teorija pagrįsta tik stebėjimais. Formuluojant teoriją neužsimenama apie galimas priežastis, kodėl apvaisinimo metu nulemta kūdikio lytis „priverčia“ būsimąją placentą prikibti vienoje ar kitoje gimdos pusėje.
 • Nėra papildomos informacijos. Ramzio teorija nebuvo paremta/atmesta kitų medikų ar mokslininkų atliktais tyrimais.
 • Neįmanoma rasti patikimos informacijos apie teorijos kūrėją. Teigiama, kad teoriją sukūrė daktaras Saad Ramzi Ismail, kuris kartais dar vadinamas Saam Ramzi Ismail. Labai sudėtinga rasti patikimos informacijos tiek apie šį žmogų, tiek ir apie jo darbą, anksčiau vykdytus ar dabar atliekamus tyrimus.

Kada galima nustatyti vaisiaus lytį „tradiciniais“ tyrimais?

Gimsiančio kūdikio lytis dažniausiai nustatoma 12-20 nėštumo savaitę, t.y. antrojo arba trečiojo ultragarsinio tyrimo (echoskopijos) metu, žinoma, tuo atveju, jei mažylis neslapukauja. Šiuo laikotarpiu jau galima pamatyti vaisiaus lytinius organus, jie susiformuoja apie 11 vystymosi savaitę.

Anksčiausiai lytį galima nustatyti atlikus prenatalinius genetinius tyrimus:

 • Neinvazinis prenatalinis genetinis tyrimas (NIPT). Jį galima atlikti nuo 8-10 nėštumo savaitės (priklausomai nuo konkretaus atvejo, medikai gali rekomenduoti palaukti iki 11-12 savaitės). Dėl etinių priežasčių kai kuriose šalyse (pavyzdžiui, Šveicarijoje) NIPT tyrimas lyčiai nustatyti galimas tik nuo 12 nėštumo savaitės.
 • Choriono gaurelių biopsija. Invazinis genetinis tyrimas, galima atlikti nuo 11 nėštumo savaitės.
 • Amniocentezė. Invazinis genetinis tyrimas, galima atlikti nuo 16 nėštumo savaitės.

Ankstyvas lyties nustatymas genetiniais tyrimais nėra dažna praktika ne tik dėl etinių priežasčių, tačiau ir dėl rizikų bei tokių tyrimų kainos: saugiausias, motinai ir vaisiui nekenkiantis neinvazinis prenatalinis genetinis tyrimas (NIPT) yra brangus, o atliekant kitus, invazinius genetinius yra 1-2% persileidimo rizika.

Genetiniai tyrimai lyčiai nustatyti įprastai yra atliekami, jeigu egzistuoja su lytimi susijusių genetinių ligų (hemofilija, Diušeno raumenų distrofija, ichtiozė ir kt.) rizika.

Naujausi komentarai

 1. vijukas
  vijukas prieš 1 mėn.

  Linall parašė:
  Nu labai mergytes noriu . Tai vis ieskau kad kas patvirtintu

  Tai luketlėkite, jei akylas specialistas 12sav pasakys ;)

 2. emma12
  emma12 prieš 1 mėn.

  Mėnuliukai parašė:
  Tai dar bobutes pagal pilva spedavo lyti vaiko nu bet jau ten isvis nesamone kazkokia😂. Mano antrasis tai slapukas buvo ir taip iki kol pasigimdziau tiksliai nezino…

  Mano močiutė visiems palei pilva pasakydavo lytį , ir visada 100 procentu teisi būdavo , nei karto nėra suklydusi , tai arba tiesiog atspėdavo arba tame tiesos visgi yra.

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 mėn.

  emma12 parašė:
  Mano močiutė visiems palei pilva pasakydavo lytį , ir visada 100 procentu teisi būdavo , nei karto nėra suklydusi , tai arba tiesiog atspėdavo arba tame tiesos visg…

  Gera aki turi mociute🙂. Nes man tai visi buvo sake kad pirmas bus mergaite bet buvo berniukas tai kai antro laukiausi tai is karto pati supratsu kad bus berniukas taip pat☺, nors nestumai tai visiskai skirtingi buvo. Su pirmu rytais stikline vandens isgerdavau ir isvemdavau ir dsugiau visa diena nepykindavo, o su antru tai labai daug svorio numecusu nes istisai pykino negalejau kasnio i burna paimti bet nevemdavau tik pykino smarkiai. Tai nesuprasi kaip realiai is akies ar pagal nestuma galima atspeti lyti vsikucio🙂

 4. emma12
  emma12 prieš 1 mėn.

  Mėnuliukai parašė:
  Gera aki turi mociute🙂. Nes man tai visi buvo sake kad pirmas bus mergaite bet buvo berniukas tai kai antro laukiausi tai is karto pati supratsu kad bus berniukas t…

  Mano močiutė nuspėdavo ganėtinai anksti iš mažo pilvo , aš pati labai norėjau mergaitės , bet man visi iš pilvo sakė kad bus berniukas ir visi teisūs buvo kol scano nepadarė , tol netikėjau o kaip supratot kad antras berniukas bus ?

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 mėn.

  emma12 parašė:
  Mano močiutė nuspėdavo ganėtinai anksti iš mažo pilvo , aš pati labai norėjau mergaitės , bet man visi iš pilvo sakė kad bus berniukas ir visi teisūs buvo kol s…

  Kai pirmo sunaus laukiausi ta buvom pas anyta ir ten kepem saslyka ir mane pykit pradejo. Galvojau kad apsinuodinau maistu ar dumu prisikvepavau🙂 ir po savaites testa pasidariu pamaciau kad laukiuosi na ir buvo berniukas. O su antru nestumu taip pat buvom pas anyta, valiau masina vyrai kepe desreles ir vel mane pykint pradejo😄. Bet jau dabar zinojau kad laukiuosi ir be testo nes planavom nestuma antra. Tai taip ir supratau kad ir antras bus berniukas nes abu nestumus buvom pas anyta ir abu nestumus pradejo ten pykint mane😁. Sutapimas ar ne bet ir pasitvirtino kad ir antra berniukas🤗. Dabar noreciau dar ir mergaites tai reikes gal pas anyta nevaziuot kai pradesim planuoti trecia😄