Ramzio teorija: ankstyvas vaiko lyties nustatymas (114)

echoskopo nuotrauka - Ramzio metodas - berniukas ar mergaitė Irina Borsuchenko | Shutterstock.com

Pagal Ramzio teoriją kūdikio lytį galima nustatyti labai anksti, 6-8 nėštumo savaitę iš pradėjusios formuotis placentos vietos.

Kas yra Ramzio teorija?

Ramzio teorija yra daktaro Saad Ramzi Ismail sukurtas ankstyvo lyties nustatymo metodas. Jis paremtas choriono gaurelių, iš kurių susiformuoja placenta, buvimo vieta.

Anot Ramzio, jeigu placenta pradeda formuotis kairėje gimdos pusėje, gims mergaitė, o jeigu dešinėje  berniukas.

Savo teoriją daktaras patvirtino įvertinęs 5376 vienavaisių nėštumų. Moterys pirmą kartą buvo tiriamos ir būsimojo kūdikio lytis spėjama 6 nėštumo savaitę.

Teigiama, kad Ramzio teorijos tikslumas yra labai didelis. Remiantis būsimosios placentos vieta vyrišką kūdikio lytį galima nusatyti 97,2% tikslumu, moterišką - 97,5% tikslumu.

Kada galima nustatyti vaisiaus lytį pagal Ramzio teoriją?

Įprastai nėštumo metu atliekamos bent dvi echoskopijos: 18–20 nėštumo savaitę ir 30–32 nėštumo savaitę.

Labai dažnai atliekama ir papildoma, ankstyva echoskopija, skirta įvertinti pradėjusį formuotis nėštumą. Dažniausiai ji atliekama 6-8 nėštumo savaitę. Remiantis Ramzio teorija šios echoskopijos metu jau galima nustatyti gimsiančio vaiko lytį.

Tokioje ankstyvoje vaisiaus vystymosi stadijoje lyties organai dar nėra susiformavę, tačiau, anot Ramzio teorijos šalininkų, lytį galima nustatyti pagal tai, kurioje gimdos pusėje pradėjo formuotis placenta.

Kaip nustatyti placentos buvimo vietą?

Besiformuojančios placentos buvimo vietą galima nustatyti žvelgiant į vaizdą echoskopo ekrane arba į padarytą nuotrauką.

Placenta joje atrodo kaip šviesesnė lenkta juosta, gaubianti tamsesnę ertmę su nedideliu iškilimu (gimdą su besivystančiu kūdikiu).

Reikėtų žinoti, kad echoskopijos metu matomas vaizdas įprastai yra veidrodinis, t.y. kairėje nuotraukos pusėje bus dešinė gimdos pusė ir atvirkščiai. 

Neįgudusiam, anatomijos neišmanančiam žmogui sunku pačiam nustatyti besiformuojančios placentos vietą ir nesupainioti pusių, todėl paklauskite echoskopiją atliekančio gydytojo, kur pradėjo formuotis placenta.

Ramzio teorijos kritika

Ramzio teorija yra plačiai paplitusi ir populiari tarp besilaukiančių moterų, tačiau gydytojai bei mokslininkai ją vertina skeptiškai dėl kelių priežasčių:

 • Nėra mokslinių straipsnių. Daktaro Saad Ramzi Ismail teoriją patvirtinančio tyrimo rezultatai įvairiuose internetiniuose tinklalapiuose pradėti publikuoti nuo 2011-ųjų, tačiau jų niekuomet nepublikavo joks autoritetingas mokslinis leidinys, o tai suteikia rimtą pagrindą abejoti teorijos pagrįstumu.
 • Teorija pagrįsta tik stebėjimais. Formuluojant teoriją neužsimenama apie galimas priežastis, kodėl apvaisinimo metu nulemta kūdikio lytis „priverčia“ būsimąją placentą prikibti vienoje ar kitoje gimdos pusėje.
 • Nėra papildomos informacijos. Ramzio teorija nebuvo paremta/atmesta kitų medikų ar mokslininkų atliktais tyrimais.
 • Neįmanoma rasti patikimos informacijos apie teorijos kūrėją. Teigiama, kad teoriją sukūrė daktaras Saad Ramzi Ismail, kuris kartais dar vadinamas Saam Ramzi Ismail. Labai sudėtinga rasti patikimos informacijos tiek apie šį žmogų, tiek ir apie jo darbą, anksčiau vykdytus ar dabar atliekamus tyrimus.

Kada galima nustatyti vaisiaus lytį „tradiciniais“ tyrimais?

Gimsiančio kūdikio lytis dažniausiai nustatoma 12-20 nėštumo savaitę, t.y. antrojo arba trečiojo ultragarsinio tyrimo (echoskopijos) metu, žinoma, tuo atveju, jei mažylis neslapukauja. Šiuo laikotarpiu jau galima pamatyti vaisiaus lytinius organus, jie susiformuoja apie 11 vystymosi savaitę.

Anksčiausiai lytį galima nustatyti atlikus prenatalinius genetinius tyrimus:

 • Neinvazinis prenatalinis genetinis tyrimas (NIPT). Jį galima atlikti nuo 8-10 nėštumo savaitės (priklausomai nuo konkretaus atvejo, medikai gali rekomenduoti palaukti iki 11-12 savaitės). Dėl etinių priežasčių kai kuriose šalyse (pavyzdžiui, Šveicarijoje) NIPT tyrimas lyčiai nustatyti galimas tik nuo 12 nėštumo savaitės.
 • Choriono gaurelių biopsija. Invazinis genetinis tyrimas, galima atlikti nuo 11 nėštumo savaitės.
 • Amniocentezė. Invazinis genetinis tyrimas, galima atlikti nuo 16 nėštumo savaitės.

Ankstyvas lyties nustatymas genetiniais tyrimais nėra dažna praktika ne tik dėl etinių priežasčių, tačiau ir dėl rizikų bei tokių tyrimų kainos: saugiausias, motinai ir vaisiui nekenkiantis neinvazinis prenatalinis genetinis tyrimas (NIPT) yra brangus, o atliekant kitus, invazinius genetinius yra 1-2% persileidimo rizika.

Genetiniai tyrimai lyčiai nustatyti įprastai yra atliekami, jeigu egzistuoja su lytimi susijusių genetinių ligų (hemofilija, Diušeno raumenų distrofija, ichtiozė ir kt.) rizika.

Susiję straipsniai

Daugiavaisis nėštumas: tikimybė, priežiūra ir rizikos

Daugiavaisis nėštumas - kai vienu metu gimdoje auga du ar daugiau kūdikių. Įprastai daugiavaisis nėštumas siejamas su didesne rizika.

Hormonas progesteronas ir jo kiekis nėštumo metu

Progesteronas - labai svarbus hormonas, užtikrinantis normalų ir reguliarų mėnesinių ciklą bei palaikantis sveiką nėštumą.

Dauno sindromo diagnozavimas nėštumo metu

Visoms nėščiosioms rekomenduojama atlikti bent pirminius tyrimus, padedančius diagnozuoti Dauno sindromą, vyresnėms nei 35 m. - papildomus tyrimus.

Naujausi komentarai

 1. k436191
  k436191 prieš 2 mėn.

  Sandra. S. parašė:
  Sveikos, ar yra čia išmanančių ta ramzio teorija? Aš taip nesupratau nieko 😅 o taip įdomu paspėlioti kas gi ten gyvena, kaip manot? 😊

  Manau mergaite

 2. User has not uploaded an avatar
  Gabipe prieš 2 mėn.

  Vis bandau įžiūrėti tą placentą, bet nuotrauka ko gero tam netinkama. Gal būt kas ką įžiūrite ir norėtumėte paspėlioti?

 3. User has not uploaded an avatar
  Pasimetusimergina prieš 1 mėn.

  Pagal šia teorija kas gali buti? Šeima jau pasakojo, kad bureja sakė berniukas, kita sapnavo berniuka, bijau tos minties prigijimo 😀

 4. User has not uploaded an avatar
  PinkBerry prieš 1 mėn.

  Pagal spejima tai berniukas. Gal yra kas mato kitaip?

 5. Klaud prieš 2 sav.

  Dar gyva sita grupe