4D echoskopija (803)

Pora laiko 4D echoskopijos kadrus esp2k | Shutterstock.com

Tiriant nėščiąsias plačiausiai naudojama 2D echoskopija, tačiau populiarėja ir 4D echoskopija, leidžianti vaisių pamatyti ypač aiškiai.

Kas yra 4D echoskopija?

4D (keturių dimensijų) echoskopija – tai 3D echoskopijos atmaina. 3D echoskopijos metu spalvotas (o ne juodai baltas, kaip įprastos echoskopijos metu) vaizdas matomas trimatėje erdvėje ir yra kur kas ryškesnis, aiškesnis.

4D echoskopija ypatinga tuo, kad skenuojamas gimdos vaizdas iš karto matomas monitoriuje. Speciali technologija leidžia nufilmuoti ir sujungti vaizdus į visumą. Nuotraukos sujungiamos į trumpą filmuką, kuriame galima pamatyti judantį vaisių.

Ką galima pamatyti 4D echoskopijos metu?

2D echoskopija vis dar dažnai pavadinama „šešėlių mokslu“: matomas vaizdas yra juodai baltas, ne visada ryškus. Dažnai joje sunku įžiūrėti detales, pavyzdžiui, vaisiaus veido bruožus, tačiau įprastas ultragarsinis tyrimas labiau naudojamas vaisiaus parametrams, būklei nustatyti, nėštumo eigai stebėti.

4D echoskopija dažniau pasirenkama kaip papildomas tyrimas, leidžiantis nuodugniai apžiūrėti vaisiaus veidą – lūpas, nosį, akis, kaktą, skruostus. Šios echoskopijos metu, jei iki šiol dar nesužinojote ir jei tik mažylis nesislepia, 100 proc. tikslumu galima nustatyti vaisiaus lytį. Galima pamatyti, kaip vaisius čiulpia nykštį, judina rankytes, kojytes, gimdoje bando apsiversti ir t. t.

Tačiau 4D echoskopijos rezultatai kartais gali nuvilti. Pavyzdžiui, vaisiaus poza gali būti nepalanki, todėl sudėtinga nuskenuoti jo veidą, ypač siekiant užfiksuoti ryškų vaizdą.

Kada rekomenduojama atlikti 4D echoskopiją?

Įprastos echoskopijos paprastai atliekamos 11–13 (+ 6 d.) ir 18–20 nėštumo savaitėmis, o 4D echoskopiją rekomenduojama atlikti nuo 24 iki 32 nėštumo savaitės.

Kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad 4D echoskopiją verta atlikti tik nuo 27 nėštumo savaitės: tokiu metu vaisius priauga daugiau svorio, jau visiškai susiformavę jo veido bruožai.

4D echoskopijos nerekomenduojama nukelti į nėštumo pabaigą, nes tuo metu vaisiui gimdoje lieka vis mažiau vietos, vaisius susilenkia, todėl sudėtinga pamatyti veiduką.

Palyginimui, iki 16–18 savaitės ekrane matomas visas vaisius, 24–32 sav. 4D echoskopijos metu ekrane galima matyti apie pusę mažylio kūno, o nėštumo pabaigoje jau galima matyti tik pavienes vaisiaus kūno dalis, pavyzdžiui, pilvą, galvytę ir t. t.

Kaip pasiruošti 4D ultragarsiniam tyrimui?

Kažkaip specialiai ruoštis nė vienam echoskopiniam tyrimui nereikia, tačiau likus kelioms dienoms iki tyrimo pageidautina gerti daugiau vandens. Tokiu būdu padidėja vaisiaus vandenų tūris, vandenys tampa skaidresni, todėl geriau sklinda ultragarso signalas, o ekrane matomas vaizdas gali būti dar ryškesnis.

Likus valandai ar 45 min. iki 4D ultragarsinio tyrimo patariama suvalgyti ką nors lengvo, pavyzdžiui, sumuštinį, salotų, nedidelį dubenėlį makaronų ir pan. Mažylis taps šiek tiek aktyvesnis. Taip pat išgėrus stiklinę apelsinų, obuolių ar kitų sulčių efektas bus dar geresnis. Natūralūs sultyse esantys cukrūs dar labiau pailgins vaisiaus aktyvųjį periodą. Sultis reikėtų gerti iki echoskopijos likus maždaug 30 min.

Vykdamos atlikti tyrimo patogiai apsirenkite. Geriausia rinktis drabužius, kurie nevaržomai leis atidengti visą pilvo sritį nenusirengus.

Taip pat prieš vykdamos į kliniką pasiimkite laikmeną (pavyzdžiui, atmintuką) – į jį bus perkeliami iš echoskopo gauti vaizdai.

Ar 4D echoskopija yra saugi?

Echoskopija laikoma pakankamai saugiu tyrimo metodu, bet iki šiol vis dar tiriamas tyrimo poveikis nėščiajai ir vaisiui. Kaip ir atliekant įprastą 2D ultragarso tyrimą, ir šiuo atveju reikėtų nepiktnaudžiauti – laikytis ALARA (angl. As Low As reasonably achievable) principo, t. y. tyrimą atlikti tuomet, kai tai būtina. Be to, 4D echoskopija neturėtų trukti ilgiau nei 30 min.

4D echoskopijos kaina

4D echoskopija atliekama privačiose klinikose. Jos kaina – vidutiniškai nuo 60 iki 100 Eur.

Įprastai 4D echoskopijos metu nematuojamas vaisiaus svoris, ūgis ir kiti parametrai, tačiau jei nėščioji pageidauja, tuo pačiu gali būti ištiriami ir visi reikiami rodikliai. Tokiu atveju ultragarsinis tyrimas trunka šiek tiek ilgiau ir jo kaina didesnė.

Susiję straipsniai

Daugiavaisis nėštumas: tikimybė, priežiūra ir rizikos

Daugiavaisis nėštumas - kai vienu metu gimdoje auga du ar daugiau kūdikių. Įprastai daugiavaisis nėštumas siejamas su didesne rizika.

Hormonas progesteronas ir jo kiekis nėštumo metu

Progesteronas - labai svarbus hormonas, užtikrinantis normalų ir reguliarų mėnesinių ciklą bei palaikantis sveiką nėštumą.

Dauno sindromo diagnozavimas nėštumo metu

Visoms nėščiosioms rekomenduojama atlikti bent pirminius tyrimus, padedančius diagnozuoti Dauno sindromą, vyresnėms nei 35 m. - papildomus tyrimus.

Naujausi komentarai

 1. vsokolovskaja
  vsokolovskaja prieš 2 m.

  Mamcia parašė:
  Na taip lytį patvirtino, paklausinėjau dar poros dalykų tai atsakė🙂

  Labai noriu lytį sužinot.Nes man iki šiol lyties nerodo. O taip visas normas atitinka🙂

 2. User has not uploaded an avatar
  Mamcia prieš 2 m.

  vsokolovskaja parašė:
  Labai noriu lytį sužinot.Nes man iki šiol lyties nerodo. O taip visas normas atitinka🙂

  Na lytį tikrai pasakys jei pamatys net ir be med. išrašo jei pasirinksite 🙂

 3. User has not uploaded an avatar
  Alinakrak prieš 2 m.

  Sveikos. Mums dabar 21 savaitė irgi noriečiau nueiti 3D, kad patikslintu lytį. Ar tokiam termine jau galima kaip manot?

 4. User has not uploaded an avatar
  Mamcia prieš 2 m.

  Alinakrak parašė:
  Sveikos. Mums dabar 21 savaitė irgi noriečiau nueiti 3D, kad patikslintu lytį. Ar tokiam termine jau galima kaip manot?

  Kiek pamenu sakė geriausia 3D 26-28 sav. kad būtų ☺️

 5. User has not uploaded an avatar
  IngaSa prieš 2 mėn.

  Labas visoms gal kas neseniai darėtės 3D/4D echoskopiją Vilniuje? Klinikoje, kurioje turėjau vizitą, sugedo aparatas, o kitos nepavyksta rasti. Labai laukčiau rekomendacijų! 🙏🏻