4D echoskopija (753)

Pora laiko 4D echoskopijos kadrus esp2k | Shutterstock.com

Tiriant nėščiąsias plačiausiai naudojama 2D echoskopija, tačiau populiarėja ir 4D echoskopija, leidžianti vaisių pamatyti ypač aiškiai.

Kas yra 4D echoskopija?

4D (keturių dimensijų) echoskopija – tai 3D echoskopijos atmaina. 3D echoskopijos metu spalvotas (o ne juodai baltas, kaip įprastos echoskopijos metu) vaizdas matomas trimatėje erdvėje ir yra kur kas ryškesnis, aiškesnis.

4D echoskopija ypatinga tuo, kad skenuojamas gimdos vaizdas iš karto matomas monitoriuje. Speciali technologija leidžia nufilmuoti ir sujungti vaizdus į visumą. Nuotraukos sujungiamos į trumpą filmuką, kuriame galima pamatyti judantį vaisių.

Ką galima pamatyti 4D echoskopijos metu?

2D echoskopija vis dar dažnai pavadinama „šešėlių mokslu“: matomas vaizdas yra juodai baltas, ne visada ryškus. Dažnai joje sunku įžiūrėti detales, pavyzdžiui, vaisiaus veido bruožus, tačiau įprastas ultragarsinis tyrimas labiau naudojamas vaisiaus parametrams, būklei nustatyti, nėštumo eigai stebėti.

4D echoskopija dažniau pasirenkama kaip papildomas tyrimas, leidžiantis nuodugniai apžiūrėti vaisiaus veidą – lūpas, nosį, akis, kaktą, skruostus. Šios echoskopijos metu, jei iki šiol dar nesužinojote ir jei tik mažylis nesislepia, 100 proc. tikslumu galima nustatyti vaisiaus lytį. Galima pamatyti, kaip vaisius čiulpia nykštį, judina rankytes, kojytes, gimdoje bando apsiversti ir t. t.

Tačiau 4D echoskopijos rezultatai kartais gali nuvilti. Pavyzdžiui, vaisiaus poza gali būti nepalanki, todėl sudėtinga nuskenuoti jo veidą, ypač siekiant užfiksuoti ryškų vaizdą.

Kada rekomenduojama atlikti 4D echoskopiją?

Įprastos echoskopijos paprastai atliekamos 11–13 (+ 6 d.) ir 18–20 nėštumo savaitėmis, o 4D echoskopiją rekomenduojama atlikti nuo 24 iki 32 nėštumo savaitės.

Kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad 4D echoskopiją verta atlikti tik nuo 27 nėštumo savaitės: tokiu metu vaisius priauga daugiau svorio, jau visiškai susiformavę jo veido bruožai.

4D echoskopijos nerekomenduojama nukelti į nėštumo pabaigą, nes tuo metu vaisiui gimdoje lieka vis mažiau vietos, vaisius susilenkia, todėl sudėtinga pamatyti veiduką.

Palyginimui, iki 16–18 savaitės ekrane matomas visas vaisius, 24–32 sav. 4D echoskopijos metu ekrane galima matyti apie pusę mažylio kūno, o nėštumo pabaigoje jau galima matyti tik pavienes vaisiaus kūno dalis, pavyzdžiui, pilvą, galvytę ir t. t.

Kaip pasiruošti 4D ultragarsiniam tyrimui?

Kažkaip specialiai ruoštis nė vienam echoskopiniam tyrimui nereikia, tačiau likus kelioms dienoms iki tyrimo pageidautina gerti daugiau vandens. Tokiu būdu padidėja vaisiaus vandenų tūris, vandenys tampa skaidresni, todėl geriau sklinda ultragarso signalas, o ekrane matomas vaizdas gali būti dar ryškesnis.

Likus valandai ar 45 min. iki 4D ultragarsinio tyrimo patariama suvalgyti ką nors lengvo, pavyzdžiui, sumuštinį, salotų, nedidelį dubenėlį makaronų ir pan. Mažylis taps šiek tiek aktyvesnis. Taip pat išgėrus stiklinę apelsinų, obuolių ar kitų sulčių efektas bus dar geresnis. Natūralūs sultyse esantys cukrūs dar labiau pailgins vaisiaus aktyvųjį periodą. Sultis reikėtų gerti iki echoskopijos likus maždaug 30 min.

Vykdamos atlikti tyrimo patogiai apsirenkite. Geriausia rinktis drabužius, kurie nevaržomai leis atidengti visą pilvo sritį nenusirengus.

Taip pat prieš vykdamos į kliniką pasiimkite laikmeną (pavyzdžiui, atmintuką) – į jį bus perkeliami iš echoskopo gauti vaizdai.

Ar 4D echoskopija yra saugi?

Echoskopija laikoma pakankamai saugiu tyrimo metodu, bet iki šiol vis dar tiriamas tyrimo poveikis nėščiajai ir vaisiui. Kaip ir atliekant įprastą 2D ultragarso tyrimą, ir šiuo atveju reikėtų nepiktnaudžiauti – laikytis ALARA (angl. As Low As reasonably achievable) principo, t. y. tyrimą atlikti tuomet, kai tai būtina. Be to, 4D echoskopija neturėtų trukti ilgiau nei 30 min.

4D echoskopijos kaina

4D echoskopija atliekama privačiose klinikose. Jos kaina – vidutiniškai nuo 60 iki 100 Eur.

Įprastai 4D echoskopijos metu nematuojamas vaisiaus svoris, ūgis ir kiti parametrai, tačiau jei nėščioji pageidauja, tuo pačiu gali būti ištiriami ir visi reikiami rodikliai. Tokiu atveju ultragarsinis tyrimas trunka šiek tiek ilgiau ir jo kaina didesnė.

Naujausi komentarai

 1. Burundukėėė
  Burundukėėė prieš 8 mėn.

  Wolfi parašė:
  Man ultragarso tyrimas buvo atliktas: 7sav+6, 9sav+3, 11sav+2, 16sav+2, 23sav+2, 26sav+3. Kitas bus 30+3. Visus kartus darė 3D/4D, išskyrus patį pirmąjį kartą. Kuo …

  Jums pasisekė mums Alytuje rajono daro tik 2D 🙈😔

 2. User has not uploaded an avatar
  Rraimonda17 prieš 6 mėn.

  Sveiki, neseniai atlikau 4d echoskopijos tyrima, DR. G. KRAVČENKOS GINEKOLOGIJOS KLINIKOJE, VILNIUJE. Tikrai nerekomenduoju. Nemalonus bendravimas, antra karta tikrai nebesilankyciau sioje klinikoje.

 3. User has not uploaded an avatar
  [email protected] prieš 3 mėn.

  Kas čia, nauja pramoga būsimiems tėveliams? Taigi gims vaikutis ir pasimatys jo bruožai bei lytis. Neišpasakytas nekantrumas viską pamatyt dar pilve...
  Žinoma, kai to reikia medicininiams tikslams vietoje 2D, suprantama. Bet jei tik pamatyti lytį ar vaikelio bruožus, kam dėl pramogos ”rizikuoti”, kai dar nežinomas tokio tyrimo poveikis vaikučiui?...

 4. Wolfi
  Wolfi prieš 3 mėn.

  [email protected] parašė:
  Kas čia, nauja pramoga būsimiems tėveliams? Taigi gims vaikutis ir pasimatys jo bruožai bei lytis. Neišpasakytas nekantrumas viską pamatyt dar pilve...

  O kuo čia rizikuojate? Mes nei lyties nei bruožų nežiūrėjome 3D/4D, o tikrinomės, ar viskas su vaikučiu tvarkoje.
  Šiaip paėmus, visas gyvenimas yra rizika...

 5. User has not uploaded an avatar
  Koklap prieš 3 mėn.

  Sveiki!

  As is kito miesto, ne is Vilniaus. Terminas beveik 20 sav. Mieste turime tik 2D echoskopa, gana senas :(. Noreciau padaryti 3D tyrima, atspausdinti nuotrauka. Turiu siuntima is savo gydytojo (del konsultacijos, E027 formos). Patare uzsirsyti i Santaros klinikos ligonine arba i Antakalni per sergu.lt.

  As nezinau pas kuria gydytoja geriau ir butent kokiame kabinete daromas ten 3D echoskopijos tyrimas?
  Ir Santariskese 3D tyrima daro tik genetikas (galima pas ji su mano siuntimu?)
  Arba galima tiesiog uzsirasyti pas akuseri-ginekologa (per sergu.lt rodo F191 ir F194 kabinetai) ir ten man padarytu?