4D echoskopija (769)

Pora laiko 4D echoskopijos kadrus esp2k | Shutterstock.com

Tiriant nėščiąsias plačiausiai naudojama 2D echoskopija, tačiau populiarėja ir 4D echoskopija, leidžianti vaisių pamatyti ypač aiškiai.

Kas yra 4D echoskopija?

4D (keturių dimensijų) echoskopija – tai 3D echoskopijos atmaina. 3D echoskopijos metu spalvotas (o ne juodai baltas, kaip įprastos echoskopijos metu) vaizdas matomas trimatėje erdvėje ir yra kur kas ryškesnis, aiškesnis.

4D echoskopija ypatinga tuo, kad skenuojamas gimdos vaizdas iš karto matomas monitoriuje. Speciali technologija leidžia nufilmuoti ir sujungti vaizdus į visumą. Nuotraukos sujungiamos į trumpą filmuką, kuriame galima pamatyti judantį vaisių.

Ką galima pamatyti 4D echoskopijos metu?

2D echoskopija vis dar dažnai pavadinama „šešėlių mokslu“: matomas vaizdas yra juodai baltas, ne visada ryškus. Dažnai joje sunku įžiūrėti detales, pavyzdžiui, vaisiaus veido bruožus, tačiau įprastas ultragarsinis tyrimas labiau naudojamas vaisiaus parametrams, būklei nustatyti, nėštumo eigai stebėti.

4D echoskopija dažniau pasirenkama kaip papildomas tyrimas, leidžiantis nuodugniai apžiūrėti vaisiaus veidą – lūpas, nosį, akis, kaktą, skruostus. Šios echoskopijos metu, jei iki šiol dar nesužinojote ir jei tik mažylis nesislepia, 100 proc. tikslumu galima nustatyti vaisiaus lytį. Galima pamatyti, kaip vaisius čiulpia nykštį, judina rankytes, kojytes, gimdoje bando apsiversti ir t. t.

Tačiau 4D echoskopijos rezultatai kartais gali nuvilti. Pavyzdžiui, vaisiaus poza gali būti nepalanki, todėl sudėtinga nuskenuoti jo veidą, ypač siekiant užfiksuoti ryškų vaizdą.

Kada rekomenduojama atlikti 4D echoskopiją?

Įprastos echoskopijos paprastai atliekamos 11–13 (+ 6 d.) ir 18–20 nėštumo savaitėmis, o 4D echoskopiją rekomenduojama atlikti nuo 24 iki 32 nėštumo savaitės.

Kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad 4D echoskopiją verta atlikti tik nuo 27 nėštumo savaitės: tokiu metu vaisius priauga daugiau svorio, jau visiškai susiformavę jo veido bruožai.

4D echoskopijos nerekomenduojama nukelti į nėštumo pabaigą, nes tuo metu vaisiui gimdoje lieka vis mažiau vietos, vaisius susilenkia, todėl sudėtinga pamatyti veiduką.

Palyginimui, iki 16–18 savaitės ekrane matomas visas vaisius, 24–32 sav. 4D echoskopijos metu ekrane galima matyti apie pusę mažylio kūno, o nėštumo pabaigoje jau galima matyti tik pavienes vaisiaus kūno dalis, pavyzdžiui, pilvą, galvytę ir t. t.

Kaip pasiruošti 4D ultragarsiniam tyrimui?

Kažkaip specialiai ruoštis nė vienam echoskopiniam tyrimui nereikia, tačiau likus kelioms dienoms iki tyrimo pageidautina gerti daugiau vandens. Tokiu būdu padidėja vaisiaus vandenų tūris, vandenys tampa skaidresni, todėl geriau sklinda ultragarso signalas, o ekrane matomas vaizdas gali būti dar ryškesnis.

Likus valandai ar 45 min. iki 4D ultragarsinio tyrimo patariama suvalgyti ką nors lengvo, pavyzdžiui, sumuštinį, salotų, nedidelį dubenėlį makaronų ir pan. Mažylis taps šiek tiek aktyvesnis. Taip pat išgėrus stiklinę apelsinų, obuolių ar kitų sulčių efektas bus dar geresnis. Natūralūs sultyse esantys cukrūs dar labiau pailgins vaisiaus aktyvųjį periodą. Sultis reikėtų gerti iki echoskopijos likus maždaug 30 min.

Vykdamos atlikti tyrimo patogiai apsirenkite. Geriausia rinktis drabužius, kurie nevaržomai leis atidengti visą pilvo sritį nenusirengus.

Taip pat prieš vykdamos į kliniką pasiimkite laikmeną (pavyzdžiui, atmintuką) – į jį bus perkeliami iš echoskopo gauti vaizdai.

Ar 4D echoskopija yra saugi?

Echoskopija laikoma pakankamai saugiu tyrimo metodu, bet iki šiol vis dar tiriamas tyrimo poveikis nėščiajai ir vaisiui. Kaip ir atliekant įprastą 2D ultragarso tyrimą, ir šiuo atveju reikėtų nepiktnaudžiauti – laikytis ALARA (angl. As Low As reasonably achievable) principo, t. y. tyrimą atlikti tuomet, kai tai būtina. Be to, 4D echoskopija neturėtų trukti ilgiau nei 30 min.

4D echoskopijos kaina

4D echoskopija atliekama privačiose klinikose. Jos kaina – vidutiniškai nuo 60 iki 100 Eur.

Įprastai 4D echoskopijos metu nematuojamas vaisiaus svoris, ūgis ir kiti parametrai, tačiau jei nėščioji pageidauja, tuo pačiu gali būti ištiriami ir visi reikiami rodikliai. Tokiu atveju ultragarsinis tyrimas trunka šiek tiek ilgiau ir jo kaina didesnė.

Naujausi komentarai

 1. Soy mama prieš 3 mėn.

  Krakamudija parašė:
  Tai 110 ar 100?
  Ju puslapyje tai raso 85 uz ta echo su viskuo.

  85eur. man irase i diska

 2. User has not uploaded an avatar
  Violeta_ prieš 2 mėn.

  Soy mama parašė:
  o kiek mokėjot už viską?

  Sveiki, tiksliai nepamenu dabar, atrodo 100eur

 3. User has not uploaded an avatar
  Violeta_ prieš 2 mėn.

  Krakamudija parašė:
  Tai 110 ar 100?
  Ju puslapyje tai raso 85 uz ta echo su viskuo.

  O aš pasitikrinau, mokėjau 110 eur, čia darė 3D ir 4D, padarė aprašymą/pažymą, atspausdino nuotraukas 4D ir dar įrašė į diską. Turėjau ir atmintuką, būtų ir ten įrašė, bet jau neprašiau.

 4. Twinkle
  Twinkle prieš 2 mėn.

  Sveikos, gal kurios kaune darėtės? Kur ir kokios kainos ?

 5. Cukrus89
  Cukrus89 prieš 1 mėn.

  Twinkle parašė:
  Sveikos, gal kurios kaune darėtės? Kur ir kokios kainos ?

  Ir mane domina Kaune 🌷