Fantominiai (netikri) vaisiaus judesiai: kas tai?

Moteris liečia savo pilvą Image Point Fr | Shutterstock.com

Visos nėščiosios ypač laukia to momento, kai pilve pradės jausti „drugelių plazdėjimą“ ir lengvus vaisiaus bumbsėjimus. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai moteris jaučia vaisiaus judesius, nors jau yra senokai pagimdžiusi arba šiuo metu apskritai nesilaukia. Vaisiaus judesiai, jaučiami po gimdymo, dar vadinami fantominiais vaisiaus judesiais, ir jie pasireiškia nesilaukiančioms moterims. Tai vienas iš psichologinio nėštumo simptomų.

Kas tie fantominiai vaisiaus judesiai?

Tai tolesnis vaisiaus judesių jautimas ar suvokimas gimdymui pasibaigus. Paprastai fantominiai judesiai apibūdinami kaip lengvi ar po truputį intensyvėjantys judesiai, kuriuos moteris gali jausti skrandžio ar pilvo srityje po gimdymo praėjus kelioms dienoms, savaitėms, mėnesiams ar net metams.

Gydytojai iki šiol vis dar neišsiaiškino, kokia šių judesių kilmė ir dėl kokių priežasčių jie atsiranda.

Tačiau Australijoje, Monašo universitete, atliktas tyrimas parodė, kad fantominius vaisiaus judesius po gimdymo jautė maždaug 40 proc. respondenčių (tyrime dalyvavo 197 moterys). Vidutinė šių neįprastų pojūčių trukmė siekė 6,8 metų.

Kodėl pagimdžiusios moterys jaučia netikrus vaisiaus judesius?

Ekspertai kelia kelias teorijas, galimai paaiškinančias šių paslaptingų „plazdenimų“ pilve priežastis.

Pokyčiai nėštumo metu

Nėštumo metu dėl gimdos ertmės ir pilvo tempimo suaktyvėja nerviniai receptoriai: signalai siunčiami į smegenis, kurios traktuoja pokyčius kaip vaisiaus judesius. Signalai smegenims apie judesius gimdoje vėlgi siunčiami ir moteriai pagimdžius, ir nebesilaukiant, bet ji juos gali traktuoti kaip vaisiaus judesius. Tai galima sieti su galūnių skausmu, kurį žmonės teigia jaučiantys net ir po jų amputacijos.

Mokslininkų teigimu, netikri vaisiaus judesiai gali būti susiję ir su somatosensorinio homunkulo ar propriocepcijos pokyčiais nėštumo metu. Propriocepcija – kūno gebėjimas suvokti judesius sąmoningai, apie tai negalvojant. Ji atsakinga už judesių koordinaciją, kasdienių veiksmų atlikimą (pavyzdžiui, vaikščiodami nežiūrime, kaip statyti pėdas). Dėl propriocepcijos suvokiame, kur ir kaip mūsų kūnas juda erdvėje.

Virškinimo sistemos veikla

Netikrus judesius galime supainioti su skrandžio veikla. Pavyzdžiui, daugelis moterų, ypač besilaukiančių pirmą kartą, dažnai neatskiria, kur vaisiaus judesiai, o kur – žarnyno veikla.

Psichinės sveikatos sutrikimai

Fantominiai vaisiaus judesiai gali būti susiję ir su didesne psichinės sveikatos sutrikimų rizika, konkrečiau – su nerimu ir depresija.

Atsigavimas po gimdymo

Po gimdymo organizmas persitvarko: atsistato raumenų ir iki nėštumo buvusio jungiamojo audinio būklė. Jaučiami fantominiai judesiai šį procesą gali kiek sutrikdyti.

Pagerėjęs suvokimas apie įprastas kūno funkcijas

Vaisiaus judesiai – svarbus jo sveikatos ir gerovės rodiklis. Tad būsimųjų mamų sąmoningumo jausmas padidėja natūraliai. Būsimos mamos nėštumo pabaigoje turi reguliariai stebėti ir fiksuoti vaisiaus judesius. Vaisiaus judesių stebėjimas taip įauga į kraują, kad galiausiai net įprastos kūno funkcijos pagimdžius, kaip, pavyzdžiui, virškinimo sistemos veikla, suvokiamos kaip vaisiaus judesiai. Taigi net paprasčiausią dujų kaupimąsi mūsų smegenys suvokia kaip vaisiaus judesius.

Kiek maždaug galėtų tęstis fantominiai vaisiaus judesiai?

Tiksliai pasakyti, kiek konkrečiu atveju tęsis fantominiai vaisiaus judesiai, negali niekas.

Jei jaučiate fantominius judesius, rekomenduojama kreiptis į gydytojus ir išsitirti, ar nesergate kokiomis ligomis. Jei jokių sveikatos problemų neaptinkama ir jau esate gimdžiusi, nerimauti pagrindo nėra.

Susiję straipsniai

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant

Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. Numatyti atvejai, kai gimdyvė galės prašyti šios operacijos.