Nėštumo simptomai, tačiau nėštumo nėra: psichologinis nėštumas (20)

Moteris sėdi ant palangės fizkes | Shutterstock.com

Pasitaiko, kad moterys jaučia nėštumo požymius, nors nėštumo nėra, t. y. buitiniai nėštumo testai, kraujo tyrimas, gimdos echoskopija nerodo nėštumo. Ši patologinė psichikos būsena dar vadinama psichologiniu nėštumu, pseudonėštumu ar tiesiog melagingu nėštumu.

Psichologinio nėštumo požymiai

Moterys, kurioms pasireiškia psichologinis nėštumas, jaučia daugelį analogiškų simptomų, kaip ir nėščiosios:

 • išnykusios arba nereguliarios mėnesinės;
 • pykinimas ir vėmimas (toksikozė);
 • krūtų padidėjimas, areolių (plotelio aplink spenelius) patamsėjimas ir net priešpienio krūtyse atsiradimas;
 • pilvo augimas (dažniausiai sustorėja poodinis audinys);
 • svorio pokyčiai (tariamai nėščia moteris gali priaugti net iki kelių kilogramų);
 • jaučiami netikri vaisiaus judesiai;
 • kiti nėštumui būdingi požymiai (dažna nuotaikų kaita, energijos stygius, potraukis tam tikriems maisto produktams ir kt.).

Šie simptomai gali tęstis vos kelias savaites, kelis mėnesius, visus devynis mėnesius, kiek įprastai trunka nėštumas, ar net kelerius metus.

Paprastai nedaug pacienčių, kurioms būdingas psichologinis nėštumas, kreipiasi į gydymo įstaigas.

Psichologinio nėštumo priežastys

Tikslios psichologinio nėštumo priežastys nėra aiškios, tačiau tai siejama ir su fiziologiniais, ir su psichologiniais veiksniais. Manoma, kad daugiausia įtakos turi psichologiniai veiksniai, kai moters smegenys gautus signalus interpretuoja kaip nėštumą ir skatina hormonų estrogeno ir prolaktino išsiskyrimą. Būtent šie hormonai atsakingi ir už tikruosius nėštumo požymius.

Psichologinio nėštumo požymiai atsiranda dėl pakitusio hormonų balanso, t. y. gausesnės jų gamybos, būdingos ir tikram nėštumui. Tačiau psichologinio nėštumo atveju hormonų disbalansą sukelia stresinė būsena, nerimas dėl negalėjimo pastoti ir kt.

Kuriais atvejais moterims dažniau pasitaiko psichologinis nėštumas?

 • Kurioms įvyko persileidimas, yra pagimdžiusios negyvą vaisių arba naujagimis mirė vos gimęs.
 • Kurios yra ypač jautrios, turi psichikos patologiją ar ligą.
 • Kurioms ilgą laiką nepavyksta pastoti ar diagnozuotas nevaisingumas.
 • Kurioms artėja menopauzė.
 • Kurios jaučia itin didelį norą susituokti su partneriu.

Kai kurie tyrėjai mano, kad dažniau psichologinį nėštumą gali patirti didesniame skurde gyvenančios, žemesnį išsilavinimą turinčios, seksualinę prievartą vaikystėje patyrusios ar santykiuose su partneriais problemų turinčios moterys.

Psichologinio nėštumo tyrimai

Norėdami nustatyti, ar moteris patyrė psichologinį nėštumą, gydytojai paprastai įvertins simptomus, atliks dubens organų ir ultragarso tyrimą. Dubens organų ir ultragarso tyrimo metu nematyti vaisiaus, nėra girdimas jo širdies plakimas, tačiau gimda gali būti padidėjusi, o gimdos kaklelis – suminkštėjęs.

Nėštumo testai visais atvejais bus neigiami, nebent moteris serga tam tikromis vėžio formomis, kai organizmas gamina į nėščiųjų panašius hormonus.

Psichologinio nėštumo gydymas

Kai moterys mano, kad yra nėščios, joms sužinoti tiesą – labai nemalonu. Gydytojai šią žinią turėtų pranešti labai švelniai ir suteikti visą būtiną psichologinę paramą. Pacientėms po patirto nusivylimo greičiau atsigauti padeda psichoterapija.

Psichologinis nėštumas būdingas ir vyrams

Psichologinį nėštumą gali išgyventi ir vyrai, susitapatinę su nėščiomis partnerėmis. Vyrų psichologinio nėštumo simptomai panašūs į moterų: pykinimas, svorio priaugimas, nugaros skausmai ir kt. Be to, vyrai patiria įvairių virškinimo, psichologinių sutrikimų (sutrikęs miegas, nuotaikų kaita ir kt.).

Dažniausiai psichologinį nėštumą išgyvena jauni iki 30 m. vyrai, besilaukiantys pirmojo kūdikio, sukūrę su partnere harmoningus santykius ir itin jautriai išgyvenantys patį nėštumo faktą.

Psichologinį nėštumą vyrams sukelia stiprus nerimas dėl partnerės ir būsimo kūdikio, kaltės jausmas, kad visus nėštumo iššūkius tenka patirti partnerei.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  coliuke21 prieš 8 mėn.

  Neteiskit kad vėl rašau čia.esu visiškai pasimetus. Vakar ryte lb pykino sunku buvo iš lovos atsikelti. Taip pat maudzia pilvo apacia ir strenas. Krūtis veržia silpna. Dar isskyru nemalonių atsirado. Pasidariau dar kartą NT. Neigiamas. Taip pat geriu kt. Paskutinės menesines buvo tik patepliojimai 3 dienas. Rugpjūčio 11d plyšo prezervatyvas išgėriau tada dar ir ekstra tabletė. Po jos kelias dienas nestipriai kraujavau. Jau užsirašiau pas gydytoją konsultacijai. Tik neramina tie požymiai.gal kuriai buvo panaši situacija ir kaip nusiraminti nes pagal NT tai ne nėščia...

 2. Agrastėlis
  Agrastėlis prieš 8 mėn.

  coliuke21 parašė:
  Neteiskit kad vėl rašau čia.esu visiškai pasimetus. Vakar ryte lb pykino sunku buvo iš lovos atsikelti. Taip pat maudzia pilvo apacia ir strenas. Krūtis veržia silp…

  Na, tai ir vėl gausit tą patį atsakymą - nesate nėščia. O "požymiai" nėra nėštumo, juk pykinti gali nuo šimto priežasčių. Kaip ir kažką mausti.

 3. User has not uploaded an avatar
  coliuke21 prieš 8 mėn.

  Agrastėlis parašė:
  Na, tai ir vėl gausit tą patį atsakymą - nesate nėščia. O "požymiai" nėra nėštumo, juk pykinti gali nuo šimto priežasčių. Kaip ir kažką mausti.

  Kaip atsipalaiduoti ir negalvot apie nėštumą. Dar ta savijauta tokia prasta😔. Kai pagalvoju viskas dar labiau sustiprėja...

 4. Agrastėlis
  Agrastėlis prieš 8 mėn.

  coliuke21 parašė:
  Kaip atsipalaiduoti ir negalvot apie nėštumą. Dar ta savijauta tokia prasta😔. Kai pagalvoju viskas dar labiau sustiprėja...

  Jei netikit testais, darykit kraujo tyrimus. Netikit net ir kraujo tyrimais - niekas nepadės.

 5. User has not uploaded an avatar
  coliuke21 prieš 8 mėn.

  Agrastėlis parašė:
  Jei netikit testais, darykit kraujo tyrimus. Netikit net ir kraujo tyrimais - niekas nepadės.

  Eisiu pas gydytoją.bus aišku kas kaip. Be to skausmai dar nežmoniški ir šaltis krečia ir dar tos išskyros...