Nėštumo simptomai, tačiau nėštumo nėra: psichologinis nėštumas (43)

Moteris sėdi ant palangės fizkes | Shutterstock.com

Pasitaiko, kad moterys jaučia nėštumo požymius, nors nėštumo nėra, t. y. buitiniai nėštumo testai, kraujo tyrimas, gimdos echoskopija nerodo nėštumo. Ši patologinė psichikos būsena dar vadinama psichologiniu nėštumu, pseudonėštumu ar tiesiog melagingu nėštumu.

Psichologinio nėštumo požymiai

Moterys, kurioms pasireiškia psichologinis nėštumas, jaučia daugelį analogiškų simptomų, kaip ir nėščiosios:

 • išnykusios arba nereguliarios mėnesinės;
 • pykinimas ir vėmimas (toksikozė);
 • krūtų padidėjimas, areolių (plotelio aplink spenelius) patamsėjimas ir net priešpienio krūtyse atsiradimas;
 • pilvo augimas (dažniausiai sustorėja poodinis audinys);
 • svorio pokyčiai (tariamai nėščia moteris gali priaugti net iki kelių kilogramų);
 • jaučiami netikri vaisiaus judesiai;
 • kiti nėštumui būdingi požymiai (dažna nuotaikų kaita, energijos stygius, potraukis tam tikriems maisto produktams ir kt.).

Šie simptomai gali tęstis vos kelias savaites, kelis mėnesius, visus devynis mėnesius, kiek įprastai trunka nėštumas, ar net kelerius metus.

Paprastai nedaug pacienčių, kurioms būdingas psichologinis nėštumas, kreipiasi į gydymo įstaigas.

Psichologinio nėštumo priežastys

Tikslios psichologinio nėštumo priežastys nėra aiškios, tačiau tai siejama ir su fiziologiniais, ir su psichologiniais veiksniais. Manoma, kad daugiausia įtakos turi psichologiniai veiksniai, kai moters smegenys gautus signalus interpretuoja kaip nėštumą ir skatina hormonų estrogeno ir prolaktino išsiskyrimą. Būtent šie hormonai atsakingi ir už tikruosius nėštumo požymius.

Psichologinio nėštumo požymiai atsiranda dėl pakitusio hormonų balanso, t. y. gausesnės jų gamybos, būdingos ir tikram nėštumui. Tačiau psichologinio nėštumo atveju hormonų disbalansą sukelia stresinė būsena, nerimas dėl negalėjimo pastoti ir kt.

Kuriais atvejais moterims dažniau pasitaiko psichologinis nėštumas?

 • Kurioms įvyko persileidimas, yra pagimdžiusios negyvą vaisių arba naujagimis mirė vos gimęs.
 • Kurios yra ypač jautrios, turi psichikos patologiją ar ligą.
 • Kurioms ilgą laiką nepavyksta pastoti ar diagnozuotas nevaisingumas.
 • Kurioms artėja menopauzė.
 • Kurios jaučia itin didelį norą susituokti su partneriu.

Kai kurie tyrėjai mano, kad dažniau psichologinį nėštumą gali patirti didesniame skurde gyvenančios, žemesnį išsilavinimą turinčios, seksualinę prievartą vaikystėje patyrusios ar santykiuose su partneriais problemų turinčios moterys.

Psichologinio nėštumo tyrimai

Norėdami nustatyti, ar moteris patyrė psichologinį nėštumą, gydytojai paprastai įvertins simptomus, atliks dubens organų ir ultragarso tyrimą. Dubens organų ir ultragarso tyrimo metu nematyti vaisiaus, nėra girdimas jo širdies plakimas, tačiau gimda gali būti padidėjusi, o gimdos kaklelis – suminkštėjęs.

Nėštumo testai visais atvejais bus neigiami, nebent moteris serga tam tikromis vėžio formomis, kai organizmas gamina į nėščiųjų panašius hormonus.

Psichologinio nėštumo gydymas

Kai moterys mano, kad yra nėščios, joms sužinoti tiesą – labai nemalonu. Gydytojai šią žinią turėtų pranešti labai švelniai ir suteikti visą būtiną psichologinę paramą. Pacientėms po patirto nusivylimo greičiau atsigauti padeda psichoterapija.

Psichologinis nėštumas būdingas ir vyrams

Psichologinį nėštumą gali išgyventi ir vyrai, susitapatinę su nėščiomis partnerėmis. Vyrų psichologinio nėštumo simptomai panašūs į moterų: pykinimas, svorio priaugimas, nugaros skausmai ir kt. Be to, vyrai patiria įvairių virškinimo, psichologinių sutrikimų (sutrikęs miegas, nuotaikų kaita ir kt.).

Dažniausiai psichologinį nėštumą išgyvena jauni iki 30 m. vyrai, besilaukiantys pirmojo kūdikio, sukūrę su partnere harmoningus santykius ir itin jautriai išgyvenantys patį nėštumo faktą.

Psichologinį nėštumą vyrams sukelia stiprus nerimas dėl partnerės ir būsimo kūdikio, kaltės jausmas, kad visus nėštumo iššūkius tenka patirti partnerei.

Susiję straipsniai

Kada pradeda matytis nėščiosios pilvukas?

Vienų nėščiųjų pilvukas pradeda pūpsoti gana anksti, kitoms pasirodo ganėtinai vėlai. Kada tai nutinka ir kas tą lemia?

Nėštumas be jokių požymių (besimptomis nėštumas)

Iš tikrųjų nėštumas be jokių simptomų, išskyrus dingusias mėnesines, yra visiškai įmanomas.

Nėštumo testo „vaiduokliai“: ar galima pasikliauti buitinių testų tikslumu?

Ar kada pagalvojote, kiek patikimi nėštumo testai? Rinkoje yra daug prekių ženklų ir tipų testų: nuo pačių pigiausių iki itin tikslių skaitmeninių.

Naujausi komentarai

 1. rožine
  rožine prieš 4 mėn.

  Pipirelis parašė:
  Po ovuliacijos siautėja progesteronas. Jis gali sulelti pykinimą, pilvo pūtimą, nuotaikų kaitos prasideda, galvos, krūtų skausmai.

  jei ji KT vartoja ov neturėtu būti išvis

 2. User has not uploaded an avatar
  MargaritaMar prieš 4 mėn.

  Vartoju du mėnesius, pirmą pastilę pradėjau vartoti pirmą mėnesinių dieną ( ty. gruodžio 7 d. ) buvo kelios dienos, kad išgėriau nelaiku, nes pamiršau. Tai vat dėl ir galvoju, kad galėčiau lauktis, nors viskas rodo, kad tikrai ne....Turbūt kažkokia paranoja jau

 3. rožine
  rožine prieš 4 mėn.

  MargaritaMar parašė:
  Vartoju du mėnesius, pirmą pastilę pradėjau vartoti pirmą mėnesinių dieną ( ty. gruodžio 7 d. ) buvo kelios dienos, kad išgėriau nelaiku, nes pamiršau. Tai vat dėl …

  svarbu išgėrėte nors ir ne laiku greičiausiai bus tiesiog kaip šalutinis poveikis visų simptomu kol prisitaikys organizmas jei mm atėjo po vartojimo tai net nesukčiau galvos, kad pastot galėčiau. būna aišku išimčių, bet čia laaaabai reti atvejai.

 4. User has not uploaded an avatar
  MargaritaMar prieš 4 mėn.

  Ačiū nuraminote

 5. Dangyra
  Dangyra prieš 4 mėn.

  MargaritaMar parašė:
  Sveikos. Turejau santykius gruodzio 16 d. Geriu kontraceptines tabletes, menesines buvo sausio 5 d kaip ir numatyta programeleje., bet kažkodel galvoju, kad galiu l…

  Jei santykiai buvo tik gruodžio 16 d., tai turėjote pastoti dar praėjusį ciklą, t. y., dabar jau būtų ~6-7 savaitės, jau bet kurie testai rodytų. Manau, tiesiog labai bijote nėštumo, todėl jautriai reaguojate ir jaučiate visus pms požymius. Paprastai pradėjus planavimą arba labai bijant nėštumo įsijautrinusios pastebim kiekvieną dilgtelėjimą, kai įprastomis sąlygomis nekreipdavome į tai jokio dėmesio.
  Arba tai šalutinis KT poveikis.