Nėštumo simptomai, tačiau nėštumo nėra: psichologinis nėštumas (29)

Moteris sėdi ant palangės fizkes | Shutterstock.com

Pasitaiko, kad moterys jaučia nėštumo požymius, nors nėštumo nėra, t. y. buitiniai nėštumo testai, kraujo tyrimas, gimdos echoskopija nerodo nėštumo. Ši patologinė psichikos būsena dar vadinama psichologiniu nėštumu, pseudonėštumu ar tiesiog melagingu nėštumu.

Psichologinio nėštumo požymiai

Moterys, kurioms pasireiškia psichologinis nėštumas, jaučia daugelį analogiškų simptomų, kaip ir nėščiosios:

 • išnykusios arba nereguliarios mėnesinės;
 • pykinimas ir vėmimas (toksikozė);
 • krūtų padidėjimas, areolių (plotelio aplink spenelius) patamsėjimas ir net priešpienio krūtyse atsiradimas;
 • pilvo augimas (dažniausiai sustorėja poodinis audinys);
 • svorio pokyčiai (tariamai nėščia moteris gali priaugti net iki kelių kilogramų);
 • jaučiami netikri vaisiaus judesiai;
 • kiti nėštumui būdingi požymiai (dažna nuotaikų kaita, energijos stygius, potraukis tam tikriems maisto produktams ir kt.).

Šie simptomai gali tęstis vos kelias savaites, kelis mėnesius, visus devynis mėnesius, kiek įprastai trunka nėštumas, ar net kelerius metus.

Paprastai nedaug pacienčių, kurioms būdingas psichologinis nėštumas, kreipiasi į gydymo įstaigas.

Psichologinio nėštumo priežastys

Tikslios psichologinio nėštumo priežastys nėra aiškios, tačiau tai siejama ir su fiziologiniais, ir su psichologiniais veiksniais. Manoma, kad daugiausia įtakos turi psichologiniai veiksniai, kai moters smegenys gautus signalus interpretuoja kaip nėštumą ir skatina hormonų estrogeno ir prolaktino išsiskyrimą. Būtent šie hormonai atsakingi ir už tikruosius nėštumo požymius.

Psichologinio nėštumo požymiai atsiranda dėl pakitusio hormonų balanso, t. y. gausesnės jų gamybos, būdingos ir tikram nėštumui. Tačiau psichologinio nėštumo atveju hormonų disbalansą sukelia stresinė būsena, nerimas dėl negalėjimo pastoti ir kt.

Kuriais atvejais moterims dažniau pasitaiko psichologinis nėštumas?

 • Kurioms įvyko persileidimas, yra pagimdžiusios negyvą vaisių arba naujagimis mirė vos gimęs.
 • Kurios yra ypač jautrios, turi psichikos patologiją ar ligą.
 • Kurioms ilgą laiką nepavyksta pastoti ar diagnozuotas nevaisingumas.
 • Kurioms artėja menopauzė.
 • Kurios jaučia itin didelį norą susituokti su partneriu.

Kai kurie tyrėjai mano, kad dažniau psichologinį nėštumą gali patirti didesniame skurde gyvenančios, žemesnį išsilavinimą turinčios, seksualinę prievartą vaikystėje patyrusios ar santykiuose su partneriais problemų turinčios moterys.

Psichologinio nėštumo tyrimai

Norėdami nustatyti, ar moteris patyrė psichologinį nėštumą, gydytojai paprastai įvertins simptomus, atliks dubens organų ir ultragarso tyrimą. Dubens organų ir ultragarso tyrimo metu nematyti vaisiaus, nėra girdimas jo širdies plakimas, tačiau gimda gali būti padidėjusi, o gimdos kaklelis – suminkštėjęs.

Nėštumo testai visais atvejais bus neigiami, nebent moteris serga tam tikromis vėžio formomis, kai organizmas gamina į nėščiųjų panašius hormonus.

Psichologinio nėštumo gydymas

Kai moterys mano, kad yra nėščios, joms sužinoti tiesą – labai nemalonu. Gydytojai šią žinią turėtų pranešti labai švelniai ir suteikti visą būtiną psichologinę paramą. Pacientėms po patirto nusivylimo greičiau atsigauti padeda psichoterapija.

Psichologinis nėštumas būdingas ir vyrams

Psichologinį nėštumą gali išgyventi ir vyrai, susitapatinę su nėščiomis partnerėmis. Vyrų psichologinio nėštumo simptomai panašūs į moterų: pykinimas, svorio priaugimas, nugaros skausmai ir kt. Be to, vyrai patiria įvairių virškinimo, psichologinių sutrikimų (sutrikęs miegas, nuotaikų kaita ir kt.).

Dažniausiai psichologinį nėštumą išgyvena jauni iki 30 m. vyrai, besilaukiantys pirmojo kūdikio, sukūrę su partnere harmoningus santykius ir itin jautriai išgyvenantys patį nėštumo faktą.

Psichologinį nėštumą vyrams sukelia stiprus nerimas dėl partnerės ir būsimo kūdikio, kaltės jausmas, kad visus nėštumo iššūkius tenka patirti partnerei.

Naujausi komentarai

 1. Burbulea
  Burbulea prieš 1 m.

  LaimingaMamytee parašė:
  Ir susilaikymas gali nepadet jei vyras nejaucia kada laiku ištraukt 😎

  Susilaikyma turejau galvoje ne istraukima, o isvis santykiu neturejima

 2. Dangyra
  Dangyra prieš 1 m.

  LaimingaMamytee parašė:
  Ir susilaikymas gali nepadet jei vyras nejaucia kada laiku ištraukt 😎

  Susilaikymas tik mergelei Marijai nepadėjo daugiau istorijoje tokių atvejų nežinoma...

 3. User has not uploaded an avatar
  nezinaumiau prieš 1 m.

  Reikia pagalbos!
  6 dienas prieš mėnesines turėjau lyt. santykius., jos prasidėjo laiku, po 6 dienų. Nusiraminau, buvau rami, bet susirgau covidu, gėriau antibiotikus. Po lyt. santykių praėjo jau beveik 4 sav., o po mėnesinių praėjo 3sav., tačiau jaučiu pilvo tempimą ir turiu labai didelę paranoją dėl to buvusio galimo nėštumo. Pilvo tempimą galėjo sukelti ir antibiotikai, o ypač stresas dėl to kas dabar mano galvoje. Kyla antrinių minčių : o jeigu?
  Dariausi 3 nėštumo testus, (praėjus 3sav. po lyt. santykių) jie visi neigiami. Bet galbūt per anksti juos darausi..? Nors tai galbūt neįmanoma, nes testai atlikti teisingai, beveik po mėnesio lytinių santykių.
  Kaip manot, merginos, ar galiu nurimti?

 4. Meshka
  Meshka prieš 1 m.

  nezinaumiau parašė:
  Reikia pagalbos!
  6 dienas prieš mėnesines turėjau lyt. santykius., jos prasidėjo laiku, po 6 dienų.…

  Greiciausiai nesilaukiate, bet tiksliai atsakytu HCG kraujo tyrimas.

 5. Camile3
  Camile3 prieš 1 m.

  nezinaumiau parašė:
  Reikia pagalbos!
  6 dienas prieš mėnesines turėjau lyt. santykius., jos prasidėjo laiku, po 6 dienų.…

  Mėnesinėmis sirgote, nėštumo testas neigiamas, koks dar nėštumas? Pilvo tempimas nieko bendro su nėštumu neturi, nes tai tikrai ne kelių savaičių nėštumo požymis. P.s. po covido nenustebkite kad išvis mėnesinių nesulauksite, nes dažnai ciklą išbalansuoja