Kokių vaistų negalima vartoti nėštumo metu?

Vaistų vartojimas nėštumo metu, nesaugūs vaistai nėštumo metu Evgeny Atamanenko | Shutterstock.com

Nėštumo metu visus vaistus, o taip pat maisto papildus bei žolelių arbatas reikėtų vartoti labai atsargiai ir tik pasitarus su gydytoju arba vaistininku.

Kodėl vaistus nėštumo metu reikia vartoti atsargiai?

Nėštumo metu neatsakingai vartojami vaistai gali pakenkti ne tik būsimajai mamai, bet ir besivystančiam kūdikiui. Kai kurie vaistai gali neigiamai paveikti nėštumą, gali įvykti persileidimas arba priešlaikinis gimdymas; vaistai gali neigiamai paveikti besivystantį kūdikį ir sukelti įvairius apsigimimus, ligas ir pan.

Vaistai pagal savo poveikį besivystančiam vaisiui yra skirstomi į tris grupes:

 • Embriotoksiniai vaistai neigiamai veikia embrioną, t.y. jie žalingi pirmosiomis savaitėmis po pastojimo. Šių vaistų vartojimas gali sukelti persileidimą.
  • Embriotoksiniai vaistai: sulfanilamidas (priešuždegiminis vaistas, antibiotikas), acetilsalicilorūgštis (aspirinas), fenobarbitalis (vaistas nuo epilepsijos), kai kurie hormonai, šlapimą varantys vaistai, vaistai vėžio gydymui.
 • Teratogeniniai vaistai yra žalingi vaisiui nuo 3 iki 8-10 vystymosi savaitės. Šie vaistai gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi, sukelti vaisiaus apsigimimus. Šiuo nėštumo laikotarpiu visus vaistus reikia vartoti ypač atsargiai.
  • Teratogeniniai vaistai: talidomidas ir kiti vaistai vėžio gydymui, kai kurie antibiotikai, psichikos ligų valdymui ir gydymui skirti vaistai, imunosupresantai (naudojami autoimuninių ligų gydymui ir valdymui, taip pat po organų transplantacijos).
 • Fetotoksiniai vaistai kenkia jau subrendusiam ir pilvelyje augančiam mažyliui. Šie vaistai gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi, sukelti vaisiaus apsigimimus, tačiau rizika vaikui yra mažesnė.
  • Fetotoksiniai vaistai: sulfanilamidinas, kai kurie diabetui suvaldyti ir gydyti skirti vaistai, kai kurie antibiotikai.

Vaistams taip pat yra suteikiamas rizikos laipsnis, pagal tai, kokio stiprumo neigiamą poveikį jie gali turėti.

Saugūs ir nesaugūs vaistai nėštumo metu

Sudėtinga įvertinti nėštumo metu vartojamų vaistų saugumą ar realią potencialią žalą, nes vaistų vartojimo tyrimai su nėščiosiomis, žinoma, nėra atliekami. Visiškai atsisakyti vaistų dažniausiai nepavyksta, nes negydomi ūmūs ar lėtiniai susirgimai taip pat gali neigiamai paveikti mamos ir besivystančio kūdikio sveikatą.

Nėštumo metu labai svarbu pasirinkti vaistus, maisto papildus, žolelių preparatus, kurių poveikis nėščiosioms ir besivystančiam vaisiui yra žinomas. Reikėtų vartoti mažiausią galimą vaisto dozę ir pasirinkti trumpiausią galimą vartojimo laikotarpį. Svarbu atkreipti dėmesį į skirtingų vaistų sąveiką, todėl būtinai pasakykite gydytojui arba vaistininkui, kokius vaistus vartojate arba neseniai vartojote.

Vaistai (maisto papildai, žolelės), kurių vartoti nėštumo metu nerekomenduojama

 • Aspiriną nėštumo metu galima vartoti tik jeigu taip nurodė gydytojas.
 • Ibuprofenas laikomas saugiu pirmojoje nėštumo pusėje, tačiau vėlyvesniu nėštumo laikotarpiu jo vartoti nerekomenduojama.
 • Žolelės (šalavijas, alijošius, rudeninis vėlyvis, paprastasis raugerškis, vaistinė taukė, paprastasis kadagys, paprastasis amalas, paprastasis kietis, pseudoženšenis, žalioji rūta, trikertė žvanginė, pelynas, paprastasis jūrsvogūnis, paprastoji bitkrėslė, drignė, asiūklis, muskatas, miltinė meškauogė);
 • „Paprasti“ maisto papildai skirti ne nėščiosioms;
 • Izotretinoinas (naudojamas spuogų, aknės ir kitų dermatologinių problemų gydymui);
 • Talidomidas (naudojamas vėžio gydymui. Po Antrojo Pasaulio karo buvo skiriamas nėščiosioms, kaip vaistas nuo nemigos ir sukėlė didžiulę tragediją - apie 10000 vaikų gimė turėdami didelius apsigimimus, neišsivysčiusias galūnes, maždaug pusė jų mirė nesulaukę pirmojo gimtadienio).

Vaistai, kuriuos vartojant reikia įvertinti galimą žalos ir naudos santykį

 • Antidepresantai;
 • Chemoterapijai skirti vaistai;
 • Litis (skiriamas bipolinio sutrikimo ir kitų psichikos ligų gydymui);
 • Fenitoinas (naudojamas epilepsijos gydymui);
 • Flukonazolis (grybelinių ligų gydymui);
 • Salbutamolis (astmos gydymui).

Vartojant vaistus visuomet (o ypač nėštumo metu) labai svarbu stebėti savo savijautą ir kilus bent menkiausiems įtarimams dėl vaistų sukeliamo šalutinio poveikio nedelsiant kreiptis į vaistus išrašiusį gydytoją ir apie galimą šalutinį poveikį informuoti Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą.

Susiję straipsniai

Hematoma gimdoje nėštumo metu

Hematoma – tai tarp gemalo dangalų atsiradusi kraujosruva. 20 proc. kraujavimo pirmąjį nėštumo trimestrą atvejų lemia hematomos.

Kaip nėštumas negrįžtamai pakeičia moters kūną?

Ko gero, esame girdėjusios, kad po nėštumo moteris niekada nebebūna tokia pat, kaip anksčiau. Dažniausiai taip kalbama apie psichologinius pokyčius.

MAMŲ ISTORIJOS. Kaip aš sužinojau, kad laukiuosi

Kokių tik nebūna tų netikėtų pastojimo istorijų. Gyvenimas yra kupinas siurprizų, kurie kartais gali pranokti įdomiausius filmų bei serialų siužetus.