Rentgeno tyrimas nėštumo metu: ar saugu? (193)

Nėščios moters koją apžiūri gydytojas Image Point Fr | Shutterstock.com

Rentgeno tyrimas nėštumo metu nėra laikomas saugiu. Spinduliuotė tam tikromis aplinkybėmis gali pakenkti vaisiui, o labai retais atvejais – netgi sukelti apsigimimus.

Tačiau kartais ir nėštumo metu gali prireikti padaryti rentgeno nuotrauką, pavyzdžiui, jei stipriai susižeidėte ir įtariamas lūžis, prasidėjo burnos ar žandikaulio infekcija ir kt.: tokiu atveju reikia lakytis saugumo rekomendacijų.

Rentgeno spindulių įtaka nėštumo metu

Rentgeno spinduliai yra elektromagnetinės bangos, pagal spindulio ilgį patenkančios tarp ultravioletinių ir gama spindulių. Jie yra priskiriami jonizuojančiajai spinduliuotei.

Didžioji dalis žinių apie radiacijos pavojų vaisiui sukaupta įvertinus Antrojo pasaulinio karo metu įvykusius branduolinius sprogimus. Tačiau, laimei, medicinoje naudojami rentgeno spinduliai nesukelia tokio lygio spinduliuotės motinai ar vaisiui.

Šių laikų mokslininkai nustatė, kad viena dantų ar galūnių rentgeno nuotrauka vaisiui neigiamo poveikio nesukels, kitaip tariant, rentgeno tyrimą galima atlikti tik tada, kada būtinai reikia ir nėra kitų alternatyvų.

Gera žinia – jog augantį vaisių nuo spinduliuotės saugo pilvo siena, gimda ir kiti audiniai, tačiau, nepaisant to, dalis spindulių, ypač jei švitinama greta pilvo, vis tiek prasiskverbia. O augantis vaisius yra labai tam jautrus.

Rentgeno tyrimo (radiacijos) komplikacijos

Jeigu radiacija vaisių paveikia stipriai, galimos šios komplikacijos:

  • Augimo sulėtėjimas;
  • Apsigimimai;
  • Smegenų veiklos sutrikimai;
  • Vėžys.

Tačiau šios komplikacijos yra itin retos.

Rentgeno tyrimo poveikis tam tikromis nėštumo savaitėmis

Rentgeno primygtinai reikėtų vengti pirmosiomis nėštumo savaitėmis, tačai ir vėlesniu nėštumo laikotarpiu jis gali būti pavojingas.

Didelės rentgeno spindulių dozės ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu (pirmąsias savaites) gali daryti neigiamą įtaką vaisiui. Pirmąsias kelias savaites, ypač tuo metu, kai gyvybė dar tik užsimezgė, dėl šio poveikio netgi gali įvykti persileidimas.

Pačioje nėštumo pradžioje, kai embrioną sudaro tik nedidelis kiekis ląstelių, vos vienos ar dviejų ląstelių pažeidimas gali lemti embriono žūtį.

O jei embrionas rentgeno spindulių buvo paveiktas 2–8 nėštumo savaitę, veikiausiai vaisiaus augimas sulėtės, taip pat galimi ir apsigimimai.

Dėl spinduliuotės poveikio 8–16 nėštumo savaitę gali padidėti intelekto ar mokymosi sutrikimų rizika.

Svarbu žinoti, kad vaisius labai jautrus radiacijai iki pat 18 nėštumo savaitės.

Po 26 nėštumo savaitės vaisius spinduliuotei jautrus analogiškai kaip ir jau gimęs naujagimis, t.y. ženkliai mažiau.

Rentgeno tyrimo poveikis gali skirtis priklausomai nuo tiriamos srities

Nėštumo metu pakankamai saugiais laikomi mamos galūnių, dantų, galvos ir krūtinės ląstos rentgeno tyrimai. Jie tiesiogiai nepaveikia vaisiaus.

Palyginimui, pilvo, dubens, inkstų ar apatinės nugaros dalies rentgeno spinduliai apšvitina ir vaisių, todėl šių sričių tyrimo geriau neatlikti.

Poveikis skiriasi ir priklausomai nuo tyrimo metodo: didesnės rentgeno spindulių dozės gaunamos atliekant kompiuterinės tomografijos arba branduolinės medicinos tyrimus.

Dubens ar pilvo organų kompiuterinė tomografija pirmosiomis nėštumo savaitėmis taip pat kelia pavojų. Po šio tyrimo padidėja tikimybė, kad ateityje vaikas gali susirgti vėžiu.

Tiesiosios žarnos tyrimo metu naudojama bario klizma, įstumiama į tiesiąją žarną, o po to atliekama rentgeno nuotraukų serija. Šios procedūros metu spinduliuotės dozė yra daug didesnė, negu darant vieną rentgeno nuotrauką, todėl šio tyrimo nėštumo metu rekomenduojama neatlikti.

Rentgeno tyrimas nėštumo metu: atsargumo priemonės

Jei numatomas bet koks tyrimas, visada gydytojui praneškite, kad esate nėščia arba galite lauktis. Medicininis personalas nuspręs, kokių atsargumo priemonių reikėtų imtis.

Jeigu esamam negalavimui nebūtinas skubus gydymas, rentgeno tyrimą galima atidėti ir atlikti jau po gimdymo.

Jei nėštumo metu jums bus atliekama galūnių, galvos ar kaklo srities rentgenograma, gydymo įstaigos personalas duos švino prijuostę. Ji dengia nėščiosios pilvą ir neleidžia rentgeno spinduliams prasiskverbti iki gimdos.

Taip pat gydytojas gali rekomenduoti kitą diagnostinį metodą. Pavyzdžiui, ultragarsinio ar magnetinio rezonanso tomografinio tyrimo metu nenaudojama jonizuojančioji spinduliuotė. Šie tyrimai yra visiškai saugūs nėščioms moterims.

Ką daryti, jei rentgeno tyrimas buvo atliekamas prieš sužinant, kad laukiatės?

Jei rentgeno tyrimas jums buvo atliktas dar iki sužinant, kad esate nėščia, būtinai apie tai informuokite gydytoją.

Pavienis tyrimas didelės rizikos veikiausiai nesukels. Tačiau jei buvo atliktas žarnyno tyrimas naudojant bario klizmą ar kompiuterinė tomografija (kaip minėta, jos metu naudojamos didesnės spinduliuotės dozės), gydytojas turėtų skirti išsamesnius tyrimus, padėsiančius išsiaiškinti, ar rentgeno spinduliai nepakenkė vaisiui.

Kai kuriose klinikose visos vaisingo amžiaus moterys prieš atliekant rentgeno tyrimus tiriamos ir dėl potencialaus nėštumo. Užsienyje ši praktika – visiškai įprasta. Jeigu kyla abejonių, vertėtų pasidaryti nėštumo testą ar HCG tyrimą (nėštumo nutatymą iš kraujo) prieš atliekant rentgeno tyrimą.

Susiję straipsniai

B grupės streptokoko (BGS) tyrimas nėštumo metu

B grupės β hemolizinis streptokokas – tai dažniausias naujagimių įgimtos infekcijos sukėlėjas. Tad 35–37 nėštumo savaitę atliekamas BGS tyrimas.

Antibiotikai nėštumo metu: vartoti ar ne?

Nėštumo metu būsimosioms mamoms gali būti skiriama antibiotikų, nes tai efektyviausia priemonė kovoje su pavojingomis bakterinėmis infekcijomis.

Kaip nėštumas negrįžtamai pakeičia moters kūną?

Ko gero, esame girdėjusios, kad po nėštumo moteris niekada nebebūna tokia pat, kaip anksčiau. Dažniausiai taip kalbama apie psichologinius pokyčius.

Naujausi komentarai

  1. Faustaa
    Faustaa prieš 11 mėn.

    Eisma36 parašė:
    Mergina turėjo omeny, kad dažnai echoskopą darė pažiūrėt, įsitikint ar viskas gerai..

    Tai aš moku skaityti 😉

  2. User has not uploaded an avatar
    2016Asta prieš 8 mėn.

    Labas, Aš dariaus dubens mrt šio mėnesio 14d... Dar pries važiuojant testą pasidariau neigiamas... Šiandien nesulaukiau mm pasidariau testą ir teigiamas..
    Ir kontrasto suleido... Dar 40min gulėt reikėjo. Tai pergyvenu labai.... Nežinot reikia po šito genetinių istyrimu? Gal kažkas susidūrė esat su tokia situacija?

  3. Turtle
    Turtle prieš 8 mėn.

    2016Asta parašė:
    Labas, Aš dariaus dubens mrt šio mėnesio 14d... Dar pries važiuojant testą pasidariau neigiamas... Šiandien nesulaukiau mm pasidariau testą ir teigiamas..

    Mrt tai ne rentgenas

  4. Only_good_souls
    Only_good_souls prieš 8 mėn.

    2016Asta parašė:
    Labas, Aš dariaus dubens mrt šio mėnesio 14d... Dar pries važiuojant testą pasidariau neigiamas... Šiandien nesulaukiau mm pasidariau testą ir teigiamas..

    Ne su MRT bet man atliko su pilna narkoze, visais vaistais tonziliu operacija po kurios isaiskejo 3 mėn nestumas (neturiu ciklo turuu pks). Tai gyd nuramino, bet genetinius dariausi. Viskas kol kas ok. Genetiniai geri.

  5. User has not uploaded an avatar
    2016Asta prieš 8 mėn.

    Turtle parašė:
    Mrt tai ne rentgenas

    Žinau. Tiesiog klausiu gal kas susidūrė su tokia situacija.... 😵