Tradiciniai ir liaudiški kūdikio lyties nustatymo metodai (15)
Labai dažnai būsimieji tėveliai nekantraudami ir negalėdami sulaukti, kada gi ateis taip laukiama 20-oji nėštumo savaitė, o su ja – ir ultragarso tyrimas, pradeda ieškoti pačių įvairiausių būdų kūdikio lyčiai sužinoti ar atspėti. Kitiems tiesiog smagu paspėlioti ar net susilažinti, kas gims – berniukas ar mergaitė.
Tad kurie lyties nustatymo metodai – pripažinti mokslo, o kurie – liaudiški ir ne visuomet pagrindžiami logikos dėsniais?
Tradiciniai, medicininiai metodai vaisiaus lyčiai nustatyti
Tik ultragarso ir genetiniai tyrimai medikų ir mokslininkų bendruomenės yra laikomi tiksliu būdu, nustatyti vaisiaus lytį.
Ultragarso tyrimas (echoskopija)
Visame pasaulyje bene populiariausias metodas nustatant, ar nėštumas vytosi normaliai, o kartu – ir vaisiaus lytį – ultragarso tyrimas.
Gimsiančio kūdikio lytis dažniausiai nustatoma 12–20 nėštumo savaitę, t. y. antrojo arba trečiojo ultragarsinio tyrimo (echoskopijos) metu, žinoma, tuo atveju, jei mažylis neslapukauja. Šiuo laikotarpiu jau galima pamatyti vaisiaus lytinius organus: jie susiformuoja maždaug 11 nėštumo savaitę.
Genetiniai tyrimai
Ankstyvas lyties nustatymas genetiniais tyrimais nėra dažna praktika ne tik dėl etinių priežasčių, tačiau ir dėl rizikų bei tokių tyrimų kainos: saugiausias, motinai ir vaisiui nekenkiantis neinvazinis prenatalinis genetinis tyrimas (NIPT) yra brangus – apytiksliai kainuoja 550–700 Eur.
Genetiniai tyrimai įprastai atliekami, jeigu egzistuoja su lytimi susijusių genetinių ligų (hemofilija, Diušeno raumenų distrofija, ichtiozė ir kt.) rizika. Bet tuo pačiu, jei būsimieji tėveliai pageidauja sužinoti, nustatoma ir vaisiaus lytis.
Invaziniai prenataliniai genetiniai tyrimai:
- Choriono gaurelių biopsija – genetinis tyrimas, kurį galima atlikti nuo 11 nėštumo savaitės. Šio tyrimo metu per priekinę pilvo sieną ilga plona adata arba pro gimdos kaklelį naudojant kateterį paimamas choriono gaurelių – placentos audinio – mėginys. Procedūra – trumpa, trunkanti iki kelių minučių, jos metu gali būti taikomas vietinis nuskausminimas.
- Amniocentezė – tyrimas paimant vaisiaus vandenis, atliekamas 14–18 nėštumo savaitę. Tai vienas dažniausiai atliekamų tyrimų siekiant ištirti galimus vaisiaus vystymosi sutrikimus. Jo metu paimama apie 15–20 ml vaisiaus vandenų. Amniocentezė – gana informatyvus tyrimas, padedantis diagnozuoti apie 40 genetinių ligų ir sutrikimų.
Atliekant invazinius genetinius tyrimus yra 1–2 % persileidimo rizika.
Neinvazinis prenatalinis genetinis tyrimas (NIPT)
Neinvazinį prenatalinį genetinį tyrimą (NIPT) galima atlikti nuo 8–10 nėštumo savaitės (priklausomai nuo konkretaus atvejo, medikai gali rekomenduoti palaukti iki 11–12 savaitės).
Dėl etinių priežasčių kai kuriose šalyse (pavyzdžiui, Šveicarijoje) NIPT tyrimas lyčiai nustatyti galimas tik nuo 12 nėštumo savaitės.
Netradiciniai ir liaudiški kūdikio lyties nustatymo metodai
Netradiciniais ir liaudiškais kūdikio lyties nustatymo metodais liaudiškais aklai nepasitikėkite – vis tik jie daugiausia skirti pramogai, o ne „rimtam“ lyties nustatymui.
Ramzio teorija
Ramzio ankstyvojo lyties nustatymo metodas paremtas choriono gaurelių, iš kurių formuojasi placenta, buvimo vieta. Vaisiaus lytis priklauso nuo to, kurioje gimdos pusėje pradeda formuotis placenta:
- Jei kairėje pusėje – gims mergaitė;
- Jei dešinėje – gims berniukas.
Kūdikio lyties nustatymas pagal nėščiosios pilvo padėtį
Vienas populiariausių metodų spėti būsimojo kūdikio lytį – pagal pilvo padėtį:
- Jei pilvas nusileidęs gan žemai, siauras ir atsikišęs – gims berniukas;
- Jei pilvas įsitaisęs aukštai, platus, nuožulnus – gims mergaitė.
Lyties nustatymas žiedu
Ant siūlo arba plauko pakabinamas auksinis (geriausia vestuvinis) žiedas. Stebimi žiedo judesiai:
- Jei jis pradeda judėti į šonus, teigiama, kad laukiatės berniuko;
- Jei žiedas pradeda suktis – mergaitės.
Kūdikio lytis pagal tai, kokio maisto labiausiai norėjo nėščioji
- Jei nėštumo metu labiau norisi saldumynų, vaisių ir kito lengvo maisto, vadinasi, turėtų gimti mergaitė;
- Jei nėščioji labiau norėjo sūraus, rūgštaus maisto, mėsos, ji veikiausiai laukiasi berniuko.
Vaisiaus lytis pagal širdies ritmą
Dar vienas iš metodų kūdikio lyčiai spėti – pagal širdies ritmą (nors vaisiaus širdies tonai nuolat kinta ir nuo lyties visiškai nepriklauso):
- Jei dūžių – daugiau nei 140/min., gims mergaitė;
- Jei dūžių mažiau nei 140/min., tuomet reikėtų tikėtis gimsiant berniuką.
Vaisiaus lyties nustatymas geriamosios sodos metodu
Viskas labai paprasta: į išvarų sausą indą įpilkite truputį šlapimo, tada įberkite 2 v. š. valgomosios sodos:
- Jei pradeda kilti burbuliukai, girdite šnypšimą ir pastebite putas, galite tikėtis susilaukti sūnaus;
- Jeigu reakcija neįvyko arba šlapimas su soda sureagavo vos vos, turėtų gimti mergaitė.
Metodas kūdikio lyčiai nustatyti pagal kinų kalendorių
Pagal kinų kalendorių, kuriam, manoma, gali būti tūkstančiai metų, taip pat galima bandyti spėti kūdikio lytį. Ją lemia moters amžius pastojimo metu ir mėnuo, kurį buvo pradėtas kūdikis.
Internete tiesiog susiraskite kinų kalendorių ir toje vietoje, kurioje susikerta jūsų amžius ir pastojimo mėnuo, bus nurodyta, kurios lyties kūdikiui gimti tikimybė didesnė (B – berniukas, M – mergaitė).
Pagal numerologiją
Mamos amžius pastojimo metu sudedamas su pastojimo mėnesiu (skaitmuo):
- Jei skaičius lyginis (pavyzdžiui, mamai 27 metai, ji pastojo lapkritį (11 mėn.), bendras skaičius – 38) – gims mergaitė;
- Jei skaičius nelyginis – gims berniukas.
Biologinis mamos ir tėčio ciklas
Dar vyrauja teorija, teigianti, kad moters biologinis ciklas trunka 3, o vyro – 4 m., todėl moters amžius pastojimo metu atitinkamai dalijamas iš 3, o vyro – iš 4:
- Jei padalinus moters amžių po kablelio gaunamas skaitmuo – didesnis, tuomet reikėtų tikėtis gimsiant mergaitę;
- Jeigu didesnis skaičius po kablelio – vyro, reikėtų tikėtis berniuko.
Kūdikio lytis ir nėščiosios išvaizda
- Jei būsimoji mama – graži, spindinti, lygia oda be spuogų, pigmentinių dėmių ir kitų darinių, tai jai gims berniukas; taip pat berniuko besilaukiančios moters plaukai – sveikesni, žvilgantys;
- Jei nėščioji – spuoguota, veidas ir kūnas nusėti dėmėmis, o plaukai suplonėjo ir pradėjo skilinėti, jai gims mergaitė – neva mergaitės iš mamų atima grožį.
O pvz kodėl pagal judesius niera spėjimo? Nes pirmos laukiausi dukros tai kadangi pirmas neztumas judesių vėliau pajutau gal kokia 18-savaite.Antras nėštumas pajutau labai anksti 14-15savaite,net akušerė netikėjo savo negali būti. Tada man kilo mintis kad gali būti berniukas nes jie būna stipresni, tai taip ir buvo gimė berniukas. O dabar 3 vėl judesius jaučiu nuo 14savaites tai dabar galvoju vėl bus berniukas, o dabar yra 16savaite ir jau gerą spyrį pajutau. Tai klausimas ar galima pagal judesius spręsti?