Dažniausi nėštumo planavimo ir vaisingumo mitai

Nėščia moteris su vyru Syda Productions | Shutterstock.com

Vaisingumo mitai

Moteris gali nesunkiai pastoti ir sulaukusi 40-ies

Vienas pavojingiausių mitų – jog pastoti nebus sudėtinga ir sulaukus 40-ojo gimtadienio. Įvairių šaltinių duomenimis, moterų vaisingumas pradeda mažėti sulaukus ~35 m., tačiau pasitaiko atvejų, kai pastoti sunku vos 27–28 m. merginoms. Tai vadinama premenopauze. JAV reprodukcinės medicinos draugija pateikia duomenis, kad apie 40 m. moteriai tikimybė pastoti konkretaus ciklo metu – mažesnė nei 5 proc. Metams bėgant kiaušinėlių rezervas senka, o kokybė prastėja.

Vaisingumas – paveldimas

Jei 40–45 m. sulaukusios jūsų seserys, mama ar močiutė dar sėkmingai gimdė vaikus, nereiškia, kad būdama analogiško amžiaus ir jūs lengvai pastosite. Vaisingumui įtakos turi daugybė veiksnių, pavyzdžiui, gyvenimo būdas, žalingi įpročiai – alkoholio, kofeino vartojimas, rūkymas; reprodukcinės sistemos ligos, pavyzdžiui, endometriozė, policistinių kiaušidžių sindromas, todėl sprendimo nepriimkite vien atsižvelgdamos į tai, kada pastojo kitos šeimos narės. Tiksliausiai galimybes/tikimybę pastoti įvertins gydytojai.

Rūkymas vaisingumui ir moters galimybei pastoti neturi jokios įtakos

Iš tiesų rūkymas neigimai veikia ir vaisingumą, nes pablogina ir kiaušinėlių, ir spermatozoidų kokybę. Pasyvus rūkymas taip pat daro neigiamą įtaką vaisingumui, tiesa, šiek tiek mažesnę negu įprastas rūkymas, tačiau ir pasyviai rūkančios moterys pastoja kur kas sunkiau. Metus rūkyti natūralus vaisingumas atkuriamas, o rūkymo sukelti padariniai išnyksta nuo metimo praėjus maždaug metams.

Nėštumo planavimo mitai

Jei mėnesinės reguliarios, pastoti nebus sudėtinga

Įprastinė ciklo trukmė – 28 dienos (+–2 d.). Tačiau pastoti gali būti sudėtinga net ir tada, kai ciklas yra gana reguliarus. Pastojimo galimybes gali apsunkinti ir mėnesinių pobūdis. Pavyzdžiui, dėl mažesnio nei įprastai estrogeno lygio mėnesinės gali būti neskausmingos, o jei jos labai skausmingos, gali nepakakti progesterono, galinčio subalansuoti estrogeno lygį. Dėl žemo progesterono lygio dažnai sunku pastoti. Itin skausmingos mėnesinės rodo, kad moteris gali sirgti endometrioze – vėlgi tikimybė pastoti ženkliai mažėja.

Orgazmas padidina tikimybę pastoti

Moters patiriamas orgazmas nedidina galimybių pastoti. Teoriją, kad orgazmas padeda spermą pernešti gimdos link, paneigė tyrimai: įrodyta, kad tiesioginio ryšio tarp orgazmo ir apvaisinimo nėra. O, pavyzdžiui, teiginys, kad spermatozoidai moters organizme gali išgyventi iki kelių dienų – iš tiesų teisingas.

Mylėtis reikia pradėti 14 ciklo dieną ir vėliau, užfiksavus bazinės kūno temperatūros pakilimą

Jei lauksite, kol bazinė kūno temperatūra pakils ir šį faktą užfiksuos termometrai ar ovuliacijos testai, tinkamiausias apvaisinimui momentas jau gali būti pasibaigęs, nes kūno temperatūra pakyla tik iškart po ovuliacijos. Iš kiaušialąstės išsivadavęs kiaušinėlis paprastai būna gyvybingas tik apie 12–24 val., o BKT matuojama tik rytais, t. y. 1 kartą per 24 val., tad reikiamą laiką nesudėtinga „pražiūrėti“.

Norint padidinti galimybes pastoti, reikia mylėtis kiekvieną dieną

Mylėtis „pagal laikrodį“ ir kasdien bandant pastoti tikrai nereikia: partneriams tai gali sukelti stresą, o naujai gyvybei neužsimezgus – didelį nusivylimą. Tiesiog svarbu žinoti, kad ovuliacija įvyksta apytiksliai 14 ciklo dieną. Apskaičiuoti numatomą ovuliacijos dieną padės vaisingų dienų skaičiuoklė. Norint padidinti tikimybę pastoti, reguliariai mylėtis reikėtų nuo 10 ciklo dienos maždaug kas 2–3 dienas. Spermatozoidai – gana atsparūs, jie savo eilės prie gimdos kaklelio laukti gali net iki 72 valandų.

Norint susilaukti berniuko, reikia mylėtis prieš pat ovuliaciją, o mergaitės – kelias dienas prieš ją

Šiame teiginyje dalis tiesos yra, tačiau tikimybė, kad susilauksite vienos ar kitos lyties kūdikio, visuomet siekia 50:50. Nėra jokio 100 proc. patikimo būdo suplanuoti kūdikio lytį. Pati gamta sureguliuoja, kad populiacija pagal lytį būtų pasiskirsčiusi maždaug tolygiai.

Po sueities, siekiant padidinti tikimybę pastoti, reikia palaikyti kojas pakėlus

Anot medikų, praktiškai nėra jokio skirtumo, ar po sueities moteris laikys kojas pakėlusi, ar tiesiog ramiai pagulės. Iškart bėgti į dušą gal ir nereikėtų, tačiau kojų padėtis įtakos pastojimui neturi.

Tikimybę pastoti padidinsite, jei vartosite sirupą nuo kosulio

Prieš kelerius metus forumuose plačiai sklandė mitas, kad sirupuose nuo kosulio esanti veiklioji medžiaga guaifenesinas gimdos kaklelio gleives padaro plonesnes, o visą terpę – dar palankesnę spermatozoidams. Tačiau medikai šį mitą paneigė: vaistai nuo kosulio neturi jokios įtakos pastojimui. Paradoksalu tai, kad vienas iš populiarių vaistų nevaisingumui gydyti iš tikrųjų sutirština gimdos kaklelio gleives ir apsunkina galimybes pastoti.

Diabetu sergančios moterys pastoti negali

Siekiant sumažinti su diabetu susijusią riziką, labai svarbu planuoti ir tinkamai paruošti būsimąją mamą. Iš tiesų net ir diabetu sergančios moterys gali susilaukti visiškai sveiko kūdikio. Svarbu laikytis gydytojų rekomendacijų ir nėštumą planuoti tuo metu, kai diabetas yra valdomas ir moteris neturi jokių kitų didesnių sveikatos problemų.

Susiję straipsniai

Nėštumo DUK: atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus

Visoms besilaukiančioms moterims, ypač, jeigu nėštumas pirmasis, kyla aibė klausimų. Ką galima ir ko negalima daryti, kai laukiesi?

Kas yra gimdyvės padėjėja - dula?

Dula – tai gimdyvės padėjėja, teikianti emocinę ir fizinę paramą nėštumo, gimdymo metu bei pogimdyviniu laikotarpiu.

Būsimas mamas kviečiame burtis į pokalbių grupes

Būsimos mamos „Tėvų darželio“ forume buriasi į pokalbių grupes pagal vaikučio gimimo metus ir mėnesį. Laukiatės? Kviečiame prisijungti?