Kojų mėšlungis nėštumo metu (107)

Kojų mėšlungis nėštumo metu comzeal images | Shutterstock.com

Mėšlungis kojų raumenis dažniausiai pradeda traukti antrą ir trečią nėštumo trimestrą, įprastai naktį arba paryčiais.

Kas yra mėšlungis?

Mėšlungis yra nevalingas, labai stiprus, skausmingas raumens susitraukimas, spazmas.

Dažniausiai sutraukia blauzdų raumenis, pėdas, rečiau – šlaunis, kaklą, rankas.

Kodėl nėštumo metu sutraukia mėšlungis?

Nėra tiksliai žinoma, kodėl mėšlungis nėštumo metu padažnėja. Manoma, kad priežastys yra kompleksinės.

Mėšlungis nėštumo metu siejamas su kraujotakos pokyčiais, augančiu kūno svoriu ir kojoms tenkančiu didesniu spaudimu, pakitusia stuburo padėtimi, kraujagyslių ir nervų spaudimu dėl pakitusios stuburo padėties ir dėl vis didėjančio vaisiaus, nėštumo metu dažniau pasitaikančios kalcio bei kitų mikroelementų stokos ir/arba pokyčių jų apykaitoje.

Kaip išvengti mėšlungio nėštumo metu?

Nėštumo metu mėšlungio visiškai išvengti tikriausiai nepavyks, tačiau galite imtis prevencijos priemonių padėsiančių sumažinti jo dažnumą, spazmų intensyvumą ir trukmę:

  • Mankšta, judėjimas. Dažniau pasivaikščiokite, lankykite nėščiosioms skirtas mankštas, periodiškai atlikite tempimo pratimus. Ilgai nebūkite vienoje, statiškoje pozoje, pajudėkite.
  • Mityba. Laikykitės sveikos mitybos nėštumo metu taisyklių. Į valgiaraštį įtraukite daugiau produktų, turinčių kalio, kalcio ir magnio (bananus, džiovintus abrikosus, razinas, riešutus, įvairius ankštinius, žalios spalvos daržoves).
  • Maisto papildai. Jeigu įtariate, kad mėšlungis traukia dėl mineralų ir kitų maisto medžiagų stokos, reikėtų pasitarti su gydytoju, kuris gali rekomenduoti tinkamus maisto papildus.
  • Skysčiai. Išgerkite ne mažiau 2 litrų vandens;
  • Gulėjimo poza. Poilsio metu stenkitės kilstelėti kojas aukščiau (pavyzdžiui, ant lovos rėmo, pagalvės ir panašiai);
  • Tinkama avalynė. Atsisakykite batelių aukštu kulnu (rekomenduojamas kulniuko aukštis – ne daugiau kaip 4-5 centimetrai);
  • Šilta vonia. Prieš miegą pagulėkite šiltoje vonioje arba ilgiau pamasažuokite kojas šilto dušo srove;
  • Vilnonės kojinės. Liaudies medicinos šalininkai kamuojant mėšlungiui nėščiosioms pataria miegoti su vilnonėmis kojinėmis. Jos šildo, vilnos plaukeliai švelniai stimuliuoja odą, tad kraujotaka kojose pagerėja;

Ką daryti, jeigu koją sutraukė mėšlungis?

Jeigu koją sutraukė mėšlungis:

  • Pamažu įtempkite sutrauką raumenį ir palaikykite įtampą apie 30 sekundžių. Jeigu sutraukė blauzdą, kuo labiau ištieskite koją, kulną stumkite į priekį, o kojų pirštus lenkite į save. Jeigu pavyksta, koją tempimo metu galite šiek tiek kilstelėti.
  • Pasiremdama į sieną ar baldus pavaikščiokite (arba bent pasikelkite ir vėl nusileiskite) ant pirštų galiukų.
  • Sutrauktą raumenį pabaksnokite, pažnaibykite pirštais.
  • Spazmui atlėgstant, pamasažuokite susitraukusį raumenį. Pajudinkite kojų pirštus, pasukiokite pėdą, palankstykite koją, atsargiai pavaikščiokite, patūpčiokite, pasisupkite ar pirštų ir kulnų.

Jeigu mėšlungis nėštumo metu (ar kitu gyvenimo periodu) kartojasi itin dažnai ir yra labai varginantis, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Gydytojas, įvertinęs simptomus bei bendrą sveikatos būklę, gali rekomenduoti vartoti vitaminų ir mineralų kompleksus, maisto papildus, pakoreguoti mitybą bei gyvenimo būdą.

Susiję straipsniai

Gausus prakaitavimas nėštumo metu

Nėštumo metu gausesnis prakaitavimas tiek dieną, tiek ir naktį pasitaiko itin dažnai. Ką daryti, kad prakaitavimas nėščiosios pernelyg nevargintų?

Nemiga nėštumo metu: ar ji kelia pavojų ir ką daryti?

Nemigą nėštumo metu lemia hormonų ir fiziniai kūno pokyčiai, nėštumo nulemti negalavimai ir kt.

Plaukų slinkimas po gimdymo

Plaukai slinkti pradeda po vaikelio gimimo praėjus vidutiniškai apie 3 mėn. ir tai gali tęstis dar maždaug iki 6 mėn. Tai visiškai normalu ir laikina.

Naujausi komentarai

  1. Gree prieš 9 m.

    bebriuke83 parašė:
    Aš esu prieš vitaminų ir mineralų kompleksus, nes tarkim, jei vienoj kapsulėj yra magnis ir kalcis, tai jų organizmas nepasisavina, reikia vartoti atskirai ir daryt…

    Na as geriu gelezi ryte,tada elevit per pietus ir magni jau pries pat miega. Nes buvau atsisakiusi visiskai vitaminu,nes visos sako vasara,gausim naturaliu is darzoviu ir vaisiu,bet kraujas zenkliai nusilpo ir pradejau vel gerti

  2. bebriuke83
    bebriuke83 prieš 9 m.

    Nikita1 parašė:
    Na as geriu gelezi ryte,tada elevit per pietus ir magni jau pries pat miega. Nes buvau atsisakiusi visiskai vitaminu,nes visos sako vasara,gausim naturaliu is darzo…

    Kiekvienas žmogus geriausiai žino/jaučia savo organizmą, o nėštukėms labai svarbu, kad nieko netrūktų, ypač geležies paskutiniais nėštumo mėnesiais, kad vaikučiui nebūtų mažakraujystės

  3. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 9 m.

    Mane kankino meslungis pradejau magnio daugiau gerti ir praejo bet taip sutraukdavo koja kad paeiti negaledavau

  4. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 9 m.

    Kiek geriu tuos gelezies pora tablwciu per diena pagal kraujo tyrimus vis truksta man

  5. bebriuke83
    bebriuke83 prieš 9 m.

    jeega2 parašė:
    Kiek geriu tuos gelezies pora tablwciu per diena pagal kraujo tyrimus vis truksta man

    Matyt, neteisingai vartojate, kad nepasisavina...arba kažkas trukdo pasisavinti, reikėtų konsultuotis su specialistu, skirtų tyrimus...