Neramių kojų sindromas (44)

Neramių kojų sindromas Neramių kojų sindromas. iStock.com/lolostock

Kas yra neramių kojų sindromas?

Neramių kojų sindromas (NKS) yra nervų sistemos sutrikimas, dėl kurio kojose atsiranda nemalonūs pojūčiai ir jos ima nevalingai judėti, trūkčioti. Kartais šis sindromas pereina ir į rankas, krūtinę.

Kojose gali būti jaučiamas dilgčiojimas, „skruzdėlių bėgiojimas“ ar deginimas. Dėl šių nemalonių pojūčių kyla begalinis noras sukrutinti kojas ir taip jų atsikratyti. Paprastai šie pojūčiai stiprėja vakarop ir naktį.

Neramių kojų sindromas yra nepavojingas, tačiau jei jo simptomai labai ryškūs ir dažnai pasikartojantis, gali trikdyti normalų gyvenimą, būti nemigos priežastimi, trukdyti bendrauti, o kritiniais atvejais net tapti depresijos priežastimi.

Kas sukelia neramių kojų sindromą?

Kartais nėra jokių aiškių šio sindromo priežasčių, o pats sindromas eina iš kartos į kartą. Manoma, kad šį sindromą bent retkarčiais patiria kas dešimtas žmogus.

Gali būti, kad šis sindromas yra susijęs su paveldimais dopamino apykaitos ypatumais. Nemalonius pojūčius taip pat gali iššaukti alkoholio, kofeino vartojimas, kavos gėrimas, ypač jei šie stimuliantai vartojami vakare. Prie dirgiklių priskiriami ir kai kurie vaistai.

Neramių kojų sindromas taip pat gali kilti dėl geležies trūkumo (anemijos) ar inkstų nepakankamumo.

Nėštumas taip pat yra viena iš neramių kojų sindromo priežasčių: apie 20% visų besilaukiančiųjų paskutiniais nėštumo mėnesiais patiria lengvesnius ar sunkesnius šio sindromo sukeliamus pojūčius.

Ką daryti, jei vargina neramių kojų sindromas?

Jei neramių kojų sindromo pojūčiai atsirado nėštumo metu, jie turėtų išnykti savaime per kelias savaites po gimdymo be jokio gydymo. Dažnai simptomus galima palengvinti pakoregavus gyvenimo būdą.

Jei reikėtų gydymo, jis būtų skiriamas priklausomai nuo neramių kojų sindromą sukeliančių priežasčių: pavyzdžiui, jei NKS kyla dėl geležies trūkumo, jums gali būti paskirti geležies maisto papildai (savo nuožiūra jų nevartokite, nes gali būti, jog geležies gaunate pakankamai, o NKS priežastis yra kita).

Neramių kojų sindromą nėštumo metu galite palengvinti tokiais būdais:

 • Vartokite kuo mažiau kofeino. Jo yra kavoje ir juodojoje arbatoje, venkite antihistamininių vaistų, vartojamų alerginėms reakcijoms slopinti. Manoma, kad šios medžiagos gali tik dar labiau sustiprinti neramių kojų sindromą.
 • Masažuokite blauzdas. Paskutinįjį nėštumo trimestrą tai padaryti pačiai gali būti sudėtinga, tad paprašykite savo vyro paslaugos.
 • Išbandykite kojų kompresus. Tinka tiek šilti, tiek šalti.
 • Reguliariai mankštinkitės. Tinka ir pats paprasčiausias pasivaikščiojimas.
 • Atsipalaiduokite. Tinka praktiškai visi būdai: pagulėjimas vonioje, joga, meditacija, knygos skaitymas ar TV žiūrėjimas.
 • Laikykitės miego režimo. Stenkitės nenaktinėti, eikite miegoti visuomet tuo pačiu metu ir gerai išsimiegokite.

Naujausi komentarai

 1. justina1989
  justina1989 prieš 2 m.

  Zalia Pieva parašė:
  Ne į temą, nes nevartojau šių papildų, bet galiu paguosti, kad po gimdymo NKS nuėmė kaip ranka. Dabar žadina ne kojos, o vaikas . Ir nors žinau, kad su neramiom …

  Ačiū Jums ;) na taip, liko nebedaug... tik norėtųsi nors kažkaip numalšinti tuos varginančius skausmus ir tempimus kasnakt... Na bet dėl tokio džiaugsmo, kuris greitai ateis į mūsų gyvenimą, galima ir pakentėti, jeigu niekas nepadės NKS apraminti

 2. uleja
  uleja prieš 10 mėn.

  Sveikos. Gal kuri zino kokiu nauju priemoniu nuo NKS?

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 mėn.

  Padeda aliejus su levandomis, arba tiesiog levandu eteriniu aliejumi istepu, ir aprisu kojas su skarelemis. Zinoma dar padeda orgazmas, nes nukreipia mintis nuo koju ir uzmiegu iskarto. Na ko tik neprisigalvosi, nes atrodo norisi kojas nusiimti, taip erzina!

 4. User has not uploaded an avatar
  Piestuke prieš 1 mėn.

  Nebūtinai praeina po nėštumo. Matyt, kas turi polinkį, tai NKS pasireikšti gali ir vėl. Man nuo paauglystės periodais užeina. Per nėštumą buvo tikrai labai smarkiai. Vyras prieš miegą maigydavo pėdas, čiurnas, blauzdikaulius. Tikrai jausmas it kaulai niežėtų. Ir ilgai, įkyriai. NKS labai blogino miegą, kuris ir taip sunkus dėl pilvo buvo. Pagimdžius praėjo ir buvau pamiršusi. Bet vat po 2,5 m. vėl prasidėjo Ir be jokio nėštumo. Kam papasakodavau, kas man vyksta, niekas nesuprasdavo. Tai buvo taip gera atrsati šią temą! Ne man vienai šitas "nervas" yra.

 5. Mereckiene
  Mereckiene prieš 3 sav.

  Kaip smagu, jog atradau šią temą! Kam papasakoju tam vieno juoko, nesupranta net daktarė kas man yra. Sakau toks jausmas lyg nusiimt kojas norėčiau. Man vienintelis vaistas nuo to, tai laiku eiti miegot. Jei šiek tiek vėliau einu miegot ir viskas, taip užeina, kad prasivartau visą naktį.. gal kas žino kitų būdų?