Neramių kojų sindromas (54)

Neramių kojų sindromas PR Image Factory | Shutterstock.com

Nėštumo metu kartais dilgčioja, degina, niežti kojas ir kyla nenumaldomas noras jas purtyti.

Kas yra neramių kojų sindromas?

Neramių kojų sindromas (NKS) yra nervų sistemos sutrikimas, dėl kurio kojose atsiranda nemalonūs pojūčiai ir jos ima nevalingai judėti, trūkčioti. Kartais šis sindromas pereina ir į rankas, krūtinę.

Dažniausiai nemalonūs simptomai sustiprėja vakare ir naktį, kuomet žmogus yra nejudrus, t.y. gulint arba sėdint, rečiau – stovint.

Neramių kojų sindromo simptomai (dažniausiai juntami kojose):

• Dilgčiojimas;
  • „Skruzdėlių bėgiojimas“;
  • Badymas lyg adatėlėmis;
  • Deginimas;
  • Niežulys;
  • Sunkumas, sąstingis kojose;
  • Kojų trūkčiojimas, purtymas, siekiant atsikratyti nemalonių simptomų.

Neramių kojų sindromas yra nepavojingas, tačiau jei jo simptomai labai ryškūs ir dažnai pasikartojantys, gali trikdyti normalų gyvenimą, būti nemigos priežastimi, trukdyti bendrauti, o kritiniais atvejais net būti prielaida depresijai.

Kas sukelia neramių kojų sindromą?

Neramių kojų sindromas yra skirstomas į du tipus, kurių priežastys yra skirtingos:

• Pirminis arba idiopatinis NKS. Pasireiškia apie 40% visų NKS atvejų. Liga išsivysto dėl geležies apykaitos ir dopamino sekrecijos disfunkcijos galvos smegenyse. Manoma, kad įtakos turi paveldimumas. Liga gali susirgti bet kokiame amžiuje, tačiau ji būdingesnė žmonėms nuo 45 m. amžiaus ir vyresniems.
  • Antrinis NKS. Liga dažniausiai siejama su kitomis ligomis arba būklėmis, sukeliančiomis geležies apykaitos sutrikimus: geležies stokos anemija, nėštumas ir kt. Antrinį NKS taip pat gali sukelti inkstų ligos, diabetas, hipotireozė, reumatinės ligos, alkoholizmas ir kai kurių vaistų vartojimas.

Neramių kojų sindromas nėštumo metu

Nėštumas yra viena iš antrinio neramių kojų sindromo priežasčių: apie 20% visų besilaukiančiųjų paskutiniais nėštumo mėnesiais patiria lengvesnius ar sunkesnius šio sindromo sukeliamus pojūčius.

Jei neramių kojų sindromo pojūčiai atsirado nėštumo metu, jie turėtų išnykti savaime per kelias savaites po gimdymo be jokio gydymo. Dažnai simptomus galima palengvinti pakoregavus gyvenimo būdą.

Jei reikėtų gydymo, jis būtų skiriamas priklausomai nuo neramių kojų sindromą sukeliančių priežasčių: pavyzdžiui, jei NKS kyla dėl geležies trūkumo, jums gali būti paskirti geležies maisto papildai (savo nuožiūra jų nevartokite, nes gali būti, jog geležies gaunate pakankamai, o NKS priežastis yra kita).

Neramių kojų sindromą nėštumo metu galite palengvinti tokiais būdais:

• Vartokite kuo mažiau kofeino. Jo yra kavoje ir juodojoje arbatoje. Manoma, kad kofeinas gali sustiprinti neramių kojų sindromą.
  • Venkite antihistamininių vaistų, vartojamų alerginėms reakcijoms slopinti. Manoma, kad jų poveikis toks pats, kaip ir kofeino, t.y. jie gali sustiprinti neramių kojų sindromą.
  • Masažuokite blauzdas. Paskutinįjį nėštumo trimestrą tai padaryti pačiai gali būti sudėtinga, tad paprašykite savo vyro paslaugos.
  • Išbandykite kojų kompresus. Tinka tiek šilti, tiek šalti.
  • Reguliariai mankštinkitės. Tinka ir pats paprasčiausias pasivaikščiojimas.
  • Atsipalaiduokite. Tinka praktiškai visi būdai: pagulėjimas vonioje, joga, meditacija, knygos skaitymas ar TV žiūrėjimas.
  • Laikykitės miego režimo. Stenkitės nenaktinėti, eikite miegoti visuomet tuo pačiu metu ir gerai išsimiegokite.
  • Pamiegokite dieną. Jeigu dėl nemalonių pojūčių kojose stipriai nukenčia miego kokybė, ilgiau pamiegokite ryte arba prigulkite dieną. Paprastai NKS simptomai yra ryškesni vakare ir anksti ryte, todėl kitu paros metu miegas bus ramesnis.

1. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 1 m.

kavita parašė:
    Baigiu nuprotet
    Bemieges naktys,akys kaip pas buliu

Netikėjau,bet pabandžiau gerti magnį.. įvyko stebuklas mano gyvenime. Vėl miegu, ir be varginančių, pulsuojančių, nervinančių kojų.. rezultatas jau po savaitės pasireiškė.

2. kavita
    kavita prieš 1 m.

Mereckiene parašė:

Nusipirkau Magnio, bandysiu pagerti

3. orchidee
    orchidee prieš 1 m.

Man deja magnis nepadeda... :(ir su pirmaja buvo sis jausmas.. Vos pagimdzius praejo.

4. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 1 m.

orchidee parašė:

Man irgi su pirmu buvo. Sakau vyrui, trečio neštumo nenorėčiau vien dėl nks.. bet va, lyg nugalėjau pagaliau..