Neramių kojų sindromas (41)

Kas yra neramių kojų sindromas?

Neramių kojų sindromas (NKS) yra nervų sistemos sutrikimas, dėl kurio atsiranda nemalonūs pojūčiai kojose ir jos ima nevalingai judėti, trūkčioti. Kartais šis sindromas pereina ir į rankas, krūtinę.

Kojose gali būti jaučiamas dilgčiojimas, „skruzdėlių bėgiojimą“ ar deginimą kojose, ir dėl to kyla begalinis noras sukrutinti kojas ir šio pojūčio atsikratyti. Paprastai šie pojūčiai stiprėja vakarop ir naktį.

Neramių kojų sindromas yra nepavojingas, tačiau jei jo simptomai labai ryškūs ir dažnai pasikartojantis, gali trikdyti normalų gyvenimą, būti nemigos priežastimi, trukdyti bendrauti, o kritiniais atvejais net tapti depresijos priežastimi.

Kas sukelia neramių kojų sindromą?

Kartais nėra jokių aiškių šio sindromo priežasčių, o pats sindromas eina iš kartos į kartą. Manoma, kad šį sindromą bent retkarčiais patiria kas dešimtas žmogus.

Gali būti, kad šis sindromas yra susijęs su paveldimais dopamino apykaitos ypatumais. Nemalonius pojūčius taip pat gali iššaukti alkoholio, kofeino vartojimas, kavos gėrimas, ypač jei šie stimuliantai vartojami vakare. Prie dirgiklių priskiriami ir kai kurie vaistai.

Neramių kojų sindromas taip pat gali kilti dėl geležies trūkumo (anemijos) ar inkstų nepakankamumo. 

Nėštumas taip pat yra viena iš neramių kojų sindromo priežasčių: apie 20% visų besilaukiančiųjų paskutiniais nėštumo mėnesiais patiria lengvesnius ar sunkesnius šio sindromo sukeliamus pojūčius.

Ką daryti, jei vargina neramių kojų sindromas?

Jei neramių kojų sindromo pojūčiai atsirado nėštumo metu, jie turėtų išnykti savaime per kelias savaites po gimdymo be jokio gydymo. Dažnai simptomus galima palengvinti pakoregavus gyvenimo būdą.

Jei reikėtų gydymo, jis būtų skiriamas priklausomai nuo neramių kojų sindromą sukeliančių priežasčių: pavyzdžiui, jei NKS kyla dėl geležies trūkumo, jums gali būti paskirti geležies maisto papildai (savo nuožiūra jų nevartokite, nes gali būti, jog geležies gaunate pakankamai, o NKS priežastis yra kita).

Neramių kojų sindromą nėštumo metu galite palengvinti tokiais būdais:

 • Vartokite kuo mažiau kofeino. Jo yra kavoje ir juodojoje arbatoje, venkite antihistamininių vaistų, vartojamų alerginėms reakcijoms slopinti. Manoma, kad šios medžiagos gali tik dar labiau sustiprinti neramių kojų sindromą.
 • Masažuokite blauzdas. Paskutinįjį nėštumo trimestrą tai padaryti pačiai gali būti sudėtinga, tad paprašykite savo vyro paslaugos.
 • Išbandykite kojų kompresus. Tinka tiek šilti, tiek šalti.
 • Reguliariai mankštinkitės. Tinka ir pats paprasčiausias pasivaikščiojimas.
 • Atsipalaiduokite. Tinka praktiškai visi būdai: pagulėjimas vonioje, joga, meditacija, knygos skaitymas ar TV žiūrėjimas.
 • Laikykitės miego režimo. Stenkitės nenaktinėti, eikite miegoti visuomet tuo pačiu metu ir gerai išsimiegokite.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  samara30 prieš 1 m.

  Butent ir gerti prie miega reikia.

 2. justina1989
  justina1989 prieš 1 m.


  Sveikos mamytes !!! Ar kam nors teko vartoti si maisto papilda nestumo metu ? Nebezinau kuo kovoti su naktiniais koju neramumais...

 3. zalia pieva prieš 1 m.

  justina1989 parašė:
  Sveikos mamytes !!! Ar kam nors teko vartoti si maisto papilda nestumo metu ? Nebezinau kuo kovoti su naktiniais koju neramumais...

  Ne į temą, nes nevartojau šių papildų, bet galiu paguosti, kad po gimdymo NKS nuėmė kaip ranka. Dabar žadina ne kojos, o vaikas . Ir nors žinau, kad su neramiom kojom kiekviena naktis gali virsti košmaru, bet pakentėkite - jums nebe daug liko laukti. Linkiu atrasti savo NKS nuraminimo receptą

 4. justina1989
  justina1989 prieš 1 m.

  Zalia Pieva parašė:
  Ne į temą, nes nevartojau šių papildų, bet galiu paguosti, kad po gimdymo NKS nuėmė kaip ranka. Dabar žadina ne kojos, o vaikas . Ir nors žinau, kad su neramiom …

  Ačiū Jums ;) na taip, liko nebedaug... tik norėtųsi nors kažkaip numalšinti tuos varginančius skausmus ir tempimus kasnakt... Na bet dėl tokio džiaugsmo, kuris greitai ateis į mūsų gyvenimą, galima ir pakentėti, jeigu niekas nepadės NKS apraminti

 5. uleja
  uleja prieš 1 mėn.

  Sveikos. Gal kuri zino kokiu nauju priemoniu nuo NKS?