Nuo 2022 m. birželio didėja parama šeimoms: suvestinė

Šeima šypsosi, visi laiko taupyklę, o tėtis meta pinigus į ją fizkes | Shutterstock.com

Nuo birželio mėnesio didėja išmokos vaikui (vaiko pinigai), socialinė parama mokiniams, vienkartinės išmokos vaikui ir nėščiai moteriai, papildoma išmoka vaikams iš gausių ir nepasiturinčių šeimų, taip pat vaikams su negalia, išmoka vienu metu gimus daugiau kaip vienam vaikui ir kitos socialinės išmokos.

Šių išmokų ūgtelėjimą lemia nuo vasaros pradžios dar kartą šiemet didinami baziniai socialinių išmokų (BSI) dydžiai. Visi baziniai socialinių išmokų dydžiai šiemet didėja 15 proc., palyginti su praeitais metais.

Tikimasi, kad didėjančios išmokos bent kiek padidins šeimų pajamas ir sušvelnins infliacijos įtaką.

BSI ir NPD dydžiai nuo 2022 m. birželio 1 d.

Neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) nuo 2022 m. birželio 1 d. didinamas iki 540 eurų.

Nuo vasaros pradžios BSI dydis – 46 eurai, tikslinių kompensacijų bazė didėja iki 138 eurų, o valstybės remiamos pajamos (VRP) – 147 Eur. Šie baziniai dydžiai naudojami apskaičiuojant socialinių išmokų dydžius ir nustatant teisę gauti tam tikrą paramą, t. y., nustatant pajamų ribą, kurios neviršijus, asmuo ar šeima įgyja teisę gauti valstybės paramą.

Svarbu

Nuo birželio 1 d. padidinus BSI dydį didesnio dydžio socialinės išmokos vaikus auginančias šeimas pasieks liepos mėnesį, nes išmokos mokamos už praėjusį mėnesį.

Vienkartinė išmoka gimus vaikui

Kiekvienam Lietuvoje gimusiam vaikui mokama vienkartinė išmoka nuo 462 eurų didėja iki 506 eurų.

Tėvai dėl vienkartinės išmokos skyrimo gali kreiptis per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos. Ši išmoka priklauso ir įvaikinus vaiką, neatsižvelgiant į tai, ar ji jau buvo išmokėta vaikui gimus. Taip pat ši išmoka skiriama, kai vaikui nustatoma globa šeimoje ar šeimynoje iki jam sukanka pusantrų metų ir išmoka nebuvo išmokėta vaikui gimus ar pirmą kartą nustačius globą.

Vienkartinė išmoka nėščiai moteriai

Moteriai, kuri nedirbo ir nesukaupė reikiamo motinystės socialinio draudimo stažo, todėl negali pretenduoti į motinystės išmoką iš „Sodros“, likus 70 kalendorinių dienų iki numatomos gimdymo datos bus mokama vienkartinė 295 eurų dydžio išmoka. Nuo birželio 1 d. ji padidėja 25 eurais (iki birželio 1 d. buvo mokama 270,06 Eur dydžio išmoka).

Išmokos vaikui (vadinamieji vaiko pinigai) ir papildoma išmoka vaikui

Kiekvienam vaikui Lietuvoje kas mėnesį mokama išmoka, dar vadinama vaiko pinigais, nuo birželio 1 d. didėja iki 80,5 euro (buvo 73,5 euro).

Papildoma išmoka vaikui prie vaiko pinigų mokama visiems vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų, taip pat visiems vaikams, turintiems negalią. Jos dydis – 47 eurai (anksčiau – 43,26 Eur).

Išmoka vienu metu gimus daugiau kaip vienam vaikui

Gimus dvynukams, trynukams ar daugiau vaikų, vienam iš tėvų kas mėnesį, iki kol vaikams sukanka dveji metai, mokama išmoka. Auginantiems dvynukus jos dydis per mėnesį – 184 Eur, trynukus – 368 Eur, ketvertuką – 552 Eur, t. y. už kiekvieną atžalą išmoka didinama 184 eurais.

Išmoka privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui

Jeigu vaiko tėtis, mama, įtėvis ar įmotė yra pašaukti arba savanoriškai atlieka privalomąją pradinę karo tarnybą, tokio kario ar karės vaikui kas mėnesį bus mokama 69 eurų dydžio išmoka. Tuo atveju, jei pradinę karo tarnybą atlieka abu tėvai ar įtėviai, išmoka nėra didinama.

Išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai 

Kai vaikas auginamas vieno iš tėvų, įtėvių ar globėjų, kuris dėl mokymosi ar studijų neturi sukaupęs socialinio draudimo stažo vaiko priežiūros išmokai iš „Sodros“ gauti, tuomet jam kas mėnesį iki vaikui sueina dveji metai skiriama išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai. Nuo vasaros pradžios ši išmoka sieks 276 eurus.

Mokinių nemokamas maitinimas ir parama mokinio reikmenims įsigyti 

Visi priešmokyklinukai, pirmokai ir antrokai turi teisę į nemokamus pietus mokykloje nevertinant šeimos pajamų.

Vyresnių klasių mokiniai turės teisę į nemokamus pietus, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį bus mažesnės nei 220,5 euro. Šiuo atveju taip pat skiriamas nemokamas maitinimas mokyklų organizuojamose vasaros poilsio stovyklose ir 92 eurų dydžio parama mokinio reikmenims įsigyti prasidedant naujiems mokslo metams.

Taigi trumpa santrauka, kas priklauso vaikams, jų tėvams, įtėviams ar globėjams nuo 2022 m. birželio:

Kas priklauso vaikams, ju tevams, iteviams ar globejams

Šaltinis – SADM

Daugiau informacijos apie socialinę paramą galite rasti informaciniame tinklalapyje kasmanpriklauso.lt.

Susiję straipsniai

Tėvas nemoka alimentų: kaip gauti vaiko išlaikymo išmoką?

Jeigu vaiko tėvas arba motina nevykdo įsipareigojimų ir nemoka teismo nustatytų alimentų, galite kreiptis dėl vaiko išlaikymo išmokos skyrimo.

Išmokos nėščiosioms ir vaikus auginantiems tėvams (suvestinė)

Išmokų, mokamų gimus vaikui, nėštumo ir gimdymo periodu, vaiko priežiūros atostogų metu, įsivaikinus arba globojant vaiką nuo 2024 metų, sąrašas.

Vaiko išlaikymo priteisimas (alimentai) 2024 metais

Vaiko išlaikymo išmoka, arba alimentai – pinigai, kuriuos sutuoktinis po skyrybų privalo mokėti nepilnamečio biologinio vaiko išlaikymui.