Natūralūs būdai paskatinti gimdymą: ar jie veikia? (20)
Kūdikėliai gimdoje jaučiasi itin jaukiai ir saugiai, todėl nemažai jų visai nesiskubina ateiti į šį pasaulį. Nėštumui užsitęsus ar gresiant tam tikroms komplikacijoms dažnai pasirenkama gimdymą skatinti – pagreitinti gimdos kaklelio atsivėrimą ir sąrėmius.
Gimdymo skatinimo būdai
- Medikamentinis, kai sąrėmiai skatinami vaistais.
- Instrumentinis, kai mechaniškai atidalijama ar praplėšiama vaisiaus vandenų pūslė.
- Mišrus, kai derinami du minėtieji metodai.
- Tačiau egzistuoja ir liaudiškas bei paprastai jokiais moksliniais tyrimais nepagrįstas natūralus gimdymo sužadinimas.
Ar gimdymą galima paskatinti natūraliais būdais?
Manoma, kad gimdymą galima paskatinti ne tik mediciniškai, bet ir natūraliais būdais. Jų yra pačių įvairiausių: pavyzdžiui, tikima, kad gali padėti specifinis maistas, masažas, seksas ir kt.
Bet ar šie liaudiški gimdymo skatinimo būdai tikrai veikia? Ekspertai teigia, kad apie natūralių gimdymo skatinimo būdų naudą dar nėra surinkta pakankamai įrodymų, tačiau mamos dažnai dalijasi sėkmės istorijomis.
Natūralūs gimdymo skatinimo būdai skiriasi ne tik efektyvumu, bet ir saugumu. Reikia ypač atsakingai vertinti natūralias tam tikras gimdymo skatinimo priemones, pavyzdžiui, ricinų aliejus gali lemti dehidrataciją, kuri kyla dėl gausaus viduriavimo.
Svarbu
Jei planuojate išbandyti vieną radikalesnių gimdymo skatinimo būdų (pavyzdžiui, rinktis ne pasivaikščiojimą ar seksą), visais atvejais reikėtų pasitarti su gydytoju.
Ką svarbu žinoti apie natūralų gimdymo skatinimą?
- Jei kūdikis pernešiotas ir kyla pavojus jo bei mamos sveikatai, nebe laikas eksperimentuoti bandant gimdymą sužadinti šiame straipsnyje išvardytais būdais – kuo greičiau kreipkitės į medikus.
- Jei organizmas nėra pasiruošęs gimdymui, aprašytieji gimdymo skatinimo metodai nebus veiksmingi.
- Jeigu nėštumas rizikingas ar suplanuota cezario pjūvio operacija, nėštumo natūraliais būdais skatinti taip pat negalima.
Žinomiausi natūralūs gimdymo skatinimo būdai
Seksas
Viena populiariausių strategijų, palaikoma daugelio gydytojų ir akušerių, – skatinti gimdymą tuo pačiu metodu, kuriuo nėštumas buvo ir pradėtas, – lytiniais santykiais.
Nors kol kas įrodymų, kad seksas gali sukelti gimdymo veiklą, nėra, atsiranda rimtų prielaidų, patvirtinančių šio metodo veiksmingumą. Tiksliau, gimdymą paskatina ne pats seksas, bet sperma, kurioje yra prostaglandinų – hormonų, biologiškai aktyvių medžiagų, suminkštinančių gimdos kaklelį, padedančių jam atsiverti bei skatinančių sąrėmius.
Dar geresnį efektą galima pasiekti, jei moteris patiria orgazmą: jo metu išsiskiria oksitocinas, kuris pasižymi gimdos raumenis atpalaiduojančiu ir sąrėmius skatinančiu poveikiu.
Tiesa, mylėtis nebegalima nubėgus vaisiaus vandenims. Pasišalinus gleivių kamščiui užsiimti seksu vis dar galima.
Spenelių stimuliacija
Spenelių stimuliacija – dar vienas plačiai paplitęs gimdymo skatinimo būdas. Simuliuojant spenelius organizmas pradeda gaminti oksitociną – hormoną, sukeliantį sąrėmius.
Paprastai spenelius rekomenduojama stipriai trinti. Spenelius stimuliuoti gali pati nėščioji arba jos partneris, be to, tai galima daryti ne tik rankomis, bet ir pientraukiu. Atskirai reikia masažuoti kiekvieną krūtį, bandant imituoti veiksmus, kuriuos žįsdamas atlieka kūdikis. Prasidėjus sąrėmiui trumpam spenelių stimuliaciją reikia baigti, o po kelių minučių – ir vėl atnaujinti.
Šis metodas tinka ir tuomet, kai prasidėjusi gimdymo veikla laikinai sustojo.
Ilgi pasivaikščiojimai
Manoma, kad gimdos susitraukimus gali paskatinti ilgi pasivaikščiojimai, ypač kalnuotose vietovėse, ar lipimas laiptais. Kitaip tariant, didesnį fizinį krūvį galima sieti su gimdymo pradžia.
Vaikščiojimas yra puiki mankšta, idealiai tinkanti nėščiosioms, ypač per trečiąjį trimestrą, tačiau, ekspertų nuomone, vargu ar tai galėtų paskatinti gimdymą.
Kita vertus, gimda irgi yra raumuo, o kai dirba kiti raumenys, tikėtina, kad gali suintensyvėti ir jos veikla, ypač jei nėščioji nepratusi prie didesnio fizinio krūvio.
Akupunktūra, akupresūra ir masažas
Akupunktūra – tam tikrų kūno sričių dirginimas specialiomis adatėlėmis. Kaip metodas gimdymui skatinti kai kuriose Azijos šalyse pradėtas praktikuoti jau prieš daugelį šimtmečių. Tiesa, kai kurie tyrimai rodo, kad akupunktūra gali padėti moterims, kurių nėštumas dar nėra perkopęs 40 savaitės. Praėjus terminui (po 41 savaitės) metodas laikomas neveiksmingu.
Panašiai veikia ir akupresūra – aktyviųjų kūno taškų spaudymas-masažas. Manoma, kad vienas iš aktyviųjų taškų, galinčių paskatinti gimdymo veiklą, yra raukšlėje tarp nykščio ir smiliaus pagrindo.
Dar vienas į du aptartuosius panašus būdas, galintis paskatinti sąrėmius, – pėdų masažas. Metodika paremta tam tikrų pėdose esančių taškų ir zonų, veikiančių gimdą ir kiaušides, masažu.
Aštrus maistas
Dar viena plačiai paplitusi teorija – kad gimdymo veiklą gali paskatinti aštrus maistas. Tačiau abejoti metodo efektyvumu verčia tai, kad tarp skrandžio ir gimdos vis tik nėra tiesioginio ryšio, tad nėra ir priežasčių manyti, kad tam tikri produktai gali sukelti gimdos susitraukimus.
Ananasai ir kiti egzotiniai vaisiai
Šviežiuose, ne konservuotuose ananasuose yra natūralių enzimų, kurie dar vadinami bromelaimu. Manoma, kad ši medžiaga gali suminkštinti jungiamąjį gimdos kaklelio audinį: taip greičiau prasideda gimdymo veikla. Minėtųjų enzimų yra ir kituose egzotiniuose vaisiuose, pavyzdžiui, kiviuose, manguose ir kt.
Ricinų aliejus
Galime rasti nemažai rekomendacijų po 40-osios nėštumo savaitės vartoti nedidelį kiekį (iki 1 valgomojo šaukšto) ricinų aliejaus. Tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad ricinų aliejus gali sukelti viduriavimą ir dehidrataciją.
Negana to, šis aliejus gali sukelti viduriavimą ir vaisiui, tad jis mekonijumi pasituštins gimdoje, mekonijus užterš vaisiaus vandenis, o tai taip pat gali turėti neigiamų pasekmių.
Todėl šį nėštumo skatinimo būdą reikėtų vertinti itin atsargiai, o dar geriau – iš viso nepraktikuoti arba praktikuoti tik pasitarus su gydytoju.
Kekinė juodžolė (Cohosh)
Kai kuriose šalyse gana populiaru gimdymą skatinti vartojant kekines juodžoles. Kekinės juodžolės papildai plačiai vartojami sergant ginekologinėmis ligomis, patiriant įvairių ginekologinių negalavimų, taip pat siekiant sumažinti gimdymo skausmus. Tačiau gydytojai įspėja, kad šiose žolėse yra augalinių chemikalų, kurie organizme gali veikti kaip estrogenai.
Nakvišų aliejus
Nakvišų aliejus turi medžiagų, kurias nėščiosios organizmas paverčia į prostaglandinus, – minėtuosius hormonus, kurie suminkština gimdos kaklelį ir paruošia jį gimdymui. Manoma, nakvišų aliejus gali padėti greičiau pagimdyti, nors oficialių tyrimų, įrodančių jo poveikį gimdai ar gimdos kaklelio brandumui, nėra.
Aviečių lapų arbata
Manoma, kad aviečių lapų arbata gali sukelti gimdos susitraukimus ir padėti pasiruošti gimdymui. Aviečių lapų arbatą nėštumo pabaigoje naudinga gerti dar ir todėl, kad joje yra geležies bei kalcio, būtinų mamos ir kūdikio sveikatai palaikyti. Tyrimai rodo, kad nedideliais kiekiais, ypač nėštumo pabaigoje, šią arbatą gerti galima.
idomu ar kam padejo datuliu valgymas? dabar lyg irodyta, kad datules padeda