Gleivių kamščio pasišalinimas prieš gimdymą (79)

Nėščioji apglėbusi savo pilvą Syda Productions | Shutterstock

Gleivių kamščio pasišalinimas – vienas iš pagrindinių ankstyvųjų požymių, įspėjančių apie artėjantį gimdymą. Tai kartu ir reiškia, jog gimdos kaklelis sutrumpėjo, prasivėrė ir po truputį ruošiasi artėjančiam gimdymui.

Kas yra gleivių kamštis?

Gimdos kaklelis visą nėštumą būna ilgas (maždaug 4 cm ilgio) ir uždaras. Pagrindinės jo funkcijos – atraminė (prilaikant gimdą ir vaisių) bei apsauginė.

Nėštumo metu gimdos kaklelyje gaminamos klampios, tąsios gleivės, ilgainiui susidaro gleivių kamštis, užkemšantis gimdos kaklelį ir saugantis vaisių.

Gimdos kaklelio gleivių pokyčiai nėštumo metu

Gimdos kaklelio gleivės atlieka svarbią funkciją: ovuliacijos metu jos padeda spermatozoidams lengviau prasiskverbti pro gimdos kaklelį ir sudaro idealią terpę prieš apvaisinant kiaušinėlį.

Pastojus hormonas progesteronas skatina gleivių tirštėjimą, tad iškart po apvaisinimo gleivės, kaip ir jų funkcija, pasikeičia: dabar jos užsandarina gimdos kaklelį. Gleivių kamštis pradeda formuotis iškart po apvaisinto kiaušinėlio implantacijos gimdos sienelėje. Gleivės po truputį išskiriamos visą nėštumo laikotarpį.

Kokia gleivių kamščio funkcija?

Nėštumo metu iš gleivių susiformavęs kamštis užklijuoja gimdos kaklelio angą visam 9 mėn. laikotarpiui iki gimdymo. Tirštose, lipniose gleivėse yra antikūnų, saugančių augantį vaisių nuo daugelio bakterijų, virusų ir kitų ligų sukėlėjų. Tad pagrindinė gleivių kamščio funkcija – padėti vaisiui išvengti infekcijų, galinčių patekti iš aplinkos.

Jei gleivių kamštis nesusiformuotų, ir pats nėštumas būtų mažai tikėtinas, o kai kuriais atvejais – net ir neįmanomas.

Kaip atrodo gleivių kamštis?

Atpažinti gleivių kamštį gana paprasta: jis sudarytas iš želė pavidalo rusvų arba gelsvų skaidrių, šiek tiek kraujingų priemaišų turinčių gleivių. Jei matuotume gleivių kamščio tūrį, tai gleivės sudarytų maždaug 2 pilnus šaukštus.

Nors labai dažnai nėščiosios gleivių kamštį įvardija kaip „rudą tepliojimą“, nes gleivių kamštis gali pasišalinti dalimis, tačiau iš esmės jis yra vientisas darinys, ant audeklo prilimpantis aiškiomis ribomis. Taip pat ant gleivių kamščio gali matytis rausvų arba raudonų ruoželių, atsiradusių plyšus kapiliarams.

Svarbu

Jei po gleivių pasišalinimo pastebėjote daug kraujingų išskyrų ar pradėjote kraujuoti, nedelsdamos kreipkitės į gydytoją, nes tai gali būti komplikacijų požymis.

Kada gleivių kamštis pasišalina?

Prieš prasidedant gimdymui moters organizme pradeda kisti hormonų pusiausvyra: baigiantis vaisiaus vystymuisi, didėja estrogeno lygis. Dėl to gleivių kamštis pradeda plonėti, o gimdos kaklelis pamažu minkštėja ir plečiasi.

Tiksliai numatyti, kada pasišalins gleivių kamštis, neįmanoma: tai priklauso nuo kiekvienos moters. Gleivių kamštis pasišalina iki gimdymo likus nuo kelių valandų iki kelių dienų. Tačiau pasitaiko atvejų, kad jis pasirodo iki gimdymo likus net ir apie 2 sav. Tokiu atveju gleivingos išskyros po truputį gali tekėti net kelias dienas.

Būtent dėl to gimdymo laiką nuspėti padės ir kiti gimdymo požymiai – nusileidęs pilvas, susilpnėję vaisiaus judesiai, vaisiaus vandenų nutekėjimas ir prasidėję sąrėmiai.

Ką daryti, jei gleivių kamštis pasišalino labai anksti?

Pasišalinęs gleivių kamštis praneša apie artėjančią gimdymo pradžią nepriklausomai nuo nėštumo trukmės. Tad jei gleivių kamštis pasišalina ankstyvo nėštumo metu, tai gali būti ir vienas iš priešlaikinio gimdymo požymių. Tokiu atveju kuo skubiau kreipkitės į gydytoją.

Jei gleivių kamštis pasišalino laiku, vis tiek galite pasitarti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju – įsitikinsite, kad viskas gerai, žinosite, kada laukti beprasidedančio gimdymo.

Ar visada įmanoma pastebėti gleivių kamštį?

Daugeliu atvejų ant kelnaičių ar patalynės pastebėsite ne vientisą gleivių kamštį, bet gleivių gabalėlius. Kai kurios moterys apskritai gali nepastebėti gleivių kamščio, nes jis gali pasišalinti šlapinantis, tuštinantis ar maudantis duše.

Kartais nėščiosios skundžiasi, kad gleivių kamščio pasišalinimą lydi apatinės pilvo dalies skausmas, kiek primenantis mėnesinių skausmus. Tačiau šis simptomas pasitaiko rečiau.

Ar gleivių kamščiui pasišalinus reikia imtis atsargumo priemonių?

Gleivių kamščiui pasišalinus nereikia imtis specialių atsargumo priemonių, pavyzdžiui, vengti maudynių duše ar sekso. Tiesiog galioja tos pačios saugumo rekomendacijos, kaip ir įprastai nėštumo metu. Rizika vaisiui užsikrėsti išauga tik tada, kai nubėga ir vaisiaus vandenys.

Susiję straipsniai

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant

Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. Numatyti atvejai, kai gimdyvė galės prašyti šios operacijos.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  hopes prieš 1 mėn.

  Įrašas perkeltas iš temos: ❤❤❤ Planuojame 2024 metų žirniukus ❤❤❤

  Labas visoms. Pastebėjau kažką panašaus į gleivių kamštį, be kraujo. Nieko neskauda ir nekraujuoju. Ar turiu sunerimti? Dabar yra 8 savaitės. Sergu covidu..

 2. User has not uploaded an avatar
  Spalvotuke prieš 1 mėn.

  Įrašas perkeltas iš temos: ❤❤❤ Planuojame 2024 metų žirniukus ❤❤❤

  hopes parašė:
  Labas visoms. Pastebėjau kažką panašaus į gleivių kamštį, be kraujo. Nieko neskauda ir nekraujuoju. Ar turiu sunerimti? Dabar yra 8 savaitės. Sergu covidu..…

  Niekas Jums to neatsakys, skambinkitės gydytojai arba į priėmimą..

 3. User has not uploaded an avatar
  hopes prieš 1 mėn.

  Įrašas perkeltas iš temos: ❤❤❤ Planuojame 2024 metų žirniukus ❤❤❤

  Spalvotuke parašė:
  Niekas Jums to neatsakys, skambinkitės gydytojai arba į priėmimą..

  Suprantu, bet gal kam nors taip yra buvę prieš persileidimą?

 4. User has not uploaded an avatar
  Lėja10 prieš 1 mėn.

  Prieš porą d . Buvau pas gine ir pasakė kad išskyrų rodo šlapimas draugijai mas mane . O jau antras vakaras pradėjo skaudenti vis mausti pieva bet lyg dar nereguliariai. Dabar pradėjo ir sukti jau vidurius . Ir pasivalius tikrai nemažai gleivių išėjo . Čia gali būti kamštis pradėtas salintis ? Ar būtinai jis turi pasišalinti visas ir su krauju ?

 5. User has not uploaded an avatar
  Elsmi-na prieš 2 sav.

  Kaip jums atrodo, ar čia gali būti kamštis? Vakar buvo šiek tiek gausiau.