Pirtis ir maudynės kubile nėštumo metu: ar galima? (2)

Moteris su rankšluosčiu sėdi pirtyje Billion Photos | Shutterstock.com

Šiluma gali numalšinti nugaros skausmą ir kitus nėštumo negalavimus, tačiau pirtis nėštumo metu ar maudynės karštame kubile siejami su įvairiomis rizikomis.

Ar saugu eiti į pirtį nėštumo metu?

Vienareikšmiškai atsakyti, ar pirtis yra saugi nėštumo metu, negalima.

Viena vertus, anksčiau moterys sėkmingai kaitindavosi ir net gimdydavo pirtyse.

Antra vertus, dažnai patariama nerizikuoti ir pirties nėščiosioms vengti. Nėštumo metu moters organizmas ir taip patiria didesnį krūvį, labiau apkraunama širdis, todėl jos nereikėtų dar labiau varginti dideliu karščiu. Dėl didelės kaitros nėštumo metu gali paūmėti kai kurie esami nėščiųjų sveikatos sutrikimai.

Pirtis nėštumo metu ir galima rizika

  • Didžiausią riziką kelia pirtyje nuolat tvyrantis didelis karštis. Nors daugelis mėgsta šilumą, ji padeda atsipalaiduoti ir pagerina savijautą, bet kartu gali būti ir nesaugi vaisiui. Gimdoje esantis mažylis dar negali reguliuoti savo kūno temperatūros: tai reiškia, kad jam sunku pakelti itin didelę pirties kaitrą.
  • Tyrimai parodė, kad kai kuriems kūdikiams, kurių nėščios mamos pirmąjį nėštumo trimestrą kaitinosi karštoje pirtyje, kilo rimtų galvos ir (ar) nugaros smegenų komplikacijų.
  • Taip pat stiprus karštis gali sukelti hipertermiją. Pirmą trimestrą patyrus hipertermiją didėja apsigimimų, pavyzdžiui, skilvelio pertvaros defekto ar atviro arterinio latako rizika. Tiesa, kol kas mokslinių tyrimų šia tema nėra daug.
  • Pirmąjį nėštumo trimestrą kaitinantis labai karštoje pirtyje didėja ir persileidimo rizika.

Saugumo patarimai kaitinantis pirtyje nėštumo metu

Kiekvienas nėštumas yra individualus, skiriasi nėščiųjų negalavimai, savijauta. Tad dėl ėjimo į pirtį geriausia pasitarti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.

Jei gydytojas leido pasimėgauti pirties malonumais, jie neturėtų trukti ilgiau nei 15 min. Pirmieji seansai („užėjimai“) turėtų trukti ne ilgiau nei 5–7 min., po to galima pabūti pirtyje vos ilgiau.

Beje, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad ne visos pirtys vienodos. Skiriasi ne tik jų šildymo būdai, temperatūra, bet ir drėgmės lygis. Tad svarbu, kad kūnas neįkaistų iki temperatūros, kuri gali pakenkti vaisiui. Kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad nėštumo metu geriausia rinktis ne garinę pirtį, bet sauną. Internete galima rasti nemažai informacijos apie infraraudonųjų spindulių pirtį nėščiosioms.

Taip pat nurodoma, kad pirties temperatūra turėtų būti ne aukštesnė nei 60–70 °C (lankantis paskutiniais nėštumo mėnesiais temperatūra gali būti kiek aukštesnė).

Svarbu

Jeigu užėjus į pirtį pradėjo svaigti galva, pykinti, pajautėte silpnumą, gali būti, kad kūnas perkaito. Tokiu atveju reikėtų nedelsiant išeiti iš pirties.

Papildomos pirties procedūros nėštumo metu

Pirtyje nėščiosioms švelniai galima pertis vantomis. Norint naudoti pirties kosmetiką, reikėtų skaityti etiketes: jose turėtų būti nurodyta, ar priemonės saugios nėščiosioms.

Po pirties naudinga apsilieti vėsiu (bet ne lediniu) vandeniu ar išsitrinti sniegu – tai prilygsta kraujotaką pagerinančiam kontrastiniam dušui.

Maudynės kubile nėštumo metu

Labai dažnai greta pirčių įrengiami ir kubilai. Taigi, maudynių kubile metu kyla panaši rizika, kaip ir būnant pirtyje. Tačiau reikėtų žinoti, kad kubilas gali dar greičiau negu pirtis pakelti kūno temperatūrą. Taip yra todėl, kad visas kūnas paniręs karštame vandenyje.

Taigi, jei norite maudytis kubile, galioja tos pačios taisyklės, kaip maudantis įprastoje vonioje nėštumo metu.

Daugiau apie maudynes vonioje nėštumo metu skaitykite:

Kaip kubile maudytis saugiai?

  • Stebėkite, kad vandens temperatūra būtų ne aukštesnė nei 35–37 °C Tokiu atveju būtina turėti vandens termometrą.
  • Nesimaudykite kubile ilgiau nei 10 min.
  • Maudynėmis nepiktnaudžiaukite – maudykitės tik išskirtiniais atvejais, o ne kiekvieną savaitę.
  • Nesėdėkite šalia krosnelės ar kito mechanizmo, kaitinančio kubilą, nes paprastai ten būna aukščiausia temperatūra.

Jei sutriktų sveikata, iš karto iš kubilo išlipkite.

Naujausi komentarai

  1. Krissss
    Krissss prieš 2 m.

    Sveiki, pasidalinkit nuoroda į atliktus tyrimus

  2. tevudarzelis
    tevudarzelis prieš 2 m.

    Krissss parašė:
    Sveiki, pasidalinkit nuoroda į atliktus tyrimus

    Dėkojame už klausimą, papildėme straipsnį nuoroda į tyrimą. Daugiau tyrimų šia tema rasite čia.