Pogimdyminė depresija vyrams
Vyrauja nuomonė, kad kūdikio gimimas – pats laimingiausias ir džiugiausias laikotarpis šeimos gyvenime. Tačiau labai dažnai realybė yra visiškai kitokia: neseniai pagimdžiusioms mamoms gali pasireikšti pogimdyminė depresija. Bet mažai kur minima, kad ja susirgti gali ir tėčiai.
Remiantis Amerikos medicinos asociacijos žurnale paskelbtais tyrimais, pogimdymine depresija suserga maždaug apie 10 proc. tėčių. Depresija gali pasireikšti ne tik kūdikiui gimus, bet dar ir prieš jo gimimą.
Vyrų pogimdyminė depresija – kas tai?
Vyrų pogimdyminė depresija – tai neseniai kūdikio susilaukusių tėčių nuotaikos ir elgesio pasikeitimai, įprastai pasireiškiantys per pirmuosius metus po kūdikio gimimo (įsivaikinimo).
Negana to, kaip ir moterims, vyrams taip pat gali pasireikšti tėvystės melancholija.
Motinystės melancholija (angl. baby blues) yra lengvą depresiją primenanti emocinė būklė po gimdymo, pasireiškianti net iki 80 proc. moterų, ypač būdinga susilaukus pirmagimio. Palyginimui, tėvystės melancholiją patiria maždaug kas ketvirtas (t. y. 25 proc.) šeimos pagausėjimo sulaukęs vyras.
Ši būklė įprastai pasireiškia pirmosiomis dienomis po gimdymo, tęsiasi 1–2 savaites ir dažniausiai praeina savaime.
Vyrams tėvystės melancholiją gali sukelti prisitaikymo laikotarpis – pakitęs miego ritmas su būdingiausiu reiškiniu – miego stygiumi, naujos pareigos, vaidmenys šeimoje ir kt.
Pogimdyminė depresija yra sunkesnė ir rimtesnė būklė, kurią reikia gydyti.
Vyrų pogimdyminės depresijos priežastys ir rizikos veiksniai
Kūdikio gimimas lydimas įvairiausių stiprių emocijų – tai jaudulys ir džiaugsmas, persipinantys su baime ir nerimu. Tačiau naujo žmogaus atėjimas į gyvenimą gali sukelti tai, ko veikiausiai niekas nesitikėjo – depresiją. Kokios priežastys tai lemia?
- Įtempti santykiai su vaikelio motina, konfliktai arba sumažėjęs partnerės dėmesys. Dėl nuovargio natūraliai padaugėja ir konfliktų šeimoje. Taip pat vyrai gali būti įpratę būti partnerių dėmesio centre, tačiau viskas pasikeičia kūdikiui gimus: antroji pusė moteriai kurį laiką gali apskritai neegzistuoti. Daliai vyrų sunku tai pakelti;
- Jautimasis šeimoje nereikalingu. Mamos gana greitai užmezga ryšį su kūdikiu, ypač per žindymą, oda prie odos kontaktą ir kt. Tėčiams tai padaryti sunkiau, jie su kūdikiais bendrauja kitais būdais, tad ryšio mezgimas gali užtrukti, tėtis gali jaustis atstumtas, nereikalingas;
- Finansinės problemos, gerovės trūkumas, buitinės problemos (pavyzdžiui, būsto neturėjimas, prastos sąlygos auginti kūdikį ir pan.);
- Pernelyg dideli lūkesčiai tapus tėvu, taip pat ir aplinkinių spaudimas aprūpinti pagausėjusią šeimą: tėčiai gali jausti spaudimą dėl didesnių ir tvaresnių finansų, karjeros ir pan.;
- Miego trūkumas: daugelis tėčių taip pat prastai išsimiega, nes juos pažadina kūdikio verksmas, kai kuriems jų naktį tenka kūdikius maitinti mišinuku, keisti sauskelnes ir pan., o miego stygius labai kenkia nuotaikai;
- Anksčiau pasireiškę psichikos sveikatos negalavimai: nerimo sutrikimas, depresija ir kt.
- Kitos priežastys. Vyrų depresiją po kūdikio gimimo gali nulemti ir kitos, kartais net ir visai netikėtos priežastys.
Visuomenėje plačiai vyrauja nuomonė, esą vyrai negali sirgti pogimdymine depresija, nes jie negimdė, nepatyrė cezario pjūvio operacijos, žindymo sunkumų ir t. t. Labai dažnai visą naštą, visus išgyvenimus vyrai pasilieka sau, todėl tai labai padidina depresijos riziką.
Yra žinoma, kad jei partnerė serga pogimdymine depresija, tikimybė ja susirgti 50 proc. padidėja ir vyrui.
Vyrų pogimdyminės depresijos požymiai
Vyrų pogimdyminė depresija gali pasireikšti įvairiais būdais. Tačiau yra keli bendri, dažniau pasikartojantys ir geriau atpažįstami simptomai, pasireiškiantys ką tik tėčiais tapusiems vyrams:
- Pyktis, irzlumas ar net agresija;
- Liūdesys, beviltiškumo jausmas;
- Susidomėjimo darbu, mėgstama veikla praradimas;
- Darbas visą laiką, kad tik nereikėtų būti namuose;
- Atitolimas arba atsiribojimas nuo šeimos, artimųjų, draugų;
- Stresavimas nesant realaus pagrindo;
- Nusivylimas, cinizmas;
- Riziką sveikatai ir šeimos gerovei keliantis elgesys, įskaitant alkoholio ir narkotikų vartojimą;
- Fiziniai simptomai, pavyzdžiui, pilvo ar galvos skausmas ir kt.
Kuo skiriasi moterų ir vyrų pogimdyminė depresija?
Daugelis pogimdyminę depresiją bando sutapatinti tik su hormonų lygio pokyčiais, kuriuos patiria moterys. Jeigu tai būtų vieninteliai depresijos kaltininkai, tuomet depresija pasireikštų tik moterims, kurios gimdė fiziškai. Tačiau tyrimai rodo, kad susilaukus atžalos ir vyrų organizme pakinta hormono testosterono lygis. Taip pat daug įtakos turi psichologiniai ir socialiniai aspektai.
Dažniausiai įvardijami šie moterų ir vyrų pogimdyminės depresijos skirtumai:
- Pogimdyminę depresiją vidutiniškai patiria 1 iš 7 moterų ir 1 iš 10 vyrų;
- Moterims pogimdyminė depresija dažniausiai pasireiškia per 2–3 pirmuosius mėnesius susilaukus kūdikio, vyrams – kiek vėliau, per pirmuosius kūdikio gyvenimo metus;
- Susirgę depresija vyrai linkę demonstruoti daugiau pykčio, dažniau pasireiškia jų rizikingas elgesys (alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimas ir kt.). Moterys dažniau būna liūdnos, verksmingos, jas apninka beviltiškumo jausmas, jos praranda susidomėjimą bet kokiomis veiklomis ir jaučia kaltę.
Kaip atpažinti vyrų pogimdyminę depresiją?
Patiems tėčiams suvokti, kad jie susirgo depresija, yra sudėtinga, dažniausiai šią būklę diagnozuoja kažkas kitas – šeimos narys ar gydytojas, pastebėję simptomus.
Geriausia, ką gali padaryti aplinkiniai – paklausti, kaip naujam tėčiui sekasi, gal jam ko nors reikia, pasiūlyti pagalbą. Ypač naudinga, jei pagalbos ranką ištiesia kitas visus sunkumus jau praėjęs tėtis.
Jeigu tėčio aplinka ar pats vyras atpažįsta pogimdyminės depresijos simptomus, labai svarbu kreiptis pagalbos.
Vyrų pogimdyminės depresijos gydymas
Deja, daugeliui vyrų mintis apie pogimdyminę depresiją sukelia kreivą šypsenėlę. Ir net jei jie sutinka, kad tokio tipo depresija egzistuoja, vis tiek gali nepripažinti, kad patys susirgo depresija ir jiems reikia pagalbos. Tačiau kreiptis jos – jokia ne gėda. Tėvystė yra didžiulis darbas, o visuomenė daugiau dėmesio skiria gimdyvėms ir jų psichologinei sveikatai.
Keli pagrindiniai vyrų pogimdyminės depresijos gydymo būdai:
- Terapija. Pogimdyminė vyrų depresija gali būti gydoma lankantis pas psichologą ar psichoterapeutą.
- Medikamentinis gydymas. Sunkesniais atvejais gali prireikti ir vaistų. Tiesa, tai nėra ilgalaikis sprendimas: įprastai gydymas trunka ne ilgiau nei 9–12 mėn.
- Pagalbinės priemonės. Gydant vyrų depresiją puikiai tinka joga, įvairių rūšių meditacija, sąmoningumo praktikos, sportas ir t. t. Kartais kasdien užtenka skirti vos 15 min., ir psichologinė būklė iškart pagerėja.
Pogimdyminės depresijos vyrams prevencija
Tam, kad tėtis išvengtų depresijos, labai svarbu:
- Visavertė mityba;
- Aktyvi fizinė veikla;
- Poilsis (nors tai gali atrodyti neįmanoma, bet kai tik rasite laisvą minutę, būtinai nusnūskite);
- Rizikingų veiklų atsisakymas. Venkite vartoti alkoholį, lošti ir užsiimti kitomis veiklomis, galinčiomis tik dar labiau pabloginti psichologinę būklę;
- Pokalbiai apie savijautą. Būtinai pasikalbėkite apie savo jausmus, išgyvenimus su partnere, tėvais, broliu ar seserimi, draugu ir pan.
Duokite sau laiko – atmikite, kad prisitaikymas prie kūdikio, pakitusio gyvenimo ritmo užtrunka. Visiškai normalu, jei tėčio nuotaika bus niūroka, tačiau jei išvardyti pogimdyminės depresijos simptomai tęsiasi ilgiau nei 2–3 sav., apsvarstykite galimybę kreiptis į specialistus.
Pagalbos prašymas anaiptol nereiškia, kad esate bejėgis: tai reiškia, kad darote tai, ką turite, kad galėtumėte būti geriausias tėtis bei partneris bei tinkamai pasirūpinti savo šeima.