Kūdikiui 10 mėnesių ir 2 savaitės

Spartus kūdikio tobulėjimas dažnai nustebina net ir kiekvieną akimirką su juo praleidžiančius tėvelius. Kūdikis netikėtai ištaria naują žodį, sumaniai žaidžia, nė nespėjus mirktelėti atsiguria kitame kambario gale...

Kūdikio kalbos tobulinimas

Kūdikiui pradėjus sąmoningai kalbėti, pirmieji jo žodžiai bus sunkiai suprantami ir ne visada turintys tikslią reikšmę. Pavyzdžiui, „katė“ gali reikšti bet kokį gyvūną su keturiomis kojomis, o „baba“ gali reikšti močiutę, puodelį, riestainį („baronką“) ir panašiai.

Stenkitės mokyti mažylį naujų žodžių, dažnai kalbėkitės su juo: keisdami sauskelnes, maitindami ir žaisdami su juo sakykite jam daiktų pavadinimus. Lavinti kalbos įgūdžius labai padeda lopšinių dainavimas, paprastų, vaikiškų eilėraštukų deklamavimas, skaitymas garsiai.

Gerinkite vaiko artikuliaciją, skatindami jį ne tik daugiau kalbėti, bet ir daryti įvairias grimasas, lavinti kalbos padargus: iškišti ir pajudinti liežuvį, caksėti liežuviu, papūsti lūpas, išpūsti žandus, plačiai nusišypsoti ir pan.

Vaikai suvokia daiktų paskirtį

Stebėdami suaugusiuosius ir aplinką vaikai supranta, kuo skiriasi įvairūs daiktai, gyvūnai ir ką su jais galima nuveikti.

Atlikto eksperimento metu 9-11 mėnesių kūdikiams buvo pasiūlytos kelios žaislų poros: vaikams pažįstami gyvūnai ir jų guoliai, dubenėliai bei automobiliukai ir lėlės, rakteliai.

Dauguma vaikų žaislus suporavo ir jais žaidė logiškai, t.y. gyvūnus girdė iš dubenėlių ir guldė miegoti į guolį, o automobilius užvedė rakteliais ir juose vežiojo lėles.

Įdomu, kad vėliau mokslininkai eksperimentą pasunkino ir vaikams davė jiems nepažįstamus, nematytus žaislinius gyvūnus (skruzdėdą ir jautį) ir transporto priemones (krautuvą ir traktorių). Vaikai, matyt, sugebėjo atpažinti gyvūnams ir transporto priemonėms būdingus bruožus (pavyzdžiui, keturias kojas ir ratus) bei su užduotimi taip pat susitvarkė puikiai.

Supažindinkite kūdikį su šeimos tradicijomis

Pasak psichologų buvimas su šeima ir šeimyninės tradicijos vaikams suteikia bendrumo jausmą, padeda jaustis saugiai.

Kiekvieną sekmadienį galite organizuoti bendrus šeimos pietus ar vakarienę, o prie bendro šeimos stalo būtinai atraskite vietos ir mažyliui. Jeigu esate tikintys, vakare su visais šeimos nariais pasimelskite, maldai sudėkite ir kūdikio delniukus. Savaitgalio rytą visi įsitaisykite tėvų lovoje ar ant sofos ir drauge pasižiūrėkite filmą, išgerkite po puodelį arbatos ar kakavos.

Kūdikis nesupras daugelio tradicijų prasmės, bet puikiai jausis šeimos rate, susidomėjęs stebės, ką veikia šeimos nariai, bandys juos kopijuoti.

Faktas

Tikriausiai jūsų mažylis užaugęs neprisimins to, kas vyko jo gyvenime iki trejų metų. Tačiau šie ankstyvieji potyriai formuoja jo pasaulėžiūrą.

2021 m. Rugpjūtinukai

 1. User has not uploaded an avatar
  tukiomamuks prieš 12 val.

  Mamos, kurios gyvenate bute arba nebutinai. Pas mus nera laiptu, nera kur skatinimui palaipioti, pastoviniuoti. Ar kazkaip esat pasidariusios su baldais ar turite isigyje laiptukus veiklos kudikiams?

 2. User has not uploaded an avatar
  Boružė.lė prieš 11 val.

  tukiomamuks parašė:
  Mamos, kurios gyvenate bute arba nebutinai. Pas mus nera laiptu, nera kur skatinimui palaipioti, pastoviniuoti. Ar kazkaip esat pasidariusios su baldais ar turite i…

  O reikia mokyti lipti? 🙈 Lipa ant manęs, nuo manęs ant lovos. Laipioja per žaislus, pagalves, lovoj per mane ir vyrą, ir visokias kitokias kliūtis. Stovi tai bet kur atsirėmus, kad ir į sieną. Tai reikia ir laiptais papildomai mokyt lipti?

 3. User has not uploaded an avatar
  Incognito1 prieš 5 val.

  Sveikos.
  Mums 9 mėn. ir iki šiol valgome tik MP, tačiau norime pereiti prie PM. Buteliukų ir gertuvių griežtai atsisako. Su maistuku geria vandenuką tik iš puodelio, naudojame 360 arba paprastą. Gal turite pasiūlymų, kaip vaikui pasiūlyti PM?

 4. User has not uploaded an avatar
  bombo prieš 5 val.

  Incognito1 parašė:
  Sveikos.
  Mums 9 mėn. ir iki šiol valgome tik MP, tačiau norime pereiti prie PM. Buteliukų i…

  Mes irgi mp
  Geriam tik. Is pradziu bandziau visaip pm
  Bet niekaip
  Ir galvoju nu ir ka? Jau tiek ismaitinau kiek cia beliko maks iki metu ir tikrai viskas jau bus

 5. User has not uploaded an avatar
  Incognito1 prieš 5 val.

  bombo parašė:
  Mes irgi mp
  Geriam tik. Is pradziu bandziau visaip pm

  Mano dukrytė nevalgiukė, todėl nemanau, kad suėjus metams galėsiu taip lengvai nebeduoti nei MP, nei PM. Nuo metukų turėsiu grįžti į darbą, todėl jeigu net norėčiau nusitraukti pienuką, nežinau kaip įsiūlyti vaikui.