Kūdikiui 10 mėnesių ir 2 savaitės

Spartus kūdikio tobulėjimas dažnai nustebina net ir kiekvieną akimirką su juo praleidžiančius tėvelius. Kūdikis netikėtai ištaria naują žodį, sumaniai žaidžia, nė nespėjus mirktelėti atsiguria kitame kambario gale...

Kūdikio kalbos tobulinimas

Kūdikiui pradėjus sąmoningai kalbėti, pirmieji jo žodžiai bus sunkiai suprantami ir ne visada turintys tikslią reikšmę. Pavyzdžiui, „katė“ gali reikšti bet kokį gyvūną su keturiomis kojomis, o „baba“ gali reikšti močiutę, puodelį, riestainį („baronką“) ir panašiai.

Stenkitės mokyti mažylį naujų žodžių, dažnai kalbėkitės su juo: keisdami sauskelnes, maitindami ir žaisdami su juo sakykite jam daiktų pavadinimus. Lavinti kalbos įgūdžius labai padeda lopšinių dainavimas, paprastų, vaikiškų eilėraštukų deklamavimas, skaitymas garsiai.

Gerinkite vaiko artikuliaciją, skatindami jį ne tik daugiau kalbėti, bet ir daryti įvairias grimasas, lavinti kalbos padargus: iškišti ir pajudinti liežuvį, caksėti liežuviu, papūsti lūpas, išpūsti žandus, plačiai nusišypsoti ir pan.

Vaikai suvokia daiktų paskirtį

Stebėdami suaugusiuosius ir aplinką vaikai supranta, kuo skiriasi įvairūs daiktai, gyvūnai ir ką su jais galima nuveikti.

Atlikto eksperimento metu 9-11 mėnesių kūdikiams buvo pasiūlytos kelios žaislų poros: vaikams pažįstami gyvūnai ir jų guoliai, dubenėliai bei automobiliukai ir lėlės, rakteliai.

Dauguma vaikų žaislus suporavo ir jais žaidė logiškai, t.y. gyvūnus girdė iš dubenėlių ir guldė miegoti į guolį, o automobilius užvedė rakteliais ir juose vežiojo lėles.

Įdomu, kad vėliau mokslininkai eksperimentą pasunkino ir vaikams davė jiems nepažįstamus, nematytus žaislinius gyvūnus (skruzdėdą ir jautį) ir transporto priemones (krautuvą ir traktorių). Vaikai, matyt, sugebėjo atpažinti gyvūnams ir transporto priemonėms būdingus bruožus (pavyzdžiui, keturias kojas ir ratus) bei su užduotimi taip pat susitvarkė puikiai.

Supažindinkite kūdikį su šeimos tradicijomis

Pasak psichologų buvimas su šeima ir šeimyninės tradicijos vaikams suteikia bendrumo jausmą, padeda jaustis saugiai.

Kiekvieną sekmadienį galite organizuoti bendrus šeimos pietus ar vakarienę, o prie bendro šeimos stalo būtinai atraskite vietos ir mažyliui. Jeigu esate tikintys, vakare su visais šeimos nariais pasimelskite, maldai sudėkite ir kūdikio delniukus. Savaitgalio rytą visi įsitaisykite tėvų lovoje ar ant sofos ir drauge pasižiūrėkite filmą, išgerkite po puodelį arbatos ar kakavos.

Kūdikis nesupras daugelio tradicijų prasmės, bet puikiai jausis šeimos rate, susidomėjęs stebės, ką veikia šeimos nariai, bandys juos kopijuoti.

Faktas

Tikriausiai tavo mažylis užaugęs neprisimins to, kas vyko jo gyvenime iki trejų metų. Tačiau šie ankstyvieji potyriai formuoja jo pasaulėžiūrą.

2019 m. Gruodžio mamytės ❤️

 1. flixe
  flixe prieš 4 val.

  Sauless parašė:
  Mamytės, ar jums pavyksta palaikyti tvarką ir švarą namuose su mažiukais? Tikiu, kad ūgtelėje vaikai ir tvarka/švara yra suderinami dalykai. Bet kas liečia mažiukus…

  Mano vaikas ryte miega apie pora valandu, tai per ta laika dazniausiai susitvarkau namus, dulkes nusivalau, issisiurbiu, grindis issiplaunu, cia dazniausiai penktadieniais buna kad is pagrindu susitvarkau. Skalbimo masina nesunku pakrauti, o paskui i dziovykle perdeti. Kasdien tik su rankiniu siurbliu prasieinu irgi kol miega arba is paskos keliauja ir vaikas kol tvarkausi. Pusrycius valgom kartu, dazniausiai tai avizine kose. Verdu didesni kieki, tai maitindama ir pati pavalgau. Vyresne dukra pati valgo tai problemu nera. Visa diena zaislai aisku buna ismetyti po namus, tai jau demesio nekreipiu, surenku tik pries einant miegoti. Maista sau ir vyrui gaminu 2/3 dienom tai irgi kol vaikas miega. Dazniausiai pas mus kepta orkaiteje arba virta mesa, darzoves ir grikiai/ryziai. Kazka imantresnio darau tik jei tikrai laiko turiu o speti viska imanoma tik reikia apgalvoti is ankato viska ir susiplanuoti laika

 2. onnellisuus
  onnellisuus prieš 2 val.

  flixe parašė:
  Nesutinku. Pati neseniai dar viena auskara veriausi. Skauda ;) ir dar kuris laikas skaudejo kai ant tos ausies miegodavau ;)

  Ziurint i kuria vieta veretes.
  Man i kremzle kai vere minimaliai skaudejo nes ten su adata vere. Pati 4 auskarus turiu Bet kur naujus du veria visai neskauda. Seses mergaites irgi isivere. Vaikams veria dvi is karto merginos. Irgi sake neskaudejo tiesiog labiau bijojo kol pradure nors norejo. Kaimynes mergaites irgi.Aisku kaip ir suaugusiu yra kurie labiau jautrus bet kokiam skausmui tokiu yra ir vaiku. As pvz savaji jei butu mergaite ir matyciau, kad neskauda kaip su sunum dabar , pradurciau ausis ir nesukciau galvos.

 3. onnellisuus
  onnellisuus prieš 2 val.

  Sauless parašė:
  Mamytės, ar jums pavyksta palaikyti tvarką ir švarą namuose su mažiukais? Tikiu, kad ūgtelėje vaikai ir tvarka/švara yra suderinami dalykai. Bet kas liečia mažiukus…

  Geriausi draugai indaplove, robotas siurblys kuris nors ir minimaliai bet praplauna grindis.
  Kose pietu darau 4d i prieki vaikui. Sau su maistu stengiuosi is vakaro , kai miega ar ramiau kai pasedi pasidaryt po truputi maista bandau su tvarkymusi kai miega bent pati grindis prasiplaut meginu.
  Namas didelis, sunku greit apeit dar suo pradeda sertis.
  Tvarka labai megstu tai stengiuosi susitvarkyt arba robota bent paruost kad grindis sutvarkytu o daiktus apsimetau ir pan. Nera taip kad nieko nespeju bet tikrai buna tokiu dienu. Kai nuvarau pas kai kurias drauges tai tikrai matau,kad pas mane zymiai tvarkingesni namai tai nevarau Dievo i medi, nekalbu apie mamas su mazaisiais pametinukais ar pan

 4. E.Va
  E.Va prieš 1 val.

  onnellisuus parašė:
  Ziurint i kuria vieta veretes.
  Man i kremzle kai vere minimaliai skaudejo nes ten su adata vere. Pati 4 auskarus …

  Bet tai yra jo/jos kunas, nesvarbu skauda/neskauda. Man asmeniskai irgi labai grazu, noriu savo mergaitei auskariuku. Bet tikru auskaru verti, valdausi. Mano nuomone tai tiesiog lindimas i asmenine erdve. Paaugs, jei nores, iversiu. Save prisimenu, tai kai nuvede verti auskaru, tai skutau is kedes issigandus (o jau tada sautuveliais vere). Bet finale buvau/esu auskaruota. Tik neprisimrnu, ar ta par karta grizom ar kiek veliau.

 5. Rutaka
  Rutaka prieš 1 val.

  Sauless parašė:
  Mamytės, ar jums pavyksta palaikyti tvarką ir švarą namuose su mažiukais? Tikiu, kad ūgtelėje vaikai ir tvarka/švara yra suderinami dalykai. Bet kas liečia mažiukus…

  Pas mus grindis sourbia robotas siurblys, tai kiekviena vakara sutvarkomi visi visi daiktai buna, kad ryte nusileistumem i pirma auksta jau sutvarkyta. Įada aisku zaislu atomine bomba buna. Kai uzmigdau miegui vel viska sudedu i zaisladezes. Nu ir taip sukuosi visa diena 😅 Valgyt tai pusryciams valgom tokia pacia kose, pietums jam i garintuva sau vakare bunu jau kazka pasidarius tad tereikia pasildyt. O vakariene darau kai vyras grizta ūr gali maziuka paziureti