1 mėnesio (4 savaičių) kūdikis

Sveikiname atšventus pirmąją sukaktį – jam jau mėnuo! Trapus naujagimis gimė tik prieš keturias savaites, tačiau dabar paguldytas ant pilvuko jis jau gali trumpam kilstelėti galvytę, ją truputį pasukioti.

Jis geba mosikuoti rankutėmis ir pakelti jas prie savo veiduko. Mažylis reaguoja į aplinkos garsus ir šviesas, jau bando guguoti girdėdamas tėvų balsus.

Pirmas apsilankymas pas gydytoją

Po gimdymo išvykus iš akušerijos stacionaro, šeimos gydytojas arba bendrosios praktikos slaugytojas naujagimį kelis kartus lankė namuose.

Sulaukus maždaug 1 mėnesio amžiaus kūdikis namuose lankomas nebus, jis turėtų kartą per mėnesį apsilankyti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (poliklinikoje).

Apsilankymo metu gydytojas pasikalbės su tėvais, įvertins kūdikio sveikatos būklę, jį pasvers, išmatuos ūgį ir galvos apimtį, įrašys šiuos duomenis, žymės asmeninę augimo kreivę. 

Vaiko augimo duomenis galite pasižymėti ir „Tėvų Darželio“ Vaikų ūgio ir svorio diagramose.

Ruošiantis apsilankymui, jeigu turite svarstykles, naujagimį sverkite kas savaitę, pasižymėkite svorio kitimą, taip pat surašykite rūpimus klausimus, pastabas, kad apsilankymo metu nieko nepamirštumėte.

Vykdami į apsilankymą pasiimkite vaiko gimimo liudijimą, skiepų knygelę, savo asmens dokumentą. Nepamirškite ir vystyklų, drėgnų servetėlių, mišinuko (jeigu vaikas maitinamas juo), žaisliuko, vandens ir užkandžių sau (ypač, jeigu teks žindyti), užrašų knygelės ir rašiklio, nes galbūt norėsite pasižymėti gydytojo patarimus bei rekomendacijas.

Patariame vizitą pas gydytoją suderinti su kūdikio miegu. Pasivaikščiokite, pastumdykite vežimą su miegančiu kūdikiu ir tik tuomet keliaukite į polikliniką. Išsimiegojęs kūdikis bus ramesnis, lengviau prisitaikys prie pasikeitusios aplinkos, jam nepažįstamų (ar pažįstamų tik labai menkai) žmonių prisilietimų.

Hepatito B vakcina

Pirmuosius skiepus naujagimis gavo iškart po gimimo. Pavyzdžiui, 2-3-ąją parą po gimimo naujagimis skiepijamas tuberkuliozės vakcina (BCG). Pirma vakcinos nuo Hepatito B dozė naujagimiui įskiepijama per 24 val. po gimimo, o antroji - sulaukus 1 mėnesio, pirmojo apsilankymo pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje metu.

Hepatito B virusas sukelia užkrečiamą, virusinį kepenų uždegimą, galintį ilgainiui progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Mažiausiai 15 metų, o kartais ir visą likusį gyvenimą trunkantis imunitetas hepatito B virusui įgyjamas įskiepijus pilną vakcinos kursą, t.y. tris dozes. Kaip jau minėjome, pirmoji dozė įskiepijama per pirmąją parą nuo gimimo, antroji - sulaukus 1 mėnesio, trečioji - sulaukus 6 mėnesių.

Su vaikų skiepijimo kalendoriumi galite susipažinti čia:

Kūdikis ima pažinti savo kūną

Mažylis „atranda“, kad turi rankytes ir kojytes, pirštukus. Iki šiol jis nesuvokė, kad galūnės yra jo kūno dalis ir kad jis gali kada panorėjęs sugriebti jas.

Padėkite kūdikiui geriau susipažinti su savo kūnu. Pavyzdžiui, žaiskite žaidimą „Didelis didelis“ - suimkite kūdikio rankutes, pakelkite jas virš galvytės ir plokite delniukais, parodydama ir sakydama, koks didelis vaikelis. Vaiko delniukuose žaiskite „Virė virė košę“, paskaičiuokite rankų, kojų pirštukus ir pan.

Kūdikio gugavimas

Dabar mažylis pradeda daugiau kalbėti. Žinoma, ne žodžiais, bet jo gugavimas ir narnėjimas rodo, kad pradeda vystytis kalbos įgūdžiai. Labiausiai jam patinkantis garsas yra žmogaus balsas, ypač mamos.

Kalbinkite mažylį kiekviena pasitaikiusia proga. Ypač įdėmiai jis klausosi aukštų balsų, todėl tikrai jį sudominsite, jei kalbėsite tai aukštesniu, tai žemesniu balsu. Tokia dainuojama intonacija tėvai paprastai kalbina kūdikį visose kultūrose.

Išgirdusi guguojantį kūdikį, pasilenkite taip, kad jis matytų jūsų veidą ir lūpas, pabandykite pakartoti jo skleidžiamus garsus. Kūdikiui tai bus pirmoji pokalbio treniruotė, jis greitai supras, kad smagu „apsikeisti“ garsais, stengsis juos skleisti dar dažniau.

Faktas

Statistikos departamento duomenimis, 2010 m. pradžioje kas penktas Lietuvos gyventojas buvo vaikas (iki 18 m.)

2020 m. Rugpjūtinukai 🤰💓

 1. User has not uploaded an avatar
  Naujokėlė1 prieš 3 val.

  giedrespirmas parašė:
  Oho kokia stipri mergytė, labai džiaugiuosi jūsų džiaugsmais 🥰❤️ Maniškis taip ilgai dar nelaiko galvutės, bet nuo 30s iki 1 min išlaiko 😁🥰aš irgi noriu vaikutį par…

  Jetau kaip dziaugiuosi del jusu. 🤩 Ar duoda pamiegoti mamytei? Kaip pati jauciates? Pirmas leliukas? Buvom 3.6 is ligonines isejom 3.3 dabar jau 5.2! Aisku 6 sav bet oho 1.9kg cia jau kazkas. 😍🤩 O ugiu 53cm buvom dabar jau 60cm. As pati 175m tetis 2m ziuresim kaip maze isaugs. 🤫 Tai va kas butina tas butina.. Kaip ir skiepai.. Mes visi isaugom kaip sunumerukti reikia ir ju. 🙄🙄 Aisku kiek zmoniu tiek nuomoniu, renkasi kiek vienas indv. Bet reikia. 🙄🙄 Jetau jei visi tokie vaikai ramus butu ir tokie gimdymai sklandus.. Tai manau tureciau 10 leliuku tikriausiai. Asaros tik is dziaugsmo 🤩😍🌹❤️

  DaivAda parašė:
  Aš nesitikėjau, kad nuo nukritusio pirmomis dienomis svorio priaugo 1600 gr ir 3 cm🤭😇 Nedidukė gimė (3050gr), gal todėl atsigriebė tiek.

  Oho kokios jus saunuoles 😍🤩 Vat nereikia ir nosies pakabinti, kad mazesnes gimet. Atsigriebsit su kaupu. Na ir aisku visos geles mamai. Valgot sociai, pienukas ne liesas viskas ko reikia mazylei. Taip ir toliau! 🥳 O eho metu kokias jus pranasavo? 😍

 2. User has not uploaded an avatar
  Katakitoka prieš 2 val.

  Liepa2015 parašė:
  Mamos, reikia patarimo. Vaikas is ramaus tapo neramus, rieciasi, stena, nepakakoja pats. Isbandziau cia aprasytus patarimus: pilvo masaziuka, kojyciu lenkima, guld…

  Mums colinox dar padeda, duodam per parą 2-3 kartus.

 3. Ju.St
  Ju.St prieš 1 val.

  Sveikos, jei vpa pasirenku metams, ar paskui galėsiu prasitęst?

 4. BellaStar
  BellaStar prieš 1 val.

  Ju.St parašė:
  Sveikos, jei vpa pasirenku metams, ar paskui galėsiu prasitęst?

  Ne

 5. User has not uploaded an avatar
  Austeja_ prieš 1 val.

  Ju.St parašė:
  Sveikos, jei vpa pasirenku metams, ar paskui galėsiu prasitęst?

  Reikėtų darbo inspekcijoje pasitikslinti, bet iš principo - manau, kad taip. Tik išmokų nebegausite. Pasirinkus išmoką gauti metus ji yra didesnė, antraisiais nebemokama, trečiaisiais bet kuriuo atveju nemokama.