1 mėnesio (4 savaičių) kūdikis

Sveikiname atšventus pirmąją sukaktį – jam jau mėnuo! Trapus naujagimis gimė tik prieš keturias savaites, tačiau dabar paguldytas ant pilvuko jis jau gali trumpam kilstelėti galvytę, ją truputį pasukioti.

Jis geba mosikuoti rankutėmis ir pakelti jas prie savo veiduko. Mažylis reaguoja į aplinkos garsus ir šviesas, jau bando guguoti girdėdamas tėvų balsus.

Pirmas apsilankymas pas gydytoją

Po gimdymo išvykus iš akušerijos stacionaro, šeimos gydytojas arba bendrosios praktikos slaugytojas naujagimį kelis kartus lankė namuose.

Sulaukus maždaug 1 mėnesio amžiaus kūdikis namuose lankomas nebus, jis turėtų kartą per mėnesį apsilankyti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (poliklinikoje).

Apsilankymo metu gydytojas pasikalbės su tėvais, įvertins kūdikio sveikatos būklę, jį pasvers, išmatuos ūgį ir galvos apimtį, įrašys šiuos duomenis, žymės asmeninę augimo kreivę. 

Vaiko augimo duomenis galite pasižymėti ir „Tėvų Darželio“ Vaikų ūgio ir svorio diagramose.

Ruošiantis apsilankymui, jeigu turite svarstykles, naujagimį sverkite kas savaitę, pasižymėkite svorio kitimą, taip pat surašykite rūpimus klausimus, pastabas, kad apsilankymo metu nieko nepamirštumėte.

Vykdami į apsilankymą pasiimkite vaiko gimimo liudijimą, skiepų knygelę, savo asmens dokumentą. Nepamirškite ir vystyklų, drėgnų servetėlių, mišinuko (jeigu vaikas maitinamas juo), žaisliuko, vandens ir užkandžių sau (ypač, jeigu teks žindyti), užrašų knygelės ir rašiklio, nes galbūt norėsite pasižymėti gydytojo patarimus bei rekomendacijas.

Patariame vizitą pas gydytoją suderinti su kūdikio miegu. Pasivaikščiokite, pastumdykite vežimą su miegančiu kūdikiu ir tik tuomet keliaukite į polikliniką. Išsimiegojęs kūdikis bus ramesnis, lengviau prisitaikys prie pasikeitusios aplinkos, jam nepažįstamų (ar pažįstamų tik labai menkai) žmonių prisilietimų.

Hepatito B vakcina

Pirmuosius skiepus naujagimis gavo iškart po gimimo. Pavyzdžiui, 2-3-ąją parą po gimimo naujagimis skiepijamas tuberkuliozės vakcina (BCG). Pirma vakcinos nuo Hepatito B dozė naujagimiui įskiepijama per 24 val. po gimimo, o antroji - sulaukus 1 mėnesio, pirmojo apsilankymo pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje metu.

Hepatito B virusas sukelia užkrečiamą, virusinį kepenų uždegimą, galintį ilgainiui progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Mažiausiai 15 metų, o kartais ir visą likusį gyvenimą trunkantis imunitetas hepatito B virusui įgyjamas įskiepijus pilną vakcinos kursą, t.y. tris dozes. Kaip jau minėjome, pirmoji dozė įskiepijama per pirmąją parą nuo gimimo, antroji - sulaukus 1 mėnesio, trečioji - sulaukus 6 mėnesių.

Su vaikų skiepijimo kalendoriumi galite susipažinti čia:

Kūdikis ima pažinti savo kūną

Mažylis „atranda“, kad turi rankytes ir kojytes, pirštukus. Iki šiol jis nesuvokė, kad galūnės yra jo kūno dalis ir kad jis gali kada panorėjęs sugriebti jas.

Padėkite kūdikiui geriau susipažinti su savo kūnu. Pavyzdžiui, žaiskite žaidimą „Didelis didelis“ - suimkite kūdikio rankutes, pakelkite jas virš galvytės ir plokite delniukais, parodydama ir sakydama, koks didelis vaikelis. Vaiko delniukuose žaiskite „Virė virė košę“, paskaičiuokite rankų, kojų pirštukus ir pan.

Kūdikio gugavimas

Dabar mažylis pradeda daugiau kalbėti. Žinoma, ne žodžiais, bet jo gugavimas ir narnėjimas rodo, kad pradeda vystytis kalbos įgūdžiai. Labiausiai jam patinkantis garsas yra žmogaus balsas, ypač mamos.

Kalbinkite mažylį kiekviena pasitaikiusia proga. Ypač įdėmiai jis klausosi aukštų balsų, todėl tikrai jį sudominsite, jei kalbėsite tai aukštesniu, tai žemesniu balsu. Tokia dainuojama intonacija tėvai paprastai kalbina kūdikį visose kultūrose.

Išgirdusi guguojantį kūdikį, pasilenkite taip, kad jis matytų jūsų veidą ir lūpas, pabandykite pakartoti jo skleidžiamus garsus. Kūdikiui tai bus pirmoji pokalbio treniruotė, jis greitai supras, kad smagu „apsikeisti“ garsais, stengsis juos skleisti dar dažniau.

Faktas

Statistikos departamento duomenimis, 2010 m. pradžioje kas penktas Lietuvos gyventojas buvo vaikas (iki 18 m.)

2019 m. Rugsėjo mėn. Mažyliai

 1. User has not uploaded an avatar
  W2ee - Vaida prieš 11 val.

  Eziukas parašė:
  Sakykit ar colic Calm grape water galima isigyti lt vaistineje?

  Colic calm negalima - ji platina platintojai.

 2. ..Besilaukianti.. prieš 11 val.

  Pritariu Vaidai. Jeigu jauciates blogai mamos, skirkit laiko sau. As su pirmagime perejau baisius dieglius, tai kaip dabar matau reikejo daaaug daugiau apie save galvoti,o ne tik apie klykianty is skausmo leliuka.. nes taip buvau nusistresavus, kad akimirkomis vienitelis budas atrodydavo save zaloti, nusidraskyti veida ar nusiraut plaukus, nieko tokio nepadariau bet jausmas buvo lyg pasaulio pabaiga.. kazkoki panikos priepoliai matyt.. viskas praejo, mazyle dieglius isaugo, gryzau is leto y save. Bet antro vaiko uzsinoreti prireike 4 metu. Kaip dabar matau, jeigu buciau galvojus apie save, kaip sau padeti, viskas butu buve geriau.. juk reikia normalios mamos prie vaikucio kuriam skauda, o nenusistresavusios isterikes :/..

 3. Pingviniuk prieš 10 val.

  W2ee - Vaida parašė:
  Nzn, man tikrai padeda "pabegimas" nuo vaiko - kiekviena sestadieni palieku maziuka vyrui ir pieno 1 maitinimui ir vaziuojam kazka veikti tik su vyresnele - sportuo…

  Super idėja! Vat ir aš jau planuoju trumpas išvykas su dukra kartą per savaitę, nes jau tikrai pasiilgau pabūti tik su ja 😔 dukrytė tiek nori visko papasakoti, o mama tokia pavargus klausytis, kad tik nori miegoti arba į sieną spoksoti 🤦‍♀️

 4. User has not uploaded an avatar
  W2ee - Vaida prieš 6 val.

  Pingviniuk parašė:
  Super idėja! Vat ir aš jau planuoju trumpas išvykas su dukra kartą per savaitę, nes jau tikrai pasiilgau pabūti tik su ja 😔 dukrytė tiek nori visko papasakoti, o ma…

  Cia vienas is patarimu buvo per paskaita, kurios klausiau apie papildoma vaika seimoje. Kad ir kuek vaiku butu - labai butu gerai, jei kiekvienas gautu individualaus demesio - skirto tik jam, veikiant tai, ka jis nori. Kad ir kaip bebutu, bet vyresnieji vaikai jaucia liudesi ir konkurencija, nes mamos daugiau laiko su kudikiais praleidzia - musiske trimete, pvz, megsta dramas kelt, kuriu, gimus broliui, nesumazejo. Tai tas individualus laikas tik su ja labai mazina dramu kieki - kai bunam tik dviese superinis vaikas be jokiu dramu, issidirbinejimu ir neklausymo - labai malonus buna tas laikas.

 5. Didi7
  Didi7 prieš 4 val.

  Sveikos! O ar yra čia tokių mamų, kurių kūdikiai dieną sumaišę su naktimi?🙈 dieną miegam, miegam, miegam, naktį zirziam, verkiam, pamiegam 5 minutes, vėl prabundam, ir jeigu tik užmiega, tai su šviesa, išjungi ir vėl pabunda... nežinau, kaip atmainyti. Gal ką patarsite?😏