1 mėnesio (4 savaičių) kūdikis

Sveikiname atšventus pirmąją sukaktį – jam jau mėnuo! Trapus naujagimis gimė tik prieš keturias savaites, tačiau dabar paguldytas ant pilvuko jis jau gali trumpam kilstelėti galvytę, ją truputį pasukioti.

Jis geba mosikuoti rankutėmis ir pakelti jas prie savo veiduko. Mažylis reaguoja į aplinkos garsus ir šviesas, jau bando guguoti girdėdamas tėvų balsus.

Pirmas apsilankymas pas gydytoją

Po gimdymo išvykus iš akušerijos stacionaro, šeimos gydytojas arba bendrosios praktikos slaugytojas naujagimį kelis kartus lankė namuose.

Sulaukus maždaug 1 mėnesio amžiaus kūdikis namuose lankomas nebus, jis turėtų kartą per mėnesį apsilankyti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (poliklinikoje).

Apsilankymo metu gydytojas pasikalbės su tėvais, įvertins kūdikio sveikatos būklę, jį pasvers, išmatuos ūgį ir galvos apimtį, įrašys šiuos duomenis, žymės asmeninę augimo kreivę.

Vaiko augimo duomenis galite pasižymėti ir „Tėvų Darželio“ Vaikų ūgio ir svorio diagramose.

Ruošiantis apsilankymui, jeigu turite svarstykles, naujagimį sverkite kas savaitę, pasižymėkite svorio kitimą, taip pat surašykite rūpimus klausimus, pastabas, kad apsilankymo metu nieko nepamirštumėte.

Vykdami į apsilankymą pasiimkite vaiko gimimo liudijimą, skiepų knygelę, savo asmens dokumentą. Nepamirškite ir vystyklų, drėgnų servetėlių, mišinuko (jeigu vaikas maitinamas juo), žaisliuko, vandens ir užkandžių sau (ypač, jeigu teks žindyti), užrašų knygelės ir rašiklio, nes galbūt norėsite pasižymėti gydytojo patarimus bei rekomendacijas.

Patariame vizitą pas gydytoją suderinti su kūdikio miegu. Pasivaikščiokite, pastumdykite vežimą su miegančiu kūdikiu ir tik tuomet keliaukite į polikliniką. Išsimiegojęs kūdikis bus ramesnis, lengviau prisitaikys prie pasikeitusios aplinkos, jam nepažįstamų (ar pažįstamų tik labai menkai) žmonių prisilietimų.

Hepatito B vakcina

Pirmuosius skiepus naujagimis gavo iškart po gimimo. Pavyzdžiui, 2-3-ąją parą po gimimo naujagimis skiepijamas tuberkuliozės vakcina (BCG). Pirma vakcinos nuo Hepatito B dozė naujagimiui įskiepijama per 24 val. po gimimo, o antroji - sulaukus 1 mėnesio, pirmojo apsilankymo pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje metu.

Hepatito B virusas sukelia užkrečiamą, virusinį kepenų uždegimą, galintį ilgainiui progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Mažiausiai 15 metų, o kartais ir visą likusį gyvenimą trunkantis imunitetas hepatito B virusui įgyjamas įskiepijus pilną vakcinos kursą, t.y. tris dozes. Kaip jau minėjome, pirmoji dozė įskiepijama per pirmąją parą nuo gimimo, antroji - sulaukus 1 mėnesio, trečioji - sulaukus 6 mėnesių.

Su vaikų skiepijimo kalendoriumi galite susipažinti čia:

Kūdikis ima pažinti savo kūną

Mažylis „atranda“, kad turi rankytes ir kojytes, pirštukus. Iki šiol jis nesuvokė, kad galūnės yra jo kūno dalis ir kad jis gali kada panorėjęs sugriebti jas.

Padėkite kūdikiui geriau susipažinti su savo kūnu. Pavyzdžiui, žaiskite žaidimą „Didelis didelis“ - suimkite kūdikio rankutes, pakelkite jas virš galvytės ir plokite delniukais, parodydama ir sakydama, koks didelis vaikelis. Vaiko delniukuose žaiskite „Virė virė košę“, paskaičiuokite rankų, kojų pirštukus ir pan.

Kūdikio gugavimas

Dabar mažylis pradeda daugiau kalbėti. Žinoma, ne žodžiais, bet jo gugavimas ir narnėjimas rodo, kad pradeda vystytis kalbos įgūdžiai. Labiausiai jam patinkantis garsas yra žmogaus balsas, ypač mamos.

Kalbinkite mažylį kiekviena pasitaikiusia proga. Ypač įdėmiai jis klausosi aukštų balsų, todėl tikrai jį sudominsite, jei kalbėsite tai aukštesniu, tai žemesniu balsu. Tokia dainuojama intonacija tėvai paprastai kalbina kūdikį visose kultūrose.

Išgirdusi guguojantį kūdikį, pasilenkite taip, kad jis matytų jūsų veidą ir lūpas, pabandykite pakartoti jo skleidžiamus garsus. Kūdikiui tai bus pirmoji pokalbio treniruotė, jis greitai supras, kad smagu „apsikeisti“ garsais, stengsis juos skleisti dar dažniau.

Faktas

Statistikos departamento duomenimis, 2010 m. pradžioje kas penktas Lietuvos gyventojas buvo vaikas (iki 18 m.)

2018 m. rugsėjo mažiausieji

1. Oka3
    Oka3 prieš 3 val.

Sweetworld parašė:
    3) ar saugosite vaikiuku odyte nuo salcio spec kremais? Kokiais ??

Del trecio ir man idomu, per salcius noretusi vis tiek islyst i lauka, nes tai tikra atgaiva.

2. sweetdrop
    sweetdrop prieš 1 val.

maraziuke parašė:
    Pas mus kaip tik sloga. Tai lasinu savo pienuka (nors visokiu nuomoniu apie tai yra), jei matau, kad skystoka slogyte isbego, su vatos gumuliukais pravalau, siurbt …

Su rankom kazkiek pavyksta, bet as labai ir nebandziau bet va viena mamyte primine apie musu mazyliai puslapi, tai ten radau pigiai nauja pientrauki su pirmuoju turejau, bet va neberandu kur pasidejau per remontus ir kraustymus

maraziuke prieš 1 val.

Menulyn parašė:
    Bet žinau kad sako turi ne mažiau nei 500gr priaugti per mėn. Tikiuosi pridesim dar 300g per savaitę

Na o gal tiesiog prastai pasveret ar dar kazkas ir viskas ok bus su tuo svoriu. Nestresuokit ankciau laiko, viskas bus ok ;)

Salcio kremus as weleda vaikam pirkdavau, tik uzknisa tas nemazas kiekis. Siemet dar nzn ka pirksiu, bet tikiuosi pavyks sunaudot jau kai trys spokai namie

4. renata renata
    renata renata prieš 1 val.

egluzel parašė:
    Neatlaikiusi spausdimo, kad neužtenka pieno (nepavalgo vakarais, krūtinė jau tuščia būna), nusipirkau mišinio.. Tikiuosi suderinsiu su maitinimu mp.

O is ko sprendziat kad tuscia?

5. Mild@
    Mild@ prieš 34 min.

kaip rugnate savo mazylius? kokiom pozom? ar visada atrugsta? mums sunkokai atrusgta. o laikau taip.sonu prie saves nes jam kitaip nepatinka tai gal ir atrusgta sunkiau. taip pat klausimas kaip guldote i lovele ? man lihoninei sake visada sonu guldyti bet pradejau dabar.ir.ant nugaryte guldyt nes atrodo iskryps stuburiukas vjsai vien ant sonu gulint.

Reklama: