1 mėnesio (4 savaičių) kūdikis

Sveikiname atšventus pirmąją sukaktį – jam jau mėnuo! Trapus naujagimis gimė tik prieš keturias savaites, tačiau dabar paguldytas ant pilvuko jis jau gali trumpam kilstelėti galvytę, ją truputį pasukioti.

Jis geba mosikuoti rankutėmis ir pakelti jas prie savo veiduko. Mažylis reaguoja į aplinkos garsus ir šviesas, jau bando guguoti girdėdamas tėvų balsus.

Pirmas apsilankymas pas gydytoją

Po gimdymo išvykus iš akušerijos stacionaro, šeimos gydytojas arba bendrosios praktikos slaugytojas naujagimį kelis kartus lankė namuose.

Sulaukus maždaug 1 mėnesio amžiaus kūdikis namuose lankomas nebus, jis turėtų kartą per mėnesį apsilankyti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (poliklinikoje).

Apsilankymo metu gydytojas pasikalbės su tėvais, įvertins kūdikio sveikatos būklę, jį pasvers, išmatuos ūgį ir galvos apimtį, įrašys šiuos duomenis, žymės asmeninę augimo kreivę. 

Vaiko augimo duomenis galite pasižymėti ir „Tėvų Darželio“ Vaikų ūgio ir svorio diagramose.

Ruošiantis apsilankymui, jeigu turite svarstykles, naujagimį sverkite kas savaitę, pasižymėkite svorio kitimą, taip pat surašykite rūpimus klausimus, pastabas, kad apsilankymo metu nieko nepamirštumėte.

Vykdami į apsilankymą pasiimkite vaiko gimimo liudijimą, skiepų knygelę, savo asmens dokumentą. Nepamirškite ir vystyklų, drėgnų servetėlių, mišinuko (jeigu vaikas maitinamas juo), žaisliuko, vandens ir užkandžių sau (ypač, jeigu teks žindyti), užrašų knygelės ir rašiklio, nes galbūt norėsite pasižymėti gydytojo patarimus bei rekomendacijas.

Patariame vizitą pas gydytoją suderinti su kūdikio miegu. Pasivaikščiokite, pastumdykite vežimą su miegančiu kūdikiu ir tik tuomet keliaukite į polikliniką. Išsimiegojęs kūdikis bus ramesnis, lengviau prisitaikys prie pasikeitusios aplinkos, jam nepažįstamų (ar pažįstamų tik labai menkai) žmonių prisilietimų.

Hepatito B vakcina

Pirmuosius skiepus naujagimis gavo iškart po gimimo. Pavyzdžiui, 2-3-ąją parą po gimimo naujagimis skiepijamas tuberkuliozės vakcina (BCG). Pirma vakcinos nuo Hepatito B dozė naujagimiui įskiepijama per 24 val. po gimimo, o antroji - sulaukus 1 mėnesio, pirmojo apsilankymo pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje metu.

Hepatito B virusas sukelia užkrečiamą, virusinį kepenų uždegimą, galintį ilgainiui progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Mažiausiai 15 metų, o kartais ir visą likusį gyvenimą trunkantis imunitetas hepatito B virusui įgyjamas įskiepijus pilną vakcinos kursą, t.y. tris dozes. Kaip jau minėjome, pirmoji dozė įskiepijama per pirmąją parą nuo gimimo, antroji - sulaukus 1 mėnesio, trečioji - sulaukus 6 mėnesių.

Su vaikų skiepijimo kalendoriumi galite susipažinti čia:

Kūdikis ima pažinti savo kūną

Mažylis „atranda“, kad turi rankytes ir kojytes, pirštukus. Iki šiol jis nesuvokė, kad galūnės yra jo kūno dalis ir kad jis gali kada panorėjęs sugriebti jas.

Padėkite kūdikiui geriau susipažinti su savo kūnu. Pavyzdžiui, žaiskite žaidimą „Didelis didelis“ - suimkite kūdikio rankutes, pakelkite jas virš galvytės ir plokite delniukais, parodydama ir sakydama, koks didelis vaikelis. Vaiko delniukuose žaiskite „Virė virė košę“, paskaičiuokite rankų, kojų pirštukus ir pan.

Kūdikio gugavimas

Dabar mažylis pradeda daugiau kalbėti. Žinoma, ne žodžiais, bet jo gugavimas ir narnėjimas rodo, kad pradeda vystytis kalbos įgūdžiai. Labiausiai jam patinkantis garsas yra žmogaus balsas, ypač mamos.

Kalbinkite mažylį kiekviena pasitaikiusia proga. Ypač įdėmiai jis klausosi aukštų balsų, todėl tikrai jį sudominsite, jei kalbėsite tai aukštesniu, tai žemesniu balsu. Tokia dainuojama intonacija tėvai paprastai kalbina kūdikį visose kultūrose.

Išgirdusi guguojantį kūdikį, pasilenkite taip, kad jis matytų jūsų veidą ir lūpas, pabandykite pakartoti jo skleidžiamus garsus. Kūdikiui tai bus pirmoji pokalbio treniruotė, jis greitai supras, kad smagu „apsikeisti“ garsais, stengsis juos skleisti dar dažniau.

Faktas

Statistikos departamento duomenimis, 2010 m. pradžioje kas penktas Lietuvos gyventojas buvo vaikas (iki 18 m.)

2018 m. Gruodinukai

 1. Skirmante
  Skirmante prieš 1 d.

  Sveikos mamytes. Noreciau pasiklausti gal yra mamyciu is kauno ir gal zinote gera vaiku chirurga kaune?

 2. tomatomyte
  tomatomyte prieš 17 val.

  Skirmante parašė:
  Sveikos mamytes. Noreciau pasiklausti gal yra mamyciu is kauno ir gal zinote gera vaiku chirurga kaune?

  Rekomenduočiau Gyd. Trumpulyte Kauno klinikose. Viena iš geriausių gydytojų,dirbanti dėl vaikų. Visa save atiduoda vaikams. Pati asmeniškai esu su ja turėjusi reikalų, bei giminaitė. Galiu rekomenduoti kaip geriausia savo srities specialiste. 😊👌

 3. Skirmante
  Skirmante prieš 16 val.

  tomatomyte parašė:
  Rekomenduočiau Gyd. Trumpulyte Kauno klinikose. Viena iš geriausių gydytojų,dirbanti dėl vaikų. Visa save atiduoda vaikams. Pati asmeniškai esu su ja turėjusi reika…

  O ji chirurge? Nes mum reikia chirurgo (-es) del kefalohematomu echoskopija daryti ir paziureti tuos ragiukus, nes musu gydytoja pradejo nerimauti ir sake rasys siuntima i lazdijus bet mes labiau norim i kauna tai dabar ieskau gero gydytojo kaune

 4. tomatomyte
  tomatomyte prieš 8 val.

  Skirmante parašė:
  O ji chirurge? Nes mum reikia chirurgo (-es) del kefalohematomu echoskopija daryti ir paziureti tuos ragiukus, nes musu gydytoja pradejo nerimauti ir sake rasys siu…

  Taip chirurge. Ji operavo mano sūnui kojas. Operacijas atliko tikrai max. Jokių baisių randu, tikrai kruopščiai rūpestingai. Ir be jokios baimės vaikas su ja išėjo į operacinę. Taip pat vienos giminaitės sūneliui taip pat operavo kirksnies išvarža, dar visai mazuliukui gal kelių mėnesių. Lygiai taip pat ir mama laiminga ir vaikas sveikas.

 5. Skirmante
  Skirmante prieš 1 val.

  tomatomyte parašė:
  Taip chirurge. Ji operavo mano sūnui kojas. Operacijas atliko tikrai max. Jokių baisių randu, tikrai kruopščiai rūpestingai. Ir be jokios baimės vaikas su ja išėjo …

  Reikes tada bandyt uzsiregistruoti pas ja. Nes mano maziui beveik 7 savaites ir turim beda su kefalohematomom. Net musu daktare sake nera susidurusi su tokia situacija. Buvom pas vietiny chirurga tai pas toky net savo kates nevesciau... likau pasiurpus. Kaip pas kuniga ispazinty atlikau ir pasake galiausei DZIAUKITES... apziura truko gal 1 min nes net nespejau kombio nurenlt maziui tik kepuryte nuemiau