1 mėnesio (4 savaičių) kūdikis

Sveikiname atšventus pirmąją sukaktį – jam jau mėnuo! Trapus naujagimis gimė tik prieš keturias savaites, tačiau dabar paguldytas ant pilvuko jis jau gali trumpam kilstelėti galvytę, ją truputį pasukioti.

Jis geba mosikuoti rankutėmis ir pakelti jas prie savo veiduko. Mažylis reaguoja į aplinkos garsus ir šviesas, jau bando guguoti girdėdamas tėvų balsus.

Pirmas apsilankymas pas gydytoją

Po gimdymo išvykus iš akušerijos stacionaro, šeimos gydytojas arba bendrosios praktikos slaugytojas naujagimį kelis kartus lankė namuose.

Sulaukus maždaug 1 mėnesio amžiaus kūdikis namuose lankomas nebus, jis turėtų kartą per mėnesį apsilankyti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (poliklinikoje).

Apsilankymo metu gydytojas pasikalbės su tėvais, įvertins kūdikio sveikatos būklę, jį pasvers, išmatuos ūgį ir galvos apimtį, įrašys šiuos duomenis, žymės asmeninę augimo kreivę. 

Vaiko augimo duomenis galite pasižymėti ir „Tėvų Darželio“ Vaikų ūgio ir svorio diagramose.

Ruošiantis apsilankymui, jeigu turite svarstykles, naujagimį sverkite kas savaitę, pasižymėkite svorio kitimą, taip pat surašykite rūpimus klausimus, pastabas, kad apsilankymo metu nieko nepamirštumėte.

Vykdami į apsilankymą pasiimkite vaiko gimimo liudijimą, skiepų knygelę, savo asmens dokumentą. Nepamirškite ir vystyklų, drėgnų servetėlių, mišinuko (jeigu vaikas maitinamas juo), žaisliuko, vandens ir užkandžių sau (ypač, jeigu teks žindyti), užrašų knygelės ir rašiklio, nes galbūt norėsite pasižymėti gydytojo patarimus bei rekomendacijas.

Patariame vizitą pas gydytoją suderinti su kūdikio miegu. Pasivaikščiokite, pastumdykite vežimą su miegančiu kūdikiu ir tik tuomet keliaukite į polikliniką. Išsimiegojęs kūdikis bus ramesnis, lengviau prisitaikys prie pasikeitusios aplinkos, jam nepažįstamų (ar pažįstamų tik labai menkai) žmonių prisilietimų.

Hepatito B vakcina

Pirmuosius skiepus naujagimis gavo iškart po gimimo. Pavyzdžiui, 2-3-ąją parą po gimimo naujagimis skiepijamas tuberkuliozės vakcina (BCG). Pirma vakcinos nuo Hepatito B dozė naujagimiui įskiepijama per 24 val. po gimimo, o antroji - sulaukus 1 mėnesio, pirmojo apsilankymo pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje metu.

Hepatito B virusas sukelia užkrečiamą, virusinį kepenų uždegimą, galintį ilgainiui progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Mažiausiai 15 metų, o kartais ir visą likusį gyvenimą trunkantis imunitetas hepatito B virusui įgyjamas įskiepijus pilną vakcinos kursą, t.y. tris dozes. Kaip jau minėjome, pirmoji dozė įskiepijama per pirmąją parą nuo gimimo, antroji - sulaukus 1 mėnesio, trečioji - sulaukus 6 mėnesių.

Su vaikų skiepijimo kalendoriumi galite susipažinti čia:

Kūdikis ima pažinti savo kūną

Mažylis „atranda“, kad turi rankytes ir kojytes, pirštukus. Iki šiol jis nesuvokė, kad galūnės yra jo kūno dalis ir kad jis gali kada panorėjęs sugriebti jas.

Padėkite kūdikiui geriau susipažinti su savo kūnu. Pavyzdžiui, žaiskite žaidimą „Didelis didelis“ - suimkite kūdikio rankutes, pakelkite jas virš galvytės ir plokite delniukais, parodydama ir sakydama, koks didelis vaikelis. Vaiko delniukuose žaiskite „Virė virė košę“, paskaičiuokite rankų, kojų pirštukus ir pan.

Kūdikio gugavimas

Dabar mažylis pradeda daugiau kalbėti. Žinoma, ne žodžiais, bet jo gugavimas ir narnėjimas rodo, kad pradeda vystytis kalbos įgūdžiai. Labiausiai jam patinkantis garsas yra žmogaus balsas, ypač mamos.

Kalbinkite mažylį kiekviena pasitaikiusia proga. Ypač įdėmiai jis klausosi aukštų balsų, todėl tikrai jį sudominsite, jei kalbėsite tai aukštesniu, tai žemesniu balsu. Tokia dainuojama intonacija tėvai paprastai kalbina kūdikį visose kultūrose.

Išgirdusi guguojantį kūdikį, pasilenkite taip, kad jis matytų jūsų veidą ir lūpas, pabandykite pakartoti jo skleidžiamus garsus. Kūdikiui tai bus pirmoji pokalbio treniruotė, jis greitai supras, kad smagu „apsikeisti“ garsais, stengsis juos skleisti dar dažniau.

Faktas

Statistikos departamento duomenimis, 2010 m. pradžioje kas penktas Lietuvos gyventojas buvo vaikas (iki 18 m.)

2020 m. Kovo zuikiai :)

 1. ciobrelis
  ciobrelis prieš 8 val.

  ciobrelis parašė:
  Nesvarbu kas kiek laiko keliasi. Naujagymius būtina dieną maitinti kas 3 val, naktį kas 4 val. O jei miega, tai privaloma pažadinti.

 2. VeronikaZ
  VeronikaZ prieš 7 val.

  Šiandien 2020.03.31 Panevėžyje gimė mūsų dukrytė. Apie gimdymo detales nelabai noriu diskutuoti dabar 🙂 bet į kažkokias smulkmenas galiu atsakyti. Gimė 49cm ir 3106g 🥰

 3. User has not uploaded an avatar
  Harika prieš 7 val.

  ciobrelis parašė:
  Nesvarbu kas kiek laiko keliasi. Naujagymius būtina dieną maitinti kas 3 val, naktį kas 4 val. O jei miega, tai privaloma pažadinti.

  O jūs turite žindymo praktikos, ar viską taip "puikiai" žinote iš žindymo seminarų? Nes kaip bebūtų keista, bet ir kalbant apie žindymą galima pasakyti, kad visi vaikai skirtingi. Pvz: mano vyresnėlis nuolat kabėjo ant (.)(.), o vidurinysis maždaug nuo savaitės naktimis išvis nesikėlė valgyti ir jo nebuvo įmanoma prižadinti, svoris augo normaliai todėl šeimos gydytoją rekomebavo ir nekankinti vaiko žadinimais naktimis. Tiesiog maitinti, kada vaikas nori. O va mažasis naktį keliasi tik porą kartų, ir valgo tik tada kai pats pabunda, nes jei bandau žadinti tai iš to naudos 0. Bet aišku jei svoris auga lėtai ir sunkiai, tai aišku reikia stengtis pamaitinti kaip galima dažniau.

 4. User has not uploaded an avatar
  Zhiuli prieš 6 val.

  Harika parašė:
  O jūs turite žindymo praktikos, ar viską taip "puikiai" žinote iš žindymo seminarų? Nes kaip bebūtų keista, bet ir kalbant apie žindymą galima pasakyti, kad visi va…

  Nu čia su tais mažo svorio kitos taisyklės. Aš savo anų bernų irgi nežadindavau, vuenom naktim patys atsibusdavo, rėkdavo, kitom ir kokias 5 val išmiegodavo. O va šitą liepė žadinti, nes per mažas, per vangus

 5. User has not uploaded an avatar
  Marshall prieš 3 val.

  Harika parašė:
  O jūs turite žindymo praktikos, ar viską taip "puikiai" žinote iš žindymo seminarų? Nes kaip bebūtų keista, bet ir kalbant apie žindymą galima pasakyti, kad visi va…

  Man butent taip yra kaip sakot,jeigu zadinu tai nulis naudos..isrengiu,prausiu,kad tik atsibustu,bet prabunda pridedu prie kruties ir labanakt tuom ir baigiasi na sianakt leidau sau pamiegot,bet toliau vis zadinsiu kas 3val,ziureiu kaip ten..aisku cia hal butu idealus variantas nusipirkt svarstykles ir sverti? Nes ligoninej prabuvom savaite,sako jus tobulai augat,tai vat gal ir namie kasdien galima svertis ir ziuret ar butina zadint..ai nezinau kaip cia protingiau padarius as pirmaja iki 10men maitinau,dabar atrodo viska moku viska zinau,bet pasirodo ne o tos kurios isvis praktikos zindymo neturi ,o tik teotija is seminaru zino tai sunku net kazka ir atsakyt nevisada viskas buna kaip is vadovelio ar ne taip?