1 mėnesio (4 savaičių) kūdikis

Sveikiname atšventus pirmąją sukaktį – jam jau mėnuo! Trapus naujagimis gimė tik prieš keturias savaites, tačiau dabar paguldytas ant pilvuko jis jau gali trumpam kilstelėti galvytę, ją truputį pasukioti.

Jis geba mosikuoti rankutėmis ir pakelti jas prie savo veiduko. Mažylis reaguoja į aplinkos garsus ir šviesas, jau bando guguoti girdėdamas tėvų balsus.

1 mėnesio apsilankymas pas gydytoją

Grįžus namo su naujagimiu jį per 3 darbo dienas nuo išvykimo iš akušerijos stacionaro gydytojas arba slaugytojas turėjo aplankyti namuose. Praėjus dar kelioms dienoms įprastai rekomenduojama su naujagimiu pirmą kartą apsilankyti poliklinikoje. 

Plačiau skaitykite:

Jeigu dar nebuvote su kūdikiu apsilankę poliklinikoje, tą vertėtų padaryti kūdikiui sulaukus 1 mėn. 

Profilaktinių apsilankymų metu kūdikis apžiūrimas, pasveriamas, matuojamas jo ūgis ir galvytės apimtis, įvertinama raida bei atliekamas profilaktinis skiepijimas, yra išrašomi siuntimai pas gydytojus specialistus (dažniausiai pas chirurgą, ortopedą, neurologą, reabilitologą, oftalmologą ir kt.)

Vaiko augimo duomenis galite pasižymėti ir „Tėvų Darželio“ Vaikų ūgio ir svorio diagramose.

Svarbu prisiminti, kad įvairios medicininės procedūros (pavyzdžiui, kraujo tyrimai, skiepai ir kt.) nėra privalomos, t.y. tėvai turi teisę jų atsisakyti.

Hepatito B vakcina

Pirmuosius skiepus naujagimis gavo iškart po gimimo. 2-3-ąją parą po gimimo naujagimis skiepijamas tuberkuliozės vakcina (BCG)

Pirma vakcinos nuo hepatito B dozė naujagimiui įskiepijama per 24 val. po gimimo, o antroji - sulaukus 1 mėn., trečioji - 6 mėn.

Hepatito B virusas sukelia užkrečiamą, virusinį kepenų uždegimą, galintį ilgainiui progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Mažiausiai 15 metų, o kartais ir visą likusį gyvenimą trunkantis imunitetas hepatito B virusui įgyjamas įskiepijus pilną vakcinos kursą, t.y. tris dozes. 

Plačiau skaitykite:

Taisyklingas kūdikio nešiojimas

Savarankiškai menkai judėti galintį kūdikį neišvengiamai tenka daug nešioti ir svarbu tą daryti taisyklingai. Kineziterapeutai pabrėžia, kad svarbiausia dažnai kaitalioti nešiojimo padėtis ir puses bei rekomenduoja iki 4 mėnesio vaiką nešioti horizontaliai (gulsčiai) dažniau nei stačiai.

Iki 4 mėnesio kūdikį reikėtų stengtis kuo mažiau nešioti stačiose padėtyse, kad neapkrautume jo nugaros ir stuburo. Tokio amžiaus vaikų raumenys nėra pasiruošę statmenai pozicijai ir jie turi gulėti. Maždaug nuo 4 mėnesio pradedame naudoti „45 laipsnių padėtį“ (t.y. kūdikis nešiojamas pusiau gulomis), nuo 5,5-6 mėnesių galime nešioti stačiau.

Nešiojimo padėčių ir pusių įvairovė yra labai svarbu. Jei dažnai nešiojame tik vienoje pusėje, kūdikiui gali pasireikšti raumenų disbalansas - viena vaiko kūno pusė bus stipresnė už kitą arba viena pusė gali „persitempti“.

Plačiau skaitykite:

Kūdikio gugavimas

Dabar mažylis pradeda daugiau kalbėti. Žinoma, ne žodžiais, bet jo gugavimas ir narnėjimas rodo, kad pradeda vystytis kalbos įgūdžiai. Labiausiai jam patinkantis garsas yra žmogaus balsas, ypač mamos.

Kalbinkite mažylį kiekviena pasitaikiusia proga. Ypač įdėmiai jis klausosi aukštų balsų, todėl tikrai jį sudominsite, jei kalbėsite tai aukštesniu, tai žemesniu balsu. Tokia dainuojama intonacija tėvai paprastai kalbina kūdikį visose kultūrose.

Išgirdusi guguojantį kūdikį, pasilenkite taip, kad jis matytų jūsų veidą ir lūpas, pabandykite pakartoti jo skleidžiamus garsus. Kūdikiui tai bus pirmoji pokalbio treniruotė, jis greitai supras, kad smagu „apsikeisti“ garsais, stengsis juos skleisti dar dažniau.

Plačiau skaitykite:

Kūdikis atpila motinos pieną arba pieno mišinį

Daugiau nei pusė visų kūdikių iki pusės metų amžiaus atpila bent kartą per dieną. Dažniausiai tai yra natūralus reiškinys, susijęs su kūdikio fiziologija.

Fiziologinį (t.y. normalų, ne su ligomis susijusį) atpylimą sąlygoja kūdikio stemplės anatomija, silpnas apatinio stemplės rauko (atskiriančio stemplę ir skrandį) tonusas, oro prisiryjimas valgymo metu ir kt.  

Visiškai išvengti atpylimų nepavyks, tačiau sumažinti jų dažnį gali padėti atrūginimas, maitinimo padėties korekcija, nešiojimas vertikalesnėje padėtyje iškart po maitinimo, tinkamo buteliuko ir/arba pieno mišinio pasirinkimas ir kt.

Plačiau skaitykite:

Faktas

Statistikos departamento duomenimis, 2010 m. pradžioje kas penktas Lietuvos gyventojas buvo vaikas (iki 18 m.).

2025 m. vasarinukai💙💖

  1. User has not uploaded an avatar
    Mettija prieš 3 d.

    1997 parašė:
    Ačiū. Mes po truputi, valgom miegam , jau šypsosi, laukiam mėnesio vizito pas daktarą, o kaip jus ?☺️

    Mus kankina pilvukas ir nemokėjimas pakakot🤯 šiandien važiuojam mėnesio vizito. Įdomu, kiek priaugo, nes nesiseka pieno užkurt😔kaip Jus maitinat mp ar pm?

  2. 1997
    1997 prieš 15 val.

    Mettija parašė:
    Mus kankina pilvukas ir nemokėjimas pakakot🤯 šiandien važiuojam mėnesio vizito. Įdomu, kiek priaugo, nes nesiseka pieno užkurt😔kaip Jus maitinat mp ar pm?…

    Pm, o jus ?☺️

  3. User has not uploaded an avatar
    BitėMaja prieš 4 val.

    Mettija parašė:
    Mus kankina pilvukas ir nemokėjimas pakakot🤯 šiandien važiuojam mėnesio vizito. Įdomu, kiek priaugo, nes nesiseka pieno užkurt😔kaip Jus maitinat mp ar pm?…

    Mūsų mažiukui taip pat bėdos su tuštinimusi, 9 dienas laukėm kaku. Jau visas priemones pagalbai nusipirkau. Buvau pasiryžusi panaudoti jei pasidarytų mažylis labai neramus arba akivaizdžiai skausminga būtų, bet neprireikė. Pilvuką pučia, bet pavyksta susitvarkyti su mankštom ir espumisan lašiukais. Prieš išeinant dujoms matosi, kad diskomfortas, paverkia kelias sekundes, bet paskui praeina tai nuolatinių dieglių ar skausmų nėra. Bet tas kaku laukimas tai žudantis, su kiekvienu pampersu galvoju gal jau bus kažkas...

  4. User has not uploaded an avatar
    Mettija prieš 17 min.

    1997 parašė:
    Pm, o jus ?☺️

    Mix bandau nenuleist rankų su mp, bet matau, kad panelei neužtenka yo mano pieno😔 šiandien nusipompinau 70 ml tai nenuostabu kad ji tampo tampo tą krūtį ir nieko. Tai nusprendėm visada pabaihij duot mišinio😐 kadangi maitinat pm kaip reik tuos prakeiktus buteliukus ruošt?🤭 išplauni, sterilizuoji ir jie visi šlapi būna net po nakties tame sterilizatoriuje🤯

  5. User has not uploaded an avatar
    Mettija prieš 14 min.

    BitėMaja parašė:
    Mūsų mažiukui taip pat bėdos su tuštinimusi, 9 dienas laukėm kaku. Jau visas priemones pagalbai nusipirkau. Buvau pasiryžusi panaudoti jei pasidarytų mažylis labai …

    Pagavau save ant minties, tai kas geriau ar su kiekvienu pirst porą lašiukų kaku ar nekakojimas kelias dienas🤔 abiem atvejais pergyvenčiau🤣 ypač jei verkia, nes mūsų muistos,verkia, nemiega pati nežino ko nori😶 kai išsikakoja (kartais laikau varliuko pozoj virš kriauklės🤯) bet su pirmagime pasimokėm tai nepiktnaudžiaujam, nes pripranta greit😔 duodu sab simplex nuo espumizan atpilinejo😔