1 mėnesio (4 savaičių) kūdikis

Sveikiname atšventus pirmąją sukaktį – jam jau mėnuo! Trapus naujagimis gimė tik prieš keturias savaites, tačiau dabar paguldytas ant pilvuko jis jau gali trumpam kilstelėti galvytę, ją truputį pasukioti.

Jis geba mosikuoti rankutėmis ir pakelti jas prie savo veiduko. Mažylis reaguoja į aplinkos garsus ir šviesas, jau bando guguoti girdėdamas tėvų balsus.

Pirmas apsilankymas pas gydytoją

Po gimdymo išvykus iš akušerijos stacionaro, šeimos gydytojas arba bendrosios praktikos slaugytojas naujagimį kelis kartus lankė namuose.

Sulaukus maždaug 1 mėnesio amžiaus kūdikis namuose lankomas nebus, jis turėtų kartą per mėnesį apsilankyti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (poliklinikoje).

Apsilankymo metu gydytojas pasikalbės su tėvais, įvertins kūdikio sveikatos būklę, jį pasvers, išmatuos ūgį ir galvos apimtį, įrašys šiuos duomenis, žymės asmeninę augimo kreivę.

Vaiko augimo duomenis galite pasižymėti ir „Tėvų Darželio“ Vaikų ūgio ir svorio diagramose.

Ruošiantis apsilankymui, jeigu turite svarstykles, naujagimį sverkite kas savaitę, pasižymėkite svorio kitimą, taip pat surašykite rūpimus klausimus, pastabas, kad apsilankymo metu nieko nepamirštumėte.

Vykdami į apsilankymą pasiimkite vaiko gimimo liudijimą, skiepų knygelę, savo asmens dokumentą. Nepamirškite ir vystyklų, drėgnų servetėlių, mišinuko (jeigu vaikas maitinamas juo), žaisliuko, vandens ir užkandžių sau (ypač, jeigu teks žindyti), užrašų knygelės ir rašiklio, nes galbūt norėsite pasižymėti gydytojo patarimus bei rekomendacijas.

Patariame vizitą pas gydytoją suderinti su kūdikio miegu. Pasivaikščiokite, pastumdykite vežimą su miegančiu kūdikiu ir tik tuomet keliaukite į polikliniką. Išsimiegojęs kūdikis bus ramesnis, lengviau prisitaikys prie pasikeitusios aplinkos, jam nepažįstamų (ar pažįstamų tik labai menkai) žmonių prisilietimų.

Hepatito B vakcina

Pirmuosius skiepus naujagimis gavo iškart po gimimo. Pavyzdžiui, 2-3-ąją parą po gimimo naujagimis skiepijamas tuberkuliozės vakcina (BCG). Pirma vakcinos nuo Hepatito B dozė naujagimiui įskiepijama per 24 val. po gimimo, o antroji - sulaukus 1 mėnesio, pirmojo apsilankymo pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje metu.

Hepatito B virusas sukelia užkrečiamą, virusinį kepenų uždegimą, galintį ilgainiui progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Mažiausiai 15 metų, o kartais ir visą likusį gyvenimą trunkantis imunitetas hepatito B virusui įgyjamas įskiepijus pilną vakcinos kursą, t.y. tris dozes. Kaip jau minėjome, pirmoji dozė įskiepijama per pirmąją parą nuo gimimo, antroji - sulaukus 1 mėnesio, trečioji - sulaukus 6 mėnesių.

Su vaikų skiepijimo kalendoriumi galite susipažinti čia:

Kūdikis ima pažinti savo kūną

Mažylis „atranda“, kad turi rankytes ir kojytes, pirštukus. Iki šiol jis nesuvokė, kad galūnės yra jo kūno dalis ir kad jis gali kada panorėjęs sugriebti jas.

Padėkite kūdikiui geriau susipažinti su savo kūnu. Pavyzdžiui, žaiskite žaidimą „Didelis didelis“ - suimkite kūdikio rankutes, pakelkite jas virš galvytės ir plokite delniukais, parodydama ir sakydama, koks didelis vaikelis. Vaiko delniukuose žaiskite „Virė virė košę“, paskaičiuokite rankų, kojų pirštukus ir pan.

Kūdikio gugavimas

Dabar mažylis pradeda daugiau kalbėti. Žinoma, ne žodžiais, bet jo gugavimas ir narnėjimas rodo, kad pradeda vystytis kalbos įgūdžiai. Labiausiai jam patinkantis garsas yra žmogaus balsas, ypač mamos.

Kalbinkite mažylį kiekviena pasitaikiusia proga. Ypač įdėmiai jis klausosi aukštų balsų, todėl tikrai jį sudominsite, jei kalbėsite tai aukštesniu, tai žemesniu balsu. Tokia dainuojama intonacija tėvai paprastai kalbina kūdikį visose kultūrose.

Išgirdusi guguojantį kūdikį, pasilenkite taip, kad jis matytų jūsų veidą ir lūpas, pabandykite pakartoti jo skleidžiamus garsus. Kūdikiui tai bus pirmoji pokalbio treniruotė, jis greitai supras, kad smagu „apsikeisti“ garsais, stengsis juos skleisti dar dažniau.

Faktas

Statistikos departamento duomenimis, 2010 m. pradžioje kas penktas Lietuvos gyventojas buvo vaikas (iki 18 m.)

2018 m. Liepos stebuklai

Soniaa prieš 1 val.

auksellis parašė:
    Mergytei daviau.

Tokią pankolių arbatėlę nusipirkau ir aš. Duodu į tarpelius tarp maitinimų. 🙂

2. karole123456
    karole123456 prieš 33 min.

Na pasipasakosiu ir as, buvome kaime savaitgali, tai vaiko taip gerai miegancio diena dar nemaciau... namie tik idedu i lovyte iskart verke, istisai ant ranku, o ten tik pavalgom ir iskart miegot i vezimeli, gryzome namo tai nakti lovyteje miega, atejo rytas ir vel as vaiko negaliu uzmigdyti, tada pabandziau i vezimeli, na ir ka jus manot, panele miega kaip princese net niurzgeti nereikia. Todel manau kad jai gal tiesiog per daug erdves lovyteje na nes kito paaiskinimo nera, nei as ja supuoju vezimelyje nieko, idedu pavalgiuse ir parpia kuo puikiausiai.

simcia prieš 32 min.

Soniaa parašė:
    Tokią pankolių arbatėlę nusipirkau ir aš. Duodu į tarpelius tarp maitinimų. 🙂

po kiek duodat?

simcia prieš 31 min.

ar yra mamų maitinančių mišinėliu atpylinėjantiems vaikams?

aurelcik89 prieš 2 min.

Kaip mamos jūsų kūno formos? Ar grįžotę į pradinį savo svorį? Man dar liko 2,5 kg, bet pilvas vistiek dar yra, taip norisi kuo greučiau grįžti į pradinias formas😊