1 mėnesio (4 savaičių) kūdikis

Sveikiname atšventus pirmąją sukaktį – jam jau mėnuo! Trapus naujagimis gimė tik prieš keturias savaites, tačiau dabar paguldytas ant pilvuko jis jau gali trumpam kilstelėti galvytę, ją truputį pasukioti.

Jis geba mosikuoti rankutėmis ir pakelti jas prie savo veiduko. Mažylis reaguoja į aplinkos garsus ir šviesas, jau bando guguoti girdėdamas tėvų balsus.

Pirmas apsilankymas pas gydytoją

Po gimdymo išvykus iš akušerijos stacionaro, šeimos gydytojas arba bendrosios praktikos slaugytojas naujagimį kelis kartus lankė namuose.

Sulaukus maždaug 1 mėnesio amžiaus kūdikis namuose lankomas nebus, jis turėtų kartą per mėnesį apsilankyti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (poliklinikoje).

Apsilankymo metu gydytojas pasikalbės su tėvais, įvertins kūdikio sveikatos būklę, jį pasvers, išmatuos ūgį ir galvos apimtį, įrašys šiuos duomenis, žymės asmeninę augimo kreivę. 

Vaiko augimo duomenis galite pasižymėti ir „Tėvų Darželio“ Vaikų ūgio ir svorio diagramose.

Ruošiantis apsilankymui, jeigu turite svarstykles, naujagimį sverkite kas savaitę, pasižymėkite svorio kitimą, taip pat surašykite rūpimus klausimus, pastabas, kad apsilankymo metu nieko nepamirštumėte.

Vykdami į apsilankymą pasiimkite vaiko gimimo liudijimą, skiepų knygelę, savo asmens dokumentą. Nepamirškite ir vystyklų, drėgnų servetėlių, mišinuko (jeigu vaikas maitinamas juo), žaisliuko, vandens ir užkandžių sau (ypač, jeigu teks žindyti), užrašų knygelės ir rašiklio, nes galbūt norėsite pasižymėti gydytojo patarimus bei rekomendacijas.

Patariame vizitą pas gydytoją suderinti su kūdikio miegu. Pasivaikščiokite, pastumdykite vežimą su miegančiu kūdikiu ir tik tuomet keliaukite į polikliniką. Išsimiegojęs kūdikis bus ramesnis, lengviau prisitaikys prie pasikeitusios aplinkos, jam nepažįstamų (ar pažįstamų tik labai menkai) žmonių prisilietimų.

Hepatito B vakcina

Pirmuosius skiepus naujagimis gavo iškart po gimimo. Pavyzdžiui, 2-3-ąją parą po gimimo naujagimis skiepijamas tuberkuliozės vakcina (BCG). Pirma vakcinos nuo Hepatito B dozė naujagimiui įskiepijama per 24 val. po gimimo, o antroji - sulaukus 1 mėnesio, pirmojo apsilankymo pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje metu.

Hepatito B virusas sukelia užkrečiamą, virusinį kepenų uždegimą, galintį ilgainiui progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Mažiausiai 15 metų, o kartais ir visą likusį gyvenimą trunkantis imunitetas hepatito B virusui įgyjamas įskiepijus pilną vakcinos kursą, t.y. tris dozes. Kaip jau minėjome, pirmoji dozė įskiepijama per pirmąją parą nuo gimimo, antroji - sulaukus 1 mėnesio, trečioji - sulaukus 6 mėnesių.

Su vaikų skiepijimo kalendoriumi galite susipažinti čia:

Kūdikis ima pažinti savo kūną

Mažylis „atranda“, kad turi rankytes ir kojytes, pirštukus. Iki šiol jis nesuvokė, kad galūnės yra jo kūno dalis ir kad jis gali kada panorėjęs sugriebti jas.

Padėkite kūdikiui geriau susipažinti su savo kūnu. Pavyzdžiui, žaiskite žaidimą „Didelis didelis“ - suimkite kūdikio rankutes, pakelkite jas virš galvytės ir plokite delniukais, parodydama ir sakydama, koks didelis vaikelis. Vaiko delniukuose žaiskite „Virė virė košę“, paskaičiuokite rankų, kojų pirštukus ir pan.

Kūdikio gugavimas

Dabar mažylis pradeda daugiau kalbėti. Žinoma, ne žodžiais, bet jo gugavimas ir narnėjimas rodo, kad pradeda vystytis kalbos įgūdžiai. Labiausiai jam patinkantis garsas yra žmogaus balsas, ypač mamos.

Kalbinkite mažylį kiekviena pasitaikiusia proga. Ypač įdėmiai jis klausosi aukštų balsų, todėl tikrai jį sudominsite, jei kalbėsite tai aukštesniu, tai žemesniu balsu. Tokia dainuojama intonacija tėvai paprastai kalbina kūdikį visose kultūrose.

Išgirdusi guguojantį kūdikį, pasilenkite taip, kad jis matytų jūsų veidą ir lūpas, pabandykite pakartoti jo skleidžiamus garsus. Kūdikiui tai bus pirmoji pokalbio treniruotė, jis greitai supras, kad smagu „apsikeisti“ garsais, stengsis juos skleisti dar dažniau.

Faktas

Statistikos departamento duomenimis, 2010 m. pradžioje kas penktas Lietuvos gyventojas buvo vaikas (iki 18 m.).

2022 m. Rugsėjinukai 🤰🏼❤️

 1. Knopkiukas prieš 2 val.

  Saulela parašė:
  Pasiziurekit esveikatoj galiojancius receptus, ar neisrase diclofenac zvakuciu? Man nieko nesake, bet pamaciau esveikatoj kad yra receptas ir nusipirkau pakuote. Ja…

  Dėkui. Pažiūrėsiu esveikatoi, net nepagalvojau kad gali būt išrašyta. Ligoninei ir man davė. O diržą reiks ir man įsigyti.

 2. inaqua
  inaqua prieš 1 val.

  Duodu biogaja. Bet maniskis siaip atpylinetojas tai nespastebjau kad nuo jo daugiau atpiltu

 3. monciki
  monciki prieš 1 val.

  ilonasab parašė:
  Aš maitinu tik sedint, nes kitaip nemoku dar. Tai nugara man irgi baisiai skauda. Dar ir po spinalines nejautros manau man skaudet gali

  Ir aš dažniausiai maitinu sėdint. Ir man darė psinalinę nejautrą. Šiandien perskindoliu tepiau nugarą, tai truputį nuėmė skausmą.

  MamaMii parašė:
  Sveikos mamytes. Prisiduodam ir mes
  29.09.2022

  Man su pirmu buvo labai sunki maitinimo pradžia. Pirmas dienas buvom atskirti tai maitino jį per zondą, įvairiom taurelėm ir t.t. maitinti krūtine buvo sunku nes nemokėjau paduot o ir spenelius greit sužalojo. Plius jie pas mane įdubę net gi. Tai daug vargom. Ir mišinuką teko duoti, nes neprivalgydavo. O keikiau save kad nesigauna. Bet su antru vaiku kažkaip kitaip žiūriu į maitinimą. Sunku ir dabar. Skauda. Jautrūs labai speneliai. Kokias 5minutes kaupiuosi kol prisiverčiu įduotį krūtį. Naktį sunkiausia ir kyla visokių minčių ir dėl mišinuko. Bet paskui pagalvoju, kad labai svarbu pačiai jaustis psichologoškai gerai. Pas jus kita situacija dėl krūtinės. Tai tiesiog pirmiausia nusiraminkit. Na jei nepavyksta maitinti, tiesiog nekaltinti savęs, o tą geriausią suteikti ir kitais būdais. Rūpesčiu, meile ir visaverte priežiūra.

  Kristinukas parašė:
  Aš jūsų vietoje pabandyčiau dar antspenius, gal su jais jums pavyktų maitinti. Jei ne, tada pereičiau prie mišinuko. Nervai tik trugdo gamintis pienukui.

  Aš pabandžiau naudoti antspenius, nes jau labai skaudėjo spenelius maitinant. Na man ir su jais skauda. Gal reikia laiko kad apgytų. Tačiau yra kita bėda. Su jais ar aš paduot nemoku ar kas, nes neištraukia taip gerai pieno (neprivalgo normaliai)po valandos vėl verkia alkana. O kai iš krūties, privalgo neblogai ir miega tada ilgai.

 4. User has not uploaded an avatar
  Ivgor prieš 49 min.

  Queen11 parašė:
  Aš dukrai davinėjau biogaia.O dabar duodu Linex baby.juos irgi naujagimiams galima.aprašyme neparašyta ar yra aliejaus ten...

  Ir aš šituos duodu 🫣

 5. Knopkiukas prieš 29 min.

  inaqua parašė:
  Duodu biogaja. Bet maniskis siaip atpylinetojas tai nespastebjau kad nuo jo daugiau atpiltu

  O kodėl duodat gerasias bakterijas🙈mums gydytoja nieko nesakė🫣

  monciki parašė:
  Ir aš dažniausiai maitinu sėdint. Ir man darė psinalinę nejautrą. Šiandien perskindoliu tepiau nugarą, tai truputį nuėmė skausmą.

  Aš ir niekaip vienos krūties neišsigydau. Labai suskilęs spenelis. Irgi kai reik iš jos maitint tai ir man reik kelias minutes pakvėpuot, susikaupt🙈užsisakiau antspenius, ryt pasiimsiu ir bandysiu taip, gal greičiau sugis kai netiesiogiai krūtį ims.

1,00 €
Dovanoju!