Kūdikiui 3 mėnesiai ir 1 savaitė

Mažylis tikriausiai jau guguoja daug raiškiau, tačiau dabar jis bando tarti ir priebalsius – p ir b, m ir l. Taip atsiranda pirmieji „ma-ma“ ir „tė-tė“. Iš pradžių jis nepriskiria šiems garsams jokios konkrečios prasmės (tačiau judu, žinoma, priskirsite) – tiesiog jam lengviausia ištarti šiuos skiemenis. Džiaugsminga jūsų reakcija į šiuos „žodžius“ skatina kūdikį juos kartoti.

Akių - rankų koordinacija

Kūdikio raumenys jau akivaizdžiai sustiprėję, o judesiai vis plastiškesni. Vaikelis gali spirti, trinktelėti rankute, sugriebęs žaislą ar mamos pirštą, mažylis stipriai įsikimba ir jį laiko, tačiau jis tik pradeda pats pasiekti daiktus.

Pastebėsite, kad kūdikio akių - rankų koordinacija ima sparčiai tobulėti. Susidomėjęs kūdikis labai susikaupia, sukoncentruoja žvilgsnį, įtempia ranką ir pirštukus, o tuomet stengiasi sugriebti daiktą. Lavinkite kūdikio akių - rankų koordinaciją parodydami jam daiktą, tačiau jo nepaduodami, laikydami atitraukę, kad kūdikis turėtų galimybę pats jo siekti ir sugriebti.

Sausa kūdikio oda

Kūdikių oda yra maždaug trečdaliu arba net dvigubai plonesnė nei suaugusiojo, tad ji greičiau praranda drėgmę, yra lengviau pažeidžiama ir reikalauja ypatingo rūpesčio. Svarbu neleisti odelei išsausėti bei išlaikyti jos natūralų apsauginį barjerą.

Rūpindamiesi kūdikio oda, mažylio perdėm dažnai ir ilgai nemaudykite, ypač sausinantį muilą pakeiskite kūdikiams skirtomis prausimosi priemonėmis. Po maudynių kūdikio odos nesausinkite trindami, o tik švelniai patapšnokite arba apgobkite šiltu rankšluosčiu ir švelniai jį priglauskite. Prieš miegą pamasažuokite kūdikį naudodami aliejuką ar kūno losjoną. Šaltuoju metu laiku, kuomet įjungtas centrinis šildymas arba ypač karštomis, sausomis dienomis kūdikio kambaryje įjunkite oro drėkintuvą.

Kūdikių pienligė

Kūdikių imuninė sistema, burnos ir žarnyno mikroflora dar nėra brandi, tad mažyliai „imlūs“ įvairioms grybelinėms infekcijoms. Kūdikiai dažnai užsikrečia pienlige (kandidoze), kurią sukelia balkšvagrybių genties grybeliai, dažniausiai - baltasis balkšvagrybis (lot. Candida albicans).

Pienlige sergančio kūdikio burnytėje, ant liežuvio, dantenų, skruostų, lūpų atsiranda baltų apnašų, jas nuvalius matomas paraudimas, patinimas, gali kraujuoti. Ligai progresuojant apnašos primena varškę, jų neįmanoma nuvalyti, atsiranda pažeidimų ant kirkšnių, sėdmenų, gali prasidėti sauskelnių dermatitas. Sergantis kūdikis irzlus, atsisako krūties ar buteliuko, žįsti jam skausminga.

Pastebėjus pienligės simptomus būtina kreiptis į medikus ir gydyti kūdikį, kol liga neišplito ir neįsisenėjo. Pienligė gydoma valant pažeistą gleivinę sodos tirpalu, žolelių nuovirais arba tepant antibakterinį poveikį turinčiais tepalais, geliais.

Žindančios mamos mityba

Kūdikiui augant dažna žindyvė ima jaudintis dėl pieno kiekio ir kokybės - ar pavyks sėkmingai žindyti vis didesnį ir aktyvesnį kūdikį? Nesibaiminkite. Žindant pagal kūdikio poreikius motinos organizmas „susitelkia“ ir užtikrina kūdikiui reikalingą kiekį puikios kokybės pieno.

Žindyvei, žinoma, svarbu pasirūpinti tinkama mityba. Reikėtų laikytis sveikos mitybos principų, gerti daugiau vandens ir stebėti kūdikio savijautą. Pavyzdžiui, kryžmažiedės daržovės (kopūstai, brokoliai ir kt.), šokoladas, pieno produktai padidina kūdikio pilvuko dieglių tikimybę, o daug eterinių aliejų turinčios prieskoninės daržovės (svogūnai, česnakai ir kt.) pakeičia pieno skonį, kūdikis gali atsisakyti krūties.

Pastebėjus kūdikio negalavimus (pilvuko pūtimas, dujų susikaupimas, diegliai, skystos, žalsvos, putotos išmatos, labai dažni ir gausūs atpylimai) žindyvei reikėtų atsisakyti „potencialiai pavojingų“ produktų, įvertinti ar kūdikio savijauta gerėja. Vėliau juos palaipsniui galima grąžinti į meniu ir vėl stebėti kūdikį, mažylio virškinimo sistemai bręstant jis ima toleruoti vis daugiau mamos vartojamų maisto produktų.

Daugiau apie žindančios mamos mitybą skaitykite čia:

Faktas

Jeigu kūdikį maitini mišiniais, per metus tam turėsi skirti nemažai pinigų.

2021 spalio mažiukai

 1. kaamila
  kaamila prieš 15 val.

  Agnė_33 parašė:
  Taip, dėmesio praradimas, suaktyvėjimas, antakių paraudimas Mano berniukas irgi būna pavargsta po 30-40 min, bet jei einu migdyti - verkia. Po konsultacijos su m…

  Mums yra taip, kad pradžioje ji rami, bet ant galo, kai reikia pereiti į miegą, pradeda drąskytis, verkti, kartais isterikuoti, niurzgėti, muistytis. Ir taip visada kai migdau, tik su krūtimi, maitinimo metu užmiega visiškai ramiai..

  Taip būna ir po 30, ir po 60, ir po 90 min., būdravimo. Toks jausmas, kad ji bijo ar nenori užmigti, kai pradeda akys merktis ir snūsti.. 🤷‍♀️

 2. kaamila
  kaamila prieš 15 val.

  simmou parašė:
  Jus nepamirškit, kad visi leliukai kaip ir žmones skirtingi. Tad kas rekomendacijose parašyta arba kas vienam tinka kitam netinka. Jeigu Jusu vaikiukas neišbuna tai…

  Taip ir darau, bandau ją suprasti iš širdies..

  Ir mano kūdikis reiklus, verkiantis ir aktyvus, neramus, ir sunku nuramimti, jei negauna ko nori.. o aš ne visada sugebu atpažinti savosios poreikius..

  Kaip pirmas vaikas, tai per daug idealizavau motinystę.. 🙂

 3. Pienių pieva prieš 14 val.

  Egle28 parašė:
  Ne, moterys. Mechaniniu budu pieno nenutraukineju. Naudoju HAAKAA silikonines taureles, is vienos kruties maitinti, is kitos bega.

  Na per nosi gal nereikia as iki dabar maitinu su primaitinimo sistema. Nes pieno nepakanka. Tai sistema dedasi prie krutines ir vaikas zindzia, bet traukia ir misinuka. Tai jei isvis nera pieno ir neima buteliuko, galima daryt ta pat, tik misinuko kiekis didesnis.

 4. Pienių pieva prieš 14 val.

  Egle28 parašė:
  Nuo 4-6 menesiu prasideda miego regresija, kai visas atrodo susinormalizaves miegas apsivercia. Sito bijau labiau nei velnias kryziaus. 😃

  O is kur zinot, kad dantys? Matosi, kad lenda?

 5. Egle28
  Egle28 prieš 14 val.

  Pienių pieva parašė:
  O is kur zinot, kad dantys? Matosi, kad lenda?

  Kad patys dantys matysis, tai gal tik po 2-3 menesiu.
  Jauciu kaikur, kad dantienos kieteja, virsuje ir gale kaip ir kalasi.
  Trina ausytes, raudoni zandai, kartais verkia is niekur nieko. Tris dienas laikesi iki 38 temp. Nuejome pas gydytoja su mintimi, kad neduok Dieve ausies uzdegimas... bet nieko nemate.
  Tai gi visi pozymiai i dantukus.

  Papildymas: ir dar mazyliui baisus seiletekis, o kumstukai geriausi draugai. 😃

1,00 €