Kūdikiui 5 savaitės

Pirmojo mėnesio sukakties proga kūdikėlis jums tikriausiai padovanojo didžiulę dovaną - pirmąją šypseną! Jeigu dar ne, jis netrukus nusišypsos. Kūdikis atpažįsta vis daugiau žmonių, kurie juo rūpinasi, pamatęs tėvelius gurgia iš pasitenkinimo ir šypsosi jiems.

Kūdikio mimikos

Šypsena tėvams, žinoma, išskirtinai svarbi ir labai laukiama, tačiau kūdikis geba parodyti vis daugiau skirtingų mimikų. Mažylis moka prisimerkti, sučiaupti lūpas, pakelti antakius ir išplėsti akis.

Grimasos šiuo metu yra nesąmoningos – jeigu jis prisimerkia, nemanykite, kad susikaupęs mąsto, o jei sučiaupia lūpas – įsižeidęs pyksta. Mažylis atidžiai stebi mamos ir tėčio manieras ir bando nutaisyti įvairias veido išraiškas, kurias matė.

Jis mokosi „išraiškos meno“ ir taip lavina bendravimo įgūdžius, kurie padės jam gyventi bendruomenėje. Paskatinkite kūdikį - entuziastingai ir džiaugsmingai reaguokite, kuomet jis ima atkartoti jūsų mimikas, pasistenkite parodyti vis naujų grimasų.

Galvytės pakėlimas

Vos gimusio naujagimio galvytė yra neproporcingai didelė ir sunki, tačiau tvirtėjant kaklo raumenukams, 1 mėnesio ir 1 ar 2 savaičių mažylis jau geba trumpam kilstelėti galvytę. 

„Treniruokite“ kūdikį paguldydami ant pilvuko, norėdamas apsižvalgyti jis bus priverstas įtempti liemens, nugaros ir kaklo raumenis, kelti galvytę. Buvimas ant pilvuko patinka ne visiems kūdikiams, tačiau, nepaisant zirzimo, 5 savaičių kūdikis per dieną ant pilvuko turėtų praleisti apie 15 min. (išskaidykite šį laiką į keletą pabuvimų po kelias minutes). Buvimas ant pilvuko yra reikalingas ne tik kūnelio stiprinimui, bet ir kaip plagiocefalijos (nugulėta kūdikio galvytė) prevencijos priemonė, jis padeda kamuojant pilvuko diegliams

Galvytę kūdikis bando kelti ir būdamas pusiau gulomis (gulint visiškai horizontalioje padėtyje, pavyzdžiui, lovelėje galvytę pakelti jam dar per sunku). Pasiguldykite kūdikį sau ant krūtinės ar į gultuką ir motyvuokite kelti galvytę rodydami žaisliukus, barškučius.

Kūdikio nakties miegas

Vos gimę mažyliai nesuvokia dienos ir nakties skirtumų, neturi aiškaus poilsio, būdravimo ir valgymo ciklų, tačiau jie po truputį pradeda formuotis. Dauguma maždaug 5 savaičių sulaukusių kūdikių jau ima ilgiau miegoti naktį – paprastai jie nepertraukiamai, nepabudę išmiega 4-6 val. ir šis laikas vis ilgėja.

Po truputį pradėkite formuoti kūdikio nakties miego ir pasiruošimo jam įpročius. Vakare, tuo pačiu laiku atlikite „pasiruošimo miegui ritualą“ – apiprauskite mažylį, padarykite jam masažą, aprenkite miego drabužėliais, padainuokite lopšinę, pamaitinkite. Tai ne tik padeda kūdikiui nusiraminti, bet ir įsisąmoninti, kad ši veiksmų seka reiškia artėjantį miegą.

Jei pasirinkote šį migdymo būdą, į lovelę ar lopšį kūdikį guldykite dar neužmigusį, o tik primigusį, paglostykite jį, ramiai paniūniuokite ir leiskite užmigti pačiam. Savarankiškai užmigti išmokęs kūdikis neišsigąs ir nepradės verkti atsitiktinai nubudęs, jis mokės nurimti ir vėl miegoti be ilgo nešiojimo bei migdymo ant rankų.

Daugiau apie kūdikio nakties miegą skaitykite čia:

Trečiasis augimo šuolis

Netrukus sulauksite (o gal jau ir sulaukėte?) trečiojo augimo šuolio, kuris paprastai įvyksta 4-8 savaitę.

Nepamirškite, kad augimo šuolių metu stipriai padidėja vaiko apetitas, pakinta miego ritmas ir irzlumas, tad dažną mamą apima abejonės, dėl to, ar nesumažėjo pieno gamyba. Skubame nuraminti - greičiausiai ne, tiesiog tam, kad patenkintumėte išaugusi kudikio apetitą, turėsite jį šias kelias dienas maitinti dažniau.

Daugiau apie pieno trūkumo mitus skaitykite čia:

Faktas

Tavo mažylio plaukai nebūtinai tokie ir liks. Iki septinto mėnesio jie gali nuslinkti, o tie, kurie užaugs, gali būti visiškai kitokios spalvos ir tipo.

2020 m. Rugpjūtinukai 🤰💓

 1. User has not uploaded an avatar
  Naujokėlė1 prieš 2 val.

  giedrespirmas parašė:
  Oho kokia stipri mergytė, labai džiaugiuosi jūsų džiaugsmais 🥰❤️ Maniškis taip ilgai dar nelaiko galvutės, bet nuo 30s iki 1 min išlaiko 😁🥰aš irgi noriu vaikutį par…

  Jetau kaip dziaugiuosi del jusu. 🤩 Ar duoda pamiegoti mamytei? Kaip pati jauciates? Pirmas leliukas? Buvom 3.6 is ligonines isejom 3.3 dabar jau 5.2! Aisku 6 sav bet oho 1.9kg cia jau kazkas. 😍🤩 O ugiu 53cm buvom dabar jau 60cm. As pati 175m tetis 2m ziuresim kaip maze isaugs. 🤫 Tai va kas butina tas butina.. Kaip ir skiepai.. Mes visi isaugom kaip sunumerukti reikia ir ju. 🙄🙄 Aisku kiek zmoniu tiek nuomoniu, renkasi kiek vienas indv. Bet reikia. 🙄🙄 Jetau jei visi tokie vaikai ramus butu ir tokie gimdymai sklandus.. Tai manau tureciau 10 leliuku tikriausiai. Asaros tik is dziaugsmo 🤩😍🌹❤️

  DaivAda parašė:
  Aš nesitikėjau, kad nuo nukritusio pirmomis dienomis svorio priaugo 1600 gr ir 3 cm🤭😇 Nedidukė gimė (3050gr), gal todėl atsigriebė tiek.

  Oho kokios jus saunuoles 😍🤩 Vat nereikia ir nosies pakabinti, kad mazesnes gimet. Atsigriebsit su kaupu. Na ir aisku visos geles mamai. Valgot sociai, pienukas ne liesas viskas ko reikia mazylei. Taip ir toliau! 🥳 O eho metu kokias jus pranasavo? 😍

 2. User has not uploaded an avatar
  Katakitoka prieš 2 val.

  Liepa2015 parašė:
  Mamos, reikia patarimo. Vaikas is ramaus tapo neramus, rieciasi, stena, nepakakoja pats. Isbandziau cia aprasytus patarimus: pilvo masaziuka, kojyciu lenkima, guld…

  Mums colinox dar padeda, duodam per parą 2-3 kartus.

 3. Ju.St
  Ju.St prieš 1 val.

  Sveikos, jei vpa pasirenku metams, ar paskui galėsiu prasitęst?

 4. BellaStar
  BellaStar prieš 1 val.

  Ju.St parašė:
  Sveikos, jei vpa pasirenku metams, ar paskui galėsiu prasitęst?

  Ne

 5. User has not uploaded an avatar
  Austeja_ prieš 50 min.

  Ju.St parašė:
  Sveikos, jei vpa pasirenku metams, ar paskui galėsiu prasitęst?

  Reikėtų darbo inspekcijoje pasitikslinti, bet iš principo - manau, kad taip. Tik išmokų nebegausite. Pasirinkus išmoką gauti metus ji yra didesnė, antraisiais nebemokama, trečiaisiais bet kuriuo atveju nemokama.