Kūdikiui 5 savaitės

Pirmojo mėnesio sukakties proga kūdikėlis jums tikriausiai padovanojo didžiulę dovaną - pirmąją šypseną! Jeigu dar ne, jis netrukus nusišypsos. Kūdikis atpažįsta vis daugiau žmonių, kurie juo rūpinasi, pamatęs tėvelius gurgia iš pasitenkinimo ir šypsosi jiems.

Kūdikio mimikos

Šypsena tėvams, žinoma, išskirtinai svarbi ir labai laukiama, tačiau kūdikis geba parodyti vis daugiau skirtingų mimikų. Mažylis moka prisimerkti, sučiaupti lūpas, pakelti antakius ir išplėsti akis.

Grimasos šiuo metu yra nesąmoningos – jeigu jis prisimerkia, nemanykite, kad susikaupęs mąsto, o jei sučiaupia lūpas – įsižeidęs pyksta. Mažylis atidžiai stebi mamos ir tėčio manieras ir bando nutaisyti įvairias veido išraiškas, kurias matė.

Jis mokosi „išraiškos meno“ ir taip lavina bendravimo įgūdžius, kurie padės jam gyventi bendruomenėje. Paskatinkite kūdikį - entuziastingai ir džiaugsmingai reaguokite, kuomet jis ima atkartoti jūsų mimikas, pasistenkite parodyti vis naujų grimasų.

Galvytės pakėlimas

Vos gimusio naujagimio galvytė yra neproporcingai didelė ir sunki, tačiau tvirtėjant kaklo raumenukams, 1 mėnesio ir 1 ar 2 savaičių mažylis jau geba trumpam kilstelėti galvytę. 

„Treniruokite“ kūdikį paguldydami ant pilvuko, norėdamas apsižvalgyti jis bus priverstas įtempti liemens, nugaros ir kaklo raumenis, kelti galvytę. Buvimas ant pilvuko patinka ne visiems kūdikiams, tačiau, nepaisant zirzimo, 5 savaičių kūdikis per dieną ant pilvuko turėtų praleisti apie 15 min. (išskaidykite šį laiką į keletą pabuvimų po kelias minutes). Buvimas ant pilvuko yra reikalingas ne tik kūnelio stiprinimui, bet ir kaip plagiocefalijos (nugulėta kūdikio galvytė) prevencijos priemonė, jis padeda kamuojant pilvuko diegliams

Galvytę kūdikis bando kelti ir būdamas pusiau gulomis (gulint visiškai horizontalioje padėtyje, pavyzdžiui, lovelėje galvytę pakelti jam dar per sunku). Pasiguldykite kūdikį sau ant krūtinės ar į gultuką ir motyvuokite kelti galvytę rodydami žaisliukus, barškučius.

Kūdikio nakties miegas

Vos gimę mažyliai nesuvokia dienos ir nakties skirtumų, neturi aiškaus poilsio, būdravimo ir valgymo ciklų, tačiau jie po truputį pradeda formuotis. Dauguma maždaug 5 savaičių sulaukusių kūdikių jau ima ilgiau miegoti naktį – paprastai jie nepertraukiamai, nepabudę išmiega 4-6 val. ir šis laikas vis ilgėja.

Po truputį pradėkite formuoti kūdikio nakties miego ir pasiruošimo jam įpročius. Vakare, tuo pačiu laiku atlikite „pasiruošimo miegui ritualą“ – apiprauskite mažylį, padarykite jam masažą, aprenkite miego drabužėliais, padainuokite lopšinę, pamaitinkite. Tai ne tik padeda kūdikiui nusiraminti, bet ir įsisąmoninti, kad ši veiksmų seka reiškia artėjantį miegą.

Jei pasirinkote šį migdymo būdą, į lovelę ar lopšį kūdikį guldykite dar neužmigusį, o tik primigusį, paglostykite jį, ramiai paniūniuokite ir leiskite užmigti pačiam. Savarankiškai užmigti išmokęs kūdikis neišsigąs ir nepradės verkti atsitiktinai nubudęs, jis mokės nurimti ir vėl miegoti be ilgo nešiojimo bei migdymo ant rankų.

Daugiau apie kūdikio nakties miegą skaitykite čia:

Trečiasis augimo šuolis

Netrukus sulauksite (o gal jau ir sulaukėte?) trečiojo augimo šuolio, kuris paprastai įvyksta 4-8 savaitę.

Nepamirškite, kad augimo šuolių metu stipriai padidėja vaiko apetitas, pakinta miego ritmas ir irzlumas, tad dažną mamą apima abejonės, dėl to, ar nesumažėjo pieno gamyba. Skubame nuraminti - greičiausiai ne, tiesiog tam, kad patenkintumėte išaugusi kudikio apetitą, turėsite jį šias kelias dienas maitinti dažniau.

Daugiau apie pieno trūkumo mitus skaitykite čia:

Faktas

Tavo mažylio plaukai nebūtinai tokie ir liks. Iki septinto mėnesio jie gali nuslinkti, o tie, kurie užaugs, gali būti visiškai kitokios spalvos ir tipo.

2020 m. Birželinukai ❤️

 1. justelaite
  justelaite prieš 9 val.

  Catallea parašė:
  Mes visur keliaujam, jau ir prie jūros susiruošę kitą savaitę lėkti. kol mažas vaikas, maži ir vargai, tai naudojamės proga

  Aš irgi nedrąsiai pasvajoju, gal šiemet dar pavyktų kur palekt 😇 bet nieko konkretaus meplanuojam dar😊

 2. User has not uploaded an avatar
  Tammel prieš 9 val.

  justelaite parašė:
  Ir aš taip su pirmu sakiau. Ismaitinau 13 mėnesių 😁 pamatysit, kaip gerai, kai visada paruoštas maistas. Nereikia lekt, ruošti mišinio. Kazkur isejus ar išvažiavus …

  Aciu uz komentara Sunki naktis ir diena buvo tai visokios mintys lyst pradejo😂

 3. justelaite
  justelaite prieš 9 val.

  Tammel parašė:
  Aciu uz komentara Sunki naktis ir diena buvo tai visokios mintys lyst pradejo😂

  Oi, galiu paguosti, mims irgi ne pyragai😊 vakarop labai rėkia prienpapo, neima. Tada ima, tada meta ir verkia. Šuolis gal augimo ir pilveli skauda. Atradau, kad uzmiega ant kamuolio spyruokliuojant. Valio. Tik kad man pačiai nuo to apuruokliavimo nugarą baisiai pakerta😁 bet va jau bus visos dvi valandos, kaip miega! O mums čia laaabai daug😁 naktį gal bus nieko, o 4 ryto ir vėl nenores miego 😇
  Bet tam juos ir gimdėm, kad turėtume ką veikti😆😇

 4. User has not uploaded an avatar
  Julija1 prieš 8 val.

  Tammel parašė:
  Mamytes, kurios pacios maitinate, kiek laiko planuojate tai daryti? As pati galvojau, bent 3 menesius pati maitinti ( nes buvau prisiskaicius baisiu istoriju apie s…

  As pia dukra maitinau iki 2metu antra maitinsiu irgi panasiai gal iki 1.5

 5. User has not uploaded an avatar
  violetaa prieš 6 val.

  Ingka parašė:
  Nuo 4 savaičių vit d skiria. Iki to laiko skaitosi iš mamos atsargų gauna.

  O iki kokio amziaus duot reikia ?