Kūdikiui 5 savaitės

Pirmojo mėnesio sukakties proga kūdikėlis jums tikriausiai padovanojo didžiulę dovaną - pirmąją šypseną! Jeigu dar ne, jis netrukus nusišypsos. Kūdikis atpažįsta vis daugiau žmonių, kurie juo rūpinasi, pamatęs tėvelius gurgia iš pasitenkinimo ir šypsosi jiems.

Kūdikio mimikos

Šypsena tėvams, žinoma, išskirtinai svarbi ir labai laukiama, tačiau kūdikis geba parodyti vis daugiau skirtingų mimikų. Mažylis moka prisimerkti, sučiaupti lūpas, pakelti antakius ir išplėsti akis.

Grimasos šiuo metu yra nesąmoningos – jeigu jis prisimerkia, nemanykite, kad susikaupęs mąsto, o jei sučiaupia lūpas – įsižeidęs pyksta. Mažylis atidžiai stebi mamos ir tėčio manieras ir bando nutaisyti įvairias veido išraiškas, kurias matė.

Jis mokosi „išraiškos meno“ ir taip lavina bendravimo įgūdžius, kurie padės jam gyventi bendruomenėje. Paskatinkite kūdikį - entuziastingai ir džiaugsmingai reaguokite, kuomet jis ima atkartoti jūsų mimikas, pasistenkite parodyti vis naujų grimasų.

Galvytės pakėlimas

Vos gimusio naujagimio galvytė yra neproporcingai didelė ir sunki, tačiau tvirtėjant kaklo raumenukams, 1 mėnesio ir 1 ar 2 savaičių mažylis jau geba trumpam kilstelėti galvytę. 

„Treniruokite“ kūdikį paguldydami ant pilvuko, norėdamas apsižvalgyti jis bus priverstas įtempti liemens, nugaros ir kaklo raumenis, kelti galvytę. Buvimas ant pilvuko patinka ne visiems kūdikiams, tačiau, nepaisant zirzimo, 5 savaičių kūdikis per dieną ant pilvuko turėtų praleisti apie 15 min. (išskaidykite šį laiką į keletą pabuvimų po kelias minutes). Buvimas ant pilvuko yra reikalingas ne tik kūnelio stiprinimui, bet ir kaip plagiocefalijos (nugulėta kūdikio galvytė) prevencijos priemonė, jis padeda kamuojant pilvuko diegliams

Galvytę kūdikis bando kelti ir būdamas pusiau gulomis (gulint visiškai horizontalioje padėtyje, pavyzdžiui, lovelėje galvytę pakelti jam dar per sunku). Pasiguldykite kūdikį sau ant krūtinės ar į gultuką ir motyvuokite kelti galvytę rodydami žaisliukus, barškučius.

Kūdikio nakties miegas

Vos gimę mažyliai nesuvokia dienos ir nakties skirtumų, neturi aiškaus poilsio, būdravimo ir valgymo ciklų, tačiau jie po truputį pradeda formuotis. Dauguma maždaug 5 savaičių sulaukusių kūdikių jau ima ilgiau miegoti naktį – paprastai jie nepertraukiamai, nepabudę išmiega 4-6 val. ir šis laikas vis ilgėja.

Po truputį pradėkite formuoti kūdikio nakties miego ir pasiruošimo jam įpročius. Vakare, tuo pačiu laiku atlikite „pasiruošimo miegui ritualą“ – apiprauskite mažylį, padarykite jam masažą, aprenkite miego drabužėliais, padainuokite lopšinę, pamaitinkite. Tai ne tik padeda kūdikiui nusiraminti, bet ir įsisąmoninti, kad ši veiksmų seka reiškia artėjantį miegą.

Jei pasirinkote šį migdymo būdą, į lovelę ar lopšį kūdikį guldykite dar neužmigusį, o tik primigusį, paglostykite jį, ramiai paniūniuokite ir leiskite užmigti pačiam. Savarankiškai užmigti išmokęs kūdikis neišsigąs ir nepradės verkti atsitiktinai nubudęs, jis mokės nurimti ir vėl miegoti be ilgo nešiojimo bei migdymo ant rankų.

Daugiau apie kūdikio nakties miegą skaitykite čia:

Trečiasis augimo šuolis

Netrukus sulauksite (o gal jau ir sulaukėte?) trečiojo augimo šuolio, kuris paprastai įvyksta 4-8 savaitę.

Nepamirškite, kad augimo šuolių metu stipriai padidėja vaiko apetitas, pakinta miego ritmas ir irzlumas, tad dažną mamą apima abejonės, dėl to, ar nesumažėjo pieno gamyba. Skubame nuraminti - greičiausiai ne, tiesiog tam, kad patenkintumėte išaugusi kudikio apetitą, turėsite jį šias kelias dienas maitinti dažniau.

Daugiau apie pieno trūkumo mitus skaitykite čia:

Faktas

Tavo mažylio plaukai nebūtinai tokie ir liks. Iki septinto mėnesio jie gali nuslinkti, o tie, kurie užaugs, gali būti visiškai kitokios spalvos ir tipo.

2019 m. Rugpjūčio mėnesio mažyliai

 1. Martyna wind
  Martyna wind prieš 13 val.

  Aigust parašė:
  Bet labai svarbu yra pieno gamyba.. Jei vaikutis nevalgys is kruties, mazes pieno gamyba, nes ji gaminsis tiek, kiek vaikas istraukia.. O jei mazai trauks, mazes ir…

  Tai zinoma, maitinti turi kiek galima dazniau. Bet o tai ka padaryti jei jis toks va tinginukas, buteliuka reik atimti bet valgyt reik duoti irgi 🤔 sunkinti valgyma is buteliuko?¿ , bet cia ir gausis jis vistiek tingiai valgys, nesistengs ir bus nedavalges o del to ir reks .. galiausiai atrodo pagal logika turetu, but kad jis turetu isalkes pradet valgyti krutine, bet kur kudikiai ten logika prasilenkia, kaip ir su miegojimu kur turi paroje naujagimis ismiegot 18-20 h, o daug mamu pasakytu "svajonese" nes nemiegojo tiek kiek turedavo. Esme cia manau svarbiausia nenutraukti pieno gamybos esamos

 2. User has not uploaded an avatar
  Giedrė 33 prieš 12 val.

  Shantellute parašė:
  Nesivelsiu į Jūsų diskusijas dėl maisto, nors pati nevartoju pieno, bet mes turim pauglišką spuogą aš galvoju gal tiesiog nuo vartymo ant pilvo gal nusitrynė ir…

  Patepkite su zelionke,pades.Aš spuogus taip išgyďziau.Ligonineje mums tepe

 3. A-guste
  A-guste prieš 12 val.

  Martyna wind parašė:
  As manau su amzium t.y kuo jis augs didesnis tuo turetu labiau imt kruti ir nebentinget, nu bent cia as taip manau, cia dabar toks tinginio periodas apie 3 menesius…

  Gydytoja mums tą patį sakė, kad gal sustiprės ir pradės normaliai imti, tai liepė duoti žįst kiek įmanoma daugiau, bet klausimas ar man po to dar eiti nusitraukti likutį? Nes kartais toks keistas jausmas, lyg perštėtų krūtinę, o ir guziukas vienoje krūty atsirado 🤔

 4. Martyna wind
  Martyna wind prieš 12 val.

  A-guste parašė:
  Gydytoja mums tą patį sakė, kad gal sustiprės ir pradės normaliai imti, tai liepė duoti žįst kiek įmanoma daugiau, bet klausimas ar man po to dar eiti nusitraukti l…

  Jei norite uztikrini pieno gamyba tai tada taip ,nusitraukinekite, kuo maziau uzsistoves tuo geriau. O ir mazes rezika guzuotis ar mastitui. O siaip kas cia yra tuoj tie menesiai prabegs kai pagimdai antra vaika supranti pirmas vaikas greit auga antras dar greiciau

 5. User has not uploaded an avatar
  W2ee - Vaida prieš 11 val.

  Aigust parašė:
  O kaip su kefyru? Daug kur raso, kad kefyra galima ir netgi rekomenduojama gerti 🤔

  Kefygas irgi gaminamas is pieno - negalima. Nors, jis kaip fermentuotas produktas gali buti laikomas "saugiausiu", bet geriau vengti.

  roberta_87 parašė:
  O kuo jums pasireiske alergija pieno produktams?

  Kai suvalgau kazko turincio pieno produktu sudetyje isberia mazais spuogiukais dali tarp gerkles ir krutines. Spuogiukai buna su balta pulinga virsunele. Nevalgant pieno produktu ju nebuna, arba bhna minimaliai, o valgant visas krutines virsus nubertas buna. Uztruko, kol supratau, kad cia pieno produktai.