Kūdikiui 2 savaitės
Jūs pamažu priprantatės prie mažylio dienotvarkės, o kūdikis pradeda pažinti, kas jūs tokie esate. Kūdikio rega dar prasta, tačiau jis atpažįsta šeimos narių veidus. Be to, mamą (ir tėtį, seseris ir brolius, jeigu jie skiria mažyliui pakankamai laiko) kūdikis atpažįsta iš specifinio kvapo ir balso.
Augimo šuoliai
Apie 7-10-ąją dieną, o taip pat ir 2-3-ąją gyvenimo savaitę galima sulaukti pirmųjų kūdikio augimo šuolių.
Tai trumpi laiko tarpsniai, kuomet kūdikio ūgis, svoris ar galvos apimtis paauga didesniu tempu nei įprastai. Dažniausiai jie trunka 2-3 dienas, tačiau gali užsitęsti ir iki 5-7 dienų.
Pagrindinis augimo šuolio požymis yra stipriai padidėjęs vaiko alkis, pakitęs miego ritmas ir irzlumas. Augimo šuolio metu svarbu skirti vaikeliui daugiau dėmesio, dažniau laikyti glėbyje ir daugiau maitinti.
Daugiau apie kūdikio augimo šuolius skaitykite čia:
Pilvuko diegliai
Jeigu sveikas kūdikis, atrodytų, be priežasties labai gailiai ir labai ilgai, net iki 3 ir daugiau valandų verkia be sustojimo ir jeigu tokie verkimo „iki pamėlynavimo“ priepuoliai kartojasi kelias dienas iš eilės, greičiausiai mažylį kamuoja pilvuko diegliai.
Paprastai pilvuko diegliai prasideda apie 2-ąją kūdikio gyvenimo savaitę ir gali tęstis iki 3-6 mėnesių. Tiksli jų atsiradimo priežastis nėra žinoma, tačiau, manoma, pilvuko diegliai kyla dėl to, kad kūdikio virškinimo ir (galbūt) nervų sistema nėra subrendusi.
Norint išvengti pilvuko dieglių, maitinančiai mamai reikia stebėti savo mitybą, dažniau maitinti kūdikį (alkanas mažylis skuba žįsti ir prisiryja oro) ir padėti jam atsirūgti, taip pat užtikrinti pakankamai ramybės, išvengti perdėtos stimuliacijos.
Jeigu pilvuko diegliai labai skausmingi ir „nevaldomi“, gali tekti vartoti vaistus.
Daugiau apie pilvuko diegliukus skaitykite čia:
Naujagimio rega
Mažylis mato ne taip aiškiai, kaip suaugusieji, tačiau jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis jis įžiūri stambesnius daiktus.
Geriausiai kūdikiai mato objektus, esančius 20–35 cm atstumu, – kaip tik tokiu atstumu nuo jo yra suaugusiojo veidas, kai vaikas laikomas ant rankų.
Žindydama padėkite kūdikiui stiprinti akių raumenis ir koncentruoti dėmesį – pastebėjusi, kad mažylis žvelgia jums į veidą labai lėtai, taip, kad jis spėtų sekti akimis, pasukiokite galvą į šonus.
Tyrimai rodo, kad naujagimiams labiausiai patinka žiūrėti į žmonių veidus. Taip pat jų žvilgsnį patraukia šviesios ir tamsios spalvų kontrastas (o ne, tarkim, švelnios pastelinės spalvos) – štai kodėl daugelis naujagimiams skirtų žaislų yra ryškių, kontrastingų spalvų.
Nenustebkite, jei rasite juodai ir baltai išmargintų kūdikiams skirtų žaislų. Nors tai atrodo visai „nevaikiškai“, būtent tokius žaislus geriausiai įžiūri naujagimiai.
Naujagimio momenėlis
Momenėlis yra minkšta naujagimio kaukolės dalis, oda padengtas įdubimas ties kūdikio viršugalviu, greta kurio susikerta kaukolės plokštelės. Jis svarbus normaliam kūdikio smegenų ir kaukolės augimui ir vystymuisi.
Apsilankymų pas gydytoja metu kaskart bus patikrinamas ir kūdikio momenėlis, kadangi jį liečiant galima gauti informacijos apie naujagimio sveikatos būklę. Pavyzdžiui, įdubęs momenėlis yra dehidratacijos požymis, t.y. momenėlio įdubinas rodo skysčių trūkumą. Momenėlio išsigaubimas, išsipūtimas signalizuoja apie rimtą ligą, pavyzdžiui, meningitą ar encefalitą (smegenų infekciją), vidinį kraujavimą, hidrocefaliją ir kt.
Momenėlio srityje nėra kaulinio audinio, todėl kūdikio galva lengvai pažeidžiama, tad saugokite jį nuo bet kokių smūgių: nepalikite kūdikio vieno ant vystymo stalo, ant lovos, sofos ir kt. Kūdikių galva yra pati sunkiausia kūno dalis, tad jie visada ant jos ir krenta.
Ar reikia žadinti ir maitinti naujagimį?
Nemaža dalis kūdikių pirmosiomis gyvenimo savaitėmis kietai įminga ir ilgai miega, tačiau specialistai rekomenduoja žadinti kietai įmigusį mažylį bent jau pirmąsias 2 gyvenimo savaites (o dar geriau - pirmąjį gyvenimo mėnesį), ypač jei jis miega ilgiau nei 4–5 valandas.
Svarbu žinoti, kad sumažėjus cukraus kiekiui kraujyje naujagimis gali neturėti jėgų atsikelti, verkti ar rodyti kitų alkio ženklų. Tad naujagimis gali išmiegoti visą naktį visai ne dėl to, kad neturi poreikio valgyti, o dėl hipoglikemijos. Siekiant išvengti šios pavojingos būklės naujagimius būtina maitinti bent kas 3-4 val. ir jeigu vaikelis nepabunda pats, žadinti naktį.
Naujagimio žadinimas yra itin svarbus, jeigu mažylis yra žindomas. Motinos pienas yra itin greitai virškinamas, o naujagimio skrandžio talpa maža, tad siekiant, kad kūdikis gautų pakankamą maisto medžiagų, skysčių ir kalorijų kiekį, jį žindyti reikės tikrai dažnai. Be to, dažnas žindymas užtikrina aktyvią pieno gamybą,
Faktas
Anot Gineso rekordų knygos, 1879 metais Kanadoje 2,4 m ūgio Anai Haining Swan-Bates gimęs kūdikis yra laikomas didžiausiu visų laikų naujagimiu. Jis svėrė 10,6 kg, o jo ūgis buvo 71 cm. Deja, mažylis išgyveno tik 11 valandų.
Sveiki, po naujagimių fotografavimo mokymų noriu praktikos. Todėl ieškau tėvų iš Vilniaus, kurie įsileistų į namus fotografuoti (7-14d.) mažylį. Fotosesija nemokama, trukmė iki 2/3valandų, nuotraukos viešinamos. Mano darbai:
https://www.instagram.com/tavesikvepta?igsh=MW52bWt0bjRkMGJnZA==
ir
https://www.instagram.com/p/DIb_QgetL-f/?igsh=MTl4cXMzNTY5bHh3Yg==
Jeigu bus norinčių - lauksiu žinutės Instagram 🤍