5 mėnesių kūdikis

Ryšys su kūdikiu, žinoma, toks pats stiprus, kaip ir mažyliui gimus, tačiau jis keičiasi. Bejėgis, prastai aplinką suvokiantis ir visiškai nuo suaugusiųjų priklausomas naujagimis po truputį tampa puikiu draugu! Vaikutis vis aktyviau reaguoja į tėvelius, nori ne tik jų globos, bet ir bendravimo, žaidimų ir pramogų!

Kūdikis priauga mažiau svorio

Vos gimęs mažylis auga labai sparčiai - tarp 4 ir 6 mėnesių kūdikio svoris, lyginant su svoriu jam gimus, turėtų padvigubėti, o iki pirmojo gimtadienio - patrigubėti.

Įprasta, kad per pirmuosius 3 - 4 gyvenimo mėnesius kūdikis kiekvieną mėnesį priauga net po kilogramą ar truputį daugiau. Maždaug nuo 5-ojo mėnesio kūdikis, žinoma, tebeauga sparčiai, tačiau jis priauga sąlyginai mažiau svorio. Normalu, jeigu 5 - 8 mėnesių kūdikis priauga tik po kelis šimtus gramų kas mėnėsį.

Tikslus svorio prieaugis yra labai individualus dalykas, priklausantis nuo daugelio faktorių. Pavyzdžiui, žindomi kūdikiai pirmaisiais mėnesiais priauga daugiau svorio, o vėliau - mažiau, mišinėliu maitinamų kūdikių svorio didėjimas tolygesnis, sulaukę metų jie įprastai yra sunkesni (žindytų ir mišinėlių maitintų vaikų svoris suvienodėja sulaukus maždaug dvejų metukų).

Kūdikis gali priaugti mažiau svorio, kuomet ima dygti dantys, nes tuomet jo apetitas dažniausiai suprastėja. Svorio kitimą lemia ir ūgio didėjimas - jeigu kūdikio tėvai aukštaūgiai, tikėtina, kad putlutis kūdikis ims augti į „viršų“, taps aukštesnis, bet liesesnis.

Jeigu kūdikis žvalus, linksmas, noriai valgo, gerai šlapinasi ir tuštinasi, domisi aplinka, kiekvieną mėnesį priauga bent truputį svorio, jaudintis nereikėtų.

Prisiminkite, kad augimo šuolių, kuomet stipriai išauga kūdikio apetitas ir jis paauga labai sparčiai, dar pasitaikys. Augimo šuolių reikėtų laukti 6-ąjį ir 9-ąjį mėnesiais.

Kūdikis mokosi sėdėti

Judviejų mažylis jau greitai išmoks sėdėti pats. Iš pradžių mažylis sugebės pasėdėti kelias minutes varliuko pozoje (gunktelėjęs per nugarą ir atsirėmęs rankutėmis). Pamažu jis sustiprės, geriau išlaikys pusiausvyrą, ir jau netrukus pradės sėdėti pats, be jokio prilaikymo – maždaug šešių ar septynių mėnesių kūdikis sugeba keletą minučių sėdėti išlaikydamas pusiausvyrą ir į nieką nesiremdamas..

Kad padėtumėte jam mokytis šio svarbaus įgūdžio, galite pasodinę jį paramstyti. Atramos turi būti minkštos, bet tvirtos, kad pasviręs mažylis nenuvirstų – tam puikiai tiks pusapvalė ar volelio formos pagalvė. Jeigu mažylis darosi irzlus arba atrodo pavargęs, neverskite jo sėdėti ir verčiau paguldykite jį.

Svarbu paminėti, kad skirtingi vaikai sėdėti išmoksta skirtingu metu: sodinti mažylį galima tik tuomet, kai jis tam yra pasirengęs: tvirtai nulaiko galvą, rodo norą sėdėti, bando atsisėsti pats.

Leiskite jam sėdėti įvairiose vietose: jums ant kelių, kėdutėje, išsivežkite jį į lauką sportiniu vežimėliu. Sėdėdamas mažylis mokosi išlaikyti pusiausvyrą, o tai yra esminis jo fizinio vystymosi elementas. Be to, sėdėdamas jis mato pasaulį iš naujos perspektyvos, o tai padeda lavinti jo pažintinius gebėjimus.

Kūdikis mėto daiktus

Refleksiškai sugriebti įvairius daiktus ar, pavyzdžiui, mamos pirštus, naujagimis gebėjo vos gimęs. Ilgainiui šis refleksas nunyko ir vaikelis daiktus ėmė griebti sąmoningai.

Pačiupęs žaisliuką, mamos palaidinę ar (deja, labai dažnai) plaukus, vaikas jų ilgai nesugebėjo paleisti, teko švelniai atlenkti jo pirštukus arba nukreipti dėmesį.

Augantis kūdikis ne tik išmoksta sąmoningai paimti ir paleisti daiktus, bet ir ima juos mėtyti. Tėvelius šis „žaidimas“ vargina, tačiau kūdikiui jis labai smagus - krentantis daiktas trinkteli, skleidžia garsą, be to „priverčia“ suaugusius reaguoti, pakelti numestą daiktą, jį grąžinti vaikeliui.

Leiskite kūdikiui mėtyti žaisliukus, tai puiki mankšta jo stiprėjančioms rankoms, sąmoningo daiktų paėmimo ir paleidimo, akių - rankų koordinacijos lavinimui.

Kūdikis domisi judėjimo trajektorijomis

Maždaug 5 mėnesių sulaukusį kūdikį labai domina judantys daiktai, žmonės, gyvūnai. Mažylis seka akimis žaislą nešiojantį šunį, stebi, kaip kambaryje stumdomas siurblys, žavisi grindimis riedančiu automobilio modeliuku.

Mokslininkai mano, kad toks susidomėjimas judėjimu ir įvairių objektų judėjimo trajektorijų stebėjimas yra gyvybiškai svarbus įgūdis. Judėjimą suvokiantis žmogus yra saugesnis. Stebėjimas padeda jam numatyti, kur ir kaip judės vienas ar kitas objektas, o tuomet priimti sprendimą, pavyzdžiui, pasitraukti.

Mokslininkai atliko eksperimentą su 5 mėnesių kūdikiais. Ekarane buvo rodomas filmukas, kuriame automobiliukas važiavo iš vienos ekrano pusės į kitą. Filmukas vis kartojosi. Vaikai greitai suprato automobiliuko judėjimo trajektoriją. Vos automobiliukai „pervažiavus“ ekraną, vaikai suko akis į pradinį važiavimo tašką ir laukė pasikartojimo.

Automobiliukui nebepasirodžius vaikai sunerimo, tačiau kuomet automobiliukui pravažiavus, vietoje jo pasirodė lygiai taip pat judantis ančiukas, vaikai dėmesio neatkreipė. Mokslininkų teigimu, taip nutiko dėl to, kad mažylius domina ne konkretus objektas, o jo judėjimas.

Faktas

Penkių mėnesių kūdikio svoris būna apytiksliai du kartus didesnis nei vos gimusio. Jeigu ir toliau jis augtų taip sparčiai, dešimties metų būtų 3,5 m ūgio ir svertų daugiau kaip 90 kg.

2020 m. gruodinukai ❤️

 1. shiseidi
  shiseidi prieš 3 d.

  Aš irgi neskaitau darymo tu bandymu va manasis jau ir nuo pilvuko ant nugarytes pats atsivertė savarankiškai bet tai buvo prieš keles dienas tas vienas kartas ir viskas 🤷 Bet jau kai išmoko ant šono atsigulti, tai verčesi ir verčesi 🙂 Mažai būdavo maziukas apskritai guldomas, išskyrus miegeli, kadangi dažniausiai ant rankų būdavo stačiom dėl virškinimo problemų, tai nebuvo kada mažyciui ir treniruotis

 2. User has not uploaded an avatar
  Su Dievo palaiminimu prieš 3 d.

  Sveikos, maniškis kai suėjo 4 mėn pradėjo vartytis. Ir tik kai gauna progą verstis tai verčiasi. Ir ant vystimo stalo tas pats, pradžioj dar su žaisliuku suviliodavau nesiversti, dabar nebepadeda. Ir naktį ant pilvo apsiverčia, pirmas tokias naktis beveik nemiegojau, žiūrėjau kaip galvutės padėtis.
  Galvutę labai anksti jau laikė, kai buvo 1men nuėjom į raidos tarnybą, pasakė, kad tokio amžiaus per gerai laiko ir čia nieko gero, tipo padidėjęs tonusas, tai išrašė mankštų ir masažų.
  Šiandien mažyliui suėjo 5men. Vartosi pirmyn atgal. Atgal nevisada gražiai, bet vartosi. Sukasi ant pilvo aplink savo ašį. Ir jau yra užuomazgų sliaužimo ir noro sėdėti.

 3. User has not uploaded an avatar
  Rugile95 prieš 18 val.

  Sveikos💕 ar yra vaikučių, kuriems jau 5mėn (tuoj bus arba yra), bet nerodo jokių vartymosi požymių? Kai paguldau ant nugaros taip ir guli, nesistengia judėti. Kai paverčiu ant šono tai su mano pagalba apsiverčia, bet ir tai neiškarto. Taip pat nesistengia žaislų griebti - jo nedomina. Mokau jį kaip reikia paimti, bet nieko nesigauna. Kada jūsų vaikai pradėjo vartytis ir griebti žaisliukus? Ar man sunerimti?

 4. spinsa
  spinsa prieš 17 val.

  Rugile95 parašė:
  Sveikos💕 ar yra vaikučių, kuriems jau 5mėn (tuoj bus arba yra), bet nerodo jokių vartymosi požymių? Kai paguldau ant nugaros taip ir guli, nesistengia judėti. Kai p…

  mums po savaitės 5 mėnesiai, mes dar nesiverčiam ant pilvuko, ant šono verčiasi be problemų, bet ant pilvuko reikia padėti verstis, kai guli vežime, žaisliukus siekia ir žaidžia, aš jums siūlyčiau šeimos gydytojo prašyti siuntimo pas neurologą ar reabilitologą, tikrai pakaks masažų ir mankštų ir pamatysite kiek jūsų mažylis gali padaryti nenuleiskite rankų!

 5. Vaikiss
  Vaikiss prieš 16 val.

  Rugile95 parašė:
  Sveikos💕 ar yra vaikučių, kuriems jau 5mėn (tuoj bus arba yra), bet nerodo jokių vartymosi požymių? Kai paguldau ant nugaros taip ir guli, nesistengia judėti. Kai p…

  Neseniai suėjo 5 mėnesiai - nuo nugaros ant pilvo nesiverčia, nuo pilvo ant nugaros dažniausiai atsiverčia, žaisliukais domėtis seniau jau pradėjo tiek suimant, tiek perimant į kitą ranką. Jūsų atveju per daug nestresuočiau, bet pasikonsultuočiau su gydytoja