5 mėnesių kūdikis

Ryšys su kūdikiu, žinoma, toks pats stiprus, kaip ir mažyliui gimus, tačiau jis keičiasi. Bejėgis, prastai aplinką suvokiantis ir visiškai nuo suaugusiųjų priklausomas naujagimis po truputį tampa puikiu draugu! Vaikutis vis aktyviau reaguoja į tėvelius, nori ne tik jų globos, bet ir bendravimo, žaidimų ir pramogų!

Kūdikis priauga mažiau svorio

Vos gimęs mažylis auga labai sparčiai - tarp 4 ir 6 mėnesių kūdikio svoris, lyginant su svoriu jam gimus, turėtų padvigubėti, o iki pirmojo gimtadienio - patrigubėti.

Įprasta, kad per pirmuosius 3 - 4 gyvenimo mėnesius kūdikis kiekvieną mėnesį priauga net po kilogramą ar truputį daugiau. Maždaug nuo 5-ojo mėnesio kūdikis, žinoma, tebeauga sparčiai, tačiau jis priauga sąlyginai mažiau svorio. Normalu, jeigu 5 - 8 mėnesių kūdikis priauga tik po kelis šimtus gramų kas mėnėsį.

Tikslus svorio prieaugis yra labai individualus dalykas, priklausantis nuo daugelio faktorių. Pavyzdžiui, žindomi kūdikiai pirmaisiais mėnesiais priauga daugiau svorio, o vėliau - mažiau, mišinėliu maitinamų kūdikių svorio didėjimas tolygesnis, sulaukę metų jie įprastai yra sunkesni (žindytų ir mišinėlių maitintų vaikų svoris suvienodėja sulaukus maždaug dvejų metukų).

Kūdikis gali priaugti mažiau svorio, kuomet ima dygti dantys, nes tuomet jo apetitas dažniausiai suprastėja. Svorio kitimą lemia ir ūgio didėjimas - jeigu kūdikio tėvai aukštaūgiai, tikėtina, kad putlutis kūdikis ims augti į „viršų“, taps aukštesnis, bet liesesnis.

Jeigu kūdikis žvalus, linksmas, noriai valgo, gerai šlapinasi ir tuštinasi, domisi aplinka, kiekvieną mėnesį priauga bent truputį svorio, jaudintis nereikėtų.

Prisiminkite, kad augimo šuolių, kuomet stipriai išauga kūdikio apetitas ir jis paauga labai sparčiai, dar pasitaikys. Augimo šuolių reikėtų laukti 6-ąjį ir 9-ąjį mėnesiais.

Kūdikis mokosi sėdėti

Judviejų mažylis jau greitai išmoks sėdėti pats. Kad padėtumėte jam mokytis šio svarbaus įgūdžio, galite pasodinę jį paramstyti. Atramos turi būti minkštos, bet tvirtos, kad pasviręs mažylis nenuvirstų – tam puikiai tiks pusapvalė ar volelio formos pagalvė. Jeigu mažylis darosi irzlus arba atrodo pavargęs, neverskite jo sėdėti ir verčiau paguldykite jį.

Leiskite jam sėdėti įvairiose vietose, išsivežkite jį į lauką sportiniu vežimėliu. Sėdėdamas mažylis mokosi išlaikyti pusiausvyrą, o tai yra esminis jo fizinio vystymosi elementas. Be to, sėdėdamas jis mato pasaulį iš naujos perspektyvos, o tai padeda lavinti jo pažintinius gebėjimus.

Iš pradžių mažylis sugebės pasėdėti kelias minutes varliuko pozoje (gunktelėjęs per nugarą ir atsirėmęs rankutėmis). Pamažu jis sustiprės, geriau išlaikys pusiausvyrą, ir jau netrukus pradės sėdėti pats – maždaug šešių ar septynių mėnesių.

Kūdikis mėto daiktus

Refleksiškai sugriebti įvairius daiktus ar, pavyzdžiui, mamos pirštus, naujagimis gebėjo vos gimęs. Ilgainiui šis refleksas nunyko ir vaikelis daiktus ėmė griebti sąmoningai.

Pačiupęs žaisliuką, mamos palaidinę ar (deja, labai dažnai) plaukus, vaikas jų ilgai nesugebėjo paleisti, teko švelniai atlenkti jo pirštukus arba nukreipti dėmesį.

Augantis kūdikis ne tik išmoksta sąmoningai paimti ir paleisti daiktus, bet ir ima juos mėtyti. Tėvelius šis „žaidimas“ vargina, tačiau kūdikiui jis labai smagus - krentantis daiktas trinkteli, skleidžia garsą, be to „priverčia“ suaugusius reaguoti, pakelti numestą daiktą, jį grąžinti vaikeliui.

Leiskite kūdikiui mėtyti žaisliukus, tai puiki mankšta jo stiprėjančioms rankoms, sąmoningo daiktų paėmimo ir paleidimo, akių - rankų koordinacijos lavinimui.

Kūdikis domisi judėjimo trajektorijomis

Maždaug 5 mėnesių sulaukusį kūdikį labai domina judantys daiktai, žmonės, gyvūnai. Mažylis seka akimis žaislą nešiojantį šunį, stebi, kaip kambaryje stumdomas siurblys, žavisi grindimis riedančiu automobilio modeliuku.

Mokslininkai mano, kad toks susidomėjimas judėjimu ir įvairių objektų judėjimo trajektorijų stebėjimas yra gyvybiškai svarbus įgūdis. Judėjimą suvokiantis žmogus yra saugesnis. Stebėjimas padeda jam numatyti, kur ir kaip judės vienas ar kitas objektas, o tuomet priimti sprendimą, pavyzdžiui, pasitraukti.

Mokslininkai atliko eksperimentą su 5 mėnesių kūdikiais. Ekarane buvo rodomas filmukas, kuriame automobiliukas važiavo iš vienos ekrano pusės į kitą. Filmukas vis kartojosi. Vaikai greitai suprato automobiliuko judėjimo trajektoriją. Vos automobiliukai „pervažiavus“ ekraną, vaikai suko akis į pradinį važiavimo tašką ir laukė pasikartojimo.

Automobiliukui nebepasirodžius vaikai sunerimo, tačiau kuomet automobiliukui pravažiavus, vietoje jo pasirodė lygiai taip pat judantis ančiukas, vaikai dėmesio neatkreipė. Mokslininkų teigimu, taip nutiko dėl to, kad mažylius domina ne konkretus objektas, o jo judėjimas.

Faktas

Penkių mėnesių kūdikio svoris būna apytiksliai du kartus didesnis nei vos gimusio. Jeigu ir toliau jis augtų taip sparčiai, dešimties metų būtų 3,5 m ūgio ir svertų daugiau kaip 90 kg.

2019 m. gegužinukai

 1. Aggie2
  Aggie2 prieš 5 val.

  Zivilekkk parašė:
  Mano vaikas niekada nevalge misinuko pagal laika, kaip norejo - taip ir duodavau (aisku nevirsyjant paros normos). Pradejau primaitinti nuo 4 men, tai misini geria …

  As lygiai taip pat, nuo 4 men primaitinimas, pietums darzoves, pavakarials vaisiai.. Irgi suvalgydavo apie 800ml, o dabar irgi sumazejo isgertas kiekis, bet vistiek taippat daznai valgo..

 2. SupSup
  SupSup prieš 5 val.

  Aggie2 parašė:
  Kieno valgo misinuka, kiek kartu duodate per diena. As nuo gimimo realiai vos viena valgyma nuemiau.. Vistiek valgo 1 kart nakti ir 5-6 kart diena.. Mums daktaras d…

  Aš jau supratau,kad neverta tikėt jokiom knygom,jokiais lapais, kada,kiek,kur,ko turėtų darytu vienas ar kitas vaikas. Pasirodo jie visi individualios asmenybės. Pagal knygas ir lapus 6mėn vaikas turėtų drąsiai išmiegoti naktį,keltis kartą ar du valgymui,maniškiui dzin,keliasi kas valandą.
  Patarčiau netikėti jokiais lapais,žiūrėti ir taikytis pagal vaiką🙂 kažkada mažės juk vistiek suvalgomas kiekis

 3. User has not uploaded an avatar
  Dvynukai-mergytės prieš 3 val.

  Aggie2 parašė:
  Kieno valgo misinuka, kiek kartu duodate per diena. As nuo gimimo realiai vos viena valgyma nuemiau.. Vistiek valgo 1 kart nakti ir 5-6 kart diena.. Mums daktaras d…

  Mano panos valgo misinuka, nuo gimimo valge 7 kartus, dabar 5 kartai, jei augimo suolis, tai 6 buna, turetu valgyti 180 ml, bet valgo tik 150 ml, dienos metu buna ir po 100 ml, ar 120 ml. Maitinu kas 3-4 val. Dienos metu, nes kaip laikrodukai, praeina tas laikas ir aliarmas-mama duok valgyt😁

 4. Saulėė
  Saulėė prieš 1 val.

  SandyV parašė:
  Ar dar mamu kurios nepradėjo vaikučio primaitinimo? Kada planuojate pradėti?

  Aš nepradėjau. Gal kitą savaitę duosiu bulvę paragaut. Maitinu pati, dar nesėdi, neskubu, aišku ir su daktaru tariuosi. Kol svoris gerai auga, sako neskubėt. Po 1.5sav bus 6 mėn.

 5. JPUMA
  JPUMA prieš 1 val.

  SandyV parašė:
  Ar dar mamu kurios nepradėjo vaikučio primaitinimo? Kada planuojate pradėti?

  yra, planuoju nuo 6 mėn. arba šiek tiek anksčiau, jei vaikas pradės aktyviai domėtis tuo ką mes valgom. Planuiju BLW metodu primsitinti 😊