Kūdikiui 6 mėnesiai ir 2 savaitės

Kūdikio jutimai ir toliau sparčiai tobulėja, todėl svarbu sukurti lavinimui (ir lavinimuisi) palankią aplinką. Pasirūpinkite, kad kūdikis galėtų čiupinėti skirtingas faktūras, girdėtų įvairius garsus, matytų jį dominančius objektus.

Naminės kūdikių tyrelės

Namuose paruoštos kūdikių tyrelės geras pasirinkimas, nes būsite tikri dėl jų sudėties, o pagaminti jas tikrai nesudėtinga ir ilgai netrunka.

Lietuvoje dažniausiai rekomenduojama pradėti primaitinti nuo šakninių daržovių (morkų, bulvių, pastarnoko) arba grūdinių kultūrų (ryžių, avižių, grikių), mėsą, kiaušinius ir pieno produktus įvedant kiek vėliau.

Pradėjus primaitinimą rekomenduojama duoti tyrelę, sutrintą iš vieno produkto, o įsitikinus, kad jis nesukelia alerginių reakcijų, įvesti kitą produktą, pradėti ruošti tyreles iš kelių ingredientų. 

Pradedant primaitinimą visus produktus (ne tik daržoves, košes, bet ir kietesnius vaisius, pavyzdžiui, obuolius, kriaušes) reikėtų virti nedideliame kiekyje vandens arba garuose iki kol suminkštės bet nepervirs, t.y. kol galėsite lengvai persmeigti šakute ar peiliu. Galima taip pat rinktis ir kepimo orkaitėje ar troškinimo būdus (taip paruoštas maistas būna sodresnio skonio, nei virtas).

Termiškai apdorotus produktus į tyrelę galima sutrinti maisto smulkintuvu arba per sietelį. Jeigu reikia, tyrelę trynimo metu arba jau sutrynus galima šiek tiek atskiesti vandeniu, kuriame virė arba buvo garinami tyrelei naudojami produktai.

Tyrelę taip pat galima pagal poreikį atskiesti mamos pienu arba pieno mišiniu. Paruoštą tyrelę nuo pat primaitinimo pradžios galima papildyti keliais lašeliais kokybiško alyvuogių ar kokoso aliejaus, įdėti truputį sviesto.

Svarbu žinoti, kad kūdikiams iki 1-erių metų amžiaus tyrelių ar kitų patiekalų nereikėtų papildomai gardinti druska. Per pirmuosius 12 gyvenimo mėnesių kūdikių inkstai dar negali apdoroti per didelio druskos kiekio.

Plačiau skaitykite:

Kūdikių maitintuvas

Maitintuvas – smulkus prietaisas, skirtas kūdikio mitybai paįvairinti. Maitintuvai naudojami pradėjus kūdikį primaitinti kietu maistu. Kūdikis, laikydamas maitintuvą, vaisius, duoną ar kitus produktus čiulpia – pro tinklelį išsiurbiamos smulkios maisto dalelės.

Maitintuvą galima pradėti naudoti tuo pat metu, kai pradedamas primaitinimas, t.y. dažniausiai kūdikiui sulaukus 6 mėn. amžiaus

Maitintuvas, kaip ir bene kiekvienas kūdikiui skirtas daiktas, turi savo pliusų ir minusų. Pavyzdžiui, naudojant maitintuvą kūdikis gali ragauti įvairaus maisto be rizikos užspringti. Jie tinka maitinant kūdikį slidžiais produktais, kuriuos įprastai sunku laikyti (pavyzdžiui, duodant avokadų, mangų ar melionų gabaliukų). Tačiau duodant maitintuvą dažnai, kūdikis gali įprasti prie tokios tekstūros maisto ir nenorėti valgyti mažiau susmulkinto ar kietesnio maisto. Būtent dėl šios priežasties maitintuvo nereikėtų naudoti per dažnai.

Plačiau skaitykite:

Kūdikis žino savo vardą

Gebėjimas suprasti savo vardą, suvokti jo prasmę ir išskirti jį iš kitų žodžių būdingas maždaug 5-6 mėnesių amžiaus kūdikiams. Kartais ir mažesni, maždaug 4 mėnesių amžiaus kūdikiai jau atpažįsta savo vardą, tačiau normalu jeigu šis sugebėjimas įsitvirtina vėliau - iki 7-9 mėnesių amžiaus.

Sudėtinga išskirti ribą, kuomet kūdikis pradeda ne tiesiog reaguoti į artimųjų balsus, o ima aiškiai suvokti savo vardą.

Kūdikiui pradėjus atpažinti savo vardą pastebėsite, kad mažylis jį išskiria iš kitų žodžių ir į vardą ima reaguoti aktyviau, greičiau, emocingiau.

Jeigu jūsų kūdikis dar nepradėjo ypatingai reaguoti į savo vardą, nereikėtų jaudintis. Gali būti, kad kūdikis savo vardą atpažįsta, tačiau į jį nereaguoja perdėm emocingai. Gali būti, kad šis suvokimas įsitvirtins kiek vėliau. Sunerimti ir pasikonsultuoti, visų pirma, su šeimos gydytoju reikėtų, jeigu link pirmojo gimtadienio artėjantis kūdikis nereaguoja į savo vardą. 

Plačiau skaitykite:

Kintanti kūdikio akių spalva

Daugumos naujagimių akytės šviesios, o kūdikiui augant jos ima keistis, tamsėja. Naujagimiai turi mažai odos, plaukų ir akių spalvą lemiančio pigmento melanino, kurio ilgainiui daugėja. Įprastai akių spalva ryškiausiai pradeda keistis sulaukus 6-9 mėnesių ir „nusistovi“ iki pirmojo gimtadienio.

Mėlynakių naujagimių akys gali išlikti mėlynos arba tapti žalsvos, pilkšvos, rusvos, pilkaakių - žalsvos, rudai-žalios, rudaakių mažylių akytės išlieka rudos, tačiau kartais šiek tiek patamsėja.

Plačiau skaitykite:

Tiesa, teiginys, kad visi kūdikiai gimsta žydromis akimis nėra tiesa, tai tik populiarus mitas. 

Plačiau skaitykite:

Vakarinės kūdikio rutinos svarba

Kūdikio režimas turėtų būti paremtas tuo pačiu metu ir tokia pačia tvarka pasikartojančiais veiksmais - tai suteikia mažyliui saugumo, „sustyguoja“ jo dienotvarkę. Režimas naudingas ir tėveliams, nes jiems paprasčiau patenkinti vaiko poreikius bei planuoti savo laiką.

Ypatingai svarbu sukurti ir laikytis vakarinės rutinos, padedančios kūdikiui (tad ir tėveliams) ilgiau ir ramiau miegoti naktį.

Pasiruošimą miegui pradėkite ir kūdikį guldykite visuomet tuo pačiu metu. Pasiruošimą turėtų sudaryti 3-5 veiksmai, pavyzdžiui, maudynės, masažas, maitinimas, lopšinė ar pasaka ir saldžių sapnų palinkėjimas.

Jeigu šiuos veiksmus, laikydamiesi jų specifinės sekos, kartosite prieš nakties miegą, kūdikis greitai supras, kad diena baigėsi, metas ilgai pamiegoti, o ne tik snūstelėti pietukų. 

Faktas

Statistikos departamento duomenimis, 2010 m. pradžioje kas penktas Lietuvos gyventojas buvo vaikas (iki 18 m.).

2024 m. Gruodžio mėnesio mažyliai❤️

  1. Mažylė1
    Mažylė1 prieš 2 d.

    Vikusikas parašė:
    Ar po antro meningokoko skiepo dejote zvakute,nors vaikas guvus ,linksmas?

    O čia, sakykit, 5 ar 6 mėn skiepai? 😊

  2. Nese
    Nese prieš 2 d.

    Mažylė1 parašė:
    O čia, sakykit, 5 ar 6 mėn skiepai? 😊

    Meningokoko skaitosi kaip 5 menesio skiepas, nebent pas kazka perdeliota pagal individualu skiepu grafika 😊

  3. User has not uploaded an avatar
    RRRR prieš 2 d.

    Sveikos
    Pas ką vaikai buvo pradėję naktį prabudinėti panašiai kas valandą (turbūt 40 min miego ciklas). Ar jau išaugot? O gal kažkas pasiteisino?

  4. User has not uploaded an avatar
    Gruodis24 prieš 1 d.

    RRRR parašė:
    Sveikos
    Pas ką vaikai buvo pradėję naktį prabudinėti panašiai kas valandą (turbūt 40 min m…

    Pas mane buvo krebźdèdavo, tai uź rankos paimdavau ir uźmigdavo toliau. Gal dantys dygsta.

  5. User has not uploaded an avatar
    Vikusikas prieš 1 d.

    Mažylė1 parašė:
    O čia, sakykit, 5 ar 6 mėn skiepai? 😊

    Mum del slogos atideliojo,tai perkopem i 6 menesi😊