Kūdikiui 5 mėnesiai ir 1 savaitė

Vis aiškesnę dienotvarkę turintį vaikelį auginti yra gerokai paprasčiau. Turite daugiau jėgų, nes galite ilgėliau pamiegoti. Vis dažniau pavyksta susiplanuoti susitikimus su draugais ar net pasimėgauti savaitgalio išvyka.

Kūdikiui dygsta dantys

Paprastai pirmieji pieniniai dantukai vaikams išdygsta apie 5-7 gyvenimo mėnesį, tačiau gali atsitikti ir taip, kad pirmieji dantukai išdygs gerokai anksčiau (pvz. 3 mėn.) arba atvirkščiai ‐ pirmi dantys išdygs sulig pirmuoju gimtadieniu.

Dantų dygimą parodo didelis seilėtekis, paraudusios ir patinusios dantenos, kūdikio noras viską kištis į burnytę, kandžioti. Pradėjus dygti dantukams kūdikis dažniausiai yra irzlus, blogai miega, suprastėja jo apetitas, gali pakilti neaukšta temperatūra.

Dantukų dygimo sukeliamus nemalonius simptomus palengvins masažas, kramtukai (juos galite pašaldyti šaldytuve ar po tekančiu, šaltu vandeniu), specialūs geliai dantenoms arba skausmą malšinantys vaistai. Dėl vaistų bei homeopatinių preparatų naudojimo būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku!

Daugiau apie pirmuosius dantukus skaitykite čia:

Kūdikis bijo nepažįstamųjų

Aplinka pradėjęs domėtis kūdikis ilgą laiką labai tolerantiškai vertino aplinkinius. Mažylis visuomet labiausiai norėjo bendrauti su tėveliais, tačiau mielai šypsojosi ir juokėsi kalbinamas net beveik nepažįstamų tetų ir dėdžių.

Sulaukęs 5-6 mėnesių amžiaus kūdikis staiga pasikeitė. Jis pradėjo bijoti svetimų žmonių. Būdamas šalia jų, mažylis slepiasi, suka žvilgsnį į šalį, kalbinamas ar imamas ant rankų gali pradėti verkti.

Jaudintis nereikėtų. Tai normali žmogaus raidos dalis. Kūdikis ima suvokti ir prisiminti jo aplinkoje nuolat esančius žmones, saugosi svetimų. Mažylis, deja, gan greitai pamiršta ir retai matomus pažįstamus, jų taip pat šalinasi.

Kūdikiui išsigandus, neverskite bendrauti su jam svetimu žmogumi, tačiau užuot išnešę vaiką į kitą kambarį, pabandykite jį paguosti ir labai ramiai, laikantis atstumo, supažindinkite su aplinkiniais, parodykite kūdikiui, kad jūs su jais bendraujate maloniai, džiaugiatės.

Ši baimė palaipsniui silpnės ir 1-2-ejų metukų vaikas, tikėtina, bus gerokai draugiškesnis ir labiau linkęs bendrauti, prisimins ir retai matomus pažįstamus, giminaičius. Nors, žinoma, tai labai priklauso nuo aplinkos, kurioje auga vaikas, jo asmeninių savybių, temperamento.

Daugiau apie nepažistamųjų baimę skaitykite čia:

Kūdikis susieja garsus su veiksmais, žmonėmis, gyvūnais

Tikriausiai pastebėjote, kad kūdikis labai domisi garsais. Pavyzdžiui, jeigu jam už nugaros pabarškinsite raktais, vaikas atsisuks.

Jeigu esate pakankamai dėmesingi, netruksite pastebėti, kad kūdikis ne tik domisi garsais, bet ir ima sieti juos su veiksmais, žmonėmis, gyvūnais. Pavyzdžiui, per televizorių išgirdęs kniaukiančią katę jis nebūtinai atsisuks į garso šaltinį, kaip seniau. Jis gali žiūrėti į ant sofos miegančią katę.

Mokslininkai atliko eksperimentą, kurio metu maždaug 5 mėnesių kūdikiams rodė du vaizdelius. Viename ekrane traukinys tolo, o kitame - artėjo. Mokslininkai po vieną įjungė abiejų vaizdelių garsus, t.y. iš pradžių kūdikiai girdėjo vis duslėjantį, vis tylesnį tolstančio traukinio garsą, o tuomet - vis aiškesnį, vis garsesnį artėjančio traukinio garsą.

Pastebėta, kad vaikai greitai suprato, kuris garsas dera prie kurio vaizdelio. Jeigu fone buvo girdimas tolstantis traukinys, vaikai stebėjo ekrane tolstantį traukinį, o kitas vaizdelis juos menkai domino.

Leiskite kūdikiui skaityti iš lūpų

Kūdikio gebėjimas susieti garsus su veiksmu labai pasitarnauja kalbos raidoje.

5 mėnesių kūdikiai dar nekalba, tačiau jie tikrai gan triukšmingi! Mažyliai kiekvieną dieną išmoksta tarti skirtingus garsus, juos tobulina, įsiklauso į suaugusiųjų kalbą ir stengiasi ją atkartoti, noriai „kalbina“ augintinius.

Padėkite vaikui tobulėti ir kalbėkite su juo aiškiai, raiškiai, lėtai ir taip, kad kūdikis matytų jūsų lūpas.

Vaikas supras, kad skirtingi lūpų judesiai lemia vis kitokį garsą, pats bandys judinti lūpas, pajus kalbos padargų judėjimo ir garsų įvairovės sąsajas.

Faktas

Jeigu automobiliu kūdikis vežamas saugos kėdutėje su užsegtais diržais, tai 50 procentų sumažina didelių sužalojimų riziką avarijos atveju.

2020 m. Gegužiukai 🙂

 1. toffifi
  toffifi prieš 4 val.

  justė. parašė:
  Nebesuprantu, kas čia tai mano mergaitei darosi Anksčiau valgydavo kaip laikrodukas - 10 min ir baigta. Retais atvejais 15min. Bet būdavo, jeigu valgo ilgiau…

  Žinokit man tas pat jau porą dienų, db va du gurkšnius atsigėrė ir nusisuko.. naktį valgo normaliai, dieną nesuprantu kas pasidarė.. tada pienas bėga tai bijau kad tuoj pieno neliks jei taip ji čia žais... :/

 2. Britė
  Britė prieš 3 val.

  raimutes3 parašė:
  Idomu ir man nuo kada sportini galima nes lopsi nebenori nori
  Viska matyt.

  Man kineze neleido vežt iki 5 ar 5.5 men, kad ir gulima padėtis sako ten turi būt stpresni stuburiuko raumenys 🤷‍♀️ maniškiam lopšyj nugarinė dalis atsilenkia, kad matyt pasaulį, bet vis tiek netinka

 3. User has not uploaded an avatar
  Liuki prieš 1 val.

  Britė parašė:
  Man kineze neleido vežt iki 5 ar 5.5 men, kad ir gulima padėtis sako ten turi būt stpresni stuburiuko raumenys 🤷‍♀️ maniškiam lopšyj nugarinė dalis atsilenkia, kad …

  Tik noriu pasitikslinti - sportinėj daly gulimoj pozicijoj neleido, o sodinti lopšyje leido?

  Mes kaip ir Justė, turim tokį skėtuką pakaitinį, tai jau kuris laikas ekstra pasiguldom į tokį, o normalaus vežimo neprisiruošiu dar sportinuko išsiskalbt. Tiesa, maniškiui lopšys labiau patinka, nei skėtukas, nes nesijaučia saugus nematydamas mamos jame

 4. User has not uploaded an avatar
  Liuki prieš 1 val.

  Juste! Su gimtadieniu jūsų dičkį! Užkliuvo, kad nebe 8 metai vyresnėliui - žiūriu, kad neseniai atšventėt gimtadienį

 5. justė.
  justė. prieš 1 val.

  Liuki parašė:
  Juste! Su gimtadieniu jūsų dičkį! Užkliuvo, kad nebe 8 metai vyresnėliui - žiūriu, kad neseniai atšventėt gimtadienį

  O! Ačiū!! Kaip fainai
  Šeštadienį jam 9metai suėjo, o mazgei 4mėn.
  Abu 19tadieniniai