Kūdikiui 5 mėnesiai ir 1 savaitė

Vis aiškesnę dienotvarkę turintį vaikelį auginti yra gerokai paprasčiau. Turite daugiau jėgų, nes galite ilgėliau pamiegoti. Vis dažniau pavyksta susiplanuoti susitikimus su draugais ar net pasimėgauti savaitgalio išvyka.

Kūdikiui dygsta dantys

Paprastai pirmieji pieniniai dantukai vaikams išdygsta apie 5-7 gyvenimo mėnesį, tačiau gali atsitikti ir taip, kad pirmieji dantukai išdygs gerokai anksčiau (pvz. 3 mėn.) arba atvirkščiai ‐ pirmi dantys išdygs sulig pirmuoju gimtadieniu.

Dantų dygimą parodo didelis seilėtekis, paraudusios ir patinusios dantenos, kūdikio noras viską kištis į burnytę, kandžioti. Pradėjus dygti dantukams kūdikis dažniausiai yra irzlus, blogai miega, suprastėja jo apetitas, gali pakilti neaukšta temperatūra.

Dantukų dygimo sukeliamus nemalonius simptomus palengvins masažas, kramtukai (juos galite pašaldyti šaldytuve ar po tekančiu, šaltu vandeniu), specialūs geliai dantenoms arba skausmą malšinantys vaistai. Dėl vaistų bei homeopatinių preparatų naudojimo būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku!

Daugiau apie pirmuosius dantukus skaitykite čia:

Kūdikis bijo nepažįstamųjų

Aplinka pradėjęs domėtis kūdikis ilgą laiką labai tolerantiškai vertino aplinkinius. Mažylis visuomet labiausiai norėjo bendrauti su tėveliais, tačiau mielai šypsojosi ir juokėsi kalbinamas net beveik nepažįstamų tetų ir dėdžių.

Sulaukęs 5-6 mėnesių amžiaus kūdikis staiga pasikeitė. Jis pradėjo bijoti svetimų žmonių. Būdamas šalia jų, mažylis slepiasi, suka žvilgsnį į šalį, kalbinamas ar imamas ant rankų gali pradėti verkti.

Jaudintis nereikėtų. Tai normali žmogaus raidos dalis. Kūdikis ima suvokti ir prisiminti jo aplinkoje nuolat esančius žmones, saugosi svetimų. Mažylis, deja, gan greitai pamiršta ir retai matomus pažįstamus, jų taip pat šalinasi.

Kūdikiui išsigandus, neverskite bendrauti su jam svetimu žmogumi, tačiau užuot išnešę vaiką į kitą kambarį, pabandykite jį paguosti ir labai ramiai, laikantis atstumo, supažindinkite su aplinkiniais, parodykite kūdikiui, kad jūs su jais bendraujate maloniai, džiaugiatės.

Ši baimė palaipsniui silpnės ir 1-2-ejų metukų vaikas, tikėtina, bus gerokai draugiškesnis ir labiau linkęs bendrauti, prisimins ir retai matomus pažįstamus, giminaičius. Nors, žinoma, tai labai priklauso nuo aplinkos, kurioje auga vaikas, jo asmeninių savybių, temperamento.

Daugiau apie nepažistamųjų baimę skaitykite čia:

Kūdikis susieja garsus su veiksmais, žmonėmis, gyvūnais

Tikriausiai pastebėjote, kad kūdikis labai domisi garsais. Pavyzdžiui, jeigu jam už nugaros pabarškinsite raktais, vaikas atsisuks.

Jeigu esate pakankamai dėmesingi, netruksite pastebėti, kad kūdikis ne tik domisi garsais, bet ir ima sieti juos su veiksmais, žmonėmis, gyvūnais. Pavyzdžiui, per televizorių išgirdęs kniaukiančią katę jis nebūtinai atsisuks į garso šaltinį, kaip seniau. Jis gali žiūrėti į ant sofos miegančią katę.

Mokslininkai atliko eksperimentą, kurio metu maždaug 5 mėnesių kūdikiams rodė du vaizdelius. Viename ekrane traukinys tolo, o kitame - artėjo. Mokslininkai po vieną įjungė abiejų vaizdelių garsus, t.y. iš pradžių kūdikiai girdėjo vis duslėjantį, vis tylesnį tolstančio traukinio garsą, o tuomet - vis aiškesnį, vis garsesnį artėjančio traukinio garsą.

Pastebėta, kad vaikai greitai suprato, kuris garsas dera prie kurio vaizdelio. Jeigu fone buvo girdimas tolstantis traukinys, vaikai stebėjo ekrane tolstantį traukinį, o kitas vaizdelis juos menkai domino.

Leiskite kūdikiui skaityti iš lūpų

Kūdikio gebėjimas susieti garsus su veiksmu labai pasitarnauja kalbos raidoje.

5 mėnesių kūdikiai dar nekalba, tačiau jie tikrai gan triukšmingi! Mažyliai kiekvieną dieną išmoksta tarti skirtingus garsus, juos tobulina, įsiklauso į suaugusiųjų kalbą ir stengiasi ją atkartoti, noriai „kalbina“ augintinius.

Padėkite vaikui tobulėti ir kalbėkite su juo aiškiai, raiškiai, lėtai ir taip, kad kūdikis matytų jūsų lūpas.

Vaikas supras, kad skirtingi lūpų judesiai lemia vis kitokį garsą, pats bandys judinti lūpas, pajus kalbos padargų judėjimo ir garsų įvairovės sąsajas.

Faktas

Jeigu automobiliu kūdikis vežamas saugos kėdutėje su užsegtais diržais, tai didelių sužalojimų riziką avarijos atveju sumažinama maždaug 50 procentų.

2023 m. Spalio mažyliai 🍼💚

 1. Spalislapkritis prieš 4 val.

  Mes savo gražuolę jau net vadinam princese, nes nuolat įsakinėja, kad būtų nešiojama po namus ir gautų nuolatinį dėmesį. Ir tą nepasitenkinimą reiškia nuolatiniu zirzimu ir kartais net gaaaalingu verkimu. Laimė, kad ji tokia mažutė, tai bent nešioti nėra taip sunku. Šiandien buvom patikroje, tai jau 5.7 kg pasiekė ir 59 cm. kaip nuo 1.53 kg. tai jau visai neblogai. O ir kelionės tiek vežime tiek auto kėdutėje baigiasi ašaromis. Šiandien pas gydytoją važiavome, tai du kartus teko stoti raminti – ašaros ir klykimas ne ką mažesnis nei nuo skiepo. Naktimis jau daugiau nei porą savaičių keliasi kas valandą ir būna stebūklas jei pamiega 2 val. tai jaučiuosi arti išprotėjimo ribos. 🤪 Prie viso to dar ir čiulptuko atsisakė, tai "linksmybių" dar daugiau.

 2. Cavy
  Cavy prieš 2 val.

  Aija parašė:
  Šiandien jau daviau ragauti bulvės, nelabai atrodė sužavėta, žiūrėsim kaip ryt puse bulvės mažos išviriau dėl vieno šaukštelio 🤣

  Tik pliką bulvę bandėt? Nepylei mp? Mes po skiepo kai atsigausim irgi bandysim jau

 3. Nanan
  Nanan prieš 2 val.

  Tai dėl zirzalynių matau ne aš viena na tai matyt toks etapas, nes visiems gyriausi koks auksinis ramus vaikiukas mano ir še tau kad nori dabar sunkiai kaip įtiksi poniutei. Bet manau praeisim, čia gal tas vėluotas 4mėn augimo šuolis kur sakė pats baisiausias būna... bet nu nežinau bandom išgyventi mamos 🫶🏼💪🏼

 4. Wikoozie
  Wikoozie prieš 1 val.

  Skaitau apie zirzimus ir jo...dvi naktis kėlėsi tik po kartą, o galvoju auksas -ne vaikas. Ir prieš porą val pirtį užkūrė... Kol nešioji gerai,tik padrdi kriokia. Rankos burnoj ,soske poša lauk. Man tai tik su dantim siejasi,nes ko taip staigiai. Ir liošyje nebemigdėm mėnesį tai tikrai. Ir vėl, va, kinkuoju..

 5. Cavy
  Cavy prieš 9 min.

  Maniškė pastarąją gerą savaitę zirzė. Jau vyras irgi sakė per smegenis eina zirzaliavimas, nieks nepadėjo. Šiandien kolkas stebuklingai neužsičiaupia. Bando kažką sakyti, garsai tai jau seniai negirdėti, buvom galvoję, kad jau pamiršo bendravimo įgūdžius... Nors ir po skiepo yra, dar vitD iš 2 pirštukų dūrė, kraujuką ėmė.