Kūdikiui 5 mėnesiai ir 1 savaitė

Vis aiškesnę dienotvarkę turintį vaikelį auginti yra gerokai paprasčiau. Turite daugiau jėgų, nes galite ilgėliau pamiegoti. Vis dažniau pavyksta susiplanuoti susitikimus su draugais ar net pasimėgauti savaitgalio išvyka.

Kūdikiui dygsta dantys

Paprastai pirmieji pieniniai dantukai vaikams išdygsta apie 5-7 gyvenimo mėnesį, tačiau gali atsitikti ir taip, kad pirmieji dantukai išdygs gerokai anksčiau (pvz. 3 mėn.) arba atvirkščiai ‐ pirmi dantys išdygs sulig pirmuoju gimtadieniu.

Dantų dygimą parodo didelis seilėtekis, paraudusios ir patinusios dantenos, kūdikio noras viską kištis į burnytę, kandžioti. Pradėjus dygti dantukams kūdikis dažniausiai yra irzlus, blogai miega, suprastėja jo apetitas, gali pakilti neaukšta temperatūra.

Dantukų dygimo sukeliamus nemalonius simptomus palengvins masažas, kramtukai (juos galite pašaldyti šaldytuve ar po tekančiu, šaltu vandeniu), specialūs geliai dantenoms arba skausmą malšinantys vaistai. Dėl vaistų bei homeopatinių preparatų naudojimo būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku!

Daugiau apie pirmuosius dantukus skaitykite čia:

Kūdikis bijo nepažįstamųjų

Aplinka pradėjęs domėtis kūdikis ilgą laiką labai tolerantiškai vertino aplinkinius. Mažylis visuomet labiausiai norėjo bendrauti su tėveliais, tačiau mielai šypsojosi ir juokėsi kalbinamas net beveik nepažįstamų tetų ir dėdžių.

Sulaukęs 5-6 mėnesių amžiaus kūdikis staiga pasikeitė. Jis pradėjo bijoti svetimų žmonių. Būdamas šalia jų, mažylis slepiasi, suka žvilgsnį į šalį, kalbinamas ar imamas ant rankų gali pradėti verkti.

Jaudintis nereikėtų. Tai normali žmogaus raidos dalis. Kūdikis ima suvokti ir prisiminti jo aplinkoje nuolat esančius žmones, saugosi svetimų. Mažylis, deja, gan greitai pamiršta ir retai matomus pažįstamus, jų taip pat šalinasi.

Kūdikiui išsigandus, neverskite bendrauti su jam svetimu žmogumi, tačiau užuot išnešę vaiką į kitą kambarį, pabandykite jį paguosti ir labai ramiai, laikantis atstumo, supažindinkite su aplinkiniais, parodykite kūdikiui, kad jūs su jais bendraujate maloniai, džiaugiatės.

Ši baimė palaipsniui silpnės ir 1-2-ejų metukų vaikas, tikėtina, bus gerokai draugiškesnis ir labiau linkęs bendrauti, prisimins ir retai matomus pažįstamus, giminaičius. Nors, žinoma, tai labai priklauso nuo aplinkos, kurioje auga vaikas, jo asmeninių savybių, temperamento.

Daugiau apie nepažistamųjų baimę skaitykite čia:

Kūdikis susieja garsus su veiksmais, žmonėmis, gyvūnais

Tikriausiai pastebėjote, kad kūdikis labai domisi garsais. Pavyzdžiui, jeigu jam už nugaros pabarškinsite raktais, vaikas atsisuks.

Jeigu esate pakankamai dėmesingi, netruksite pastebėti, kad kūdikis ne tik domisi garsais, bet ir ima sieti juos su veiksmais, žmonėmis, gyvūnais. Pavyzdžiui, per televizorių išgirdęs kniaukiančią katę jis nebūtinai atsisuks į garso šaltinį, kaip seniau. Jis gali žiūrėti į ant sofos miegančią katę.

Mokslininkai atliko eksperimentą, kurio metu maždaug 5 mėnesių kūdikiams rodė du vaizdelius. Viename ekrane traukinys tolo, o kitame - artėjo. Mokslininkai po vieną įjungė abiejų vaizdelių garsus, t.y. iš pradžių kūdikiai girdėjo vis duslėjantį, vis tylesnį tolstančio traukinio garsą, o tuomet - vis aiškesnį, vis garsesnį artėjančio traukinio garsą.

Pastebėta, kad vaikai greitai suprato, kuris garsas dera prie kurio vaizdelio. Jeigu fone buvo girdimas tolstantis traukinys, vaikai stebėjo ekrane tolstantį traukinį, o kitas vaizdelis juos menkai domino.

Leiskite kūdikiui skaityti iš lūpų

Kūdikio gebėjimas susieti garsus su veiksmu labai pasitarnauja kalbos raidoje.

5 mėnesių kūdikiai dar nekalba, tačiau jie tikrai gan triukšmingi! Mažyliai kiekvieną dieną išmoksta tarti skirtingus garsus, juos tobulina, įsiklauso į suaugusiųjų kalbą ir stengiasi ją atkartoti, noriai „kalbina“ augintinius.

Padėkite vaikui tobulėti ir kalbėkite su juo aiškiai, raiškiai, lėtai ir taip, kad kūdikis matytų jūsų lūpas.

Vaikas supras, kad skirtingi lūpų judesiai lemia vis kitokį garsą, pats bandys judinti lūpas, pajus kalbos padargų judėjimo ir garsų įvairovės sąsajas.

Faktas

Jeigu automobiliu kūdikis vežamas saugos kėdutėje su užsegtais diržais, tai 50 procentų sumažina didelių sužalojimų riziką avarijos atveju.

2021 metų sausinukai ❤️🌸

 1. spinsa
  spinsa prieš 14 val.

  anonimee parašė:
  sveikos mamytes, kaip tvarkotes su karščiais? pas mus bute laaabai karšta ir neturim kondicionieriaus jokio, tai mano mažyle labai nerami pasidarius, pradėjo kažko …

  bandykit prausti drugname vandeny, kad truputį atsigautų. užjaučiu, tikrai, butuose dabar gyventi žmonėms per tokius karščius tiesiog nebepakeliama, o ką sakyti apie leliukus

 2. User has not uploaded an avatar
  anonimee prieš 14 val.

  spinsa parašė:
  bandykit prausti drugname vandeny, kad truputį atsigautų. užjaučiu, tikrai, butuose dabar gyventi žmonėms per tokius karščius tiesiog nebepakeliama, o ką sakyti api…

  nu mėginsim, kai prie vandens buvom tai draugas jos kojytes įmerkė į vandenuka, tai nepatiko panelei šaltas vanduo. 😀

 3. User has not uploaded an avatar
  ci0brelis prieš 12 val.

  anonimee parašė:
  sveikos mamytes, kaip tvarkotes su karščiais? pas mus bute laaabai karšta ir neturim kondicionieriaus jokio, tai mano mažyle labai nerami pasidarius, pradėjo kažko …

  K o s m a r a s. Visiskai nenuspejamas.

 4. User has not uploaded an avatar
  lguc prieš 4 val.

  anonimee parašė:
  sveikos mamytes, kaip tvarkotes su karščiais? pas mus bute laaabai karšta ir neturim kondicionieriaus jokio, tai mano mažyle labai nerami pasidarius, pradėjo kažko …

  Pas mus ir dantys ir karščiai vienu metu, tai "smaginamės". Namus vėdinam tik naktį, dieną bent 3 kartus prileidžiu kriauklę ar vonelę drungno vandenuko, kad galėtų pasiturkšti, duodu vandenuko atsigerti, dažniau pasiūlau krūtį ir duodu šaltą kramtuką. Tiesa, maistą užsisakinėju į namus, kad gaminant dar labiau neprišiltų namai ir nusipirkom vėjelį. Gal dar kas ką sugalvoja?

 5. Andreaciki
  Andreaciki prieš 4 val.

  lguc parašė:
  Pas mus ir dantys ir karščiai vienu metu, tai "smaginamės". Namus vėdinam tik naktį, dieną bent 3 kartus prileidžiu kriauklę ar vonelę drungno vandenuko, kad galėtų…

  Galit dar drėgną merliuką ant kūnelio uždėti ar paguldyti šliaužioti ant drėgno rankšluostuko.