Kūdikiui 5 mėnesiai ir 1 savaitė

Vis aiškesnę dienotvarkę turintį vaikelį auginti yra gerokai paprasčiau. Turite daugiau jėgų, nes galite ilgėliau pamiegoti. Vis dažniau pavyksta susiplanuoti susitikimus su draugais ar net pasimėgauti savaitgalio išvyka.

Kūdikiui dygsta dantys

Paprastai pirmieji pieniniai dantukai vaikams išdygsta apie 5-7 gyvenimo mėnesį, tačiau gali atsitikti ir taip, kad pirmieji dantukai išdygs gerokai anksčiau (pvz. 3 mėn.) arba atvirkščiai ‐ pirmi dantys išdygs sulig pirmuoju gimtadieniu.

Dantų dygimą parodo didelis seilėtekis, paraudusios ir patinusios dantenos, kūdikio noras viską kištis į burnytę, kandžioti. Pradėjus dygti dantukams kūdikis dažniausiai yra irzlus, blogai miega, suprastėja jo apetitas, gali pakilti neaukšta temperatūra.

Dantukų dygimo sukeliamus nemalonius simptomus palengvins masažas, kramtukai (juos galite pašaldyti šaldytuve ar po tekančiu, šaltu vandeniu), specialūs geliai dantenoms arba skausmą malšinantys vaistai. Dėl vaistų bei homeopatinių preparatų naudojimo būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku!

Daugiau apie pirmuosius dantukus skaitykite čia:

Kūdikis bijo nepažįstamųjų

Aplinka pradėjęs domėtis kūdikis ilgą laiką labai tolerantiškai vertino aplinkinius. Mažylis visuomet labiausiai norėjo bendrauti su tėveliais, tačiau mielai šypsojosi ir juokėsi kalbinamas net beveik nepažįstamų tetų ir dėdžių.

Sulaukęs 5-6 mėnesių amžiaus kūdikis staiga pasikeitė. Jis pradėjo bijoti svetimų žmonių. Būdamas šalia jų, mažylis slepiasi, suka žvilgsnį į šalį, kalbinamas ar imamas ant rankų gali pradėti verkti.

Jaudintis nereikėtų. Tai normali žmogaus raidos dalis. Kūdikis ima suvokti ir prisiminti jo aplinkoje nuolat esančius žmones, saugosi svetimų. Mažylis, deja, gan greitai pamiršta ir retai matomus pažįstamus, jų taip pat šalinasi.

Kūdikiui išsigandus, neverskite bendrauti su jam svetimu žmogumi, tačiau užuot išnešę vaiką į kitą kambarį, pabandykite jį paguosti ir labai ramiai, laikantis atstumo, supažindinkite su aplinkiniais, parodykite kūdikiui, kad jūs su jais bendraujate maloniai, džiaugiatės.

Ši baimė palaipsniui silpnės ir 1-2-ejų metukų vaikas, tikėtina, bus gerokai draugiškesnis ir labiau linkęs bendrauti, prisimins ir retai matomus pažįstamus, giminaičius. Nors, žinoma, tai labai priklauso nuo aplinkos, kurioje auga vaikas, jo asmeninių savybių, temperamento.

Daugiau apie nepažistamųjų baimę skaitykite čia:

Kūdikis susieja garsus su veiksmais, žmonėmis, gyvūnais

Tikriausiai pastebėjote, kad kūdikis labai domisi garsais. Pavyzdžiui, jeigu jam už nugaros pabarškinsite raktais, vaikas atsisuks.

Jeigu esate pakankamai dėmesingi, netruksite pastebėti, kad kūdikis ne tik domisi garsais, bet ir ima sieti juos su veiksmais, žmonėmis, gyvūnais. Pavyzdžiui, per televizorių išgirdęs kniaukiančią katę jis nebūtinai atsisuks į garso šaltinį, kaip seniau. Jis gali žiūrėti į ant sofos miegančią katę.

Mokslininkai atliko eksperimentą, kurio metu maždaug 5 mėnesių kūdikiams rodė du vaizdelius. Viename ekrane traukinys tolo, o kitame - artėjo. Mokslininkai po vieną įjungė abiejų vaizdelių garsus, t.y. iš pradžių kūdikiai girdėjo vis duslėjantį, vis tylesnį tolstančio traukinio garsą, o tuomet - vis aiškesnį, vis garsesnį artėjančio traukinio garsą.

Pastebėta, kad vaikai greitai suprato, kuris garsas dera prie kurio vaizdelio. Jeigu fone buvo girdimas tolstantis traukinys, vaikai stebėjo ekrane tolstantį traukinį, o kitas vaizdelis juos menkai domino.

Leiskite kūdikiui skaityti iš lūpų

Kūdikio gebėjimas susieti garsus su veiksmu labai pasitarnauja kalbos raidoje.

5 mėnesių kūdikiai dar nekalba, tačiau jie tikrai gan triukšmingi! Mažyliai kiekvieną dieną išmoksta tarti skirtingus garsus, juos tobulina, įsiklauso į suaugusiųjų kalbą ir stengiasi ją atkartoti, noriai „kalbina“ augintinius.

Padėkite vaikui tobulėti ir kalbėkite su juo aiškiai, raiškiai, lėtai ir taip, kad kūdikis matytų jūsų lūpas.

Vaikas supras, kad skirtingi lūpų judesiai lemia vis kitokį garsą, pats bandys judinti lūpas, pajus kalbos padargų judėjimo ir garsų įvairovės sąsajas.

Faktas

Jeigu automobiliu kūdikis vežamas saugos kėdutėje su užsegtais diržais, tai didelių sužalojimų riziką avarijos atveju sumažinama maždaug 50 procentų.

2022 m. Liepinukai ❤️

 1. FFroska
  FFroska prieš 8 val.

  Eiva2 parašė:
  Ar yra kam buve, kad mazylis tustintusi putomis? Spalva nepakitusi, daro kasdien 2-3kartus. Iki roto skiepo kakodavo karta i savaite. Praejus savaitei po roto skiep…

  Putos šiaip reiškia alergiją jūsų suvalgytam maistui...bet nuo roto skiepo manau natūralu..draugės berniukas kelias savaites taip tuštinosi po.šio skiepo

 2. User has not uploaded an avatar
  Inga.Dargu prieš 7 val.

  JuditaS parašė:
  Maniske viena buvo taip, nu atrodo nieko net nebando, nors kai ciut padedi lengvai apsivercia, bet, tada paime ir apsiverte pato, ir viskas, nuo tada paguldzius ver…

  Ačiū, Jūs teisi, vakar paėmė ir apsivertė 😁😁😁kaip kažkuri narė ir patarė, palikau vieną ant kilimėlio, pridėjau žaislų aplink, o kai nemačiau ir apsivertė. Dabar jau nuo ryto kažkaip pati vartosi ir vartosi, labai džiaugiuosi ☺️☺️☺️

 3. Sara_ prieš 5 val.

  Aistuze parašė:
  Mes po TA šiandien. Manau, esame prie smulkesnių: 6100g ir 63cm.
  Gavo tris skiepus, tai šnd daug miega 😒

  Mes esame dar mažesnės 😊 4 mėn, 5580g, 63,5cm. Atrodo ir riebaliukų turi, putlutė tokia

  Eina sau, koki kiti dideli leliukai, sunku net įsivaizduoti 😅

 4. giintte
  giintte prieš 4 val.

  Sara_ parašė:
  Mes esame dar mažesnės 😊 4 mėn, 5580g, 63,5cm. Atrodo ir riebaliukų turi, putlutė tokia

  Nu pas jus tikra manekenė 😊😊 mano dičkis jau buvo kūdas, 4 mėn 6,1kg lygtais ir 63cm.. tai jūsų dar smulkesnė :)))

 5. Eiva2
  Eiva2 prieš 3 val.

  FFroska parašė:
  Putos šiaip reiškia alergiją jūsų suvalgytam maistui...bet nuo roto skiepo manau natūralu..draugės berniukas kelias savaites taip tuštinosi po.šio skiepo

  Ar per tas kelias savaites nenukrito svoris?
  Man labai neiprasta, kai darydavo i savaite karta o db kasdieni ir po kelis kartus. Bijau, kad svoris prades kristi. Gal dave kokiu geruju bakteriju ar tiesiog lauke kol praeis ?