Kūdikiui 5 mėnesiai ir 1 savaitė

Vis aiškesnę dienotvarkę turintį vaikelį auginti yra gerokai paprasčiau. Turite daugiau jėgų, nes galite ilgėliau pamiegoti. Vis dažniau pavyksta susiplanuoti susitikimus su draugais ar net pasimėgauti savaitgalio išvyka.

Kūdikiui dygsta dantys

Paprastai pirmieji pieniniai dantukai vaikams išdygsta apie 5-7 gyvenimo mėnesį, tačiau gali atsitikti ir taip, kad pirmieji dantukai išdygs gerokai anksčiau (pvz. 3 mėn.) arba atvirkščiai ‐ pirmi dantys išdygs sulig pirmuoju gimtadieniu.

Dantų dygimą parodo didelis seilėtekis, paraudusios ir patinusios dantenos, kūdikio noras viską kištis į burnytę, kandžioti. Pradėjus dygti dantukams kūdikis dažniausiai yra irzlus, blogai miega, suprastėja jo apetitas, gali pakilti neaukšta temperatūra.

Dantukų dygimo sukeliamus nemalonius simptomus palengvins masažas, kramtukai (juos galite pašaldyti šaldytuve ar po tekančiu, šaltu vandeniu), specialūs geliai dantenoms arba skausmą malšinantys vaistai. Dėl vaistų bei homeopatinių preparatų naudojimo būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku!

Daugiau apie pirmuosius dantukus skaitykite čia:

Kūdikis bijo nepažįstamųjų

Aplinka pradėjęs domėtis kūdikis ilgą laiką labai tolerantiškai vertino aplinkinius. Mažylis visuomet labiausiai norėjo bendrauti su tėveliais, tačiau mielai šypsojosi ir juokėsi kalbinamas net beveik nepažįstamų tetų ir dėdžių.

Sulaukęs 5-6 mėnesių amžiaus kūdikis staiga pasikeitė. Jis pradėjo bijoti svetimų žmonių. Būdamas šalia jų, mažylis slepiasi, suka žvilgsnį į šalį, kalbinamas ar imamas ant rankų gali pradėti verkti.

Jaudintis nereikėtų. Tai normali žmogaus raidos dalis. Kūdikis ima suvokti ir prisiminti jo aplinkoje nuolat esančius žmones, saugosi svetimų. Mažylis, deja, gan greitai pamiršta ir retai matomus pažįstamus, jų taip pat šalinasi.

Kūdikiui išsigandus, neverskite bendrauti su jam svetimu žmogumi, tačiau užuot išnešę vaiką į kitą kambarį, pabandykite jį paguosti ir labai ramiai, laikantis atstumo, supažindinkite su aplinkiniais, parodykite kūdikiui, kad jūs su jais bendraujate maloniai, džiaugiatės.

Ši baimė palaipsniui silpnės ir 1-2-ejų metukų vaikas, tikėtina, bus gerokai draugiškesnis ir labiau linkęs bendrauti, prisimins ir retai matomus pažįstamus, giminaičius. Nors, žinoma, tai labai priklauso nuo aplinkos, kurioje auga vaikas, jo asmeninių savybių, temperamento.

Daugiau apie nepažistamųjų baimę skaitykite čia:

Kūdikis susieja garsus su veiksmais, žmonėmis, gyvūnais

Tikriausiai pastebėjote, kad kūdikis labai domisi garsais. Pavyzdžiui, jeigu jam už nugaros pabarškinsite raktais, vaikas atsisuks.

Jeigu esate pakankamai dėmesingi, netruksite pastebėti, kad kūdikis ne tik domisi garsais, bet ir ima sieti juos su veiksmais, žmonėmis, gyvūnais. Pavyzdžiui, per televizorių išgirdęs kniaukiančią katę jis nebūtinai atsisuks į garso šaltinį, kaip seniau. Jis gali žiūrėti į ant sofos miegančią katę.

Mokslininkai atliko eksperimentą, kurio metu maždaug 5 mėnesių kūdikiams rodė du vaizdelius. Viename ekrane traukinys tolo, o kitame - artėjo. Mokslininkai po vieną įjungė abiejų vaizdelių garsus, t.y. iš pradžių kūdikiai girdėjo vis duslėjantį, vis tylesnį tolstančio traukinio garsą, o tuomet - vis aiškesnį, vis garsesnį artėjančio traukinio garsą.

Pastebėta, kad vaikai greitai suprato, kuris garsas dera prie kurio vaizdelio. Jeigu fone buvo girdimas tolstantis traukinys, vaikai stebėjo ekrane tolstantį traukinį, o kitas vaizdelis juos menkai domino.

Leiskite kūdikiui skaityti iš lūpų

Kūdikio gebėjimas susieti garsus su veiksmu labai pasitarnauja kalbos raidoje.

5 mėnesių kūdikiai dar nekalba, tačiau jie tikrai gan triukšmingi! Mažyliai kiekvieną dieną išmoksta tarti skirtingus garsus, juos tobulina, įsiklauso į suaugusiųjų kalbą ir stengiasi ją atkartoti, noriai „kalbina“ augintinius.

Padėkite vaikui tobulėti ir kalbėkite su juo aiškiai, raiškiai, lėtai ir taip, kad kūdikis matytų jūsų lūpas.

Vaikas supras, kad skirtingi lūpų judesiai lemia vis kitokį garsą, pats bandys judinti lūpas, pajus kalbos padargų judėjimo ir garsų įvairovės sąsajas.

Faktas

Jeigu automobiliu kūdikis vežamas saugos kėdutėje su užsegtais diržais, tai 50 procentų sumažina didelių sužalojimų riziką avarijos atveju.

2018 m. lapkričio stebuklai ❤

 1. Fyja
  Fyja prieš 21 val.

  Mamosmeile parašė:
  Mes ir bandysim tuomet gal pageres

  Cukinija dar padeda palaisvint viduriukus

 2. Ginte_G
  Ginte_G prieš 18 val.

  Mamosmeile parašė:
  Mhm mes ne vieni pasirodo. Nu gal išaugs. Turi susitvarkyt girdejau apie 6 mėn , bet gal ten apie dieglius.. Juos išaugom. Bet pučia siaubas ir negali prakakot.

  Alergologė (bent jau mūsų atveju), sakė, kad tai gali būti požymis maisto netoleravimo. Bet pradėjus primaitinimą tai natūralu, manau. Vaikų žarnynas formuojasi vis dar. Ir prisitaikyti prie maisto reikia laiko. Pabandykit eksperimentuoti, neduoti tų produktų kelias dienas ir pakartoti, gal kažką virškina sunkiau ir todėl taip yra. Be to, sava patirtis-bulvei išsivystė netoleravimas per 3 savaites. Dabar jei tik duodu-beria, stoja skrandis, visą dieną atpylinėja košę.
  Taip pat, gydytojos Staikūnienės patarimas-jeigu labai pučia pilvą - sumaišyti su vandenuku šiek tiek aktyvintos anglies ir suduoti vaikučiui. Aš esu nuaipirkusi kapsulėm, išardau, ištirpinu vandenyje, suduodu su švirkštu. Reikia retai. Bet kai sustoja skrandukas, vaikas ištisai atpila, nevalgo nieko, nei pm, tai labai padeda. Per 15-20min užsikuria veikla.

 3. Mamosmeile prieš 18 val.

  Ginte_G parašė:
  Alergologė (bent jau mūsų atveju), sakė, kad tai gali būti požymis maisto netoleravimo. Bet pradėjus primaitinimą tai natūralu, manau. Vaikų žarnynas formuojasi vis…

  Aciu uz patarimus. Pravers tikrai. Ir paekspermentuosim su maisteliu bus matyt.

 4. jurgita1987
  jurgita1987 prieš 17 val.

  Mes valgom darzoves jau men laiko bulves jsm nelb tai maisau su morkyte ir cukinija.Valgem kopusta.Db valgom burokeli su bulvyte ir morka.Pakieteja viduriukai ir mums. Bet nuo burokelio prasilaisvina kiek.

 5. User has not uploaded an avatar
  Pumpum prieš 12 val.

  Ginte_G parašė:
  Alergologė (bent jau mūsų atveju), sakė, kad tai gali būti požymis maisto netoleravimo. Bet pradėjus primaitinimą tai natūralu, manau. Vaikų žarnynas formuojasi vis…

  Maniskiui pute nuo mp, pradejus primaitinima nei pagerejo nei pablogejo, po biski isaugineja, vis geresne situacija.