Kūdikiui 5 mėnesiai ir 1 savaitė

Vis aiškesnę dienotvarkę turintį vaikelį auginti yra gerokai paprasčiau. Turite daugiau jėgų, nes galite ilgėliau pamiegoti. Vis dažniau pavyksta susiplanuoti susitikimus su draugais ar net pasimėgauti savaitgalio išvyka.

Kūdikiui dygsta dantys

Paprastai pirmieji pieniniai dantukai vaikams išdygsta apie 5-7 gyvenimo mėnesį, tačiau gali atsitikti ir taip, kad pirmieji dantukai išdygs gerokai anksčiau (pvz. 3 mėn.) arba atvirkščiai ‐ pirmi dantys išdygs sulig pirmuoju gimtadieniu.

Dantų dygimą parodo didelis seilėtekis, paraudusios ir patinusios dantenos, kūdikio noras viską kištis į burnytę, kandžioti. Pradėjus dygti dantukams kūdikis dažniausiai yra irzlus, blogai miega, suprastėja jo apetitas, gali pakilti neaukšta temperatūra.

Dantukų dygimo sukeliamus nemalonius simptomus palengvins masažas, kramtukai (juos galite pašaldyti šaldytuve ar po tekančiu, šaltu vandeniu), specialūs geliai dantenoms arba skausmą malšinantys vaistai. Dėl vaistų bei homeopatinių preparatų naudojimo būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku!

Daugiau apie pirmuosius dantukus skaitykite čia:

Kūdikis bijo nepažįstamųjų

Aplinka pradėjęs domėtis kūdikis ilgą laiką labai tolerantiškai vertino aplinkinius. Mažylis visuomet labiausiai norėjo bendrauti su tėveliais, tačiau mielai šypsojosi ir juokėsi kalbinamas net beveik nepažįstamų tetų ir dėdžių.

Sulaukęs 5-6 mėnesių amžiaus kūdikis staiga pasikeitė. Jis pradėjo bijoti svetimų žmonių. Būdamas šalia jų, mažylis slepiasi, suka žvilgsnį į šalį, kalbinamas ar imamas ant rankų gali pradėti verkti.

Jaudintis nereikėtų. Tai normali žmogaus raidos dalis. Kūdikis ima suvokti ir prisiminti jo aplinkoje nuolat esančius žmones, saugosi svetimų. Mažylis, deja, gan greitai pamiršta ir retai matomus pažįstamus, jų taip pat šalinasi.

Kūdikiui išsigandus, neverskite bendrauti su jam svetimu žmogumi, tačiau užuot išnešę vaiką į kitą kambarį, pabandykite jį paguosti ir labai ramiai, laikantis atstumo, supažindinkite su aplinkiniais, parodykite kūdikiui, kad jūs su jais bendraujate maloniai, džiaugiatės.

Ši baimė palaipsniui silpnės ir 1-2-ejų metukų vaikas, tikėtina, bus gerokai draugiškesnis ir labiau linkęs bendrauti, prisimins ir retai matomus pažįstamus, giminaičius. Nors, žinoma, tai labai priklauso nuo aplinkos, kurioje auga vaikas, jo asmeninių savybių, temperamento.

Daugiau apie nepažistamųjų baimę skaitykite čia:

Kūdikis susieja garsus su veiksmais, žmonėmis, gyvūnais

Tikriausiai pastebėjote, kad kūdikis labai domisi garsais. Pavyzdžiui, jeigu jam už nugaros pabarškinsite raktais, vaikas atsisuks.

Jeigu esate pakankamai dėmesingi, netruksite pastebėti, kad kūdikis ne tik domisi garsais, bet ir ima sieti juos su veiksmais, žmonėmis, gyvūnais. Pavyzdžiui, per televizorių išgirdęs kniaukiančią katę jis nebūtinai atsisuks į garso šaltinį, kaip seniau. Jis gali žiūrėti į ant sofos miegančią katę.

Mokslininkai atliko eksperimentą, kurio metu maždaug 5 mėnesių kūdikiams rodė du vaizdelius. Viename ekrane traukinys tolo, o kitame - artėjo. Mokslininkai po vieną įjungė abiejų vaizdelių garsus, t.y. iš pradžių kūdikiai girdėjo vis duslėjantį, vis tylesnį tolstančio traukinio garsą, o tuomet - vis aiškesnį, vis garsesnį artėjančio traukinio garsą.

Pastebėta, kad vaikai greitai suprato, kuris garsas dera prie kurio vaizdelio. Jeigu fone buvo girdimas tolstantis traukinys, vaikai stebėjo ekrane tolstantį traukinį, o kitas vaizdelis juos menkai domino.

Leiskite kūdikiui skaityti iš lūpų

Kūdikio gebėjimas susieti garsus su veiksmu labai pasitarnauja kalbos raidoje.

5 mėnesių kūdikiai dar nekalba, tačiau jie tikrai gan triukšmingi! Mažyliai kiekvieną dieną išmoksta tarti skirtingus garsus, juos tobulina, įsiklauso į suaugusiųjų kalbą ir stengiasi ją atkartoti, noriai „kalbina“ augintinius.

Padėkite vaikui tobulėti ir kalbėkite su juo aiškiai, raiškiai, lėtai ir taip, kad kūdikis matytų jūsų lūpas.

Vaikas supras, kad skirtingi lūpų judesiai lemia vis kitokį garsą, pats bandys judinti lūpas, pajus kalbos padargų judėjimo ir garsų įvairovės sąsajas.

Faktas

Jeigu automobiliu kūdikis vežamas saugos kėdutėje su užsegtais diržais, tai 50 procentų sumažina didelių sužalojimų riziką avarijos atveju.

2019 m. Vasario mėn. mažyliai

 1. nuga_noblese
  nuga_noblese prieš 32 min.

  MonikMin parašė:
  Aš irgi blogai migdau... Manau tuoj imsiu gailėtis... Užmiegam naktiniam miegui tik ant papulio ir tada keliu į lovytę. Tai lengviausia nuo pradžių atrodė, o dabar…

  Maniske irgi tik su papu uzmiega ir dar megsta tiesiog laikyt burnoj todel negaliu perkelt i lovyte nes iskart muistosi, iesko ir prabunda. Kazkaip is pradziu pergyvenau kaip veliau bus, bet drauges nuramino. Ir ju lygiai taip pat uzmigdavo, bet suejus metukam nutrauke maitinima, viena nakti pasikankino nes vaikas verke, nemiegojo, o kita nakti uzteko padainuot, paglostyt, sakia gulet ir nuo tos nakties ismiega visa nakti. Tai ir as lauksiu metuku kai jau mp nera pagrindinis maistas ir bandysiu nutraukt. Vistiek kazkaip sugebesim uzmigdyt ir be to. Man tas laikas taip greit skrieja (jau puse metuuuuuuu !!! ) tai kazkaip i viska pozityviai ziuriu, kad jau nedaug liko

 2. Simo.na.
  Simo.na. prieš 30 min.

  Ozkute-Vikute parašė:
  Kaip man gaila tų mamu kurios varksta su migdimais 🙁 yra tų metodų migdimo aš viena žinau bet ten reikia kantrybės,nes su pirmu turėjau reikalų kol pripratinau pač…

  Nu man tooooks baisus tas metodas 😯😯😯

 3. TylusLaukimas
  TylusLaukimas prieš 30 min.

  Viktorija1234 parašė:
  Sveikos mamos. Turiu tokia nemenka bedele. Mano mazyle nemoka uzmigti pati. Uzmiega tik nesiojama ant ranku. Ir dedama i vezima nes dar reikia ja uzsupti. Pradzioj …

  Buvo pas mus migdymų po valandą, klyksmų ir labai pavargę tėveliai. Kas mums padėjo?
  Miego-būdravimo režimas, dienos metu būdrauja po 2 val mažiausiai, prieš naktinį miegą 3 val. Tada migdymas trunka vos kelias minutes. Migdom supdami ant kamuolio arba jei lauke - įsidėjus į nešyklę. Pastarasis būdas labai patogus keliaujant. Pats neužmiega niekada, bet ateis laikas ir išmoks.

 4. Sspygle
  Sspygle prieš 29 min.

  ai aš tai nedejuoju, išaugs tas vaikas, yra jau ir pats kokius 4kartus užmigęs, geriau aš vaiką glėby pasupsiu negu ferberio metodą taikysiu, man asmeniškai šis metodas nepriimtinas, aišku kitiems tinkamas, kaip kam.

 5. MonikMin
  MonikMin prieš 5 min.

  Sspygle parašė:
  ai aš tai nedejuoju, išaugs tas vaikas, yra jau ir pats kokius 4kartus užmigęs, geriau aš vaiką glėby pasupsiu negu ferberio metodą taikysiu, man asmeniškai šis …

  Na ferberio metodo niekaip nemokėčiau naudot
  Turiu gerą draugę vaikų psichologę, tai ji man aiškino, kad šis metodas gal ir geras tėvams bet nelabai geras vaikams, aišku atsiras prieštaraujančių, bet ištversiu
  O motinystės atostogų rekomendavo eiti 3 metus kad kuo stipresnis formuotųsi ryšys vaiko su mama, ir nereiškia, kadd vaikas užaugęs bus mamytukas