Kūdikiui 4 mėnesiai ir 2 savaitės

Stiprėjantis kūdikis tampa vis smalsesnis ir stipresnis. Mažyliui jau nebeįdomu tiesiog gulėti ir stebėti virš lovelės besisukančią muzikinę karuselę. Jis stengiasi daugiau judėti: mosikuoja rankutėmis ir kojytėmis, gulėdamas ant pilvuko pasiremia rankutėmis, pakelia galvytę ir stebi aplinką, o susidomėjęs ar susijaudinęs bando stumtis į priekį.

Kūdikis žino savo vardą

Pirmuosius sąmoningus žodžius kūdikis ištars dar negreitai, maždaug po metų. Žodžių prasmę mažylis pradės suprasti gerokai anksčiau, sulaukęs maždaug 6 mėnesių amžiaus, tuomet pastebėsite, kad, pavyzdžiui, pasakius „buteliukas“, kūdikio akytės kryps link buteliuko.

4-5 mėnesių amžiaus kūdikis jau tikrai supranta vieno, bet labai svarbaus žodžio prasmę. Kūdikis jau žino savo vardą!

Pastebėsite, kad kūdikis reaguoja kviečiamas, atsisuka, džiaugiasi, tiesia rankutes ar net bando šliaužti link jūsų.

Bendraudami su kūdikiu vis pakartokite jo vardą, jį tardami pažiūrėkite tiesiai į mažylį. Tokiu būdu „įtvirtinsite“ jo vardo supratimą arba padėsite jam greičiau įsiminti savo vardą, pradėti į jį reaguoti.

Kūdikis mokosi šliaužti

Ant pilvuko gulintis kūdikis jau prieš porą mėnesių ėmė remtis delniukais į žemę, stengėsi pakelti ne tik galvytę, bet ir visą pečių juostą. Tuo pat metu mažylis mosikavo kojytėmis.

Mažylio judesiai vis labiau koordinuoti, jis remiasi rankutėmis, judina kojytes, stengiasi remtis keliais, spirtis kojomis ir pasislinkti bent per sprindį.

Lėtai ir nerangiai, sutelkęs visas jėgas kūdikis ima po truputį šliaužti, o vėliau, sulaukęs maždaug 6-10 mėnesį jis pradės sparčiai ropoti.

Tiesa, kai kurie mažyliai praleidžia šliaužimo ir ropojimo stadijas, iškart bando stotis, eiti.

Skatinkite kūdikį šliaužti guldydami jį ant pilvuko, džiaugsmingai reaguodami ir rankomis besiremiantį, besistengiantį pajudėti kūdikį. Motyvuokite mažylį rodydami jo mėgstamą žaisliuką ir kviesdami jį pasiekti.

Dvigarsiai skiemenys

Mažylio gebėjimas artikuliuoti tobulėja, ir jis vis dažniau čiauška. Kaip dainininkas, atliekantis „apšilimo“ pratimus, – ar mokslininkas, plušantis laboratorijoje, – kūdikis bando įvairiai panaudoti burnytėje esančius kalbos padargus ir balso stygas, kad ištartų garsus.

Tikriausiai jau išgirsite dvigarsių skiemenų, pavyzdžiui, „ma-ma“. Nors jie dar tiesiogiai nesusiję su sąvoka „mama“, bet mamytėms vis tiek malonu juos girdėti! Padrąsinkite mažylį eksperimentuoti, dažnai kalbėkite su juo išraiškingu balsu ir mimika.

Skirtingų jutimų dermė

Mokslininkai atliko eksperimentą. Dviejuose ekranuose parodė kūdikiams du filmukus. Viename filmuke žmogus užsidengė ir atidengė akis, sakydamas: „Labas, ku kū!“, o kitame - žmogus ritmingai delnu mušė būgnelį.

Pirmiausiai filmukai buvo parodyti be garso. Kūdikiai vienodai domėjosi abiem filmukais.

Antrą kartą kūdikiams rodė tuos pačius filmukus, tačiau vieną iš jų - su garsu. Dauguma kūdikių labiau domėjosi filmuku, kuriame buvo ir vaizdas, ir garsas.

Tyrėjai padarė išvadą, kad kūdikius labiau domina ir jiems patinka, kuomet vienu metu stimuliuojami keli jutimai. Pavyzdžiui, filmukų atveju, rega ir klausa.

Šią įžvalgą puikiai įrodo praktika. Pavyzdžiui, suirzęs kūdikis greičiau nurimsta, sutelkia dėmesį ir ima džiaugtis, jeigu jį ne tik kalbiname, bet ir sūpuojame, glostome, rodome jam daiktus.

Galvokite apie šį polinkį bendraudami arba žaisdami su kūdikiu. Pavyzdžiui, pasodinkite kūdikį ant kelių ir „pajodinėkite“, dainuodama: „Joja joja Jonas, pas karalius, ponus“. Sakykite „ausytės, akytės, kojytės, rankytės“ ir tuo pačiu lieskite atitinkamas kūdikio kūno dalis arba pati mirksėkite akimis, mojuokite rankomis, trypkite kojomis.

Faktas

Maždaug keturių–penkių mėnesių kūdikis supranta, kad du mėlynos spalvos atspalviai yra labiau panašūs negu mėlyna ir žalia spalvos, nors ir nežino jų pavadinimų.

2021 Rugsėjo mažiukai

 1. amzina
  amzina prieš 13 val.

  experteee1020 parašė:
  Bet is tikro atejau su tokiu klausimu,o gal diskusija,ar tiesiog nuomones...nes su vyru baisiai gincyjames del to :

  Mum panasi labai buvo situacija. Su mazyle tik grizau is ligonines po gimdymo 3 para, ateina zinute jog klase izoliuojasi jog kazkam trigiamas kaupinys. Ok, namie mokosi, buvo treciadienis, o penktadieni atsikelia labai uzkimes, sestadieni padarom pgr if vakare ateina teigiamas, liepem devet kauke but daugiau savo ksmbari, prie mazes neleidau, mes su ja miegame daugiau buvo, vyras vaikui daugiau padejo, nors ir prasem. Bet isedavo jis is to kambario ir be kaukes na juk vaikas, bet mes taip ir nesusirgom. Vyras daresi antikunius grynai 0. O skaitykit jis juo rupinosi pilnai mes su maze maziau malemes, bet realiai apsisaugot neimanoma, tiesiog arba sergi arba ne. O visi esam neskiepyti.

 2. amzina
  amzina prieš 13 val.

  Vanessa io parašė:
  O kaip jūsų vaikiukų akytės? Paskutiniu metu, man vis dažniau pasirodo, kad mažylė sužvairuoja. Anksčiau to nepastebėdavau. Ypač kai žaidžia su arti esančiais žaisl…

  Mum neurologe ta zvairavima pastebejo 3 men, tidel vasario 8 einam pas akiu daktara, tada veliau sako geriau jau matysis.

 3. amzina
  amzina prieš 13 val.

  Sian mes po endokrinologo konsultacijos, tai visgi nereik isvis pries tyrima nutraukt vit d vartojimo ta patvirtino, ir vienas is pertekliaus pozymiu neramumas, jei dar dregni padukai ir rankutes. Tik is venos sunkiai sekesi krauja paimt, teks rytoj dar vykti. Nors musu rezervo turetu uztektu 2-3 men. Ir maumenelio mazai neuzsitraukusio like tai irgi del pertekliaus o tai neta gerai. O norma tokiem iki 250 bet geriausia kai buna iki 150.

 4. Dangyra
  Dangyra prieš 7 val.

  Vanessa io parašė:
  O kaip jūsų vaikiukų akytės? Paskutiniu metu, man vis dažniau pasirodo, kad mažylė sužvairuoja. Anksčiau to nepastebėdavau. Ypač kai žaidžia su arti esančiais žaisl…

  Pažvairuoja ir mano pana. Internete skaičiau, kad naujagimiams tai kaip ir normalu, jog akutės dar nesusikonfiguravo abi viena kryptimi žiūrėti, bet turi iki 3-4 mėn (kai kur rašo, iki 6 mėn.) susitvarkyti. Jei po tokio termino vis dar žvairuoja, tada jau negerai. Ir tai ne vien estetinis trūkumas, bet ir kenkia regėjimui: informacija gaunama iš vienos akies išjungiama, o kita akis "dirba" už 2. Čia tiek žinių iš interneto. Reiks per vizitą šeimos gydytojos užklausti dėl akučių, gal irgi gausim siuntimą pas okulistą.

  O pas neurologą buvom 1 mėn amžiaus ir panelė visą vizito laiką pramiegojo, taip ir neatmerkusi akių, tik galūnės judėjo, kai plaktuku per jas daužė 😊 Todėl neurologė akių ne nematė. O žvairavimą aš pati irgi ne iš pat pradžių pamačiau, gal tik prieš mėnesį.

 5. Pineapple
  Pineapple prieš 6 val.

  Vanessa io parašė:
  O kaip jūsų vaikiukų akytės? Paskutiniu metu, man vis dažniau pasirodo, kad mažylė sužvairuoja. Anksčiau to nepastebėdavau. Ypač kai žaidžia su arti esančiais žaisl…

  Tokia amžiaus gali pažvairuoti. Į akių gydytoją reikia kreiptis, jei žvairumas lieka 6 mėn. Mano pirmagimei iki 6 mėn akytes nesusitvarkė ir ėjome tikrintis. Nieko blogo nerado ir liepė ateiti 1 metukų. Tada jau viskas buvo susitvarkę.

1,00 €