Kūdikiui 4 mėnesiai ir 2 savaitės

Stiprėjantis kūdikis tampa vis smalsesnis ir stipresnis. Mažyliui jau nebeįdomu tiesiog gulėti ir stebėti virš lovelės besisukančią muzikinę karuselę. Jis stengiasi daugiau judėti: mosikuoja rankutėmis ir kojytėmis, gulėdamas ant pilvuko pasiremia rankutėmis, pakelia galvytę ir stebi aplinką, o susidomėjęs ar susijaudinęs bando stumtis į priekį.

Kūdikis žino savo vardą

Pirmuosius sąmoningus žodžius kūdikis ištars dar negreitai, maždaug po metų. Žodžių prasmę mažylis pradės suprasti gerokai anksčiau, sulaukęs maždaug 6 mėnesių amžiaus, tuomet pastebėsite, kad, pavyzdžiui, pasakius „buteliukas“, kūdikio akytės kryps link buteliuko.

4-5 mėnesių amžiaus kūdikis jau tikrai supranta vieno, bet labai svarbaus žodžio prasmę. Kūdikis jau žino savo vardą!

Pastebėsite, kad kūdikis reaguoja kviečiamas, atsisuka, džiaugiasi, tiesia rankutes ar net bando šliaužti link jūsų.

Bendraudami su kūdikiu vis pakartokite jo vardą, jį tardami pažiūrėkite tiesiai į mažylį. Tokiu būdu „įtvirtinsite“ jo vardo supratimą arba padėsite jam greičiau įsiminti savo vardą, pradėti į jį reaguoti.

Kūdikis mokosi šliaužti

Ant pilvuko gulintis kūdikis jau prieš porą mėnesių ėmė remtis delniukais į žemę, stengėsi pakelti ne tik galvytę, bet ir visą pečių juostą. Tuo pat metu mažylis mosikavo kojytėmis.

Mažylio judesiai vis labiau koordinuoti, jis remiasi rankutėmis, judina kojytes, stengiasi remtis keliais, spirtis kojomis ir pasislinkti bent per sprindį.

Lėtai ir nerangiai, sutelkęs visas jėgas kūdikis ima po truputį šliaužti, o vėliau, sulaukęs maždaug 6-10 mėnesį jis pradės sparčiai ropoti.

Tiesa, kai kurie mažyliai praleidžia šliaužimo ir ropojimo stadijas, iškart bando stotis, eiti.

Skatinkite kūdikį šliaužti guldydami jį ant pilvuko, džiaugsmingai reaguodami ir rankomis besiremiantį, besistengiantį pajudėti kūdikį. Motyvuokite mažylį rodydami jo mėgstamą žaisliuką ir kviesdami jį pasiekti.

Dvigarsiai skiemenys

Mažylio gebėjimas artikuliuoti tobulėja, ir jis vis dažniau čiauška. Kaip dainininkas, atliekantis „apšilimo“ pratimus, – ar mokslininkas, plušantis laboratorijoje, – kūdikis bando įvairiai panaudoti burnytėje esančius kalbos padargus ir balso stygas, kad ištartų garsus.

Tikriausiai jau išgirsite dvigarsių skiemenų, pavyzdžiui, „ma-ma“. Nors jie dar tiesiogiai nesusiję su sąvoka „mama“, bet mamytėms vis tiek malonu juos girdėti! Padrąsinkite mažylį eksperimentuoti, dažnai kalbėkite su juo išraiškingu balsu ir mimika.

Skirtingų jutimų dermė

Mokslininkai atliko eksperimentą. Dviejuose ekranuose parodė kūdikiams du filmukus. Viename filmuke žmogus užsidengė ir atidengė akis, sakydamas: „Labas, ku kū!“, o kitame - žmogus ritmingai delnu mušė būgnelį.

Pirmiausiai filmukai buvo parodyti be garso. Kūdikiai vienodai domėjosi abiem filmukais.

Antrą kartą kūdikiams rodė tuos pačius filmukus, tačiau vieną iš jų - su garsu. Dauguma kūdikių labiau domėjosi filmuku, kuriame buvo ir vaizdas, ir garsas.

Tyrėjai padarė išvadą, kad kūdikius labiau domina ir jiems patinka, kuomet vienu metu stimuliuojami keli jutimai. Pavyzdžiui, filmukų atveju, rega ir klausa.

Šią įžvalgą puikiai įrodo praktika. Pavyzdžiui, suirzęs kūdikis greičiau nurimsta, sutelkia dėmesį ir ima džiaugtis, jeigu jį ne tik kalbiname, bet ir sūpuojame, glostome, rodome jam daiktus.

Galvokite apie šį polinkį bendraudami arba žaisdami su kūdikiu. Pavyzdžiui, pasodinkite kūdikį ant kelių ir „pajodinėkite“, dainuodama: „Joja joja Jonas, pas karalius, ponus“. Sakykite „ausytės, akytės, kojytės, rankytės“ ir tuo pačiu lieskite atitinkamas kūdikio kūno dalis arba pati mirksėkite akimis, mojuokite rankomis, trypkite kojomis.

Faktas

Maždaug keturių–penkių mėnesių kūdikis supranta, kad du mėlynos spalvos atspalviai yra labiau panašūs negu mėlyna ir žalia spalvos, nors ir nežino jų pavadinimų.

2018 m. Balandinukų grupė ❤️

 1. User has not uploaded an avatar
  peliukste prieš 44 min.

  sunny sky parašė:
  Maniskiui tas suniukas dar nelabai, bet manau jau greit irgi domesis

  Mano irgi didžioji atnešė ta šuniuką tai irgi patiko mažiukai. Ir dar jam poniai patiko tie guminiai. Matyt del to kad spalvoti. ☺️

 2. ula_
  ula_ prieš 41 min.

  Mamos kurios turi dienotvarke, jus pacios ja deliojot ar mazyliai taip sudeliojo? Na man tai kazkas baisaus, praktiskai nemiegam jau net nezinau nuo kada (keliasi, raminasi papu kas pusvalandi, geru atveju kas 2 val. valgo), diena jau sunku uzmigdyti, o pats visas niurzga, niekas neitinka. Dienos metu valgo kas valanda ar dazniau. Dantukai nedygsta, suoliai dar toli. Siuo metu ties lengva isterijos riba esu.

 3. Coliuke0_0
  Coliuke0_0 prieš 28 min.

  Sveikos mamytes mes uzkimom verkiant jauciasi girgzdimas. 🤔 Slogyte biski buvo bet dabar nebera. Sakau savaime praeis ar geriau kreiptis i gyditoja ? Bijau kad koks laringitas nebutu. Bet temp neturim. Nakti ji daznai atsikloja miegodama sakau gal pasalo biski

 4. Aaaistute
  Aaaistute prieš 12 min.

  ula_ parašė:
  Mamos kurios turi dienotvarke, jus pacios ja deliojot ar mazyliai taip sudeliojo? Na man tai kazkas baisaus, praktiskai nemiegam jau net nezinau nuo kada (keliasi, …

  Siaip pirma nusiraminkit nes zinokit netikejau bet vaikas taip jaucia mamos nuotaikas kad sakes.. kazkada blioviau viduri autostrados kai ji iki pamelynavimo zviege, stovejau supau ir blioviau.. ir vaiks labai greit pajuto kad kazkas ne to.. i mane ziurejo didelem akim.. ir jeigu pikta vaikstau iskart ant vaiko matosi.. as deliojausi sioki toki ritma: ryte (matyt dabar miego regresas nes naktys kraupios ir keliasi anksciau nei visad) siuo metu kyla 7, pavalgo ir leidziu pabudraut apie pusantros h max nes jau poto zyzia, einu pasupu ir ji miega apie 40min max, tada pabudus pavalgo ir vel pabudrauja apie valanda vel nusnusta pusvalandi, vel nubus pavalgo pabuna valanda ir apoe 13:30 -14h eina ilgo dienos miego (miega 3h) tik tam tarpe pradeda muistytis greit istraukiu papuli pavallgo ir toliau parpia.. vakarop vel numiega pusvalandi ir 20h einam maudyt, valgidint ir migdyt

 5. [email protected]@mi prieš 1 min.

  Šiandien buvom pas daktarę, 4mėn ir 1 sav, tai kaip ir sakiau, svoris 61,5 ūgis 64,5 sliekiukas auga, priaugo 550g daktarė sakė viskas liuks, paklausiau dėl primaitinimo, tai sakė jei noriu terliotis, galiu pradėt po mažą šaukščiuką, bet nepiršo

  Pas mus dienotvarkės nėra, žiūriu pagal vaiką, kartais būna taip sunkiai užmiega, pervergsta, tai tada supu tol, kol užsupu, nes kitaip kuo toliau, tuo blogiau. Užmigdau nors 15-kai minučių. Kartais miega normaliai, nežinau, nuo ko priklauso dažniausiai pabunda apie 7-8, iki 9 pabudrauja, numinga pusvalanduką, tada miegot 11-12val, vėliau kokią 15val ir jei pasiseka dar kartą apie 18-19val trumpam atsijungia. Nakties miegui eina 21-22val, priklauso nuo dienos valgo dažnai, kas 1,5val panašiai, naktį du kartus 2-3val ir 5-6val