Kūdikiui 4 mėnesiai ir 2 savaitės

Stiprėjantis kūdikis tampa vis smalsesnis ir stipresnis. Mažyliui jau nebeįdomu tiesiog gulėti ir stebėti virš lovelės besisukančią muzikinę karuselę. Jis stengiasi daugiau judėti: mosikuoja rankutėmis ir kojytėmis, gulėdamas ant pilvuko pasiremia rankutėmis, pakelia galvytę ir stebi aplinką, o susidomėjęs ar susijaudinęs bando stumtis į priekį.

Kūdikis žino savo vardą

Pirmuosius sąmoningus žodžius kūdikis ištars dar negreitai, maždaug po metų. Žodžių prasmę mažylis pradės suprasti gerokai anksčiau, sulaukęs maždaug 6 mėnesių amžiaus, tuomet pastebėsite, kad, pavyzdžiui, pasakius „buteliukas“, kūdikio akytės kryps link buteliuko.

4-5 mėnesių amžiaus kūdikis jau tikrai supranta vieno, bet labai svarbaus žodžio prasmę. Kūdikis jau žino savo vardą!

Pastebėsite, kad kūdikis reaguoja kviečiamas, atsisuka, džiaugiasi, tiesia rankutes ar net bando šliaužti link jūsų.

Bendraudami su kūdikiu vis pakartokite jo vardą, jį tardami pažiūrėkite tiesiai į mažylį. Tokiu būdu „įtvirtinsite“ jo vardo supratimą arba padėsite jam greičiau įsiminti savo vardą, pradėti į jį reaguoti.

Kūdikis mokosi šliaužti

Ant pilvuko gulintis kūdikis jau prieš porą mėnesių ėmė remtis delniukais į žemę, stengėsi pakelti ne tik galvytę, bet ir visą pečių juostą. Tuo pat metu mažylis mosikavo kojytėmis.

Mažylio judesiai vis labiau koordinuoti, jis remiasi rankutėmis, judina kojytes, stengiasi remtis keliais, spirtis kojomis ir pasislinkti bent per sprindį.

Lėtai ir nerangiai, sutelkęs visas jėgas kūdikis ima po truputį šliaužti, o vėliau, sulaukęs maždaug 6-10 mėnesį jis pradės sparčiai ropoti.

Tiesa, kai kurie mažyliai praleidžia šliaužimo ir ropojimo stadijas, iškart bando stotis, eiti.

Skatinkite kūdikį šliaužti guldydami jį ant pilvuko, džiaugsmingai reaguodami ir rankomis besiremiantį, besistengiantį pajudėti kūdikį. Motyvuokite mažylį rodydami jo mėgstamą žaisliuką ir kviesdami jį pasiekti.

Dvigarsiai skiemenys

Mažylio gebėjimas artikuliuoti tobulėja, ir jis vis dažniau čiauška. Kaip dainininkas, atliekantis „apšilimo“ pratimus, – ar mokslininkas, plušantis laboratorijoje, – kūdikis bando įvairiai panaudoti burnytėje esančius kalbos padargus ir balso stygas, kad ištartų garsus.

Tikriausiai jau išgirsite dvigarsių skiemenų, pavyzdžiui, „ma-ma“. Nors jie dar tiesiogiai nesusiję su sąvoka „mama“, bet mamytėms vis tiek malonu juos girdėti! Padrąsinkite mažylį eksperimentuoti, dažnai kalbėkite su juo išraiškingu balsu ir mimika.

Skirtingų jutimų dermė

Mokslininkai atliko eksperimentą. Dviejuose ekranuose parodė kūdikiams du filmukus. Viename filmuke žmogus užsidengė ir atidengė akis, sakydamas: „Labas, ku kū!“, o kitame - žmogus ritmingai delnu mušė būgnelį.

Pirmiausiai filmukai buvo parodyti be garso. Kūdikiai vienodai domėjosi abiem filmukais.

Antrą kartą kūdikiams rodė tuos pačius filmukus, tačiau vieną iš jų - su garsu. Dauguma kūdikių labiau domėjosi filmuku, kuriame buvo ir vaizdas, ir garsas.

Tyrėjai padarė išvadą, kad kūdikius labiau domina ir jiems patinka, kuomet vienu metu stimuliuojami keli jutimai. Pavyzdžiui, filmukų atveju, rega ir klausa.

Šią įžvalgą puikiai įrodo praktika. Pavyzdžiui, suirzęs kūdikis greičiau nurimsta, sutelkia dėmesį ir ima džiaugtis, jeigu jį ne tik kalbiname, bet ir sūpuojame, glostome, rodome jam daiktus.

Galvokite apie šį polinkį bendraudami arba žaisdami su kūdikiu. Pavyzdžiui, pasodinkite kūdikį ant kelių ir „pajodinėkite“, dainuodama: „Joja joja Jonas, pas karalius, ponus“. Sakykite „ausytės, akytės, kojytės, rankytės“ ir tuo pačiu lieskite atitinkamas kūdikio kūno dalis arba pati mirksėkite akimis, mojuokite rankomis, trypkite kojomis.

Faktas

Maždaug keturių–penkių mėnesių kūdikis supranta, kad du mėlynos spalvos atspalviai yra labiau panašūs negu mėlyna ir žalia spalvos, nors ir nežino jų pavadinimų.

2020 m. liepos mėnesio mažyliai

 1. Auriame
  Auriame prieš 12 val.

  Jurgitaaaa parašė:
  As net nežinau kaip daryt vaikas laimingas gyvus judrus tik va tas kakis nepatinka man 🙄, o kaip jus maitinat? Duodat po pienuko kai praeina kažkiek laiko ar i mait…

  Į maitinimą įtraukiu .žodžiu duodu kai nori valgyti,po to dar pienuko,šendien pakakojo bet tikrai kietai ir toks buvo šendien neramus,o pakakojo ir toks linksmutis.

 2. Danutė...
  Danutė... prieš 12 val.

  naminukas32 parašė:
  Nuo gimimo pilvo diegliukai, kurie baigesi sulig trim menesiais, bet tada prasidejo baisus pilvo putimas. Isbandem kelias pm rusis, bet niekas negerejo, duodavau ge…

  Wolfi parašė:
  Mes čia vis pakalbam su vyru apie antrą vaikutį, bet aš dar toli gražu nepasiruošusi... Mes norime antro ir aš svajoju apie antrą vaiką, bet prisiminus gimdymą, bij…

  Sunku auginti pametinukus. Mano mamytė pastojo vėl, kai man buvo 4 mėn. Ir nors gyvenom su seneliais, bet buvo be galo jai sunku: visi darbuose, o kai ateidavo namo buvo išvargę, įskaitant vyrą. Pagalba buvo menka ir mamytė tiesiog patrūko. Buvo ant skyrybų slenksčio su tėveliu.
  Aišku, jei yra kam padėt, tai kita kalba. Mes dar luktelsim, gal už kokių 4-5 metų...

 3. Auriame
  Auriame prieš 10 val.

  Danutė... parašė:
  Sunku auginti pametinukus. Mano mamytė pastojo vėl, kai man buvo 4 mėn. Ir nors gyvenom su seneliais, bet buvo be galo jai sunku: visi darbuose, o kai ateidavo namo…

  Na gal kaip kam mano pipirų skirtumas 2metai tai man tikrai lengva buvo,tik kad aš esu iš tų kuriai su vaikais sunku nebūna tai gal kitaip situacija vertinu.😅😅😅

 4. User has not uploaded an avatar
  Vilma.v prieš 8 val.

  Kiek kartu per diena jusu mazyliai miega?
  Mano mazajam like du miegeliai, vienas trumpesnis kitas ilgesnis. Budrauja jau 3-4val, miegot naktiniam miegeliui, vos ikalbinu, sneka, juokias ir niekaip😁 net po 4 val neatrodo, kad jis miego noretu😊

  Sunus valgo bulve jau savaite, bet kakis nepasikeites. Darom mankstas, tai kiekviena diena pradejo kakoti. Gerai viska isjudina manksta😁

 5. User has not uploaded an avatar
  sylvienator prieš 3 min.

  Sveikos. Aš pati eksperimentuoja su primaitinimu, nes pirmas vaikas. Kiek ko klausiau, vis truputį kitaip daro, tad bandau kaip man atrodo 😉😃
  Dvi dienas daviau cukiniją, paskui morką, bulvę. Iš pradžių viduriai buvo laisvi, o dabar vėl grįžo kaip buvę, 1 kartas į parą. Bet mane perspėjo, kad pradėjus primaitinti, taip būna ir nereikia bijoti.