Kūdikiui 4 mėnesiai ir 2 savaitės

Stiprėjantis kūdikis tampa vis smalsesnis ir stipresnis. Mažyliui jau nebeįdomu tiesiog gulėti ir stebėti virš lovelės besisukančią muzikinę karuselę. Jis stengiasi daugiau judėti: mosikuoja rankutėmis ir kojytėmis, gulėdamas ant pilvuko pasiremia rankutėmis, pakelia galvytę ir stebi aplinką, o susidomėjęs ar susijaudinęs bando stumtis į priekį.

Kūdikis žino savo vardą

Pirmuosius sąmoningus žodžius kūdikis ištars dar negreitai, maždaug po metų. Žodžių prasmę mažylis pradės suprasti gerokai anksčiau, sulaukęs maždaug 6 mėnesių amžiaus, tuomet pastebėsite, kad, pavyzdžiui, pasakius „buteliukas“, kūdikio akytės kryps link buteliuko.

4-5 mėnesių amžiaus kūdikis jau tikrai supranta vieno, bet labai svarbaus žodžio prasmę. Kūdikis jau žino savo vardą!

Pastebėsite, kad kūdikis reaguoja kviečiamas, atsisuka, džiaugiasi, tiesia rankutes ar net bando šliaužti link jūsų.

Bendraudami su kūdikiu vis pakartokite jo vardą, jį tardami pažiūrėkite tiesiai į mažylį. Tokiu būdu „įtvirtinsite“ jo vardo supratimą arba padėsite jam greičiau įsiminti savo vardą, pradėti į jį reaguoti.

Kūdikis mokosi šliaužti

Ant pilvuko gulintis kūdikis jau prieš porą mėnesių ėmė remtis delniukais į žemę, stengėsi pakelti ne tik galvytę, bet ir visą pečių juostą. Tuo pat metu mažylis mosikavo kojytėmis.

Mažylio judesiai vis labiau koordinuoti, jis remiasi rankutėmis, judina kojytes, stengiasi remtis keliais, spirtis kojomis ir pasislinkti bent per sprindį.

Lėtai ir nerangiai, sutelkęs visas jėgas kūdikis ima po truputį šliaužti, o vėliau, sulaukęs maždaug 6-10 mėnesį jis pradės sparčiai ropoti.

Tiesa, kai kurie mažyliai praleidžia šliaužimo ir ropojimo stadijas, iškart bando stotis, eiti.

Skatinkite kūdikį šliaužti guldydami jį ant pilvuko, džiaugsmingai reaguodami ir rankomis besiremiantį, besistengiantį pajudėti kūdikį. Motyvuokite mažylį rodydami jo mėgstamą žaisliuką ir kviesdami jį pasiekti.

Dvigarsiai skiemenys

Mažylio gebėjimas artikuliuoti tobulėja, ir jis vis dažniau čiauška. Kaip dainininkas, atliekantis „apšilimo“ pratimus, – ar mokslininkas, plušantis laboratorijoje, – kūdikis bando įvairiai panaudoti burnytėje esančius kalbos padargus ir balso stygas, kad ištartų garsus.

Tikriausiai jau išgirsite dvigarsių skiemenų, pavyzdžiui, „ma-ma“. Nors jie dar tiesiogiai nesusiję su sąvoka „mama“, bet mamytėms vis tiek malonu juos girdėti! Padrąsinkite mažylį eksperimentuoti, dažnai kalbėkite su juo išraiškingu balsu ir mimika.

Skirtingų jutimų dermė

Mokslininkai atliko eksperimentą. Dviejuose ekranuose parodė kūdikiams du filmukus. Viename filmuke žmogus užsidengė ir atidengė akis, sakydamas: „Labas, ku kū!“, o kitame - žmogus ritmingai delnu mušė būgnelį.

Pirmiausiai filmukai buvo parodyti be garso. Kūdikiai vienodai domėjosi abiem filmukais.

Antrą kartą kūdikiams rodė tuos pačius filmukus, tačiau vieną iš jų - su garsu. Dauguma kūdikių labiau domėjosi filmuku, kuriame buvo ir vaizdas, ir garsas.

Tyrėjai padarė išvadą, kad kūdikius labiau domina ir jiems patinka, kuomet vienu metu stimuliuojami keli jutimai. Pavyzdžiui, filmukų atveju, rega ir klausa.

Šią įžvalgą puikiai įrodo praktika. Pavyzdžiui, suirzęs kūdikis greičiau nurimsta, sutelkia dėmesį ir ima džiaugtis, jeigu jį ne tik kalbiname, bet ir sūpuojame, glostome, rodome jam daiktus.

Galvokite apie šį polinkį bendraudami arba žaisdami su kūdikiu. Pavyzdžiui, pasodinkite kūdikį ant kelių ir „pajodinėkite“, dainuodama: „Joja joja Jonas, pas karalius, ponus“. Sakykite „ausytės, akytės, kojytės, rankytės“ ir tuo pačiu lieskite atitinkamas kūdikio kūno dalis arba pati mirksėkite akimis, mojuokite rankomis, trypkite kojomis.

Faktas

Maždaug keturių–penkių mėnesių kūdikis supranta, kad du mėlynos spalvos atspalviai yra labiau panašūs negu mėlyna ir žalia spalvos, nors ir nežino jų pavadinimų.

2023 metų sausio mėnesio mažyliai 🎈

  1. Niuni
    Niuni prieš 3 mėn.

    UOGA18 parašė:
    Sveiki, kaip jus migdote savo mszylius? As matau kad pas mane uzmiega su papu... o be jo niekaip.., buna panesioju ant ranku bet kai idedu i lovyte daznai atsibunda…

    Dažnai ir man taip būna. Pamaitinu, atrūginu, dar kiek panešioju, tik įdedu į lovytę kelios minutės ir vėl akys atmerktos. Ir vėl viskas iš pradžių
    Šiaip džiaugiuosi jog nakties miegai geresni bent, nei dieniniai. Naktį būna pabunda kas 2-3 valandas. Dieną pamiega tik max valandą, paskui pabudrauja pusvalandį, vėl pamiega 15 minučių, pabudrauja kiek vėl pamiega kokį pusvalandį.
    Su atrūginimu būna kad palaikau kol atsirūgsta, būna jog ir neatsirūgsta bet padėta gulėti šiek tiek atpila. Labiausiai vargina atrūginti naktį. Pati su viena akim užmergta, laukiu kol ji atsirūgs
    Bet tvarkausi su nuovargiu manau neblogai, tik dabar dažnai užstringa atmintis kiek pastebėjau. Va žmogus, nepamiegi gerai kokias tris savaites ir viskas nebe taip funkcionuoja kūnas

  2. User has not uploaded an avatar
    Elivoj prieš 3 mėn.

    Manoji užmiega prie krūties dažniausiai tai perkeliu į lovytę tiesiog. Būna ir neužmiega iškart, bet jei apsnūdus tai guldau lovytėn ir užmiega kažkiek pagulėjus. Atrūgint kažkaip niekad neatrūginu, nes ji jau miega dažniausiai, bet ir neatpila, būtina atrūgint? 🤔 naktį kelias kokius du kartus tai visai pamiegu, gal nenukentės pieninė. Dieną valgo kas 3-4 valandas, naktį būna ir 5 gaunas

  3. Niuni
    Niuni prieš 3 mėn.

    Elivoj parašė:
    Manoji užmiega prie krūties dažniausiai tai perkeliu į lovytę tiesiog. Būna ir neužmiega iškart, bet jei apsnūdus tai guldau lovytėn ir užmiega kažkiek pagulėjus. A…

    Aš tai atrūginu nors jei jūs nematot kad reikėtų atrūgint ir daug neatpilinėja neatrūginta, tai manau ir nereikia.
    Maniškė jei neatrūginu, žiūrėk jau daugiau atpylusi. Problema manau tame kad man pienas pats bėga iš krūtų maitinimo metu. Man net maitinant iš vienos krūties, jaučiu kaip bėga iš kitos.
    Laukiu nesulaukiu kada susireguliuos pieno gamyba. Man taip buvo su visais trimis vaikams.
    Vyras tik juokiasi kad su tokiu kiekiu pieno dar ir antrą klecką laisvai išmaitinčiau

  4. User has not uploaded an avatar
    UOGA18 prieš 3 mėn.

    Man panasi situacija... pienas bega ir kartais jei kokias 3h nevalgo vos speja ryti mazius...
    O atsiruginti man sunkiai sekasi... bet kao neatsirugta buna padetas imiges atpyla... tai stebgiuos stacia panesioti..

  5. User has not uploaded an avatar
    Beladela prieš 2 mėn.

    Orellli parašė:
    Praeita savaitę turėjo atlikti apgręžimą bet nepavyko nes nebuvo tinkama vaisiaus padėtis..

    Nesutikit. Per daug pavojinga. Nebent aiškiai matė virkštelę, kiek ji dabar apsisukusi ir ar ne per trumpa.