Kūdikiui 4 mėnesiai ir 2 savaitės

Stiprėjantis kūdikis tampa vis smalsesnis ir stipresnis. Mažyliui jau nebeįdomu tiesiog gulėti ir stebėti virš lovelės besisukančią muzikinę karuselę. Jis stengiasi daugiau judėti: mosikuoja rankutėmis ir kojytėmis, gulėdamas ant pilvuko pasiremia rankutėmis, pakelia galvytę ir stebi aplinką, o susidomėjęs ar susijaudinęs bando stumtis į priekį.

Kūdikis žino savo vardą

Pirmuosius sąmoningus žodžius kūdikis ištars dar negreitai, maždaug po metų. Žodžių prasmę mažylis pradės suprasti gerokai anksčiau, sulaukęs maždaug 6 mėnesių amžiaus, tuomet pastebėsite, kad, pavyzdžiui, pasakius „buteliukas“, kūdikio akytės kryps link buteliuko.

4-5 mėnesių amžiaus kūdikis jau tikrai supranta vieno, bet labai svarbaus žodžio prasmę. Kūdikis jau žino savo vardą!

Pastebėsite, kad kūdikis reaguoja kviečiamas, atsisuka, džiaugiasi, tiesia rankutes ar net bando šliaužti link jūsų.

Bendraudami su kūdikiu vis pakartokite jo vardą, jį tardami pažiūrėkite tiesiai į mažylį. Tokiu būdu „įtvirtinsite“ jo vardo supratimą arba padėsite jam greičiau įsiminti savo vardą, pradėti į jį reaguoti.

Kūdikis mokosi šliaužti

Ant pilvuko gulintis kūdikis jau prieš porą mėnesių ėmė remtis delniukais į žemę, stengėsi pakelti ne tik galvytę, bet ir visą pečių juostą. Tuo pat metu mažylis mosikavo kojytėmis.

Mažylio judesiai vis labiau koordinuoti, jis remiasi rankutėmis, judina kojytes, stengiasi remtis keliais, spirtis kojomis ir pasislinkti bent per sprindį.

Lėtai ir nerangiai, sutelkęs visas jėgas kūdikis ima po truputį šliaužti, o vėliau, sulaukęs maždaug 6-10 mėnesį jis pradės sparčiai ropoti.

Tiesa, kai kurie mažyliai praleidžia šliaužimo ir ropojimo stadijas, iškart bando stotis, eiti.

Skatinkite kūdikį šliaužti guldydami jį ant pilvuko, džiaugsmingai reaguodami ir rankomis besiremiantį, besistengiantį pajudėti kūdikį. Motyvuokite mažylį rodydami jo mėgstamą žaisliuką ir kviesdami jį pasiekti.

Dvigarsiai skiemenys

Mažylio gebėjimas artikuliuoti tobulėja, ir jis vis dažniau čiauška. Kaip dainininkas, atliekantis „apšilimo“ pratimus, – ar mokslininkas, plušantis laboratorijoje, – kūdikis bando įvairiai panaudoti burnytėje esančius kalbos padargus ir balso stygas, kad ištartų garsus.

Tikriausiai jau išgirsite dvigarsių skiemenų, pavyzdžiui, „ma-ma“. Nors jie dar tiesiogiai nesusiję su sąvoka „mama“, bet mamytėms vis tiek malonu juos girdėti! Padrąsinkite mažylį eksperimentuoti, dažnai kalbėkite su juo išraiškingu balsu ir mimika.

Skirtingų jutimų dermė

Mokslininkai atliko eksperimentą. Dviejuose ekranuose parodė kūdikiams du filmukus. Viename filmuke žmogus užsidengė ir atidengė akis, sakydamas: „Labas, ku kū!“, o kitame - žmogus ritmingai delnu mušė būgnelį.

Pirmiausiai filmukai buvo parodyti be garso. Kūdikiai vienodai domėjosi abiem filmukais.

Antrą kartą kūdikiams rodė tuos pačius filmukus, tačiau vieną iš jų - su garsu. Dauguma kūdikių labiau domėjosi filmuku, kuriame buvo ir vaizdas, ir garsas.

Tyrėjai padarė išvadą, kad kūdikius labiau domina ir jiems patinka, kuomet vienu metu stimuliuojami keli jutimai. Pavyzdžiui, filmukų atveju, rega ir klausa.

Šią įžvalgą puikiai įrodo praktika. Pavyzdžiui, suirzęs kūdikis greičiau nurimsta, sutelkia dėmesį ir ima džiaugtis, jeigu jį ne tik kalbiname, bet ir sūpuojame, glostome, rodome jam daiktus.

Galvokite apie šį polinkį bendraudami arba žaisdami su kūdikiu. Pavyzdžiui, pasodinkite kūdikį ant kelių ir „pajodinėkite“, dainuodama: „Joja joja Jonas, pas karalius, ponus“. Sakykite „ausytės, akytės, kojytės, rankytės“ ir tuo pačiu lieskite atitinkamas kūdikio kūno dalis arba pati mirksėkite akimis, mojuokite rankomis, trypkite kojomis.

Faktas

Maždaug keturių–penkių mėnesių kūdikis supranta, kad du mėlynos spalvos atspalviai yra labiau panašūs negu mėlyna ir žalia spalvos, nors ir nežino jų pavadinimų.

2021 m. birželinukai 💓

 1. User has not uploaded an avatar
  Luara27 prieš 19 val.

  Tikle parašė:
  Tai čia gaunasi net savaime kad tada reiktų neduoti, nes nuo rugsėjo pradžios viduriai skysti ir nuo tada ir atpylineja. Dar atėjus pas gydytojus klausia, ar jau iš…

  Na mano drauges mergaitei po roto pateko i santaras ir iki siol vargsta su tustinimusi. Santaru medikai pasake, jog del skiepo tai, o va seimiste sako jus nesvaikit taip negali buti... Aplamai mano vaiko gydytoja, net nepasakoja kas gali buti po skiepo, apart tempe ir na gal irzlesnis vaikas.

 2. User has not uploaded an avatar
  Zauza prieš 18 val.

  Mums tai isvis nieko nebuvo nuo rota skiepo, va meningokoko skiepas tai jooooo😕

 3. User has not uploaded an avatar
  Tikle prieš 17 val.

  Luara27 parašė:
  Na mano drauges mergaitei po roto pateko i santaras ir iki siol vargsta su tustinimusi. Santaru medikai pasake, jog del skiepo tai, o va seimiste sako jus nesvaikit…

  Mūsų irgi gydytojai visada viskas ok kokie simptomai bebūtų, tai man jos konsultacija praktiškai yra visiškai bereikšmė.

  Zauza parašė:
  Mums tai isvis nieko nebuvo nuo rota skiepo, va meningokoko skiepas tai jooooo😕

  O kas nuo meningo buvo?

 4. User has not uploaded an avatar
  Zauza prieš 16 val.

  Tikle parašė:
  Mūsų irgi gydytojai visada viskas ok kokie simptomai bebūtų, tai man jos konsultacija praktiškai yra visiškai bereikšmė.

  Kol kas dar tik pirma turejom kai buvo 8iu savaiciu tai vakare soko temp.iki 38.6, o paskui jau po paskutines paracetamolio dozes dar buvo uzkile iki 38.8 tai vaziavom i ligonine, antri skiepai buvo be meningokoko skiepo tainisvis nieko nebuvo, o va penktadieni vel skiepai ir vel nuo meningokoko ieis skiepas tai jauciu vel bus temperatura😕

 5. User has not uploaded an avatar
  Tikle prieš 4 val.

  Zauza parašė:
  Kol kas dar tik pirma turejom kai buvo 8iu savaiciu tai vakare soko temp.iki 38.6, o paskui jau po paskutines paracetamolio dozes dar buvo uzkile iki 38.8 tai vazia…

  Bet juk meningokoko turi kartoti 5 mėnesį, 4 mėnesį vėl tas kokteilis + rotas, ar jūs jau pateksit į tą laikotarpį? Gal antrą kartą bus silpnesni simptomai.

  O ką darė ligoninėje?

2,00 €
3,00 €