Kūdikiui 7 mėnesiai ir 1 savaitė

Judviejų mažylis mokosi suprasti emocijas ir nuotaikas ir suranda naujų būdų, kaip jas išreikšti. Vienas nuostabus pavyzdys: jis gali pradėti tave bučiuoti. Tie bučinukai iš pradžių gal bus seilėti ir lipnūs, tačiau vis tiek tokie saldūs! Kai mažylis nuobodžiaus, jis tikriausiai irzliai klykaus ar spygaus, norėdamas atkreipti tavo dėmesį.

Išsiskyrimo su mama baimė

Paprastai 8-18 mėnesių (jaunesni, jeigu ryšys labai glaudus) kūdikiai pradeda bijoti išsiskirti su mama, ima šalintis svetimų (net ir giminaičių ar šeimos draugų, kuriuos rečiau mato).

Mamai nuėjus kūdikis gali būti neramus, pradėti verkti, pykti ir t.t., tačiau toks elgesys normalus, tai natūrali raidos dalis. Kūdikis puikiai pažįsta savo mamą, ji jam labai svarbi ne tik dėl pagrindinių poreikių patenkinimo, bet ir dėl saugumo jausmo suteikimo, emocinio ryšio.

Kūdikis dar tik pradeda suvokti, kad iš akiračio dingę daiktai ir žmonės nepranyko amžiams. Ilgainiui jis suvoks, kad išėjusi mama grįš, o tuo tarpu ir su kitais žmonėmis gali būti smagu ir įdomu!

Daugiau apie išsiskyrimo baimę ir kaip ją suvaldyti skaitykite čia:

Ropojančio kūdikio saugumas namuose

Šliaužti, o vėliau ir ropoti pradėjusio kūdikio priežiūra yra gerokai sunkesnė. Greitas ir labai žingeidus mažylis skuba patikrinti visus namų kampus ir ne vietoje padėtus daiktus, tad labai svarbu užtikrinti jo saugumą.

Geriausias būdas, įvertinti namų saugumą yra pamatyti namus kūdikio akimis. Atsistokite ant keturių ir paropokite po namus. Kaip mat suprasite, kuris aštrus stalo kampas yra kaktos lygyje, už kurios nusvirusios staltiesės norisi griebti, kiek namuose lengvai pasiekiamų rozečių...

Daugiau apie ropojančiam kūdikiui saugius namus skaitykite čia:

„Ne, negalima“

Ilgą laiką kažką aiškinti kūdikiui buvo beprasmiška. Pavyzdžiui, katiną pešiojantis ar už mamos karolių griebiantis kūdikis nė nesuprato, ką daro, nemokėjo sąmoningai suimti ir paleisti daiktų.

Mažus vaikus rekomenduojama tiesiog laikyti toliau nuo objektų, kurių negalima griebti, švelniai patraukti rankutę, pakeisti vaiko laikymo pozą arba stengtis vengti šių situacijų, pavyzdžiui, nusiimant karolius, susirišant plaukus ir pan.

Maždaug 7 mėnesių sulaukę kūdikiai jau puikiai žino savo vardą, atsisuka pašaukti, apsidžiaugia jį išgirdę, po truputį pradeda aiškiai suprasti ir kitų žodžių prasmę.

Pradėkite auklėti netinkamai besielgiantį vaikutį. Jeigu jis griebia katiną, patraukite rankutę ir pasakykite: „Ne, negalima, katinui skauda“. Kūdikis greitai supras šių žodžių prasmę. Tiesa, jis ne visuomet sureaguos ir tą pačią akimirką liausis, tačiau po truputį tikrai pasieksite rezultatų.

Vaikas išgyvena tėvų emocijas

Tikriausiai žinote pasyvaus rūkymo sąvoką? Ji apibrėžia, kad rūkymas žalingas ne tik pačiam rūkančiajam, bet ir netoliese esantiems, cigarečių dūmais kvėpuojantiems žmonėms.

Kūdikiai labai panašiai išgyvena tėvų ar kitų, jais besirūpinančių žmonių neigiamas emocijas. Pastebėta, kad kūdikiai baikščiai ir neramiai reaguoja (sustingsta, gūžiasi, įsitempia, verkia), kuomet šalia esantys suaugusieji pykstasi tarpusavyje, net jeigu negatyvios emocijos ir nėra nukreiptos tiesiogiai į mažylį.

Nuolat tokioje aplinkoje būnantis kūdikis patiria stresą, jo organizme išsiskiria dideli hormono kortizolio kiekiai, galintys slopinti arba sulėtinti nervinės sistemos ląstelių neuronų augimą ir jų tarpusiavio jungčių susidarymą. Tad chroniškas stresas neigiamai veikia vaiko raidą.

Faktas

Kai kurie kūdikiai visai neropoja. Kol dar nemoka vaikščioti, jie randa kitų būdų judėti iš vienos vietos į kitą: sėdėdami stumiasi užpakaliu, vartosi arba šliaužia ant pilvuko.

2022 m. Gegužiukai

 1. User has not uploaded an avatar
  shadowcat prieš 9 val.

  Dezavu323 parašė:
  As neleidziu, mano mama labai noretu, kad leisciau

  Čia kodėl taip? 😁

  O dėl kombių, man rodos, kad vienos nori visada užlenktom kojom/rankom dėvėti, todėl gal ir normalu, kad tada nebetelpa beibiai. Nes aš irgi vieną kombį dėjau tik tol, kol su užlenktais galais mažylė tilpdavo, nenorėjau atlenktais galais dėt, nes tada neturėjau atskirai pirštinių ir batukų uždėt. 🙂

  Jusia, labai įdomi mintis dėl vyresnėlio! Pirmas vaikas šiaip man atrodo dažniau nuskriaustas būna: ant jo daugiau mokaisi, gal mažiau pakantumo būna, gal dar vėjai galvoje tėvams stipresni, o tada, kad nebūtų per lengva, užmetami brolis arba sesė vyresnėliui, kur prasideda "juk tu vyresnis" arba "prižiūrėk brolį/sesę". 😉

 2. ponia.gandriene
  ponia.gandriene prieš 9 val.

  shadowcat parašė:
  Čia kodėl taip? 😁

  Man atrodo, kad atvirkščiai: pirmagimis yra pirmas, jis gauna visą laiką, visą dėmesį. Antrasis vaikas niekada nepabus tuo vieninteliu, jam visada kliūva tik dalis laiko, dėmesio. Net ir daiktai išaugti atitenka. Nors nežinau. Abiejų dažnai pasidaro gaila, kad negaliu kiek reikia skirti dėmesio, tenka jį dalint.

 3. User has not uploaded an avatar
  Monicute1 prieš 9 val.

  Aumee parašė:
  Norejau paklaust, ar kas jau naudoja Columbia kombius 18-24 dydi. Nes mes y 6-12 nebetelpam, ar jie cia mazinti yr

  Mes dar vis 6-12, bet jis geras, tai nežinau ar iki pavasario ištempsim😀

 4. Jusia
  Jusia prieš 8 val.

  ponia.gandriene parašė:
  Man atrodo, kad atvirkščiai: pirmagimis yra pirmas, jis gauna visą laiką, visą dėmesį. Antrasis vaikas niekada nepabus tuo vieninteliu, jam visada kliūva tik dalis …

  Cia tikriausiai nuo mamos charakterio jau priklauso. As esu gan griezto budo. Ipratus treptelt koja ir visi i vietas susoka tai matau jau dabar kad dukrom wsu daug nuolaidesne. Nors stengiames viska vertint vienodai, bet su laiku pripranti prie kaikuriu dalyku, susitaikai su bardaku namuose, pradedi suprast kad tai tik vaikas. Tikrai jauciuos kad sunui buvau stipriai per griezta. Dabar jau nuolaidesne, bet laiko nebeatsuksi atgal ka padarei tas jau nebegris. Belieka kurt geresni rytoju. Bet sazine grauzia. Ir manau dar po 10metu vistiek grauzls ta sazine gal del kitu smulkmenų

 5. User has not uploaded an avatar
  shadowcat prieš 6 val.

  ponia.gandriene parašė:
  Man atrodo, kad atvirkščiai: pirmagimis yra pirmas, jis gauna visą laiką, visą dėmesį. Antrasis vaikas niekada nepabus tuo vieninteliu, jam visada kliūva tik dalis …

  Iš tos pusės jo, bet antras vaikas gimsta į tam tikras sąlygas, pvz, kad jau yra vyresnis brolis/sesuo, kad tėvų dėmesys turi ribas, tai kaip ir jau nieko kito nesitiki/nepraranda. O pirmam vaikui pasaulis vistik pasikeičia. Per podcastą girdėjau mintį, kad vaikai labai imlūs naujovėms (šiaip apskritai, kad iki 26metų labai lengva priimti naujoves, todėl neretai studentai ir kursto visokias revoliucijas), bet su viena naujove visi vaikai išgyvena krizę: kai atsiranda brolis/sesė. Man įstrigo ši mintis.

  Aišku viskas skamba baisiai dramatiškai, tėvai kaip kokie skriaudikai 😁 tai nėra viskas taip baisiai, vistiek manau, kad turėt brolį/sesę yra šaunu, kad ir kaip gyvenime jų santykiai besusiklostytų. Ir aišku, dažnai pirmasis vaikas turi daugiau nuotraukų. 😁 Gal tai irgi kažką parodo.