Kūdikiui 7 mėnesiai ir 1 savaitė

Judviejų mažylis mokosi suprasti emocijas ir nuotaikas ir suranda naujų būdų, kaip jas išreikšti. Vienas nuostabus pavyzdys: jis gali pradėti tave bučiuoti. Tie bučinukai iš pradžių gal bus seilėti ir lipnūs, tačiau vis tiek tokie saldūs! Kai mažylis nuobodžiaus, jis tikriausiai irzliai klykaus ar spygaus, norėdamas atkreipti tavo dėmesį.

Išsiskyrimo su mama baimė

Paprastai 8-18 mėnesių (jaunesni, jeigu ryšys labai glaudus) kūdikiai pradeda bijoti išsiskirti su mama, ima šalintis svetimų (net ir giminaičių ar šeimos draugų, kuriuos rečiau mato).

Mamai nuėjus kūdikis gali būti neramus, pradėti verkti, pykti ir t.t., tačiau toks elgesys normalus, tai natūrali raidos dalis. Kūdikis puikiai pažįsta savo mamą, ji jam labai svarbi ne tik dėl pagrindinių poreikių patenkinimo, bet ir dėl saugumo jausmo suteikimo, emocinio ryšio.

Kūdikis dar tik pradeda suvokti, kad iš akiračio dingę daiktai ir žmonės nepranyko amžiams. Ilgainiui jis suvoks, kad išėjusi mama grįš, o tuo tarpu ir su kitais žmonėmis gali būti smagu ir įdomu!

Daugiau apie išsiskyrimo baimę ir kaip ją suvaldyti skaitykite čia:

Ropojančio kūdikio saugumas namuose

Šliaužti, o vėliau ir ropoti pradėjusio kūdikio priežiūra yra gerokai sunkesnė. Greitas ir labai žingeidus mažylis skuba patikrinti visus namų kampus ir ne vietoje padėtus daiktus, tad labai svarbu užtikrinti jo saugumą.

Geriausias būdas, įvertinti namų saugumą yra pamatyti namus kūdikio akimis. Atsistokite ant keturių ir paropokite po namus. Kaip mat suprasite, kuris aštrus stalo kampas yra kaktos lygyje, už kurios nusvirusios staltiesės norisi griebti, kiek namuose lengvai pasiekiamų rozečių...

Daugiau apie ropojančiam kūdikiui saugius namus skaitykite čia:

„Ne, negalima“

Ilgą laiką kažką aiškinti kūdikiui buvo beprasmiška. Pavyzdžiui, katiną pešiojantis ar už mamos karolių griebiantis kūdikis nė nesuprato, ką daro, nemokėjo sąmoningai suimti ir paleisti daiktų.

Mažus vaikus rekomenduojama tiesiog laikyti toliau nuo objektų, kurių negalima griebti, švelniai patraukti rankutę, pakeisti vaiko laikymo pozą arba stengtis vengti šių situacijų, pavyzdžiui, nusiimant karolius, susirišant plaukus ir pan.

Maždaug 7 mėnesių sulaukę kūdikiai jau puikiai žino savo vardą, atsisuka pašaukti, apsidžiaugia jį išgirdę, po truputį pradeda aiškiai suprasti ir kitų žodžių prasmę.

Pradėkite auklėti netinkamai besielgiantį vaikutį. Jeigu jis griebia katiną, patraukite rankutę ir pasakykite: „Ne, negalima, katinui skauda“. Kūdikis greitai supras šių žodžių prasmę. Tiesa, jis ne visuomet sureaguos ir tą pačią akimirką liausis, tačiau po truputį tikrai pasieksite rezultatų.

Vaikas išgyvena tėvų emocijas

Tikriausiai žinote pasyvaus rūkymo sąvoką? Ji apibrėžia, kad rūkymas žalingas ne tik pačiam rūkančiajam, bet ir netoliese esantiems, cigarečių dūmais kvėpuojantiems žmonėms.

Kūdikiai labai panašiai išgyvena tėvų ar kitų, jais besirūpinančių žmonių neigiamas emocijas. Pastebėta, kad kūdikiai baikščiai ir neramiai reaguoja (sustingsta, gūžiasi, įsitempia, verkia), kuomet šalia esantys suaugusieji pykstasi tarpusavyje, net jeigu negatyvios emocijos ir nėra nukreiptos tiesiogiai į mažylį.

Nuolat tokioje aplinkoje būnantis kūdikis patiria stresą, jo organizme išsiskiria dideli hormono kortizolio kiekiai, galintys slopinti arba sulėtinti nervinės sistemos ląstelių neuronų augimą ir jų tarpusiavio jungčių susidarymą. Tad chroniškas stresas neigiamai veikia vaiko raidą.

Faktas

Kai kurie kūdikiai visai neropoja – kol dar nemoka vaikščioti, jie suranda kitų būdų judėti iš vietos į vietą: sėdėdami stumiasi užpakaliu, vartosi arba šliaužia ant pilvuko.

2019 m. Kovinukai :)

 1. User has not uploaded an avatar
  AukseKarazijos prieš 2 val.

  Atsiprašau, nukrypsiu nuo temos, bet gal žinot forumų kuriuose dalijamasi patirtim turint odos problemų? Mano atveju - egzema. Sergu pati beveik 5 metus. Neradau dar nei gydytojo kuris padėtų, nei vaisto, kuris panaikintų ligą ar bent padėtų ilgesniam laikotarpiui nei mėnuo.

 2. User has not uploaded an avatar
  I.D.O.L. prieš 1 val.

  Joll parašė:
  Pas mus irgi kartais spuogeliai atsiranda, bet as galvoju, gal jie nuo seiliu ir trinimo, nes dar labiau oda sudirgsta. As tepu zandus sviestmedzio aliejum is aroma…

  Nu va nzn tie spuogai nuo ko. Kai zandai nebuvo paraude as ir galvojau nuo seiliu, bet db nebezinau 😃
  Kaip ir ta pati naudojam. As basali pirkau gal kai menuo laiko buvo, norejau clinic, bet ten atopinei odai, tai man tada nepardave, nes sake kad nepratinti odos prie tokio stipraus drekinino jei nera poreikio (tada nebuvo). Tai nusipirkau basalio geli. Tai patepu su juo ir su sviesmedziu, bet ne is aromama. Bet va snd daug spuogiuku ant kaklo atsirade, vakar tepiau sviesmedziu ir nesuprantu ar cia galejo pasusti ir del to ju atsirado, nes jie nera siurkstus tai db ju netepu.. ech pavargau nuo to nesupratimo ir nezinojimo kaip geriau pasielgti

 3. User has not uploaded an avatar
  Leo19 prieš 1 val.

  Joll parašė:
  Kruopas ragauti pradejo nuo avizu, kurias valge 6 dienas. Tada padariau grikiu ir sekancia diena zandai buvo raudoni. Daugiau grikiu nebedaviau. Vietoj kruopu 3 die…

  Joll parašė:
  Kruopas ragauti pradejo nuo avizu, kurias valge 6 dienas. Tada padariau grikiu ir sekancia diena zandai buvo raudoni. Daugiau grikiu nebedaviau. Vietoj kruopu 3 die…

  Atsiprašau kad įsikišiu iš balandinukų, bet vis paskaitinėju į priekį. Mano pirmagimiui pradėjus primaitinimą prasidėjo alergija, ir net nutraukus kitų produktų davimą vistiek bėrė. Ir pas alergologą ėjom, tepalus tepėm bet nepadėjo. Pasirodo sualergizavus net ir neduodant produkto kaltininko organizmas įaudrintas ir reaguoja net į produktus kurie šiaip nealergizuotų. Tad aš nutraukiau primaitinimą kol baigėsi bėrimas ir tada iš naujo nuo bulvės po vieną produktą visą savaitę daviau. Ir taip iškart išaiškėjo nuo ko beria. Labai reaguodavo į manų kruopas kiek atsimenu. Per keleta mėnesių dingo alergija...jau jam 21 bet taip ir nepasireiškė daugiau.

 4. laimav
  laimav prieš 35 min.

  https://www.vu.lt/site_files/LD/Vaikų_alergija_maistui-.pdf

  Visa knyga paruošta pagal tikrus atvejus, gal rasite naudingos informacijos.

 5. User has not uploaded an avatar
  Joll prieš 8 min.

  Nepasimetusi parašė:
  Bet jus dar pacioj pradzioj grikiu davet del skranduko, o kaip tada buvo?
  As tai tepu emolientu ☺️

  Taip, grikiai buvo, kai 3,5 men buvo ir skranduka gydem. Tada irgi isbere tik buvo neaisku, ar nuo grikiu, ar nuo kreon. Dabar galvoju, kad tikriausiai nuo grikiu.

  Leo19 parašė:
  Atsiprašau kad įsikišiu iš balandinukų, bet vis paskaitinėju į priekį. Mano pirmagimiui pradėjus primaitinimą prasidėjo alergija, ir net nutraukus kitų produktų dav…

  Aciu, kad pasidalinote patirtimi. Taip, alergenams pasisalinti minimum savaites reikia. Lengviausia butu nutraukti ir viska nuo 0 pradeti, bet maniske pm mazai valgo del to ir primaitinimas anksti pradetas su gydytoju nurodymais.

  laimav parašė:
  https://www.vu.lt/site_files/LD/Vaikų_alergija_maistui-.pdf

  Aciu!

  Zodziu, isbere ir pilva, ir ranka - berimai visur skirtingi. Vesiu pas gydytoja po pietu, nes nieko nebesuprantu...