6 mėnesių kūdikis

Kūdikiui jau pusė metukų! Valio! Per šiuos šešis mėnesius kūdikis stipriai patobulėjo fiziškai, protiškai ir emociškai. Ir jis sparčiai tobulėja toliau. Dabar mažylis labai dėmesingas ir tyrinėja smulkias detales - liečia pliušinio meškiuko nosytę, stebi raštus ant mamos palaidinės, džiaugiasi vis sudėtingesniais žaisliukais.

6 mėnesių kūdikio skiepai

Sulaukus 6 mėnesių ir vėl būtina apsilankyti pas gydytoją, kuris įvertins kūdikio sveikatos būklę, jo augimą bei raidą, o taip pat paskiepys reikiamomis vakcinomis.

6 mėnesių kūdikiai skiepijami hepatito B (HB), B tipo Haemophilus influenzae (Hib), poliomielito (IPV) ir kompleksine kokliušo, difterijos, stabligės (DTaP) ir rotavirusinės infekcijos (RV) vakcinomis. Šie skiepai kūdikiui yra nemokami, jie įtraukti į profilaktinių skiepų planą.

Kūdikius nuo 6 mėn. amžiaus galima skiepyti nuo gripo.  Pirmą kartą skiepijamiems vaikams iki 9 m. amžiaus rekomenduojamos dvi vakcinos dozės. Antroji vakcinos dozė turėtų būti įskiepijama ne anksčiau nei po 4 savaičių po pirmosios. Skiepai nuo gripo yra nemokami tik 2-7 m. vaikams ir į rizikos grupę patenkantiems asmenims, tad už šį skiepą gali tekti susimokėti savo lėšomis.

Reikėtų stebėti skiepo dūrio vietą ir vaiko savijautą. Normalu, jeigu dūrio vieta truputį parausta, patinsta (raudonas „guziukas“ turėtų išnykti per 1-3 dienas), iki 38,5°C pakyla temperatūra, kūdikis yra neramus, irzlus, neturi apetito, dažniau tuštinasi.

Jeigu dūrio vieta arba aplink ją esantys audiniai patinsta ypač stipriai, pakyla aukšta temperatūra, kūdikis verkia be sustojimo, prasideda traukuliai ar kiti neįprasti simptomai, nedelsiant kreipkitės į gydytoją!

Plačiau skaitykite:

6 mėnesių kūdikio augimo šuolis

~ 6 mėn. amžiaus kūdikiams pasireiškia priešpaskutinis augimo šuolis (dar vieno ryškesnio augimo šuolio taip pat galite laukti 9 mėn.)

Augimo šuoliai yra trumpi laiko tarpsniai, kuomet kūdikio ūgis, svoris ar galvos apimtis paauga didesniu tempu nei įprastai.

Augimo šuoliai paprastai trunka 2-3 dienas, tačiau kartais gali tęstis ir ilgiau – 5-7 dienas.

Jeigu kūdikis tapo neramus, irzlus, daugiau miega, tačiau ir pabunda itin dažnai bei stipriai išaugo jo apetitas, galite įtarti augimo šuolį.

Plačiau skaitykite:

Kūdikio primaitinimas

Pagal naujausias rekomendacijas kūdikio primaitinimą rekomenduojama pradėti nuo 6 mėnesių amžiaus.

Primaitinti reikėtų tvirčiau sėdėti gebantį, maistu besidomintį, motinos pienu arba mišinuku nebepasisotinantį kūdikį.

Primaitinimą dažniausiai rekomenduojama pradėti nuo virtų, trintų bulvių arba morkų, o vėliau, palaipsniui į meniu įtraukti daugiau daržovių - cukinijų, moliūgų, brokolių, žiedinių kopūstų.

Daugiau apie primaitinimą skaitykite čia:

Kūdikio primaitinimas gabaliukais (angl. Baby-Led Weaning)

Baby-led weaning (sutrumpintai BLW) yra primaitinimo būdas, kuomet kūdikis nuo pat pradžių pats valgo kietą maistą, supjaustytą gan stambiais gabaliukais, t.y. praleidžiamas maitinimo trintu maistu (tyrelėmis, košelėmis) etapas.

Anot šio metodo šalininkų, primaitinimas gabaliukais padeda kūdikiui įprasti valgyti savarankiškai ir saikingai, lavina jo motoriką bei suteikia galimybę visai šeimai valgyti vienu metu.

Jeigu nusprendėte rinktis šį primaitinimo būdą, itin svarbu, kad kūdikis gebėtų tvirtai sėdėti ir sėdėdamas išlaikytų tiesią nugarytę bei kojytėmis įsiremtų į maitinimo kėdutės pakojuką, nes tai sumažina springimo riziką.

Plačiau skaitykite:

Visi kūdikio fizinės raidos etapai yra svarbūs

Pastebima, kad vis daugiau kūdikių praleidžia vieną ar kitą fizinės raidos etapą. Pavyzdžiui, niekada nešliaužęs kūdikis ima sparčiai ropoti arba tik sėdėti išmokęs, bet niekada neropojęs vaikas ima vaikščioti.

Dauguma pediatrų ir kineziterapeutų rekomenduoja atkreipti dėmesį į šiuos procesus ir užtikrinti, kad vaikas „patirtų“ visus fizinės raidos etapus. Pavyzdžiui, dažnai praleidžiamas šliaužimas sustiprina juosmeninę kūno dalį ir pilvo raumenukus, kurie būtini viso kūno stabilumui, taisyklingai laikysenai.

Manoma, kad tai susiję su dažniau naudojamomis „papildomomis“ priemonėmis - gultukais, vaikštynėmis ir pan. Jos padeda vaikui būti vertikalioje padėtyje ir įgalina jį matyti pasaulį be didelių pastangų.

Paskatinkite kūdikį taisyklingai judėti dažniau guldydami jį ant pilvuko, rodydami žaisliukus ir skatindami jų siekti. Entuziastingai reaguokite į kūdikio bandymus remtis rankytėmis ir keliukais, spirtis pėdomis.

Jeigu pastebite, kad kūdikis linkęs praleisti vieną ar kitą raidos etapą ir perdėm skuba pradėti kitą, kreipkitės į kineziterapeutą. Specialistas įvertins vaikelio judėjimą, parinks pratimus, paskatinančius, pavyzdžiui, ropoti, o ne iškart bandyti eiti.

Faktas

Jūsų kūdikis gali girdėti svetimų kalbų garsus, kurių jūsų suaugusi ausis neskiria. Tačiau nuo šešių mėnesių šis gebėjimas pradeda slopti.

2024 m. Gruodžio mėnesio mažyliai❤️

  1. Lilyd
    Lilyd prieš 1 d.

    Alyvuoge_ parašė:
    Pas mus lygiai toks pat bėrimas vienoje pusėje jau gal 3mėn laikosi, ypač, kai dar pasikaso... nežinau, nuo ko 🤷🏼‍♀️

    Na pas mus jis atsirado pries mėn. Ir neaišku nuo ko, mišinį senai geriam, tai ne nuo to ir ne nuo daržovių, nes dar nebuvo pradėję. Tuomet mums išraše tepaliuka advantan atrodė padeda. Išvykom į kelionę pamiršau pasiimt, tai taip išsausejo oda, gryzom ir vėl matau pagerėjima tepant. Bet atsirado daugiau tu išsausejimu. Gal sakyčiau kokia egzema čia.

  2. User has not uploaded an avatar
    Sunflower12 prieš 1 d.

    AgnėVas parašė:
    Sveikos. Pradejau ir as ragavimus. Pima moliugas kelias dienas, dabar valgome brokoli. Pirma diena duodu kelis saukstelius, po to didesni kieki. Bet kiek galiu duot…

    Mūsų gydytoja sakė, jei valgo ir nėra alergijų tai per kartą galima duoti košės 150ml. tai mes tiek ir suvalgoma plius vandenuko duodam atsigerti.

  3. Alyvuoge_ prieš 1 d.

    Na ką, pasigavau COVID 😭 Temperatūra netoli 39 ir nelabai krenta, taip baisu, kad mažylis nesusirgtų 😭
    Taip kad saugokitės...

  4. User has not uploaded an avatar
    Širduk@s prieš 15 val.


    Nese parašė:
    Dar nepradėjome vaisių ragavimo, įdėjau Laxforte baby žvakutę, bet nepadėjo, tikriausiai lieka išeitis tik Microlax jau? 😕

    Mes kai buvome nesituštinę 11dienų naudojome šią klizmutę, labai gerai suveikė. 🙂 nemaniau, kad kūdikis gali tiek kakio iškakoti..😃😃

  5. Drieziukeee
    Drieziukeee prieš 2 val.

    Sveikos,ar kam nuo primaitinimo pasikeitė išmatos vaikelio? Jau antra diena pastebiu gleives ismatose, daro skystai.Bendrai jauciasi gerai,gal tik sunkiau uzmiega ir vartosi nakti bet cia manau nesusije.Vakar ragavom bulve + moliugas, siandien saldzia bulve