3 mėnesių kūdikis

3 mėnesių kūdikis jau moka (arba artimiausiomis savaitėmis išmoks) gulėdamas ant pilvuko pakelti ir išlaikyti galvą, gulėdamas ant nugaros mažylis noriai spardosi, suglaudžia ir išskečia kojas, rankas, seka akimis ir siekia rankutėmis įvairių daiktų. Mažylis noriai bendrauja su žmonėmis, šypsosi jį kalbinantiems nepažįstamiems, bet, žinoma, labiausiai džiaugiasi ir entuziastingai reaguoja pamatęs tėvelius.

Ketvirtasis augimo šuolis

3 kūdikio gyvenimo mėnesį sulauksite jau ketvirtojo augimo šuolio. Tiesa, jis gali įvykti ir anksčiau ar vėliau.

Augimo šuoliai paprastai trunka 2-3 dienas, tačiau kartais gali tęstis ir ilgiau – 5-7 dienas. Augimo šuolių metu stipriai padidėja vaiko apetitas, pakinta miego ritmas, mažylis gali būti irzlus. Tam, kad patenkintumėte išaugusį kūdikio apetitą, turėsite jį šias kelias dienas maitinti dažniau.

Daugiau apie augimo šuolius skaitykite čia:

Kūdikis vartosi

Pasiruoškite nuolatiniam vartymuisi! Nuo dabar iki šešių mėnesių mažylis išmoks apsiversti. Guvūs kūdikiai, kuriems patinka gulėti ant pilvuko, įtempti ir išriesti nugarytę, dažniausiai apsiverčia anksčiau negu vangesni kūdikiai, labiau mėgstantys gulėti ant nugaros ir ramiai mėgautis vaizdais aplinkui.

Apsivertimui - šiam išties svarbiam judesiui, abiejų tipų kūdikiai ruošiasi gulėdami ant pilvuko ir lengvai sūpuodamiesi į šonus. Štai kodėl labai gerai, jeigu mažyliui leidžiama daug laiko „voliotis“ ant grindų, kur jis gali išsitiesti ir patikrinti savo kūno galimybes.

Jeigu jis visą dieną laikomas automobilinėje kėdutėje, gultuke ar nešynėje, kaip jis gali mokytis apsiversti? Greičiausiai pamatysite, kaip jūsų mažylis padaro nedidelį „atsispaudimą“ ir tada nuvirsta ant nugaros. Ilgainiui jis išmoks ir vėl apsiversti ant pilvuko. Taigi, kai tik galite, saugioje vietoje ant grindų ar žemės patieskite kilimėlį ir leiskite mažyliui treniruotis!

Dvikalbis kūdikis

Kuriasi vis daugiau tarptautinių šeimų, kuomet skiriasi tėvelių gimtosios kalbos, neretai tarpusavyje jie bendrauja dar viena, trečiąja kalba. Susilaukus mažylio kyla natūralus klausimas - kokia kalba su juo bendrauti?

Atsakymas paprastas - abiem tėvelių gimtosiomis kalbomis ir nuo pat gimimo! Dvikalbėje aplinkoje augantis kūdikis puikiai išmoksta abi girdimas kalbas, be to lavinama mažylio atmintis (juk jam tenka įsiminti dvigubai daugiau žodžių), analitinis mąstymas (jis suvokia ir analizuoja kalbų skirtumus, įvertina, kada kalbėti viena, o kada - kita kalba).

Tiesa, dvikalbėje aplinkoje augantys kūdikiai įprasta pradeda kalbėti 3-6 mėnesiais vėliau, nei jų bendraamžiai. Pradžioje jie painioja skirtingas kalbas, pavyzdžiui, sakinį pradeda viena kalba, o baigia kita, supainioja, kuria kalba su kuo iš tėvelių reikia kalbėti, tačiau nesijaudinkite. Vaikai greitai „persilaužia“ ir puikiai įsisavina kelias kalbas, o vėliau gerokai lengviau išmoksta ir daugiau užsienio kalbų.

Dvikalbystė nuo kūdikystės yra naudinga tik tuomet, jeigu vaiko vystymasis yra normalus. Skirtingos kalbos glumina ir yra perdėm sudėtinga užduotis vaikučiams, kurių raida sutrikusi - su šiais mažyliais reikėtų kalbėti tik viena kalba, o antrosios kalbos mokyti galima tik gerai išmokus pirmąją.

Apsauga nuo užspringimo

3 mėnesių kūdikis dar ne tik nevaikšto, neropoja, bet net ir atsisėsti negali, tad daugelio pavojų jis išvengia. Nepaisant to, šio amžiaus mažyliai ypač domisi aplinka ir ragauja visus rastus daiktus.

Užtikrinkite mažylio saugumą ir neleiskite jam pasiekti smulkių daikčiukų, kuriuos įsikišęs į burną vaikas galėtų nuryti ir užspringti. Taip pat apžiūrėkite vaiko žaisliukus, įsitikinkite, kad jie neaplūžę, nėra atsikišusių detalių, kurios galėtų lengvai nulūžti ir kelti pavojų.

Kūdikiui užspringus jokiu būdu nepradėkite jo kratyti! Purtymas gali sukelti sukrėsto vaiko sindromą (dėl purtymo sutrūkinėja smegenyse esančios kraujagyslės, kraujas išsilieja po kietuoju smegenų dangalu), pažeisti trapius kaklo slankstelius. Vaikelis gali likti neįgalus.

Kūdikiui užspringus, būtinai kvieskite greitąją medicinos pagalbą pagalbos telefonu 112 arba vežkite vaiką į ligoninę. Jeigu kūdikis kosėja, tai leiskite jam tai daryti, tikėtina, kad jis pats iškosės svetimkūnį. Jeigu kūdikis negali įkvėpti, dūsta, pamėlsta, pagalbą būtina suteikti nedelsiant. Kūdikį paguldykite ant savo rankos veidu žemyn, kitos rankos riešu arba plaštaka suduokite 5 kartus į tarpumentę, jeigu svetimkūnis nepasišalina, kūdikį atverskite ir prilaikydami galvą 5 kartus spustelėkite jo krūtinės ląstą. Šiuos veiksmus kartokite iki kol svetimkūnis pasišalins.

Jeigu kūdikis praranda sąmonę, paguldykite jį ant kieto pagrindo ir atlikite dirbtinį kvėpavimą - užspauskite nosį, apžiokite burną, 2 kartus įpūskite orą į burną ir 30 kartų spustelėkite krūtinės ląstą.

Faktas

Daugiausia kūdikiai verkia pirmuosius tris mėnesius, taigi blogiausia jau turėtų būti praeityje. Dabar tikriausiai pastebėsite, kad jis verkia daug mažiau.

2023 m. liepos mėnesio vaikučiai 🐰

  1. Narnia
    Narnia prieš 23 val.

    Emilija@ parašė:
    Aš tai, jei vyro nėr namie, nutaikau momentą kada mažiukas būdrauja ramiai, prasidarau vonios duris, šalia duru pasidedu kilimėlį kur virš kabo žaisliukai, padedu i…

    Aš šiandien kaip tik vyrui sakiau, kad kai jo nebus ir reikės man į tualetą, kai vaikelis neramesnis, tai su kėdute eisiu 😁 Nes kartais tokia isterija prasideda pasilikus vienam tik iš matymo lauko dingstu 🫣 Apie babybjorn vis dažniau imu mąstyti..Nors pradžioj sakiau, kad nereikia jo. Dar laikausi, aišku. Ir dažniau ant to kilimėlio po žaisliukais padedu, ten visai randa veiklos

  2. User has not uploaded an avatar
    Amajaa prieš 23 val.

    Narnia parašė:
    Aš šiandien kaip tik vyrui sakiau, kad kai jo nebus ir reikės man į tualetą, kai vaikelis neramesnis, tai su kėdute eisiu 😁 Nes kartais tokia isterija prasideda pas…

    Turim babybjorną, pasėdi 10 min.kol pavalgau ar ką apsitvarkau. Bet reikia šnekinti, judinti, kartais parodyti kąnors, tai tikrai labai nuo vaiko priklauso, kitų gi būna ten ir užmiega, mūsiškė vis nori kažko kito. Ant kilimėlio irgi nebūna ilgai, kol kas ilgiausiai ryte išbūna lovelėje su įjungta karusele, bet ir tai iki 15 min, bet nereikia bent būti šalia, galiu arbatos pasidaryti, sumuštinį kokį susitepti.

  3. elvin
    elvin prieš 22 val.

    Sveikos, kiek laiko rinkotės atostogų? Neapsisprendžiu 1.5 ar 2 metams imti. Kas palankiau?

  4. User has not uploaded an avatar
    Amajaa prieš 22 val.

    elvin parašė:
    Sveikos, kiek laiko rinkotės atostogų? Neapsisprendžiu 1.5 ar 2 metams imti. Kas palankiau?

    Finansiškai palankiau 1,5 m, tai taip ir pasirinkau. O darbe parašiau prašymą 2 m.

  5. User has not uploaded an avatar
    Emilija@ prieš 9 val.

    Amajaa parašė:
    Finansiškai palankiau 1,5 m, tai taip ir pasirinkau. O darbe parašiau prašymą 2 m.

    Aš taip pat.