3 mėnesių kūdikis

3 mėnesių kūdikis jau moka (arba artimiausiomis savaitėmis išmoks) gulėdamas ant pilvuko pakelti ir išlaikyti galvą, gulėdamas ant nugaros mažylis noriai spardosi, suglaudžia ir išskečia kojas, rankas, seka akimis ir siekia rankutėmis įvairių daiktų.

Mažylis noriai bendrauja su žmonėmis, šypsosi jį kalbinantiems nepažįstamiems, bet, žinoma, labiausiai džiaugiasi ir entuziastingai reaguoja pamatęs tėvelius.

B tipo meningokokinės infekcijos (MenB) vakcina 

Lietuvoje (ypač Vilniaus apskrityje) sergamumas B tipo meningokokine infekcija yra pats didžiausias Europos Sąjungoje, tad pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių, 3 mėnesių kūdikius rekomenduojama paskiepyti pirmąja MenB vakcinos doze. 

Vėliau reikės dar dviejų šios vakcinos dozių, t.y. MenB vakcina pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių skiepijami 3, 5 ir 12-15 mėnesių sulaukę vaikai.

Vakcina apsaugo nuo meningokokinės infekcijos, sukeliančios gyvybei pavojingą sepsį (kraujo užkrėtimą) ir meningitą (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimą).

Vakcina nuo B tipo meningokoko infekcijos labai dažnai sukelia karščiavimą, kuris pavojingas kūdikiams ir mažiems vaikams dėl karščiavimo sukeltų traukulių. Siekiant išvengti karščiavimo rekomenduojama prieš pat arba iškart po skiepijimo suvartoti pirmąją paracetamolio dozę. Antroji ir trečioji paracetamolio dozės turėtų būti suvartotos kas 4-6 valandas. 

Plačiau skaitykite:

Ketvirtasis augimo šuolis

3 kūdikio gyvenimo mėnesį sulauksite jau ketvirtojo augimo šuolio. Tiesa, jis gali įvykti ir anksčiau ar vėliau.

Augimo šuoliai paprastai trunka 2-3 dienas, tačiau kartais gali tęstis ir ilgiau – 5-7 dienas. Augimo šuolių metu stipriai padidėja vaiko apetitas, pakinta miego ritmas, mažylis gali būti irzlus. Tam, kad patenkintumėte išaugusį kūdikio apetitą, turėsite jį šias kelias dienas maitinti dažniau.

Plačiau skaitykite:

Kūdikis vartosi

Pasiruoškite nuolatiniam vartymuisi!  Kūdikiai nuo pilvo ant nugaros dažniausiai ima vartytis būdami 3–5 mėn., o atvirkščiai – 4–7 mėn. Tiesa, kiekvienas kūdikis – unikalus, tad apsiversti jūsų mažylis gali ir anksčiau, ir vėliau.

Pagrindinis naujagimio ir kūdikio stiprinimo pratimas - guldymas ant pilvuko. Vadinamasis „pilvuko laikas“ padeda sustiprinti kaklą, liemenį ir rankas. Tikėtina, kad pirmąjį kartą kūdikis savarankiškai apsivers būtent gulėdamas ant pilvuko. 

Apsivertimui kūdikiai ruošiasi gulėdami ant pilvuko ir lengvai sūpuodamiesi į šonus. Greičiausiai pamatysite, kaip jūsų mažylis padaro nedidelį „atsispaudimą“ ir tada nuvirsta ant nugaros. Ilgainiui jis išmoks ir vėl apsiversti ant pilvuko. Taigi, kai tik galite, saugioje vietoje ant grindų ar žemės patieskite kilimėlį ir leiskite mažyliui treniruotis!

Plačiau skaitykite:

Kūdikis viską kišasi į burną

3-4 mėnesių kūdikiai jau sugeba pakankamai tiksliai koordinuoti judesius ranka-burna, t.y. jie gali sučiupti įvairius daiktus rankytėmis ir geba juos „įtaikyti“ į burnytę. Ilgainiui šis įgūdis stiprėja ir piką pasiekia sulaukus 5-6 mėnesių amžiaus.

Specialistų teigimu, kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus labai didelę dalį informacijos apie juos supantį pasaulį gauna būtent per burną (suaugusiems daugiausiai informacijos suteikia rega). Čiulpdami, kramtydami, laižydami kūdikiai ne tik junta skonį, bet ir susipažįsta su įvairių daiktų tekstūra, temperatūra, svoriu ir pan., tad šis kūdikio įprotis yra visiškai normalus. 

Parūpinkite kūdikiui kuo įvairesnių kramtukų, barškučių ir kitų žaisliukų, kurie leis mažyliui susipažinti su skirtingomis faktūromis, kietumu ar minkštumu, šiugždėjimu, šnarėjimu, vėsa ar šiluma ir pan.

Plačiau skaitykite:

Apsauga nuo užspringimo

3 mėnesių kūdikis dar ne tik nevaikšto, neropoja, bet net ir atsisėsti negali, tad daugelio pavojų jis išvengia. Nepaisant to, šio amžiaus mažyliai ypač domisi aplinka ir ragauja visus rastus daiktus.

Užtikrinkite mažylio saugumą ir neleiskite jam pasiekti smulkių daikčiukų, kuriuos įsikišęs į burną vaikas galėtų nuryti ir užspringti. Taip pat apžiūrėkite vaiko žaisliukus, įsitikinkite, kad jie neaplūžę, nėra atsikišusių detalių, kurios galėtų lengvai nulūžti ir kelti pavojų.

Kūdikiui užspringus jokiu būdu nepradėkite jo kratyti! Purtymas gali sukelti sukrėsto vaiko sindromą (dėl purtymo sutrūkinėja smegenyse esančios kraujagyslės, kraujas išsilieja po kietuoju smegenų dangalu), pažeisti trapius kaklo slankstelius. Vaikelis gali likti neįgalus.

Kūdikiui užspringus, būtinai kvieskite greitąją medicinos pagalbą pagalbos telefonu 112 arba vežkite vaiką į ligoninę. Jeigu kūdikis kosėja, tai leiskite jam tai daryti, tikėtina, kad jis pats iškosės svetimkūnį. Jeigu kūdikis negali įkvėpti, dūsta, pamėlsta, pagalbą būtina suteikti nedelsiant. Kūdikį paguldykite ant savo rankos veidu žemyn, kitos rankos riešu arba plaštaka suduokite 5 kartus į tarpumentę, jeigu svetimkūnis nepasišalina, kūdikį atverskite ir prilaikydami galvą 5 kartus spustelėkite jo krūtinės ląstą. Šiuos veiksmus kartokite iki kol svetimkūnis pasišalins.

Jeigu kūdikis praranda sąmonę, paguldykite jį ant kieto pagrindo ir atlikite dirbtinį kvėpavimą - užspauskite nosį, apžiokite burną, 2 kartus įpūskite orą į burną ir 30 kartų spustelėkite krūtinės ląstą.

Plačiau skaitykite:

Faktas

Daugiausia kūdikiai verkia pirmuosius tris mėnesius, taigi blogiausia jau turėtų būti praeityje. Dabar tikriausiai pastebėsite, kad jis verkia daug mažiau.

2025 m. vasarinukai💙💖

  1. Coliuuke
    Coliuuke prieš 2 sav.

    Ar ir jūsų vaikučiai springsta savo seilėmis? Jau taip erzina, nes kuo toliau, tuo daugiau kartų springsta.. baisiausia, kad miegant irgi būna springimų🥺

  2. User has not uploaded an avatar
    Mettija prieš 2 sav.

    Coliuuke parašė:
    Ar ir jūsų vaikučiai springsta savo seilėmis? Jau taip erzina, nes kuo toliau, tuo daugiau kartų springsta.. baisiausia, kad miegant irgi būna springimų🥺

    Būna!! Va pažadino, nes paspringo🤯 vyrrsnėlė puikiai tvarkės su seilėm o šioji nesupranta dar kad nuryt reik🤭

  3. User has not uploaded an avatar
    Mettija prieš 1 sav.

    Sveikos kaip laikosi vasarinukai? Kaip jūsų pilvukai? Mes šiandien pragarą turėjom, net nežinau, kas čia buvo- klykė spjovė spardės nuo krūtinės🤯 smigo po val klykimo atsikele vel tas pat. Tik guldyk ant maitinimo pagalvės ir klykt, daviau pm viskas puiku- suvalge net nesimuistant. Kas cia tokio vyksta? Aj kumsti atrade- nuolat burnoj

  4. User has not uploaded an avatar
    Vukk prieš 1 sav.

    Mettija parašė:
    Sveikos kaip laikosi vasarinukai? Kaip jūsų pilvukai? Mes šiandien pragarą turėjom, net nežinau, kas čia buvo- klykė spjovė spardės nuo krūtinės🤯 smigo po val klyki…

    Labas... tikriausiai diegliai, daug įspūdžių po dienos, nuovargis.. vakare mažiau pieno (dėl
    hormonų) sunkiau traukti.. geriausias combo 😂 nervavosi vaikas 😂 mums ir taip buvo pirmą mėnesį kartais, kviečiausi žindymo specialistę, tai patarė ieškoti nuraminimo būdų - parodė kaip nešioti.. dabar jeigu kartais taip pasikartoja pasinaudoju patarimu ir užmiega be krūties (nes tikrai jie klyka ne dėl to, kad alkani - jeigu šiaip auga svoris ir t.t.).. o buteliuką visada ims, nes bėga lengviau ir kartu nusiraminimas 🤷‍♀️ bet taip galima ištampyt skrandį kas irgi nėra gerai.. bet čia jau kaip kiekviena mama jaučia kas geriausiai

  5. User has not uploaded an avatar
    Mettija prieš 1 sav.

    Vukk parašė:
    Labas... tikriausiai diegliai, daug įspūdžių po dienos, nuovargis.. vakare mažiau pieno (dėl

    Aš taip pat kviečiaus žindymo konsultantę, taip apsidžiaugiau po jos vizito ir bac vakare kardabaletas😔 nesuvalgo ji to mišinio, kiek parašyta 40-90 ml tik, o pasvėrus prieš ir po krūties - 20 g pasunkėjo🤔 gal tikrai su skydliauke negerai.
    Jaučiu mus taip pat diegliukai aplankė,na žiūrėsiu kaip šiandien- dažniau duodu sab simplex nes iki tol vakare ryte ir taip jei nepamirštu🤷‍♀️ vat ką konsultantė pasiūlė pasitikrinti skydliaukę, nes sakė turėjo būt viskas gerai ir pieno vėl turėt kaip su pirma dukra- 3 išmaitint galėjau😏