Kūdikiui 4 mėnesiai ir 1 savaitė
Kūdikiui augant jam reikia vis daugiau stimuliacijos. Jis nebe nuolat mieguistas naujagimis, o pasaulį trokštantis tyrinėti žmogelis! Vaikutis gali pykti ilgiau paliktas lovelėje ar vežimuke, jis nori vis naujų ir įdomesnių žaislų bei nuolatinio dėmesio.
Pirmasis kūdikio juokas
Pirmąją valingą šypseną savo tėveliams kūdikis padovanojo sulaukęs maždaug 2 mėnesių amžiaus, o krizenti pradėjo maždaug 3 mėnesių, tačiau dabar bus dar smagiau - kūdikis juokiasi!
Kūdikio juokas ne tik didelis džiaugsmas tėveliams, bet ir ženklas, liudijantis jo emocinį ir socialinį tobulėjimą.
Krizenimas, kai jis mato ar patiria ką nors smagaus, rodo, kad atsiranda humoro jausmas. Be to, juokas taip pat yra ir mankšta smegenims.
Švelniai pakutenkite kūdikiui pėdutes arba suvaidinkite linksmą spektakliuką, nutaisydama ekspresyvias veido išraiškas, mėgdžiodama juokingus gyvūnų garsus, prunkšdama, švilpaudama, pliaukšėdama liežuviu.
Nenustebkite, jeigu kūdikis pradės ne tik juoktis, bet ir audringai klykauti, stengdamasis patraukti jūsų dėmesį ir taip pat prajuokinti.
Jeigu mažylis jautrus, nepersistenkite – nešūkaukite per garsiai ir neišgąsdinkite jo. Kai kuriuos kūdikis suerzina arba pernelyg įaudrina intensyvus bendravimas, didelis garsas ir greitai besikeičiantys vaizdai. Su ramiu ir tylesniu vaikučiu bendraukite švelniau.
Kūdikis apsiverčia
Kūdikiai nuo pilvo ant nugaros dažniausiai ima vartytis būdami 3–5 mėn., o atvirkščiai – 4–7 mėn.
Kūdikio fizinę raidą lemia individualios savybės, tačiau tėvų indėlis ją skatinant yra labai ženklus: kuo daugiau darbo įdėsite, tuo greitesnių rezultatų galite tikėtis.
Pagrindinis „pratimas“, padedantis kūdikiui apsiversti yra kasdienis kūdikio guldymas ant pilvuko. Vadinamasis „pilvuko laikas“ padeda sustiprinti kaklą, liemenį ir rankas. Tikėtina, kad pirmąjį kartą kūdikis savarankiškai apsivers būtent gulėdamas ant pilvuko.
Keiskite kūdikio aplinką
Moksliniai tyrimai rodo, kad svarbu keisti ne tik kūdikio kūno padėtį ir lavinti jo raumenukus, bet ir vis atnaujinti jo aplinką, siekiant stimuliuoti smegenų raidą.
Atlikto tyrimo metu kūdikiams buvo parodyti horizontaliai pasukti paveikslėliai. Kurį laiką vaikučiai buvo susidomėję, džiaugėsi paveiksliukais, tačiau ilgainiui jiems nusibodo, kūdikiai pradėjo sukti akis į šoną.
Paveiksliukus pasukus vertikaliai, kūdikių susidomėjimas akimirksniu grįžo. Jie ir vėl ėmė telkti dėmesį, stebėjo paveiksliukus.
Suaugusieji puikiai suvokia tokį menką pokytį, tačiau kūdikius jis stebina. Tikėtina, kad jiems paveiksliukai atrodo visiškai nauji, dar nematyti.
Skatinkite kūdikį stebėti, sutelkti dėmesį ir mąstyti vis atnaujindami jo aplinką. Prie virš lovelės pakabintos karuselės pririškite kaspinų, ant lovelės virbų uždėkite vis kitą žaislą ar užkabinkite vis kitos spalvos rankšluostį.
Keičiasi kūdikio plaukai
Dauguma kūdikių gimsta pliki arba jų galveles dengia tik švelnūs pūkeliai. Plaukučių pokyčiai labai individualūs - vieni mažyliai gali būti beveik pliki iki pat 2-ojo gimtadienio, o kitų vaikų pūkelius primenantys plaukeliai ima po truputį keistis.
Pirmuosius kūdikio plaukučių pokyčius dažniausiai galima pastebėti maždaug 4-6-ąjį mažylio gyvenimo mėnesį. Švelnūs pūkeliai pradeda storėti ir tvirtėti, šviesūs plaukai gali patamsėti, tiesūs - ima garbanotis.
Plaukučių pokyčiai yra visiškai natūralus ir normalūs, jie susiję su organizmo pokyčiais augant, pavyzdžiui, su pigmento melanino padaugėjimu. Nesvarbu, kokie kūdikio plaukučiai buvo jam gimus, vaikeliui augant jie vis labiau panašės į mamos arba tėčio plaukus.
Kūdikio nešiojimas nešioklėje
Prasidėjus raidos šuoliui ar miego regresui, kūdikiui nenorint gulėti vežimėlyje ar savo lovelėje gali pagelbėti nešioklė.
Nusprendus išbandyti kūdikio nešiojimą nešioklėje labai svarbu išsirinkti tinkamą nešioklę. Atkreipkite dėmesį, kad nešioklė būtų paskelbta kaip saugi naudoti Tarptautinio klubų displazijos instituto (šio instituto skelbiamą saugių nešioklių sąrašą rasite čia) ir kad turėtų ES saugumo sertifikatus (pagrindiniai saugumo sertifikatai yra EN 13209-1 arba EN 13209-2, taip pat nešioklės gali turėti saugiems tekstilėms gaminiams suteikiamus sertifikatus, pavyzdžiui, OEKO-TEX®).
Svarbu ne tik išsirinkti saugią nešioklę, bet ir užtikrinti taisyklingą kūdikio padėtį joje. Svarbiausi saugaus nešiojimo aspektai: kūdikio kojytės turėtų būti sulenktos M forma (užpakaliukas žemiau, kojos sulenktos per kelius, vaikelis kojomis tarsi apsivijęs mamos ar tėčio liemenį. Ši poza dar vadinama varliuko), kūdikio keliai turi būti aukščiau nei užpakaliukas, nugarytė sulenkta C forma ir palenkę galvą galite pabučiuoti kūdikio kaktą.
Faktas
2009 m. Lietuvos Respublikos piliečiai įvaikino 164 vaikus. Dar 146 be tėvų globos likusius vaikus įvaikino užsieniečių (daugiausia – italų) šeimos.
Tiek dieną, tiek naktį valgo kas 1,5-3 val., bet svoris auga gerai, todėl gydytoja rekomendavo pradėti primaitinimą nuo 6 mėnesio. Tikriausiai stebėsiu kiek priaugo per 4 mėnesį ir tuomet jau spręsiu ar pradeti. Praneškite kaip sekėsi pas gydytoją ir ką rekomendavo jums