Naujagimis

Sveikiname susilaukus mažylio! Auginti jį bus nuostabiausias gyvenimo nuotykis!

Per pirmąją savaitę teks priprasti prie kiek chaotiško, tačiau siurprizų nepateikiančio kūdikio gyvenimo ritmo - didžiąją paros dalį mažylis praleis miegodamas, kas kelias valandas nubusdamas ir niurzgėjimu ar verkimu prašydamas maisto, dėmesio ar švaraus vystyklo.

Įsiklausykite bei patenkinkite naujagimio poreikius, tačiau nepamirškite ir savęs. Privalote išsimiegoti, valgyti kokybišką maistą, gerti pakankamai skysčių, tuomet kūnas greičiau atsigaus po nėštumo ir gimdymo, o jūs būsite pasiruošusi rūpintis nauja gyvybe.

Naujagimio žindymas

Žindymas yra bene svarbiausia naujagimio priežiūros dalis - juk mažyliui reikia gauti energijos sparčiam augimui bei vystymuisi. Rekomenduojama pirmą kartą naujagimį pažindyti per pirmąją valandą po gimimo.

Vėliau naujagimis, nepriklausomai nuo paros laiko turėtų būti žindomas taip dažnai, kaip jam norisi, bet ne mažiau kaip 8-10 kartų per parą (t.y. ne rečiau, kaip kas apytiksliai 3 valandas).

Paprastai, naujagimis žinda bent 10 minučių, o pasisotinęs pats paleidžia krūtį (žindymą reiktų tęsti tiek laiko, kiek nori kūdikis). Nesijaudinkite, kad naujagimis gauna per mažai pieno - pirmosiomis dienomis į jo vyšnios dydžio skranduką telpa tik arbatinis šaukštelis priešpienio!

Daugiau apie pirmąsias žindymo dienas skaitykite čia:

Naujagimio bambos priežiūra

Svarbu tinkamai prižiūrėti naujagimio bambą. Ant jos dar yra likusi nedidelė virkštelės liekana, kuri nudžius ir nukris per 2-3 savaites. Anksčiau buvo populiaru virkštelės liekaną valyti medicininiu spiritu ar kita dezinfekuojamąja priemone, tačiau dabar paprastai rekomenduojama tiesiog užtikrinti jos sausumą, tuomet ji nukris greičiau.

Būtent todėl iki kol virkštelės liekana nukris, rekomenduojama naujagimio nemaudyti, o tik apiprausti, apvalyti drėgna šluoste ar kempine.

Daugiau apie naujagimio bambos priežiūrą skaitykite čia:

Naujagimių gelta

Beveik kas antram naujagimiui, įprastai 3-ąją parą po gimdymo pasireiškia fiziologinė naujagimių gelta. Vaiko odelė pagelsta, nes kinta jo kraujo sudėtis, sparčiai irsta raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai), kadangi jų mažyliui nebereikia tiek daug, kiek reikėjo augant mamos įsčiose.

Dar silpnokai veikiantys naujagimio kepenų fermentai nesugeba greitai suskaidyti viso eritrocitų irimo šalutinio produkto, vadinamo bilirubinu. Dėl jo pertekliaus vaikas pagelsta. Ši geltos forma nepavojinga, ji išnyks per pirmąsias 2 savaites.

Sunerimti reikia, jeigu nesutampa mamos ir vaiko Rh faktorius, tuomet gali pasireikšti hemolizinė gelta. Taip pat reikėtų kreiptis į medikus, jeigu gelta pasireiškė perdėm anksti, t.y. 1-2-ąją dieną po gimimo, arba vėlai, t.y. 5-6-ąją dieną po gimimo.

Naujagimio refleksai

Nors naujagimis yra beveik visiškai priklausomas nuo suaugusiųjų, jis nėra bejėgis. Kūdikiai gimsta turėdami daug nesąlyginių refleksų, kurie padeda jiems prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų.

Paglostykite pirštu kūdikiui skruostą ir pamatysite, kaip jis pasuka galvytę į jūsų piršto pusę ir pradeda judinti lūpas, tarsi ieškotų spenelio. Tai vadinama ieškojimo refleksu. Be to, vos gimęs kūdikis moka žįsti, kai spenelis įkišamas jam į burnytę.

Jei uždėsite pirštą jam ant delniuko, mažylis stipriai jį sugniauš. Jei kūdikį laikysite vertikalioje padėtyje, jis pradės judinti kojytes, tarsi žingsniuotų.

Dauguma šių nesąlyginių refleksų per kelias savaites išnyksta ir vėliau „grįžta“ kaip valingi veiksmai: pavyzdžiui, sąmoningai žįsti mažylis pradeda maždaug dviejų mėnesių, vaikščioti dar vėliau – maždaug sulaukęs pirmojo gimtadienio.

Naujagimio išvaizda

Susilaukusios (ypač pirmojo) mažylio mamos nustemba - jis tikrai neprimena rausvo pūstažandžio iš sauskelnių reklamos! Mažyliai gimsta padengti balkšvu sluoksniu, vadinamuoju varškiniu dangalu (lot. Vernix caseosa).

Jis padeda naujagimiui slysti gimdymo takais bei apsaugo odą būnant gimdoje. Kartais varškinis dangalas po gimdymo nuplaunamas, tačiau dažniausiai jis paliekamas įsigerti į odą natūraliai, tai įvyksta per pirmąsias dienas po gimimo.

Naujagimiai kartais gimsta plaukuoti. Lanugo - ilgi, minkšti plaukeliai dengia vaisių nėštumo metu ir dažniausiai nukrenta 7-8-ąją nėštumo mėnesį, tačiau kartais išlieka ilgėliau, tad naujagimis gimsta plaukuotas. Šie plaukeliai nukrenta savaime, praėjus porai savaičių po gimdymo.

Tėvus dažnai išgąsdina naujagimio galvos forma. Naujagimių galvytės dažnai būna susmailėjusios ar kreivokos, tačiau tai normalu. Gimdymo metu naujagimio kaukolės kaulai susispaudžia, net persidengia vienas su kitu – tai padeda kūdikiui prasibrauti pro sąlyginai siaurus gimdymo takus. Šios galvytės deformacijos netrukus išnyks.  

Darbeliai pirmai savaitei

Jei dar neužregistravote mažylio, padarykite tai dabar: paprasčiausia tai padaryti internetu. Kaip tai padaryti, skaitykite čia: Kaip įregistruoti vaiko gimimą?

Taip pat pateikite prašymą dėl vienkartinės išmokos vaikui ir kasmėnesinės išmokos vaikui (vaiko pinigų). Nuo 2018 metų pasikeitus išmokų vaikams įstatymui, išmoką vaikui galės gauti visos vaikus auginančios šeimos. Kaip pateikti prašymą internetu, skaitykite čia: Vaiko pinigai 2018 metais: kur kreiptis?

Faktas

Pirmąją savaitę po gimdymo tavo kūnas atsikrato perteklinių skysčių, todėl šlapimo gali būti itin daug – net iki 3,5 litrų per dieną. Per savaitę gali netekti maždaug 1,5–2 kg svorio.

2018 m. gegužės mėn. stebuklai

 1. roselt777
  roselt777 prieš 47 min.

  Iinutia parašė:
  O kur Jus gimdet? 🤔 Nes as kalbejau su kliniku anestiazologe ir ji man pasake, kad epiduras daromas net ir 8cm 🤔, kas man buvo naujiena, nes kai gimdziau antraji( …

  Klaipedoje

 2. Koala_kl
  Koala_kl prieš 34 min.

  burla parašė:
  Mamytės, šiandiena mums nukrito bambagyslė. Norėjau pasiklausti ar ne per anksti? Ar viskas bus gerai?🤔

  Tikrai nieko tokio, mes su pirmaja dukra is gimdymo namu po triju dienu jau grizom be spaustuko, ir vaiku gydytoja tikrai del to nieko nesake. Jums gerai, lengvesnis valymas dabar ;)

 3. Koala_kl
  Koala_kl prieš 29 min.

  ViJan parašė:
  Aš tai neskubėčiau su mišinuku. Visiems mažiukams, natūraliai maitinamiems, pakrenta svoris pirmom dienom. Mūsiškė nuo gimimo (per parą) “pametė” apie 200 g., bet m…

  Jetus, koks pazistamas jausmas apie prakaito ispylima :)) viena speneli taip susitraumavom, kad bet pagalvojus bega prakaitas, bet aciu D po truputi geriau, dar siandien tam papuliui pakeiciau maitinimo poza, tikiuosi greit isgyti. Kitas spenelis buvo skausmingas ir jau irgi su krauju, bet ne tiek, tai miksuoju multimam kompresus su bepantenu, gereja. Labai patiko jusu paskatinimas “susikaupiu ir varau”, as irgi taip darysiu/darau

 4. User has not uploaded an avatar
  titulka prieš 27 min.

  Dzastute parašė:
  labai sunku, esam dar ligonineje, nes tiria maniske nuo streptokoko. Nes cia nedaro to tyrimo kaip lt per nestuma. Tai laukiam atsakymo. Istate kateteri mazutei, le…

  tik nenusiminkit Mano antras vaikas savaite buvo ant misinuko nes man teko i ligonine gult paciai ir nieko po to grizom prie papuko kaip niekur nieko

 5. User has not uploaded an avatar
  gintare.stan prieš 13 min.

  juditoks parašė:
  Ar yra kokia mamyte po cp ir kuriai tintu kojos? Jei taip..kaip gelbejates? Man be galo sutinusios, baisiai atrodo o ir skauda, tempia....

  Man po cp irgi buvo sutinusios kojos. Taip yra del lasinamu skysciu operacijos metu ir po jos. Netgi savaite laikesi tas patinimas. Geriau daug vandens ir guledama kojas laikiau pakeltas auksciau sirdies lygio (ant lovos kojugalio pvz). Vaistu nuo skausmo irgi teko gaut nemazai, bet geriau jau gauti tu vaistu negu kenteti.