Naujagimis

Sveikiname susilaukus mažylio! Auginti jį bus nuostabiausias gyvenimo nuotykis!

Per pirmąją savaitę teks priprasti prie kiek chaotiško, tačiau siurprizų nepateikiančio kūdikio gyvenimo ritmo - didžiąją paros dalį mažylis praleis miegodamas, kas kelias valandas nubusdamas ir niurzgėjimu ar verkimu prašydamas maisto, dėmesio ar švaraus vystyklo.

Įsiklausykite bei patenkinkite naujagimio poreikius, tačiau nepamirškite ir savęs. Privalote išsimiegoti, valgyti kokybišką maistą, gerti pakankamai skysčių, tuomet kūnas greičiau atsigaus po nėštumo ir gimdymo, o jūs būsite pasiruošusi rūpintis nauja gyvybe.

Naujagimio žindymas

Žindymas yra bene svarbiausia naujagimio priežiūros dalis - juk mažyliui reikia gauti energijos sparčiam augimui bei vystymuisi. Rekomenduojama pirmą kartą naujagimį pažindyti per pirmąją valandą po gimimo.

Vėliau naujagimis, nepriklausomai nuo paros laiko turėtų būti žindomas taip dažnai, kaip jam norisi, bet ne mažiau kaip 8-10 kartų per parą (t.y. ne rečiau, kaip kas apytiksliai 3 valandas).

Paprastai, naujagimis žinda bent 10 minučių, o pasisotinęs pats paleidžia krūtį (žindymą reiktų tęsti tiek laiko, kiek nori kūdikis). Nesijaudinkite, kad naujagimis gauna per mažai pieno - pirmosiomis dienomis į jo vyšnios dydžio skranduką telpa tik arbatinis šaukštelis priešpienio!

Daugiau apie pirmąsias žindymo dienas skaitykite čia:

Naujagimio bambos priežiūra

Svarbu tinkamai prižiūrėti naujagimio bambą. Ant jos dar yra likusi nedidelė virkštelės liekana, kuri nudžius ir nukris per 2-3 savaites. Anksčiau buvo populiaru virkštelės liekaną valyti medicininiu spiritu ar kita dezinfekuojamąja priemone, tačiau dabar paprastai rekomenduojama tiesiog užtikrinti jos sausumą, tuomet ji nukris greičiau.

Būtent todėl iki kol virkštelės liekana nukris, rekomenduojama naujagimio nemaudyti, o tik apiprausti, apvalyti drėgna šluoste ar kempine.

Daugiau apie naujagimio bambos priežiūrą skaitykite čia:

Naujagimių gelta

Beveik kas antram naujagimiui, įprastai 3-ąją parą po gimdymo pasireiškia fiziologinė naujagimių gelta. Vaiko odelė pagelsta, nes kinta jo kraujo sudėtis, sparčiai irsta raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai), kadangi jų mažyliui nebereikia tiek daug, kiek reikėjo augant mamos įsčiose.

Dar silpnokai veikiantys naujagimio kepenų fermentai nesugeba greitai suskaidyti viso eritrocitų irimo šalutinio produkto, vadinamo bilirubinu. Dėl jo pertekliaus vaikas pagelsta. Ši geltos forma nepavojinga, ji išnyks per pirmąsias 2 savaites.

Sunerimti reikia, jeigu nesutampa mamos ir vaiko Rh faktorius, tuomet gali pasireikšti hemolizinė gelta. Taip pat reikėtų kreiptis į medikus, jeigu gelta pasireiškė perdėm anksti, t.y. 1-2-ąją dieną po gimimo, arba vėlai, t.y. 5-6-ąją dieną po gimimo.

Naujagimio refleksai

Nors naujagimis yra beveik visiškai priklausomas nuo suaugusiųjų, jis nėra bejėgis. Kūdikiai gimsta turėdami daug nesąlyginių refleksų, kurie padeda jiems prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų.

Paglostykite pirštu kūdikiui skruostą ir pamatysite, kaip jis pasuka galvytę į jūsų piršto pusę ir pradeda judinti lūpas, tarsi ieškotų spenelio. Tai vadinama ieškojimo refleksu. Be to, vos gimęs kūdikis moka žįsti, kai spenelis įkišamas jam į burnytę.

Jei uždėsite pirštą jam ant delniuko, mažylis stipriai jį sugniauš. Jei kūdikį laikysite vertikalioje padėtyje, jis pradės judinti kojytes, tarsi žingsniuotų.

Dauguma šių nesąlyginių refleksų per kelias savaites išnyksta ir vėliau „grįžta“ kaip valingi veiksmai: pavyzdžiui, sąmoningai žįsti mažylis pradeda maždaug dviejų mėnesių, vaikščioti dar vėliau – maždaug sulaukęs pirmojo gimtadienio.

Naujagimio išvaizda

Susilaukusios (ypač pirmojo) mažylio mamos nustemba – jis tikrai neprimena rausvo pūstažandžio iš sauskelnių reklamos! Be kita ko, pirmosiomis dienomis (ar savaitėmis)  po gimimo daugumai naujagimių būdingos taip vadinamos pereinamosios naujagimio būklės – įvairūs bėrimai, odos ir kitų organų būklės, kurios jaunus tėvus gali išgązdinti, nors dažnai tai tėra laikini simptomai, būdingi daugumai visiškai sveikų naujagimių.

Mažyliai gimsta padengti balkšvu sluoksniu, vadinamuoju varškiniu dangalu (lot. Vernix caseosa). Jis padeda naujagimiui slysti gimdymo takais bei apsaugo odą būnant gimdoje. Kartais varškinis dangalas po gimdymo nuplaunamas, tačiau dažniausiai jis paliekamas įsigerti į odą natūraliai, tai įvyksta per pirmąsias dienas po gimimo.

Naujagimiai kartais gimsta plaukuoti. Lanugo - ilgi, minkšti plaukeliai dengia vaisių nėštumo metu ir dažniausiai nukrenta 7-8-ąją nėštumo mėnesį, tačiau kartais išlieka ilgėliau, tad naujagimis gimsta plaukuotas. Šie plaukeliai nukrenta savaime, praėjus porai savaičių po gimdymo.

Tėvus dažnai išgąsdina naujagimio galvos forma. Naujagimių galvytės dažnai būna susmailėjusios ar kreivokos, tačiau tai normalu. Gimdymo metu naujagimio kaukolės kaulai susispaudžia, net persidengia vienas su kitu – tai padeda kūdikiui prasibrauti pro sąlyginai siaurus gimdymo takus. Šios galvytės deformacijos netrukus išnyks.  

Darbeliai pirmai savaitei

Jei dar neužregistravote mažylio, padarykite tai dabar: paprasčiausia tai padaryti internetu. Kaip tai padaryti, skaitykite čia: Kaip įregistruoti vaiko gimimą?

Taip pat pateikite prašymą dėl vienkartinės išmokos vaikui ir kasmėnesinės išmokos vaikui (vaiko pinigų). Nuo 2018 metų pasikeitus išmokų vaikams įstatymui, išmoką vaikui galės gauti visos vaikus auginančios šeimos. Kaip pateikti prašymą internetu, skaitykite čia: Vaiko pinigai 2018 metais: kur kreiptis?

Faktas

Pirmąją savaitę po gimdymo jūsų kūnas atsikrato perteklinių skysčių, todėl šlapimo gali būti itin daug – net iki 3,5 litrų per dieną. Per savaitę gali netekti maždaug 1,5–2 kg svorio.

2023 m. gruodinukai

  1. User has not uploaded an avatar
    miliukas09 prieš 1 d.

    Ačiū! ☺️

  2. kamile2006
    kamile2006 prieš 1 d.

    Akvilina. parašė:
    Labas rytas mamos,na ką mano pabaiga tokia,kad 15.30 kaip sustojo kaklelis darytis taip ir sustojo, padarė epidūra,nes sąrėmiai buvo jau man nepakeliami. Dar kankin…

    Pirmiausia sveikinimai, aukit sveikos, ir stiprybes kuo greiciau sugrizti i vezias❤️

  3. Agite
    Agite prieš 18 val.

    miliukas09 parašė:
    Sveikos. Ar visoms atsirado priešpienis prieš gimdymą? Mano terminas gruodžio 4 d., bet jokio priešpienio iki šiol nematyti. Ar pavyks pamaitinti vaikutį tą pirmąją…

    Sveiki, man per pirma nestoma jokio prespienio nebuvo. Pienas atsirado 4 d. po gimdimo, bet buvau po. CP. Ismaitinau be problemu iki 3m. Dabar irgi is krutu ,per visa si laikotarpi,jokio prespienio nebuvo. Taigi manau viskas cia gerai

  4. Saulegeltona
    Saulegeltona prieš 11 val.

    Akvilina. parašė:
    Labas rytas mamos,na ką mano pabaiga tokia,kad 15.30 kaip sustojo kaklelis darytis taip ir sustojo, padarė epidūra,nes sąrėmiai buvo jau man nepakeliami. Dar kankin…

    Sveikinimai! ❤️

  5. User has not uploaded an avatar
    martiska prieš 3 val.

    Akvilina. parašė:
    Labas rytas mamos,na ką mano pabaiga tokia,kad 15.30 kaip sustojo kaklelis darytis taip ir sustojo, padarė epidūra,nes sąrėmiai buvo jau man nepakeliami. Dar kankin…

    sveikinu🙂