Kūdikiui 10 mėnesių ir 1 savaitė

Mažyliui vis geriau sekasi įvaldyti tiek didelius, plačius judesius – pavyzdžiui, ropoti ir atsistoti, tiek daug subtilesnius ir smulkesnius – tarkime, sumaniai naudotis pirštukais.

Kūdikio pincetinis griebimas

Nesąmoningą griebimo refleksą vaikelis turėjo vos gimęs - jeigu į jo delną įsprausdavote pirštą, naujagimis jį visa jėga suspaudavo. Ilgainiui šis refleksas išnyko, o daiktų suėmimas tapo sąmoningu, t.y. vaikas tiesė rankas, stengėsi paimti ir išlaikyti daiktus.

Vaikui tobulėjant, maždaug 10-12 mėnesiais galima pastebėti sudėtingą ir labai svarbų smulkiosios motorikos tobulėjimo ženklą - pincetinį griebimą.

Pincetiniam griebimui naudojamas nykštys ir kitas pirštas (dažniausiai rodomasis ar vidurinysis), daiktas suimamas ir laikomas pirštų galiukais, o ne visu delnu.

Daugiau apie kūdikio smulkiosios motorikos lavinimą skaitykite čia:

Smulkioji motorika siejama su kalbiniais įgūdžiais

Smulkioji motorika – judesiai, kuriuos atliekant dalyvauja smulkūs mūsų kūno raumenys (pirštų, riešų, akių).

Moksliniai tyrimai rodo, kad motorikos lavinimas susijęs su kalbos įgūdžių gerėjimu, tačiau ypač didelę įtaką kalbai turi būtent smulkioji motorika.

Daugiau apie smulkiosios motorikos ir kalbos sąsają skaitykite čia:

Kūdikis sąmoningai naudojasi įrankiais

Įvairūs daiktai kūdikį ėmė dominti nuo pat pirmųjų gyvenimo mėnesių. Kūdikis su jais atlikdavo įvairius veiksmus (ėmė, laikė, mėtė ir pan.), tačiau nenaudojo jų kaip įrankių.

Pirmiausiai kūdikis daiktus ėmė naudoti kaip įrankius, imituodamas suaugusių veiksmus. Pavyzdžiui, pamatęs, kad mama šluosto dulkes, kūdikis gali ją kopijuoti ir audinio skiautę imti naudoti, kaip įrankį, kaip šluostę.

Maždaug 10-11 mėnesių vaikai jau yra pakankamai protingi, tad patys sugalvotų praktinį pritaikymą įvairiems daiktams, t.y. panaudotų juos kaip įrankius.

Tą įrodė atliktas eksperimentas, kurio metu maždaug 10 mėnesių kūdikiai turėjo pasiekti žaislą. Žaislas buvo padėtas ant pleduko, pririštas prie virvelės arba užkabintas kabliuku su rankena. Didžioji dalis kūdikių nė nesivargino stotis ir žaislą pasiekė, pasinaudodami įrankiais: traukdami pledą, virvę arba rankeną.

Faktas

Mažylio pėdutės atrodo plokščios? Taip yra dėl to, kad pėdos skliautą dengia riebalų sluoksnis. Per dvejus ar trejus metus jis išnyks.

2023 m. liepos mėnesio vaikučiai 🐰

 1. User has not uploaded an avatar
  Amajaa prieš 2 d.

  Čiūčialiulia parašė:
  Gal kuri nors mamytė susidūrė su vaikučio nevalgymais🥹 mišinuką geria bet kieto maisto atsisako, pyksta, muistosi, maksimum 3-4 šaukštelius suvalgo kai maitinu, nor…

  Mūsiškė valgo labai mažai nuo pat primaitinimo pradžios. Košelių, trintų dalykų nei šaukštelio dabar neįkiši, seniau dar 2-3 paimdavo. Tai valgo, tiksliau užkandžiauja viską gabaliukais. Tiesa, atradau, kad sriuba patinka, tai kartais jos suvalgo daugiau, būna net 30 vaikiškų šaukštelių, čia mums labai daug. Ką tik puse keksiuko formoje kepto omleto suvalgė, tai irgi pasidžiaugiau, kad daug🙂

 2. Čiūčialiulia prieš 2 d.

  Amajaa parašė:
  Mūsiškė valgo labai mažai nuo pat primaitinimo pradžios. Košelių, trintų dalykų nei šaukštelio dabar neįkiši, seniau dar 2-3 paimdavo. Tai valgo, tiksliau užkandžia…

  O košes pvz avižines, 5 grudų ir kt. valgo ar irgi ne?😊

 3. User has not uploaded an avatar
  Amajaa prieš 2 d.

  Čiūčialiulia parašė:
  O košes pvz avižines, 5 grudų ir kt. valgo ar irgi ne?😊

  Avizine labai mego pora menesiu. Na aisku tas mego, tai kokie 7 sauksteliai vaikiski. Bet ziojosi vis, norejo dar, o dabar jau neikisi. Kitu kosiu nevalge, ikisa liezuvi, patikrina, suciaupia lupas ir nusisuka. Kaip ir kokiu tai darzovieniu ji nevalgo. Va jei duodi normaliai agurka ar brokoli, tai pakramsnos.

 4. Spurgyte159
  Spurgyte159 prieš 2 d.

  Čiūčialiulia parašė:
  Gal kuri nors mamytė susidūrė su vaikučio nevalgymais🥹 mišinuką geria bet kieto maisto atsisako, pyksta, muistosi, maksimum 3-4 šaukštelius suvalgo kai maitinu, nor…

  Gudraukit, jei valgo košę, duokit jam šaukštą su kitu dėkit į burną🤷‍♀️ bet mano vaikas irgi daug ką banhom valgo, tai nori košių, tai neįkiši niekaip, tai valgo gabaliukais, tai yik trintą, turėjom etapą, kurio metu tik fibb mėsos koncervą tą valgė😀 tai gerą mėnesį iš maisto tik šitą ir vaisius, daugiau nieko neįsiūliau🤷‍♀️ db visą vėl valgo

 5. Spurgyte159
  Spurgyte159 prieš 2 val.

  Ar yra dar bedančių?🙈 Mano panelei dar apsoliučiai nenusimato atrodo🙈