Kūdikiui 10 mėnesių ir 1 savaitė

Mažyliui vis geriau sekasi įvaldyti tiek didelius, plačius judesius – pavyzdžiui, ropoti ir atsistoti, tiek daug subtilesnius ir smulkesnius – tarkime, sumaniai naudotis pirštukais.

Kūdikio pincetinis griebimas

Nesąmoningą griebimo refleksą vaikelis turėjo vos gimęs - jeigu į jo delną įsprausdavote pirštą, naujagimis jį visa jėga suspaudavo. Ilgainiui šis refleksas išnyko, o daiktų suėmimas tapo sąmoningu, t.y. vaikas tiesė rankas, stengėsi paimti ir išlaikyti daiktus.

Vaikui tobulėjant, maždaug 10-12 mėnesiais galima pastebėti sudėtingą ir labai svarbų smulkiosios motorikos tobulėjimo ženklą - pincetinį griebimą.

Pincetiniam griebimui naudojamas nykštys ir kitas pirštas (dažniausiai rodomasis ar vidurinysis), daiktas suimamas ir laikomas pirštų galiukais, o ne visu delnu.

Daugiau apie kūdikio smulkiosios motorikos lavinimą skaitykite čia:

Smulkioji motorika siejama su kalbiniais įgūdžiais

Smulkioji motorika – judesiai, kuriuos atliekant dalyvauja smulkūs mūsų kūno raumenys (pirštų, riešų, akių).

Moksliniai tyrimai rodo, kad motorikos lavinimas susijęs su kalbos įgūdžių gerėjimu, tačiau ypač didelę įtaką kalbai turi būtent smulkioji motorika.

Daugiau apie smulkiosios motorikos ir kalbos sąsają skaitykite čia:

Kūdikis sąmoningai naudojasi įrankiais

Įvairūs daiktai kūdikį ėmė dominti nuo pat pirmųjų gyvenimo mėnesių. Kūdikis su jais atlikdavo įvairius veiksmus (ėmė, laikė, mėtė ir pan.), tačiau nenaudojo jų kaip įrankių.

Pirmiausiai kūdikis daiktus ėmė naudoti kaip įrankius, imituodamas suaugusių veiksmus. Pavyzdžiui, pamatęs, kad mama šluosto dulkes, kūdikis gali ją kopijuoti ir audinio skiautę imti naudoti, kaip įrankį, kaip šluostę.

Maždaug 10-11 mėnesių vaikai jau yra pakankamai protingi, tad patys sugalvotų praktinį pritaikymą įvairiems daiktams, t.y. panaudotų juos kaip įrankius.

Tą įrodė atliktas eksperimentas, kurio metu maždaug 10 mėnesių kūdikiai turėjo pasiekti žaislą. Žaislas buvo padėtas ant pleduko, pririštas prie virvelės arba užkabintas kabliuku su rankena. Didžioji dalis kūdikių nė nesivargino stotis ir žaislą pasiekė, pasinaudodami įrankiais: traukdami pledą, virvę arba rankeną.

Faktas

Mažylio pėdutės atrodo plokščios? Taip yra dėl to, kad pėdos skliautą dengia riebalų sluoksnis. Per dvejus ar trejus metus jis išnyks.

2019 m. Rugsėjo mėn. Mažyliai

 1. User has not uploaded an avatar
  snaigė3 prieš 14 val.

  VidaR parašė:
  Tai va, aš ir apie tai pagalvojau. Gal jau būtumėm lakste kaip visi..
  Na jeigu jums padėjo masažai tikiu, kad ir mum pagelbės. Ačiū, kad pasidalinot ir …

  Oi, tikrai ne visi laksto tokio amžiaus, neimkite į galvą 😀 normalu yra išmokti savarankiškai vaikščioti iki 1,5m. Mano pirmas vaikas lakstyti pradėjo tik 1m2men, irgi jau stresavau - o ką, kai jau išmoko, su tokia nostalgija prisimindavau laikus, kai nelakste, nes atrodė, kad jam kas į užpakalį visą fura neissenkanciu baterijų sukiso 😀

  O dabar dukrytei greitai 10men, neatsistoja, pastatyta įsikibusi pastovi vos kelias sekundes. Bet matau, jog bando, progresas vyksta, o jei strigs, su gydytoju sakem irgi gal mankštą palankysim.

 2. User has not uploaded an avatar
  VidaR prieš 10 val.

  Labai ačiū visoms už palaikymą ir pasidalintas savo istorijas. Tikiu ir mums viskas bus gerai. Džiaugiuosi , kad yra tokių forumų kur gali pasiklaust, padiskutuot ir dažnu atveju tieosog pasiguosti.

 3. Irisiukė
  Irisiukė prieš 10 val.

  Galit nusipirkti spygliuotą kamuoliuką ir su juo pavažinėti Nežinau ar čia įsitikinimas, bet dar žiemą aš vis su tuo kamuoliuku per pėdas, per delniukus, per visą kūną, tai dabar pagauti negaliu. Su pirščiukais smulkiausius šapelius paima Kai valgo pliusas, ropinėjant nelabai gerai

  Ar yra kas jau dairosi batukų, galvoju apie biomechanics Ar pirkti naujus, o gal padėvėtus open24 dabar gera kaina. Padėvėtų jai tik būklė geresnė kaina didelė, o šiaip sudrožti gerai, kai kurie tai matosi ne vieno ar dviejų dėvėti...

  Maniškė jau pastovi neįsikibus...

 4. ..Besilaukianti.. prieš 10 val.

  VidaR parašė:
  Daktarė minėjus buvo anksčiau, bet dėl masažų nieko nesakė, sakė tik namie masažuoti, o dabar jau kai vėluojam su atsisedimu ir stovėjimu tai pasakė, kad jau reikia…

  Mūsų irgi vėlavo atsisėsti ir atsitoti, užteko vienos mankštos pas kinezetarapiautę, parodė kelis pratimus kaip vaiką pamokinti sėstis ir stotis, praėjo savaitė, kartojau tuos pratimukus ir atsisėdo pati. Nenusiminkit viskas bus gerai, viską išmoks

 5. A.u.r.a.
  A.u.r.a. prieš 7 val.

  Irisiukė parašė:
  Galit nusipirkti spygliuotą kamuoliuką ir su juo pavažinėti Nežinau ar čia įsitikinimas, bet dar žiemą aš vis su tuo kamuoliuku per pėdas, per delniukus, per vis…

  Taip, tas spygliuotas kamuoliukas tikrai geras dalykas 😊
  Batukus turim likusius nuo sesės neutralius. Paprasti sporbatukai, mokasinai dar yra, tai nesuku galvos. Jei nėra bėdų, tai jokių ortopedinių nereikia, nes tokius tik gydytojas turėtų paskirti. O geriausia tai basam lakstyti. Batukai nebent mieste pasivaikščioti norėtų.