Kūdikiui 10 mėnesių ir 1 savaitė

Mažyliui vis geriau sekasi įvaldyti tiek didelius, plačius judesius – pavyzdžiui, ropoti ir atsistoti, tiek daug subtilesnius ir smulkesnius – tarkime, sumaniai naudotis pirštukais.

Kūdikio pincetinis griebimas

Nesąmoningą griebimo refleksą vaikelis turėjo vos gimęs - jeigu į jo delną įsprausdavote pirštą, naujagimis jį visa jėga suspaudavo. Ilgainiui šis refleksas išnyko, o daiktų suėmimas tapo sąmoningu, t.y. vaikas tiesė rankas, stengėsi paimti ir išlaikyti daiktus.

Vaikui tobulėjant, maždaug 10-12 mėnesiais galima pastebėti sudėtingą ir labai svarbų smulkiosios motorikos tobulėjimo ženklą - pincetinį griebimą.

Pincetiniam griebimui naudojamas nykštys ir kitas pirštas (dažniausiai rodomasis ar vidurinysis), daiktas suimamas ir laikomas pirštų galiukais, o ne visu delnu.

Daugiau apie kūdikio smulkiosios motorikos lavinimą skaitykite čia:

Smulkioji motorika siejama su kalbiniais įgūdžiais

Smulkioji motorika – judesiai, kuriuos atliekant dalyvauja smulkūs mūsų kūno raumenys (pirštų, riešų, akių).

Moksliniai tyrimai rodo, kad motorikos lavinimas susijęs su kalbos įgūdžių gerėjimu, tačiau ypač didelę įtaką kalbai turi būtent smulkioji motorika.

Daugiau apie smulkiosios motorikos ir kalbos sąsają skaitykite čia:

Kūdikis sąmoningai naudojasi įrankiais

Įvairūs daiktai kūdikį ėmė dominti nuo pat pirmųjų gyvenimo mėnesių. Kūdikis su jais atlikdavo įvairius veiksmus (ėmė, laikė, mėtė ir pan.), tačiau nenaudojo jų kaip įrankių.

Pirmiausiai kūdikis daiktus ėmė naudoti kaip įrankius, imituodamas suaugusių veiksmus. Pavyzdžiui, pamatęs, kad mama šluosto dulkes, kūdikis gali ją kopijuoti ir audinio skiautę imti naudoti, kaip įrankį, kaip šluostę.

Maždaug 10-11 mėnesių vaikai jau yra pakankamai protingi, tad patys sugalvotų praktinį pritaikymą įvairiems daiktams, t.y. panaudotų juos kaip įrankius.

Tą įrodė atliktas eksperimentas, kurio metu maždaug 10 mėnesių kūdikiai turėjo pasiekti žaislą. Žaislas buvo padėtas ant pleduko, pririštas prie virvelės arba užkabintas kabliuku su rankena. Didžioji dalis kūdikių nė nesivargino stotis ir žaislą pasiekė, pasinaudodami įrankiais: traukdami pledą, virvę arba rankeną.

Faktas

Mažylio pėdutės atrodo plokščios? Taip yra dėl to, kad pėdos skliautą dengia riebalų sluoksnis. Per dvejus ar trejus metus jis išnyks.

2020 m. Vasario mėnesio mažyliai :)

 1. User has not uploaded an avatar
  Sakalelis prieš 2 d.

  RobertaStaug parašė:
  Ryte visada avizos su skirtingais vaisiais. Pietum darzoviene, o vakare duodu ka patys valgom, tai vakar buvo pasta bolognese, pries tai kotletukai su darzovem arba…

  Sveiki,

  O Jūs makaronus ir kotletus sutrinate į tyrę? Maniškė tai, jei maistas nesutrintas į tyrę, spjauna lauk 🙈

 2. User has not uploaded an avatar
  Maamyy prieš 2 d.

  Ar yra kas jau iš tyreliu perejot i gabaliukus? Kaip viska keitėt, norėčiau jau duoti gabaliukais, bet neramu kad prades springt ar nepavalgys normaliai. Ar jei prades springt kad issigas ir paskui visai nevalgys 🤦‍♀️🤷‍♀️☺️

 3. RobertaStaug
  RobertaStaug prieš 2 d.

  Sakalelis parašė:
  Sveiki,

  Ne, netrinu. Padedu ant staliuko ir ima kas jai patinka.
  Na jau reiktu pratinti prie gabaliuku. Jei padedat priesai ja kaista, ji neima pati valgyti?

 4. User has not uploaded an avatar
  Pirmąkart prieš 2 d.

  Maamyy parašė:
  Ar yra kas jau iš tyreliu perejot i gabaliukus? Kaip viska keitėt, norėčiau jau duoti gabaliukais, bet neramu kad prades springt ar nepavalgys normaliai. Ar jei pra…

  Maniškė praktiškai tyrelių nevalgė, perėjom prie gabaliukų. Iš pradžių tai siaubas koks žaidimas buvo 🙈 bet dabar jau pati pasiima su rankyte ir įsideda į burnytę.

 5. Agne_Ch
  Agne_Ch prieš 2 d.

  Maamyy parašė:
  Ar yra kas jau iš tyreliu perejot i gabaliukus? Kaip viska keitėt, norėčiau jau duoti gabaliukais, bet neramu kad prades springt ar nepavalgys normaliai. Ar jei pra…

  Priespieciams vaisiu visad duodu gabaliukais, pietums darzoviene virdama isimu keleta gabaliuku ir kai pavalgo tyres duodu juos.