Kūdikiui 10 mėnesių ir 1 savaitė
Mažyliui vis geriau sekasi įvaldyti tiek didelius, plačius judesius – pavyzdžiui, ropoti ir atsistoti, tiek daug subtilesnius ir smulkesnius – tarkime, sumaniai naudotis pirštukais.
Kūdikio pincetinis griebimas
Nesąmoningą griebimo refleksą vaikelis turėjo vos gimęs - jeigu į jo delną įsprausdavote pirštą, naujagimis jį visa jėga suspaudavo. Ilgainiui šis refleksas išnyko, o daiktų suėmimas tapo sąmoningu, t.y. vaikas tiesė rankas, stengėsi paimti ir išlaikyti daiktus.
Vaikui tobulėjant, maždaug 10-12 mėnesiais galima pastebėti sudėtingą ir labai svarbų smulkiosios motorikos tobulėjimo ženklą - pincetinį griebimą.
Pincetiniam griebimui naudojamas nykštys ir kitas pirštas (dažniausiai rodomasis ar vidurinysis), daiktas suimamas ir laikomas pirštų galiukais, o ne visu delnu.
Daugiau apie kūdikio smulkiosios motorikos lavinimą skaitykite čia:
Smulkioji motorika siejama su kalbiniais įgūdžiais
Smulkioji motorika – judesiai, kuriuos atliekant dalyvauja smulkūs mūsų kūno raumenys (pirštų, riešų, akių).
Moksliniai tyrimai rodo, kad motorikos lavinimas susijęs su kalbos įgūdžių gerėjimu, tačiau ypač didelę įtaką kalbai turi būtent smulkioji motorika.
Daugiau apie smulkiosios motorikos ir kalbos sąsają skaitykite čia:
Kūdikis sąmoningai naudojasi įrankiais
Įvairūs daiktai kūdikį ėmė dominti nuo pat pirmųjų gyvenimo mėnesių. Kūdikis su jais atlikdavo įvairius veiksmus (ėmė, laikė, mėtė ir pan.), tačiau nenaudojo jų kaip įrankių.
Pirmiausiai kūdikis daiktus ėmė naudoti kaip įrankius, imituodamas suaugusių veiksmus. Pavyzdžiui, pamatęs, kad mama šluosto dulkes, kūdikis gali ją kopijuoti ir audinio skiautę imti naudoti, kaip įrankį, kaip šluostę.
Maždaug 10-11 mėnesių vaikai jau yra pakankamai protingi, tad patys sugalvotų praktinį pritaikymą įvairiems daiktams, t.y. panaudotų juos kaip įrankius.
Tą įrodė atliktas eksperimentas, kurio metu maždaug 10 mėnesių kūdikiai turėjo pasiekti žaislą. Žaislas buvo padėtas ant pleduko, pririštas prie virvelės arba užkabintas kabliuku su rankena. Didžioji dalis kūdikių nė nesivargino stotis ir žaislą pasiekė, pasinaudodami įrankiais: traukdami pledą, virvę arba rankeną.
Faktas
Mažylio pėdutės atrodo plokščios? Taip yra dėl to, kad pėdos skliautą dengia riebalų sluoksnis. Per dvejus ar trejus metus jis išnyks.
Mp valgo daug kartų tiek dieną, tiek naktį, maistą rupiai sumalu, na košių, smulkių makaronų ne, valgo ir taip
Duodu iš nemaltų duonos, batono, lavašo, baronkų, trapučių, kukurūzų, juostelėm pjaustytų morkų, agurkų, paprikos, skiltelėm obuolį, pomidorą, bananą iš viso
Bet čia tik užkandukai, daugiau nužaidžia, nei suvalgo. Pagrinde maitinu tuom, ką sutrinu