Kūdikiui 10 mėnesių ir 1 savaitė

Mažyliui vis geriau sekasi įvaldyti tiek didelius, plačius judesius – pavyzdžiui, ropoti ir atsistoti, tiek daug subtilesnius ir smulkesnius – tarkime, sumaniai naudotis pirštukais.

Kūdikio pincetinis griebimas

Nesąmoningą griebimo refleksą vaikelis turėjo vos gimęs - jeigu į jo delną įsprausdavote pirštą, naujagimis jį visa jėga suspaudavo. Ilgainiui šis refleksas išnyko, o daiktų suėmimas tapo sąmoningu, t.y. vaikas tiesė rankas, stengėsi paimti ir išlaikyti daiktus.

Vaikui tobulėjant, maždaug 10-12 mėnesiais galima pastebėti sudėtingą ir labai svarbų smulkiosios motorikos tobulėjimo ženklą - pincetinį griebimą.

Pincetiniam griebimui naudojamas nykštys ir kitas pirštas (dažniausiai rodomasis ar vidurinysis), daiktas suimamas ir laikomas pirštų galiukais, o ne visu delnu.

Daugiau apie kūdikio smulkiosios motorikos lavinimą skaitykite čia:

Smulkioji motorika siejama su kalbiniais įgūdžiais

Smulkioji motorika – judesiai, kuriuos atliekant dalyvauja smulkūs mūsų kūno raumenys (pirštų, riešų, akių).

Moksliniai tyrimai rodo, kad motorikos lavinimas susijęs su kalbos įgūdžių gerėjimu, tačiau ypač didelę įtaką kalbai turi būtent smulkioji motorika.

Daugiau apie smulkiosios motorikos ir kalbos sąsają skaitykite čia:

Kūdikis sąmoningai naudojasi įrankiais

Įvairūs daiktai kūdikį ėmė dominti nuo pat pirmųjų gyvenimo mėnesių. Kūdikis su jais atlikdavo įvairius veiksmus (ėmė, laikė, mėtė ir pan.), tačiau nenaudojo jų kaip įrankių.

Pirmiausiai kūdikis daiktus ėmė naudoti kaip įrankius, imituodamas suaugusių veiksmus. Pavyzdžiui, pamatęs, kad mama šluosto dulkes, kūdikis gali ją kopijuoti ir audinio skiautę imti naudoti, kaip įrankį, kaip šluostę.

Maždaug 10-11 mėnesių vaikai jau yra pakankamai protingi, tad patys sugalvotų praktinį pritaikymą įvairiems daiktams, t.y. panaudotų juos kaip įrankius.

Tą įrodė atliktas eksperimentas, kurio metu maždaug 10 mėnesių kūdikiai turėjo pasiekti žaislą. Žaislas buvo padėtas ant pleduko, pririštas prie virvelės arba užkabintas kabliuku su rankena. Didžioji dalis kūdikių nė nesivargino stotis ir žaislą pasiekė, pasinaudodami įrankiais: traukdami pledą, virvę arba rankeną.

Faktas

Mažylio pėdutės atrodo plokščios? Taip yra dėl to, kad pėdos skliautą dengia riebalų sluoksnis. Per dvejus ar trejus metus jis išnyks.

2021 m. Rugpjūtinukai

 1. User has not uploaded an avatar
  tukiomamuks prieš 12 val.

  Mamos, kurios gyvenate bute arba nebutinai. Pas mus nera laiptu, nera kur skatinimui palaipioti, pastoviniuoti. Ar kazkaip esat pasidariusios su baldais ar turite isigyje laiptukus veiklos kudikiams?

 2. User has not uploaded an avatar
  Boružė.lė prieš 11 val.

  tukiomamuks parašė:
  Mamos, kurios gyvenate bute arba nebutinai. Pas mus nera laiptu, nera kur skatinimui palaipioti, pastoviniuoti. Ar kazkaip esat pasidariusios su baldais ar turite i…

  O reikia mokyti lipti? 🙈 Lipa ant manęs, nuo manęs ant lovos. Laipioja per žaislus, pagalves, lovoj per mane ir vyrą, ir visokias kitokias kliūtis. Stovi tai bet kur atsirėmus, kad ir į sieną. Tai reikia ir laiptais papildomai mokyt lipti?

 3. User has not uploaded an avatar
  Incognito1 prieš 5 val.

  Sveikos.
  Mums 9 mėn. ir iki šiol valgome tik MP, tačiau norime pereiti prie PM. Buteliukų ir gertuvių griežtai atsisako. Su maistuku geria vandenuką tik iš puodelio, naudojame 360 arba paprastą. Gal turite pasiūlymų, kaip vaikui pasiūlyti PM?

 4. User has not uploaded an avatar
  bombo prieš 5 val.

  Incognito1 parašė:
  Sveikos.
  Mums 9 mėn. ir iki šiol valgome tik MP, tačiau norime pereiti prie PM. Buteliukų i…

  Mes irgi mp
  Geriam tik. Is pradziu bandziau visaip pm
  Bet niekaip
  Ir galvoju nu ir ka? Jau tiek ismaitinau kiek cia beliko maks iki metu ir tikrai viskas jau bus

 5. User has not uploaded an avatar
  Incognito1 prieš 5 val.

  bombo parašė:
  Mes irgi mp
  Geriam tik. Is pradziu bandziau visaip pm

  Mano dukrytė nevalgiukė, todėl nemanau, kad suėjus metams galėsiu taip lengvai nebeduoti nei MP, nei PM. Nuo metukų turėsiu grįžti į darbą, todėl jeigu net norėčiau nusitraukti pienuką, nežinau kaip įsiūlyti vaikui.