Kūdikiui 6 mėnesiai ir 1 savaitė

Su pasauliu ypač besidominčiu kūdikiu labai įdomu, tačiau taip pat ir gan sunku. Kūdikis nori viską matyti, visur dalyvauti, nuolat bendrauti, tačiau pats dar nėra savarankiškas, tad tėveliams tenka gerokai paplušėti jį nuolat linksminant.

Ar galima sodinti kūdikį?

Maždaug 6 mėnesių kūdikis jau pradeda savarankiškai sėdėti, t.y. geba bent kelias minutes išlaikyti vertikalią kūno padėtį be jokios papildomos atramos.

Kita vertus, amžius, kada vaikas pradeda sėdėti (arba įgauna bet kokį kitą įgūdį), yra labai individualus. Normalu, jeigu vaikas ima sėdėti maždaug 6-8 gyvenimo mėnesį.

Seniau egzistavo žalinga praktika anksti pratinti kūdikius prie sėdėjimo, ramstyti sėstis dar tik besimokantį kūdikį pagalvėmis. Jokiu būdu to nedarykite. Perdėm ankstyvas, „prievartinis“ sodinimas gali pakenkti vaiko stuburui, lemti netaisyklingą, nesimetrišką laikyseną ir net skoliozę (stuburo iškrypimą).

Žinoma, svarbu lavinti kūdikį ir stiprinti jo kūną. Pavyzdžiui, kūdikiui jau pradėjus tvirtai laikyti galvytę, paimkite jį už rankyčių, kilstelėkite iki sėdimos padėties ir vėl guldykite.

Paaugusį kūdikį dažniau guldykite ant pilvuko ir skatinkite jį pasiremti rankutėmis ir keliukais, pėdomis, verstis ant nugarytės ir atgal.

Kūdikis skleidžia įvairiausius garsus

Judviejų mažylis čiauška vis daugiau, o „kalbos“ tampa vis ilgesnės ir ilgesnės – tai ženklas, kad akimirka, kai jis pradės kalbėti, vis arčiau, tačiau kol jis išmoks tarti tikrus žodžius ir regzti sklandžius sakinius, praeis dar daug mėnesių.

Gali būti, kad kartas nuo karto nugirsite vaikutį daug kartų kartojant tą patį skiemenį, tik skirtingu balsu ir intonacija. O kartkartėm galbūt mažylis taria ir sudėtingesnius garsus, sudarytus iš dviejų ar net trijų skirtingų skiemenų. Iš tiesų jis eksperimentuoja bandydamas suprasti, kokius garsus keičiant liežuvio ar lūpų padėtį gali išgauti jo balsas, – panašiai elgiasi ir muzikantas, išbandantis naują instrumentą.

Nors mažyliui šie pirmieji garsai kol kas yra bereikšmiai ir beprasmiai, jūs abu galite padėti mažyliui greičiau suvokti šių garsų galią ir paskirtį. Atidžiai klausykitės jo „šnekos“ ir išgirdę tinkamų garsų, bandykite vaikučiui atsakyti juos pakartodami.

Mokykite kūdikį ženklų kalbos

Mokykite kūdikį ne tik garsų ir žodžių, bet ir ženklų, kūno kalbos - tai svarbi žmonių komunikacijos priemonė. Be to, įvairių ženklų rodymas kūnu, pirštukais yra puiki mankšta.

Atsisveikindami ir pasisveikindami mojuokite - „labas“ ir „ate ate“. Pasakodami vaikui apie daiktą ar žmogų, durkite į jį pirštu. Apibūdindami naudokite rankas - mažą paukščiuką parodo sprindis, o didelį dramblį - plačiai ištiestos rankos. Dainuodami daineles, žodžius papildykite gestais. Pavyzdžiui, „Mano batai buvo du, vienas dingo – nerandu“ galima parodyti du pirštukus sakant „du“ ir neigiamai pasukioti galvą tariant „nerandu“.

Kūdikis domisi gyvūnais

Augantis kūdikis ima vis aiškiau suvokti aplinkinius. Jis atpažįsta tėvelius ir šeimos narius, noriai su jais bendrauja, jį žavi kiti kūdikiai, o taip pat pradeda stipriai dominti gyvūnai.

Kūdikiai noriai „kalbina“ namuose gyvenančius, svečiuose sutiktus ar kieme matomus gyvūnus, tiesa rankutes, džiaugsmingai reaguoja palietęs švelnų kailį ar išgirdęs gyvūnėlio skleidžiamus garsus.

Skatinkite kūdikio susidomėjimą ir jį „išnaudokite“ lavinimui. Šiuo metu kūdikis intensyviai čiauška, mokosi vis geriau tarti skirtingus garsus, juos jungti. Supažindinkite mažylį su skirtingais gyvūnais rodydami jų paveiksliukus ir pasakydami, kaip jie „kalba“, t.y. „karvytė sako mūū“, „šuniukas sako au-au“, „katytė sako miau-miau“.

Faktas

Ausų uždegimu dažniausiai serga vaikai nuo šešių mėnesių iki trejų metų. 70 % vaikų iki trejų metų yra bent kartą juo sirgę.

2018 m. sausio mėn. mamukai

 1. gintigin
  gintigin prieš 1 d.

  Riuta parašė:
  Na aš iš savo patyrimo nesutikčiau su šiuo pasakymu 😊 Mano pirmagimė būdama kūdikis niekada pati neužmigdavo, turėdavau supti glėbyje arba ant kamuolio iki 1,5 metų…

  Na iki 18 tikrai nereiks miegoti kartu, o 5-6 metai visgi nėra ilgas laiko tarpas manau, visos sutiks, kad sunku tos nemiegotos naktys, mūsų pirmagimis dar irgi keliasi, ir mažylis keliasi, tai aš visą naktį ir sukinejuosi tarp jų, kartais vyras, kai išgirsta, kad dydisis budinejasi apsikabina ir nulauzia visko būna, bet tie vaikai taip greit užauga, po to nemiegosim dėl to, jog su draugais naktim gastroliuos

 2. gintigin
  gintigin prieš 1 d.

  Indrute25 parašė:
  Aš esu skaičius šį straipsnį kaip ir daugelį kitų, reikia gebėti atsirinkti kas teisinga, nes daug yra ir straipsnių kur rašo, kad kūdikį galima pratinti užmigt sav…

  Ar skaitė ramaus miego knyga? Daug mamų ją giria, ten ir patarimų yra, gal pravers. Su pirmagimiu mes visad turėdavom ritualą nakties, tuo pačiu metu, maudynes, masaziukai ir į lovą. Tiesa visad lovoj uzmigdavo su MP, man čia pats geriausias uzmigdymo būdas

 3. User has not uploaded an avatar
  Riuta prieš 1 d.

  gintigin parašė:
  Na iki 18 tikrai nereiks miegoti kartu, o 5-6 metai visgi nėra ilgas laiko tarpas manau, visos sutiks, kad sunku tos nemiegotos naktys, mūsų pirmagimis dar irgi …

  Mhm, koks ten yra posakis? Mano širdis gyvena jau nebe mano kūne 😁

 4. User has not uploaded an avatar
  Riuta prieš 1 d.

  gintigin parašė:
  Na iki 18 tikrai nereiks miegoti kartu, o 5-6 metai visgi nėra ilgas laiko tarpas manau, visos sutiks, kad sunku tos nemiegotos naktys, mūsų pirmagimis dar irgi …

  Su pirmagime 5-6 metai, su antra mergina dar plius kokie 3 metai, tai viso TIK kokie 8 metai 😃 Ir negali iš tikro žmogus skustis, gi viskas savo noru..

 5. User has not uploaded an avatar
  zivilaite prieš 24 min.

  gintigin parašė:
  Ar skaitė ramaus miego knyga? Daug mamų ją giria, ten ir patarimų yra, gal pravers. Su pirmagimiu mes visad turėdavom ritualą nakties, tuo pačiu metu, maudynes, mas…

  Maniske irgi tik su mp užmiega,ir ką nubudineja nuolat ir nebeuzmiega kol vėl nepaduodu:(((((visad turiu gulet salia