Kūdikiui 6 mėnesiai ir 1 savaitė

Su pasauliu ypač besidominčiu kūdikiu labai įdomu, tačiau taip pat ir gan sunku. Kūdikis nori viską matyti, visur dalyvauti, nuolat bendrauti, tačiau pats dar nėra savarankiškas, tad tėveliams tenka gerokai paplušėti jį nuolat linksminant.

Ar galima sodinti kūdikį?

Maždaug 6 mėnesių kūdikis jau pradeda savarankiškai sėdėti, t.y. geba bent kelias minutes išlaikyti vertikalią kūno padėtį be jokios papildomos atramos.

Kita vertus, amžius, kada vaikas pradeda sėdėti (arba įgauna bet kokį kitą įgūdį), yra labai individualus. Normalu, jeigu vaikas ima sėdėti maždaug 6-8 gyvenimo mėnesį.

Seniau egzistavo žalinga praktika anksti pratinti kūdikius prie sėdėjimo, ramstyti sėstis dar tik besimokantį kūdikį pagalvėmis. Jokiu būdu to nedarykite. Perdėm ankstyvas, „prievartinis“ sodinimas gali pakenkti vaiko stuburui, lemti netaisyklingą, nesimetrišką laikyseną ir net skoliozę (stuburo iškrypimą).

Žinoma, svarbu lavinti kūdikį ir stiprinti jo kūną. Pavyzdžiui, kūdikiui jau pradėjus tvirtai laikyti galvytę, paimkite jį už rankyčių, kilstelėkite iki sėdimos padėties ir vėl guldykite.

Paaugusį kūdikį dažniau guldykite ant pilvuko ir skatinkite jį pasiremti rankutėmis ir keliukais, pėdomis, verstis ant nugarytės ir atgal.

Kūdikis skleidžia įvairiausius garsus

Judviejų mažylis čiauška vis daugiau, o „kalbos“ tampa vis ilgesnės ir ilgesnės – tai ženklas, kad akimirka, kai jis pradės kalbėti, vis arčiau, tačiau kol jis išmoks tarti tikrus žodžius ir regzti sklandžius sakinius, praeis dar daug mėnesių.

Gali būti, kad kartas nuo karto nugirsite vaikutį daug kartų kartojant tą patį skiemenį, tik skirtingu balsu ir intonacija. O kartkartėm galbūt mažylis taria ir sudėtingesnius garsus, sudarytus iš dviejų ar net trijų skirtingų skiemenų. Iš tiesų jis eksperimentuoja bandydamas suprasti, kokius garsus keičiant liežuvio ar lūpų padėtį gali išgauti jo balsas, – panašiai elgiasi ir muzikantas, išbandantis naują instrumentą.

Nors mažyliui šie pirmieji garsai kol kas yra bereikšmiai ir beprasmiai, jūs abu galite padėti mažyliui greičiau suvokti šių garsų galią ir paskirtį. Atidžiai klausykitės jo „šnekos“ ir išgirdę tinkamų garsų, bandykite vaikučiui atsakyti juos pakartodami.

Mokykite kūdikį ženklų kalbos

Mokykite kūdikį ne tik garsų ir žodžių, bet ir ženklų, kūno kalbos - tai svarbi žmonių komunikacijos priemonė. Be to, įvairių ženklų rodymas kūnu, pirštukais yra puiki mankšta.

Atsisveikindami ir pasisveikindami mojuokite - „labas“ ir „ate ate“. Pasakodami vaikui apie daiktą ar žmogų, durkite į jį pirštu. Apibūdindami naudokite rankas - mažą paukščiuką parodo sprindis, o didelį dramblį - plačiai ištiestos rankos. Dainuodami daineles, žodžius papildykite gestais. Pavyzdžiui, „Mano batai buvo du, vienas dingo – nerandu“ galima parodyti du pirštukus sakant „du“ ir neigiamai pasukioti galvą tariant „nerandu“.

Kūdikis domisi gyvūnais

Augantis kūdikis ima vis aiškiau suvokti aplinkinius. Jis atpažįsta tėvelius ir šeimos narius, noriai su jais bendrauja, jį žavi kiti kūdikiai, o taip pat pradeda stipriai dominti gyvūnai.

Kūdikiai noriai „kalbina“ namuose gyvenančius, svečiuose sutiktus ar kieme matomus gyvūnus, tiesa rankutes, džiaugsmingai reaguoja palietęs švelnų kailį ar išgirdęs gyvūnėlio skleidžiamus garsus.

Skatinkite kūdikio susidomėjimą ir jį „išnaudokite“ lavinimui. Šiuo metu kūdikis intensyviai čiauška, mokosi vis geriau tarti skirtingus garsus, juos jungti. Supažindinkite mažylį su skirtingais gyvūnais rodydami jų paveiksliukus ir pasakydami, kaip jie „kalba“, t.y. „karvytė sako mūū“, „šuniukas sako au-au“, „katytė sako miau-miau“.

Faktas

Ausų uždegimu dažniausiai serga vaikai nuo šešių mėnesių iki trejų metų. 70 % vaikų iki trejų metų yra bent kartą juo sirgę.

2023 m. balandžio mėnesio mažyliai 🐣

 1. Eimilė prieš 2 sav.

  Gal žinot, ar galit rekomenduoti sportinuką su PILNAI gulima padėtim? Mūsiškė nebetelpa į lopšį, o sportinė dalis yra pusiau gulima.. 🥴 Kažkaip nesinori pirkt dar vieno lopšio😁🙈

 2. mazena91
  mazena91 prieš 2 sav.


  Vienas fox verdi kitas camarelo (mėlynas), camarelo gal net geresnis tuo,kad lb stogelis ilgas,vos ne pilnai uždaro,čia foto turbut visas ilgis parodytas, bet ir vienas ir kitas tikrai geri ir faini, minkštai važiuoja,ne barškaliukai😊


  Ir vienam ir kitam yra langelis pažiūrėti į vaika, ir atsidaro toks kaip langelis-setelis jeigu karšta vasaros diena😊

 3. User has not uploaded an avatar
  Vienaragis prieš 2 sav.

  Eimilė parašė:
  Gal žinot, ar galit rekomenduoti sportinuką su PILNAI gulima padėtim? Mūsiškė nebetelpa į lopšį, o sportinė dalis yra pusiau gulima.. 🥴 Kažkaip nesinori pirkt dar v…

  Sportinuku n pasirinkimas, ziurint koks biudžetas. Aš dar turiu nuo pirmo vaiko Muuvo quick 3, siaip labai fainas, viena ranka susilanksto, žiuri į pasaulį ir į mama (šitai labai svarbu), su juo kartais norisi didesnio pravažumo. Tokio tipo yra ir kitu gamintoju, tačiau man šis labai prilipo rankoj.
  Jeigu reiki pravažaus, tai manau xlander xmove, navington, emaljunga žiūrėkit, tik jie sunkus, reik įvertinti tai

 4. User has not uploaded an avatar
  Gbrlin prieš 2 sav.

  Mes 5 men nuo lopsio perejom i joie litetrax pro, tai esu labai patenkinta, buciau pirkus joie mytrax, bet vietoje nebuvo, bijojau, kad pradzioj gali vaikui nepatikti,kad manes nematys, nes ziuri i pasauli, bet viskas puikiai, norejom vienos dalies lengvai sulankstomo sportinuko ir menesiui beveik praejus esu tikrai patenkinta

 5. BeeMaya
  BeeMaya prieš 1 sav.

  Sveikos, mamytes,

  Ateinu pasidalinti gražia projekto iniciatyva, kurią sukurti įkvėpė mano dukrytė 💛

  Vilniuje, nuo Spalio 5 dienos organizuojami 8 kassavaitiniai susitikimai su psichoterapeute ir kompetetingais gydytojais. Temos ypač aktualios pirmakartėms mamytėms - apie mamos emocinę sveikatą, kūdikio miegą, maitinimą ir fizinę sveikatą 🌼

  Laukiamos mamytės ir jų mažyliai iki 6 mėnesių.

  Projekto tikslas - mažinti motinystės vienišumą, užbėgti depresijai už akių, išklausyti, padėti kurti gyvas mamų draugystes, šviesti svarbiausiais klausimais.

  Jeigu Tau tai skamba artimai - aplankyk mūsų svetainę ir soc.tinklus, kur galėsi plačiau sužinoti apie programą 💛

  www.mamukaimas.lt