Kūdikiui 3 savaitės

Jūsų mažylis auga, rausvėja ir apvalėja. Jo odelė vis lygesnė ir švelnesnė, jis mažiau raukosi ir dažniau žvelgia plačiai atmerkęs akeles, jo judesiai vis plastiškesni. Dabar vaikutis jau pradeda priminti pūstažandžius kūdikėlius iš reklamos!

Kūdikis vis stiprėja

Per pirmuosius du mėnesius mažylis išmoks pakelti galvytę ir trumpai išlaikyti ją pakeltą. Tai rodo, kad jo raumenys nuolat stiprėja. Kai kurie kūdikiai galvytę kilsteli jau pirmąją ar antrąją savaitę, tačiau daugumai šiam žygdarbiui atlikti prireikia daugiau laiko.

Stiprinkite naujagimio raumenis nuo pat pirmųjų savaičių. Pastebėję, kad kūdikis ima koncentruoti žvilgsnį, rodykite žaisliukus ar pati linguokite taip, kad vaikas stebėtų. Stiprės ne tik vaikelio akių, bet ir kaklo, nugaros raumenys, susidomėjęs jis stengsis sukti ir kelti galvytę.

Nepamirškite periodiškai bent kelioms minutėms paguldyti mažylio ant pilvuko, tuomet taip pat rodykite žaisliukus, pasilenkite prie vaiko veido, kad jis jus gerai matytų.

Naujagimio maudymas

Kol ant naujagimio pilvuko dar pūpsojo virkštelės likutis, jį buvo rekomenduojama tik šiek tiek apiprausti ar apšluostyti drėgnu rankšluostėliu, švelnia kempinėle. Dabar mažylio virkštelė jau turėtų būti nukritusi, bamba sugijusi, tad jis gali pasimėgauti savo pirmąja vonia!

Naujagimį patogiausia maudyti specialioje vonelėje, tačiau, jeigu jos neturite, tiks ir kriauklė. Naujagimiai neturi daug progų išsitepti, tad juos pakanka maudyti 1-2 kartus per savaitę (tačiau kaskart keičiant sauskelnes reikėtų apiprausti ar drėgna servetėle apvalyti vaikučio užpakaliuką), nenaudojant (ar naudojant labai saikingai) jokių papildomų prausiklių, šampūnų ir kt. Oro temperatūra vonios kambaryje turėtų būti apie 24°C, o vandens - 32 - 37°C.

Daugiau apie pirmąsias mažylio maudynes skaitykite čia:

Naujagimis nuolat verkia

Ne tik kalbėti, bet net guguoti dar nemokančio naujagimio vienintelė komunikacijos forma yra verkimas. Pastebima, kad daugiausiai kūdikis verkia per pirmąsias 12 savaičių nuo gimimo, vėliau jis išmoksta atkreipti tėvelių dėmesį kitais garsais, judesiais, mimikomis.

Vaikui pradėjus verkti, pasistenkite kuo greičiau patenkinti jo poreikius. Pamaitinkite, apiprauskite, pakeiskite vystyklą, įsitikinkite, kad vaikui nėra per karšta ar šalta, patikrinkite, ar jis nekarščiuoja, ar nepučia pilvuko, ar nespaudžia rūbeliai.

Jeigu naujagimis nesiliauja verkęs, gali būti, kad jis tiesiog nori būti nešiojamas. Daugumai geriau matyti pradėjusių vaikų patinka būti paguldytiems ant peties, ar tarsi atremtiems į krūtinę, tuomet jie gali žvalgytis.

Su kūdikiu daug laiko praleidžianti mama geba atskirti skirtingą kūdikio verksmą. Įprastai alkanas mažylis trumpai rikteli ir tik tuomet pradeda verkti. Kamuojant skausmui kūdikis verkia labai gailiai ir ilgai, verksmas primena rėkimą. Pavargusio, per daug stimuliacijos gavusio vaikelio verksmas kintantis, tai garsėjantis, tai pritylantis.

Daugiau apie mažylio verkimo priežastis skaitykite čia:

Tėčio bendravimas su naujagimiu

Visą nėštumo laikotarpį mažylio taip pat laukęs tėtis jam gimus dažnai jaučiasi atstumtas ir nežino, ko imtis. Jeigu mama žindo, tai natūralu, kad naujagimis beveik visą parą praleidžia jos glėbyje, tačiau jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, šį darbą turėtų dalintis abu tėvai.

Maitinimas, žinoma, ne vienintelė proga pabendrauti su kūdikiu. Tėvelis turėtų ne tik nevengti keisti vystyklų, apiprausti naujagimio, bet ir megzti su juo tvirtą ryšį nuo pat mažumės. Pastebima, kad ypač naudingas oda prie odos kontaktas.

Tėčiai gali pasiguldyti nurengtą naujagimį ant apnuogintos krūtinės, šiltai apsikloti ir ramiai pagulėti, paniūniuoti vaikeliui melodiją, jį pakalbinti. Tiesioginis odos sąlytis ramina, kūdikis ima kvėpuoti tolygiau ir giliau, pagerėja jo virškinimo sistemos darbas, į kraują išskiriami meilę ir prieraišumą sąlygojantys hormonai.

Vertėtų kiekvieną dieną rasti bent kelias akimirkas pabendravimui ir pažaidimui, kuris tikrai įmanomas net ir su pačiu mažiausiu vaikeliu! Tėtis gali rodyti vaikui žaisliuką taip, kad naujagimis jį sektų akimis, naujagimiui galima dainuoti, skaityti knygeles, rodyti jam grimasas, jį masažuoti.

Faktas

Dažniausiai gimsta vienas kūdikis. Dvynukai gimsta vidutiniškai 1 kartą iš 80 gimdymų, trynukai – iš 6 400, ketvertukas – iš 512 000.

2023 m. Lapkričio širdelės 💕🐝

  1. User has not uploaded an avatar
    Kosmonautas prieš 38 min.

    Man taip pat žindymo specialistė vakar sakė, atsisakyti rėmų, lygininų su kitais. Pasitikėti savimi, intuityviai daryt, bandyt.

  2. User has not uploaded an avatar
    Shiurkshtuke prieš 36 min.

    AkVilke parašė:
    Ar kuriai nors dar yra užstrigęs nėštumo metu priaugtas svoris? 10kg numečiau, dar 10 liko nu ir nesijudina jie nors tu ką 😭 Atrodo nei persivalgau, nei užkandžiauj…

    Na, 9 mėnesius augo tas svoris, tai aš tikiuosi, jog per 9 mėnesius jis ir dings. Norėtųsi anksčiau. Vis dar nešiojuosi 6 kg, o buvau priaugusi 13kg. Teko skaityti, jog laktacija irgi prisideda prie papildomų kilogramų likučių, t.y. moterys pilnai grįžta į pradinį svorį, kai baigia žindyti.
    Norėčiau, kad tai nebūtų tiesa. 😀

  3. User has not uploaded an avatar
    Oksana D. prieš 24 min.

    smile_iuke parašė:
    Va toki perskaicius tai ir naktis linksmesne pasidaro 🙈🤣🤣🤣 miegodamas uzmiega. Visos mes cia miegodamos gyvenam siuo metu 🤣🤣

    Haha, va taip ir būna,kai pusiau miegodama rašai😁😁😁 balsu juokiuos dabar😁😁😁

  4. User has not uploaded an avatar
    Oksana D. prieš 21 min.

    kkiiss parašė:
    Oksana, o ką ji patarė dėl nosytės? Nes klinikose krūtinę duodant liepė palaikyti krūtį, kad nosis laisva būtų... Mano krūtinė tikrai nemaža ir speneliai didoki, ta…

    Reikia padėtį susitvarkyti - atlošti šiek tiek galvytę. Man irgi Santarose rodė,kad ranka prilaikyti,kad vietos nosiai būtų. Pagal viską,vaiko smakriukas turi remtis į krūtį ir skruostukai,o nosis turi būti laisva. Ir kūnelis prisiglaudęs prie mamos🌼

  5. User has not uploaded an avatar
    Šiaurėsbanga prieš 14 min.

    AkVilke parašė:
    Ar kuriai nors dar yra užstrigęs nėštumo metu priaugtas svoris? 10kg numečiau, dar 10 liko nu ir nesijudina jie nors tu ką 😭 Atrodo nei persivalgau, nei užkandžiauj…

    Man 6kg irgi taip liko nenumesti dar, tiesiog sustojo svorio kritimas, norisi kažko imtis, daugiau mankštų - bet nėra laiko tam visiškai ir taip vos spėju pavalgyt, nusipraust, apsitvarkyt Galvoju įsigyti vaikjuostę, rašoma kad ji ir maitinti tinka, tai būtų labai gerai atlaisvinti 2 rankas ir jaustis mobiliau.