Kūdikiui 3 savaitės

Jūsų mažylis auga, rausvėja ir apvalėja. Jo odelė vis lygesnė ir švelnesnė, jis mažiau raukosi ir dažniau žvelgia plačiai atmerkęs akeles, jo judesiai vis plastiškesni. Dabar vaikutis jau pradeda priminti pūstažandžius kūdikėlius iš reklamos!

Kūdikis vis stiprėja

Per pirmuosius du mėnesius mažylis išmoks pakelti galvytę ir trumpai išlaikyti ją pakeltą. Tai rodo, kad jo raumenys nuolat stiprėja. Kai kurie kūdikiai galvytę kilsteli jau pirmąją ar antrąją savaitę, tačiau daugumai šiam žygdarbiui atlikti prireikia daugiau laiko.

Stiprinkite naujagimio raumenis nuo pat pirmųjų savaičių. Pastebėję, kad kūdikis ima koncentruoti žvilgsnį, rodykite žaisliukus ar pati linguokite taip, kad vaikas stebėtų. Stiprės ne tik vaikelio akių, bet ir kaklo, nugaros raumenys, susidomėjęs jis stengsis sukti ir kelti galvytę.

Nepamirškite periodiškai bent kelioms minutėms paguldyti mažylio ant pilvuko, tuomet taip pat rodykite žaisliukus, pasilenkite prie vaiko veido, kad jis jus gerai matytų.

Naujagimio maudymas

Kol ant naujagimio pilvuko dar pūpsojo virkštelės likutis, jį buvo rekomenduojama tik šiek tiek apiprausti ar apšluostyti drėgnu rankšluostėliu, švelnia kempinėle. Dabar mažylio virkštelė jau turėtų būti nukritusi, bamba sugijusi, tad jis gali pasimėgauti savo pirmąja vonia!

Naujagimį patogiausia maudyti specialioje vonelėje, tačiau, jeigu jos neturite, tiks ir kriauklė. Naujagimiai neturi daug progų išsitepti, tad juos pakanka maudyti 1-2 kartus per savaitę (tačiau kaskart keičiant sauskelnes reikėtų apiprausti ar drėgna servetėle apvalyti vaikučio užpakaliuką), nenaudojant (ar naudojant labai saikingai) jokių papildomų prausiklių, šampūnų ir kt. Oro temperatūra vonios kambaryje turėtų būti apie 24°C, o vandens - 32 - 37°C.

Daugiau apie pirmąsias mažylio maudynes skaitykite čia:

Naujagimis nuolat verkia

Ne tik kalbėti, bet net guguoti dar nemokančio naujagimio vienintelė komunikacijos forma yra verkimas. Pastebima, kad daugiausiai kūdikis verkia per pirmąsias 12 savaičių nuo gimimo, vėliau jis išmoksta atkreipti tėvelių dėmesį kitais garsais, judesiais, mimikomis.

Vaikui pradėjus verkti, pasistenkite kuo greičiau patenkinti jo poreikius. Pamaitinkite, apiprauskite, pakeiskite vystyklą, įsitikinkite, kad vaikui nėra per karšta ar šalta, patikrinkite, ar jis nekarščiuoja, ar nepučia pilvuko, ar nespaudžia rūbeliai.

Jeigu naujagimis nesiliauja verkęs, gali būti, kad jis tiesiog nori būti nešiojamas. Daugumai geriau matyti pradėjusių vaikų patinka būti paguldytiems ant peties, ar tarsi atremtiems į krūtinę, tuomet jie gali žvalgytis.

Su kūdikiu daug laiko praleidžianti mama geba atskirti skirtingą kūdikio verksmą. Įprastai alkanas mažylis trumpai rikteli ir tik tuomet pradeda verkti. Kamuojant skausmui kūdikis verkia labai gailiai ir ilgai, verksmas primena rėkimą. Pavargusio, per daug stimuliacijos gavusio vaikelio verksmas kintantis, tai garsėjantis, tai pritylantis.

Daugiau apie mažylio verkimo priežastis skaitykite čia:

Tėčio bendravimas su naujagimiu

Visą nėštumo laikotarpį mažylio taip pat laukęs tėtis jam gimus dažnai jaučiasi atstumtas ir nežino, ko imtis. Jeigu mama žindo, tai natūralu, kad naujagimis beveik visą parą praleidžia jos glėbyje, tačiau jeigu kūdikis maitinamas mišinėliu, šį darbą turėtų dalintis abu tėvai.

Maitinimas, žinoma, ne vienintelė proga pabendrauti su kūdikiu. Tėvelis turėtų ne tik nevengti keisti vystyklų, apiprausti naujagimio, bet ir megzti su juo tvirtą ryšį nuo pat mažumės. Pastebima, kad ypač naudingas oda prie odos kontaktas.

Tėčiai gali pasiguldyti nurengtą naujagimį ant apnuogintos krūtinės, šiltai apsikloti ir ramiai pagulėti, paniūniuoti vaikeliui melodiją, jį pakalbinti. Tiesioginis odos sąlytis ramina, kūdikis ima kvėpuoti tolygiau ir giliau, pagerėja jo virškinimo sistemos darbas, į kraują išskiriami meilę ir prieraišumą sąlygojantys hormonai.

Vertėtų kiekvieną dieną rasti bent kelias akimirkas pabendravimui ir pažaidimui, kuris tikrai įmanomas net ir su pačiu mažiausiu vaikeliu! Tėtis gali rodyti vaikui žaisliuką taip, kad naujagimis jį sektų akimis, naujagimiui galima dainuoti, skaityti knygeles, rodyti jam grimasas, jį masažuoti.

Faktas

Dažniausiai gimsta vienas kūdikis. Dvynukai gimsta vidutiniškai 1 kartą iš 80 gimdymų, trynukai – iš 6 400, ketvertukas – iš 512 000.

2024 m. gegužės mėnesio leliukai

 1. ewellinutte
  ewellinutte prieš 1 d.

  edituliuks parašė:
  Ar yra mamyčių, kurių vaikučiai lb. kenčia nuo diegliukų? Glostymas, masažas, nešiojimas, espumizanas išmėginta. Skaičiau ir gydytojas sakė, kad reikia kažkaip tuo…

  As pakeliu abiem rankom uzpakaliuka ir judinu astuoneto forma kad pilvukas judetu, kazkaip is kart atrodo padeda sitas judesiukas, nes kiek glosciau ir masazavau tai niekas nepadeda..

  edituliuks parašė:
  Sveikos, mamytės. Mums 4 sav. ir lb. norim į lauką, bet bijau mažylę per daug ar per mažai aprengti. Kaip rengiate jūs savo mažylius eidamos į lauką tokiu oru: bodi…

  As rengiu bodziuku ir sliauztinuku, pagal ora uzkloju pleduku, jei salciau (apie 15 laipsniu) uzdedu kombi ir kepuryte. Visalaik patikrinu uzkisus ranka nugaryte ar silta ar salta, ir vezime atsargini pleda veziojuos

 2. Only_good_souls
  Only_good_souls prieš 1 d.

  edituliuks parašė:
  Sveikos, mamytės. Mums 4 sav. ir lb. norim į lauką, bet bijau mažylę per daug ar per mažai aprengti. Kaip rengiate jūs savo mažylius eidamos į lauką tokiu oru: bodi…

  Jokios kepurės. Isimetu i vezima plona jeigu zindyciau lauke bet niekad nepanaudojau.
  Mano dabar eina bodis ir sliauztas jeigu 18-19 vakare ir vakar net be pledo buvo.
  Dabar šiandien kai 21 lauke bodis + kelnes plonos.
  Viskas. As turiu vezime 2 pledus 1 plona kita storesni.
  Vaika susaldyt sunku. Perkaitint lengva.

 3. Only_good_souls
  Only_good_souls prieš 1 d.

  Plius visada nugara tikrinu. Jeigu šilta ok. Jeigu karšta ir lipni vaikui per karšta. Vežime t.y lopšyje nesunku perkaktinti ypač per karščius nes ten neužpučia vėjas ir vaikui yra daug šilčiau negu jums. Mano išvis karštuolis namis būna tik su trumparankiu bodziu nes bute 24-26 o kitaip šlapias visas. Retai kelnytes dar uzdedu

 4. User has not uploaded an avatar
  Rere prieš 9 val.

  Po gimdymo praejo 4sav., bet dar netelpu į vestuvinį žiedą 😃 su pirmu nepamenu, kiek laiko netilpo, bet tikrai nešiojau po gimdymo.
  Kaip kitoms? Ar tureti vilties, kad tilpsiu į žiedą? 😃 Aišku platinti neskubesiu, palauksiu kokio rugsejo, matysis kaip su svoriu reikalai ir pan, nes liko dar 9kg numesti 🙈

 5. Meteora
  Meteora prieš 2 val.

  As nebuvau stipriai istinusi, nesiojau zieda praktiskai iki paskutiniu savaiciu tai praejus savaitei po gimdymo jau nesioju 😌 Bet man siaip dar irgi jaucias patinimas ant koju, dar karstis savo daro, tai tikrai gal rudeniui atejus ir jums susileis 😅