Venų varikozė ir nėštumas (71)

Venų varikozė ir nėštumas Venų varikozė nėštumo metu. iStock.com/ElenaChervyakova

Kas yra venų varikozė?

Venų varikozė yra išsiplėtusios, išsiraizgiusios ir į odos paviršių iššokusios venos. Venų varikozė išsivysto, kai prastai ima veikti venų vožtuvėliai, sulaikantys kraują nuo tekėjimo atgal. Jiems susilpnėjus, kraujas plūsta atgal, užsistovi, venose didėja kraujo spaudimas ir dėl to jos plečiasi, ilgėja, po oda susidaro mazgų.

Kas sukelia venų varikozę?

Tikslios priežastys nėra žinomos - kartais nepavyksta nustatyti jokių objektyvių priežasčių, sukėlusių venų varikozę. Nustatyti tokie venų varikozės rizikos faktoriai:

 • Lytis ir amžius: moterims venų varikozė išsivysto žymiai dažniau. Manoma, kad taip nutinka dėl hormonų pokyčių nėštumo, menopauzės ar mėnesinių ciklo metu. Taip pat, su metais mažėjant audinių elastingumui, auga ir varikozės rizika.
 • Genetinis polinkis: jei jūsų šeimoje yra buvę venų varikozės atvejų, yra didesnė tikimybė, kad ir jūsų venos bus pažeistos varikozės.
 • Antsvoris: kuo didesnis svoris, tuo didesnė apkrova venoms ir didesnė venų varikozės išsivystymo tikimybė.
 • Stovimas darbas: stovint kraujas turi nukeliauti ilgesnį vertikalų kelią aukštyn, o tai taip pat yra apkrova vožtuvams, ypač jei tai trunka nuolat ir ilgas valandas.
 • Nėštumas: nėštumo metu padidėjus hormono progesterono kiekiui atsipalaiduoja kraujagyslių sienelės. Be to, nėštumo metu kūne cirkuliuoja žymiai daugiau kraujo, o tai taip pat didina spaudimą venoms. Prie problemos prisideda ir didėjanti gimda, kuri spaudžia apatinę tuščiąją veną (ja veninis kraujas grįžta iš apatinės kūno dalies į širdį).

Kokie yra venų varikozės požymiai?

Varikozė paprastai išsivysto palaipsniui, patys pirmieji varikozės simptomai yra skaudančios, patinusios, sunkios kojos, kojų raumens deginimas, tvinkčiojimas ar mėšlungis. Šie požymiai leidus kojoms pailsėti, iškėlus jas į viršų paprastai aprimsta.

Gali išsiplėsti ne tik kojų venose, bet ir esančios lytiniuose organuose, gimdoje, aplink išangę.Taip pat galite pastebėti smulkių melsvų kapiliarų tinklą ant odos (venų mazgai odoje paprastai išryškėja vėliau).

Ką daryti atsiradus venų varikozės požymiams?

Nėštumo metu jokie agresyvūs gydymo metodai netaikomi, juolab, kad gana dažnai po gimdymo situacija ženkliai pagerėja.

Pajutusios kojų sunkumą, tinimą, ypač jei turite genetinį polinkį šiai ligai, pasitarkite su gydytoju, kaip būtų galima sumažinti venų varikozės išsivystymo rizika ir palengvinti nemalonius pojūčius. Greičiausiai jums bus pasiūlyti šie metodai:

 • Nešiokite kompresines kojines ar pėdkelnes. Jos standžiai apspaudžia kojas, neleidžia kraujagyslėms išsiplėsti ir palaiko normalią kraujo apytaką. Šių kojinių kompresijos lygis gali skirtis, tad pasitarkite su gydytoju, koks tiktų būtent jums. Kojines pirkite tik vaistinėje.
 • Kasdien sportuokite. Net ir paprastas pasivaikščiojimas priverčia širdį plakti smarkiau, pakelia kraujospūdį ir neleidžia kraujui užsilaikyti venose. '
 • Iškelkite kojas aukštyn. Kai tik yra proga, kojas laikykite pakėlusi aukščiau galvos lygio. Miegokite kojas pasidėjusi ant pagalvės
 • Venkite ilgo stovėjimo. Jei to išvengti negalite, kuo daugiau vaikščiokite, spyruokliuokite ir kitaip mankštinkite kojas.
 • Sėdėdama nedėkite kojos ant kojos. Tai gali trukdyti normaliai kraujo apytakai.

Naujausi komentarai

 1. Juditel3
  Juditel3 prieš 1 sav.

  rudagazele parašė:
  Sveikos, kadangi jau dauguma pagimdžiusios - ar susitvarkė venos po gimdymo?
  Man ant kojos buvo mazgelių ir "mėlynų tinklelių", bet dabar jau pamačiau ir kirkš…

  Man sunus gime per cp. Issipletusia vena rado dar iki pastojimo, nestumo metu turejau daug baimiu, bet kojines nenesiojau. Sake geriau pedkelnes arba isvis nieko. Nenesiojau nieko. Dabar po gimdymo nesitikrinau pakartotinai dar. Kol kas jokiu pozymiu nejauciu, nei mazgeliu matosi, nei jauciasi

 2. Mylima moteris
  Mylima moteris prieš 1 sav.

  rudagazele parašė:
  Sveikos, kadangi jau dauguma pagimdžiusios - ar susitvarkė venos po gimdymo?
  Man ant kojos buvo mazgelių ir "mėlynų tinklelių", bet dabar jau pamačiau ir kirkš…

  Sveika,as turejau dar iki nstumo ant blauzu mazgus ,nestumo metu labai isriskejo venos krksnyse ir ant lytiniu lupu.gine buvo israsius kompresines pedkelnes jas nesiojau beviak iki gimdimo(tik sudetinga buvo jas uszimaut rytais nestumo gale kai pilvukas jau nemazas buvo )po gimdimo tos vienos kirksnyse ir ant lytiniu lupu ,,sulindo"atgal.Bet tie mazgai ant blauzdu niekur nedingo o dar labiau issriskejo,turiu jau nustatita diagnoze varikose tad turesiu operuotis.

 3. rudagazele
  rudagazele prieš 1 sav.

  Mylima moteris parašė:
  Sveika,as turejau dar iki nstumo ant blauzu mazgus ,nestumo metu labai isriskejo venos krksnyse ir ant lytiniu lupu.gine buvo israsius kompresines pedkelnes jas nes…

  Bet tai buvo pėdkelnės, ne kojinės? Galvoju, ką daryt, kad blogiau nepridirbt...

 4. Mi-Mi
  Mi-Mi prieš 1 sav.

  rudagazele parašė:
  Bet tai buvo pėdkelnės, ne kojinės? Galvoju, ką daryt, kad blogiau nepridirbt...

  man buvo panasi situacija tik daresi mazdau arciau sulenkimo (pakinklio) gydytoja liepe detis butinai iki kirksnio ne iki kelio nes priesingu atveju susidaryt venu issipletimams virs kelio tikimybe dar labiau padideja

 5. Mylima moteris
  Mylima moteris prieš 1 sav.

  rudagazele parašė:
  Bet tai buvo pėdkelnės, ne kojinės? Galvoju, ką daryt, kad blogiau nepridirbt...

  Taip taip butent pedkelnes,pries perkant buvo ismatuota vskas ,man juos buvo iki pat krutines beviak pilvui specaliai vita buvo.Zodziu specialios pedkelnes skirtos nestukems butent.
  Gyvenu ne Lietuvoj cia yra specali parduotuve kur reikia uzsisakyt tokias prekes pateikus gydytojo israsyta pazyma lygoniu kasos apmoka 80%kainos.
  Pacios pedkelnes ~130euru kainavo