Kas yra gimdyvės padėjėja - dula? (36)

Dula – tai gimdyvės padėjėja, teikianti nemedicininę pagalbą, emocinę ir fizinę paramą nėštumo, gimdymo metu bei pogimdyviniu laikotarpiu.
Lietuvoje dulos sąvoka viešojoje erdvėje pradėta vartoti maždaug prieš dešimtmetį, nors iki šiol daugelis dulų veiklą sieja su gimdymu namuose. Tačiau moksliniai tyrimai rodo, kad dula gali būti tikrai labai naudinga, o jos pareigos – kur kas įvairesnės, nei manėte.
Pagrindinės dulų funkcijos skirtingais etapais
Priklausomai nuo jūsų poreikių dula gali atlikti skirtingus vaidmenis.
Dulų veikla nėštumo laikotarpiu
Iki gimdymo dulos konsultuoja, padeda moterims, kurioms būtinas lovos režimas. Pavyzdžiui, jos gali atlikti ir namų ruošos darbus bei prižiūrėti vaikus, tačiau tokia praktika – populiaresnė užsienyje. Lietuvoje vaikų priežiūrai dažniau samdomos auklės.
- Su dula pirmasis nėščiųjų susitikimas įprastai įvyksta antrąjį arba trečiąjį nėštumo trimestrą;
- Dula išmokys atsipalaiduoti ir kvėpuoti (nes kvėpavimas ypač svarbus gimdymo metu);
- Ji atsakys į opiausius ar labiausiai neraminančius klausimus, susijusius su gimdymo eiga;
- Dula suteiks vertingos informacijos apie gimdymą, jo metu taikomas intervencijas, atliekamas procedūras ir galimas komplikacijas;
- Padės parengti gimdymo planą ir kt.
Dulų veikla gimdymo metu
Gimdymo metu dula visą laiką būna šalia gimdyvės ir teikia jai fizinę bei emocinę paramą:
- Atliks masažą, kad nėščioji labiau atsipalaiduotų ir pailsėtų;
- Padės surasti patogiausias kūno padėtis;
- Pasirūpins, kad nėščioji gautų pakankamai skysčių ir maisto;
- Padės labiau įsitraukti, nuramins būsimąjį tėtį;
- Apie nėščiosios pageidavimus informuos ligoninės ar klinikos personalą;
- Prireikus gimdymo metu dula padės efektyviau komunikuoti su medikų komanda. Tiesa, ji nepakeis akušerių ar kito medicininio personalo, neatliks tyrimų, matavimų ir kitų panašių funkcijų.
Dulų veikla po gimdymo
Dula pirmąsias savaites po gimdymo padeda ką tik naujagimio susilaukusioms mamoms. Dula gali padėti prižiūrėti bei maitinti naujagimį ar konsultuoja mamą jo maitinimo klausimais, taip pat gali teikti psichologinę pagalbą ir kt.:
- Ji suteiks paramą, padrąsins tiek mamą, tiek ir tėtį, ką tik sugrįžusius iš gimdymo namų;
- Išmokys rūpintis naujagimiu;
- Edukuos žindymo klausimais, padės, jei iškiltų kokių nors maitinimo problemų;
- Kitus šeimos narius išmokys, kaip padėti mamai;
- Stebės ar užtikrins, kad gimdyvė kiek įmanoma daugiau ilsėtųsi, reguliariai maitintųsi, gertų pakankamai skysčių;
- Stebės, ar mama pakankamai geros psichologinės būklės ir jai negresia pogimdyvinė depresija.
Kodėl verta pasinaudoti dulų teikiamomis paslaugomis, kada ir kam gali praversti tokia paslauga?
Gimdymo metu dula nuolatos bus šalia gimdyvės, tad jai tiesiog bus drąsiau. Ji suteiks daugiau komforto, nes padės pasirinkti tinkamiausią skausmo malšinimo būdą, įskaitant kvėpavimo pratimus, masažą ar skirtingas kūno padėtis.
Dula taip pat skatina įsitraukti partnerį ir suteikia jam daugiau pasitikėjimo savimi. Ji visą laiką rūpinasi gimdyve, kad partneris galėtų susikoncentruoti tik į emocinės paramos teikimą.
Tyrimai rodo, kad gimdyvės, kurios naudojasi dulų paslaugomis, pagimdo greičiau, joms rečiau prireikia cezario pjūvio operacijos, taip pat reikia mažiau vaistų nuo skausmo, o pati gimdymo patirtis yra pozityvesnė. Mamos, kurios dulos paslaugomis naudojosi po gimdymo, rečiau patiria ir žindymo nesėkmių.
Ar dulų pagalba turi kokių nors trūkumų?
Kita vertus, dula gali trikdyti jūsų partnerį, jai esant jis gali jaustis nereikalingas.
Kvalifikuotų dulų paslaugos yra brangios.
Jūsų nėštumą prižiūrinti gydytoja, akušerė ar patyrusi slaugė gali turėti daugiau kompetencijos nei dula, kuri nėra įgijusi medicininio išsilavinimo.
Ligoninėje gimdymo metu ir taip gausu personalo, tad kartais dulos pagalba gali būti perteklinė, o kai kur dulą puikiai atstoja akušerė ar patyrusi ir nuoširdžiai savo darbą atliekanti slaugė.
Ar dulų paslaugos yra mokamos ir kiek maždaug jos kainuoja?
Dulų paslaugos yra mokamos, tačiau dėl nemokamų paslaugų galima kreiptis į „Krizinio nėštumo centrą“ (jame dirba dulos savanorės). Taip pat sunkiau besiverčiančios nėščiosios, galinčios pateikti iš seniūnijos gautą socialiai remtinos šeimos pažymą, gali tartis dėl mažesnio mokesčio.
Paslaugų kainas lemia paslaugų poreikis, dulos patirtis, kompetencija ir kt. Su preliminariais dulų paslaugų įkainiais galite susipažinti šioje svetainėje. Pavyzdžiui, jeigu reikia tik kelių konsultacijų, taikomas valandinis mokestis nuo 30 Eur. Šeimos lydėjimas į ligoninę gimdyti gali kainuoti nuo 200 eurų, o išsamus paslaugų paketas, į kurį įeina keli susitikimai prieš gimdymą, dulos pagalba gimdymo metu ir susitikimas po gimdymo, kainuoja nuo 350 eurų.
Kur kreiptis ieškant dulos?
Dulų kontaktų galite rasti internete, socialiniuose tinkluose.
Taip pat vienas paprasčiausių būdų rasti patikimą dulą – susisiekti su Lietuvos dulų asociacija (kontaktai pateikiami interneto svetainėje.
Mamos, ieškančios dulos arba norinčios ja tapti, naudingos informacijos gali rasti feisbuko paskyroje „Dulos Lietuvoje“.
Kas gali tapti dula?
Teoriškai dula gali tapti bet kuri mergina, moteris ar net ir vyras. Tiesa, dulų vaidmenį atliekančių vyrų yra vos vienas kitas, ir tai ne Lietuvoje. Dulomis gali tapti bet kokio amžiaus moterys: nuo paauglių merginų iki besiruošiančių ar jau į pensiją išėjusių, tačiau dar norinčių dirbti visuomenei naudingą darbą moterų.
Atkreipkite dėmesį, kad dulos dažniausiai nėra įgijusios medicininio išsilavinimo ir neteikia medicininės priežiūros nėštumo metu. Tam, kad gautų sertifikatą ir galėtų teikti paslaugas oficialiai, dula turi išklausyti mokymus ir išlaikyti egzaminą.
Pavyzdžiui, Lietuvoje dulų mokymai vyksta bent kelis mėnesius savaitgaliais ar ir visus metus: moterys įgyja tvirtus fiziologijos, anatomijos ir psichologijos pagrindus. Daug dėmesio skiriama ne tik teoriniam, bet ir praktiniam mokymui. Mokymus organizuoja Lietuvos dulų asociacija.
Zinok as nesiskundziu siaip Santariskem.
O mano dula kad ir be reikiamo skaiciaus gimdymu buvo,bet patirties pakankamai,nes pati viena savo vaika gimde namuose.
Man tikrai nieko netruko,o ir patirties kazkur gi jos turi igyti