Mėnesinės nėštumo metu: ar taip gali būti? (971)

WALL | Shutterstock.com

Trumpas atsakymas į šį klausimą yra „Ne“. Mėnesinių nėštumo metu negali būti, tačiau pasitaiko silpnesnis ar stipresnis kraujavimas dėl kitų priežasčių.

Kas yra mėnesinės?

Mėnesinės yra cikliškas, kelias dienas per mėnesį trunkantis kraujavimas, kurį patiria kiekviena sveika, vaisingo amžiaus, nesilaukianti moteris.

Viso ciklo metu iki mėnesinių gimdos gleivinė atsinaujina ir storėja, kad galėtų „priimti“ prie jos prisitvirtinančią apvaisintą kiaušialąstę, t.y. gimda ruošiasi nėštumui.

Jeigu apvaisinimas neįvyksta ir moteris nepastoja, prasideda mėnesinės. Jų metu išvešėjusi gimdos gleivinė atsiskiria ir pasišalina.

Plačiau apie mėnesines, jų ciklą ir organizme vykstančius pokyčius skaitykite čia:

Kodėl mėnesinės nėštumo metu išnyksta?

Mėnesinių ciklo metu vykstančius procesus valdo hormonai, kurių koncentracija nėštumo metu pakinta.

Dėl pakitusios hormonų koncentracijos pastojus nebevyksta ovuliacija, sustoja cikliškas gimdos gleivinės audinio atsinaujinimas, storėjimas ir išsivalymas.

Jeigu nėštumo metu prasidėtų mėnesinės ir išvešėjęs gimdos audinys imtų šalintis, drauge su juo pasišalintų ir prie jo prikibęs apvaisintas kiaušinėlis, t.y. nėštumas nutrūktų.

„Mėnesinės" nėštumo metu

Mėnesinėmis nėštumo metu moteris gali palaikyti įvairios kilmės kraujavimą iš makšties, ypač jei moters mėnesinių kraujavimas įprastai yra negausus, o ciklas - nereguliarus.

Todėl, jei kraujavimo pobūdis lyginant su ankstesniais ciklais yra pakitęs, jei kraujavimas pasireiškia ne „pagal grafiką“, būtina apsilankyti pas ginekologą ar bent jau atlikti nėštumo testą, ypač jei pastaruoju metu turėjote lytinių santykių, kurių metu buvo tikimybė pastoti.

Kraujavimas nėštumo metu

Nėštumo metu mėnesinių nebūna, tačiau pasitaiko tepimas, negausus ar gausesnis kraujavimas dėl kitų priežasčių. Jį besilaukianti moteris gali palaikyti mėnesinėmis.

Kraujavimo nėštumo pradžioje priežastys:

  • Implantacinis kraujavimas. Apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinant išvešėjusiose gimdos gleivinėje ji truputį pažeidžiama ir gali pasirodyti keli lašeliai kraujo arba nedidelis, porą dienų trunkantis tepimas. Įprastai tai įvyksta praėjus maždaug savaitei po ovuliacijos, t.y. likus maždaug savaitei iki mėnesinių pradžios.
  • Negimdinis (ektopinis) nėštumas. Apvaisintas kiaušinėlis kartais įsitvirtina ne gimdoje, kur turėtų, o už jos ribų, dažniausiai – kiaušintakyje. Ne gimdos audiniai nėra pasirengę „priimti“ gemalo, be to jis dažniausiai įsiskverbia giliai, stipriai pažeisdamas audinių vientisumą ir sukeldamas kraujavimą. Kraujavimo intensyvumas dažnai panašus arba didesnis, nei per mėnesines, tačiau kartais kraujavimas gali būti labai stiprus, net pavojingas moters gyvybei.
  • Persileidimas. Gręsiant arba jau prasidėjus persileidimui būdingas ne nedidelis tepimas, o mėnesines primenantis arba gausesnis kraujavimas. Kraujavimą dažnai lydi ir kiti simptomai: spazmai, stiprus skausmas nugaros apačioje ir/arba pilvo srityje, buvusių nėštumo simptomų (pykinimo, krūtų jautrumo ir pan.) dingimas.
  • Mechaniniai gimdos kaklelio pažeidimai. Nėštumo metu į visą gimdą, tad ir į gimdos kaklelį priplūsta daugiau kraujo, jis tampa jautresnis, pažeidžiamesnis. Tepimas ar nedidelis kraujavimas gali pasireikšti po lytinių santykių, ginekologinės apžiūros (ypač jeigu atliekamas gimdos kaklelio tyrimas) ir pan.
  • Subchorioninė hematoma. Kraujavimas gali būti susijęs su gemalo dangalo (choriono) atsiskyrimu nuo gimdos sienelės. Įprastai ši būklė nėra pavojinga ir praeina savaime, tačiau intensyvesnis kraujavimas siejamas su didesne persileidimo arba priešlaikinio gimdymo rizika. Nustačius subchorioninę hematomą nėščiajai rekomenduojama dažniau tikrintis, reguliariai atlikti ultragarsinį tyrimą.
  • Gestacinė trofoblastinė liga. Reta liga, kuri prasideda, kuomet apvaisintas kiaušinėlis vystosi nenormaliai, t.y. gemalas žūsta, o jo gaurelinis dangalas dėl ląstelinių pakitimų vystosi anomaliai, galiausiai suformuoja piktybinį naviką.
  • Infekcija. Įvairios infekcijos, lytiškai plintančios ligos ir pan. gali būti kraujavimo ne mėnesinių metu priežastimi. Dažniausiai kraujavimas kyla dėl to, kad infekcijos paveiktas gimdos kaklelis arba lytiniai organai yra jautresni, lengviau pažeidžiami (todėl įprastai kraujuojama po lytinių santykių) arba ant jų atsiranda žaizdelių, opelių.
  • Gimdos kaklelio polipas. Gimdos ir gimdos kaklelio polipai siejami su kraujavimu ne menstruacijų metu. Polipų kraujavimas pastojus yra dar dažnesnis dėl nėštumo metu veikiančių hormonų ir intensyvesnės kraujotakos gimdoje.
  • Gimdos kaklelio vėžys. Kraujavimas ne menstruacijų metu (ypač po lytinių santykių) yra vienas iš dažniausiai pastebimų gimdos kaklelio vėžio simptomų.

Kraujavimo nėštumo viduryje ir pabaigoje priežastys (aukščiau aprašytas kraujavimas dėl persileidimo, mechaninių gimdos kaklelio pažeidimų, infekcijos, polipo, vėžio galimas ir vėlesniu nėštumo laikotarpiu ):

  • Su placenta susijęs kraujavimas:
    • Žemas placentos prisitvirtinimas arba placentos pirmeiga. Placenta visiškai arba iš dalies dengia vidinę gimdos kaklelio dalį. Esant placentos pirmeigai gali nebūti jokių simptomų, tačiau tepti, silpniau ar stipriau kraujuoti.
    • Placentos atšoka. Placenta nuo gimdos sienelės turėtų atsiskirti jau gimus kūdikiui, tačiau kartais placentos dalis (rečiau visa placenta) atsiskiria anksčiau. Placentos atšoką beveik visuomet lydi kraujavimas.
  • Vaisiaus kraujagyslių pirmeiga. Tai reta patalogija, kuomet „atviros“, placentos arba virkštelės audiniu neapsaugotos kraujagyslės gali pasislinkti po kūdikiu ir plyšti prasidėjus gimdymui. Prasidėjęs kraujavimas yra labai pavojingas vaisiui.
  • Gimdos plyšimas. Dažniausiai pasitaiko, jeigu prieš tai buvo atlikta cezario pjūvio arba kitokia gimdos vientisumą pažeidusi operacija, tuomet plyšimas įvyksta rando vietoje. Plyšus gimdai kraujavimą lydi staigus, stiprus pilvo skausmas, sąrėmių išnykimas (jeigu plyšimas įvyksta prasidėjus gimdymui), vaisiaus būklės blogėjimas. Kartais pirminiai požymiai nėra ryškūs, tačiau jie po truputį stiprėja.
  • Priešlaikinis gimdymas. Priešlaikiniu gimdymu yra laikomas gimdymas nuo 22 iki 36 nėštumo savaitės. Jo simptomai yra panašūs, kaip ir vėliau vykstančio gimdymo: apatinės nugaros dalies ir/arba pilvo apačios skausmas, gimdos susitraukimai, gimdos kaklelio trumpėjimas ir atsivėrimas. Prasidedantį priešlaikinį gimdymą dažnai parodo ir kraujingos išskyros iš makšties.

Kraujavimas nėštumo metu – ar reikia kreiptis į gydytoją?

Kraujavimo nėštumo metu priežastys yra įvairios, tačiau į šį simptomą, ypač jeigu kraujo pasirodė vėlesniu nėštumo laikotarpiu, negalima numoti ranka.

Pastebėjimus nedidelį tepimą, kraujavimą, kraujingas išskyras, kraujo pėdsakus šlapime reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Jeigu kraujavimas labai intensyvus, kraujuojama stambiais krešuliais su audinių gabaliukais, kraujavimą lydi kiti simptomai (nugaros ir/arba pilvo skausmas, spazmai, galvos svaigimas, silpnumas, karščiavimas ir pan.) būtina nedelsiant vykti į ligoninę arba kviesti greitąją pagalbą.

Prasidėjus net ir nedideliam kraujavimui reikėtų susilaikyti nuo lytinių santykių.

Kraujuojant reikėtų naudoti tik įklotus arba paketus, o ne tamponus.

Galimas gydymas priklauso nuo kraujavimo priežasties, nėštumo savaitės, moters sveikatos būklės ir daugybės kitų faktorių.

Susiję straipsniai

Skiepai nuo gripo nėštumo metu

Visoms nėščiosioms rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo nepriklausomai nuo nėštumo laikotarpio (t. y. trimestro).

Citomegalo viruso sukelta infekcija (CMV)

CMV infekcija yra pavojinga nėščiosioms, kūdikiams bei žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) ir nėštumas

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) - autoimuninis sutrikimas, sukeliantis arterijų ir venų trombozę. Jis siejamas su pasikartojančiais persileidimais.

Naujausi komentarai

  1. Syria
    Syria prieš 3 mėn.

    emmty parašė:
    sveikos, ar kam yra taip buve,man menesines visada budavo reguliarios, visada beveik, ir ciklas 28 d dbr buvo liepos 15 d o prasidejo tik siandien , jau buvau apsid…

    Implantacinis kraujavimas būna nėščioms tada kai embrionas implantuojasi gimdoje. Tai vyksta kaip tik tada, kai turi būti mėnesinės. T.y. po ovuliacijos praėjus 5-7 dienoms. Jūsų atveju nepanašu į tai, bet visko gali būti jei ovuliacija vėlyva. Pasidarykite testą, jei nesilaukiate, eikite pas ginekologą.

  2. User has not uploaded an avatar
    emmty prieš 3 mėn.

    Syria parašė:
    Implantacinis kraujavimas būna nėščioms tada kai embrionas implantuojasi gimdoje. Tai vyksta kaip tik tada, kai turi būti mėnesinės. T.y. po ovuliacijos praėjus 5-7…

    o jeigu nesilaukiu, kodėl eiti pas ginekologa? reiketu sunerimti dėl menesiniu velavimo viena karta? nes dbr gavosi kad mano ciklas tiesiog pailgėjo nuo 28d iki 35d kazkur, o 35 d ciklas juk yra normalu, ar klystu?

  3. Syria
    Syria prieš 3 mėn.

    emmty parašė:
    o jeigu nesilaukiu, kodėl eiti pas ginekologa? reiketu sunerimti dėl menesiniu velavimo viena karta? nes dbr gavosi kad mano ciklas tiesiog pailgėjo nuo 28d iki 35d…

    Taigi pati sakėte kad teplioja, o ne mėnesinės. Tai jei teplioja ir mėnesinių nėra, tai gali būti ir kokios nors ligos simptomas. Kątik pati sau atsakėte kad jums mėnesinės, tai kaip galite lauktis?

  4. User has not uploaded an avatar
    Samantukas prieš 3 mėn.

    Sveikos visos, nusprendžiau pasidalinti savo patirtimi..internete kaip ieškojau neradau info radau tik baisius dalykus kas gali būti atrodo nusiteiki net blogiui. Tai man prasidėjo kraujingos išskyros, truputis rudu lyg toks tepliojimas labai išsigandau vaikutis laukiamas,planuotas. Nuvykau i ligonine apžiūrai ir žinokit širdelė plaka viskas gerai, sake kelias dienas taip bus ilsėtis. Tai jeigu skaitysit žinokit ne visada yra blogis truputis kraujuko,na jo buvo minimaliai labai

  5. Meshka
    Meshka prieš 3 mėn.

    Samantukas parašė:
    Sveikos visos, nusprendžiau pasidalinti savo patirtimi..internete kaip ieškojau neradau info radau tik baisius dalykus kas gali būti atrodo nusiteiki net blogiui. T…

    Kokia jums nustate kraujavimo priezasti?