Mėnesinės nėštumo metu - ar taip gali būti? (692)

WALL | Shutterstock.com

Trumpas atsakymas į šį klausimą yra „Ne“. Mėnesinių nėštumo metu negali būti, tačiau pasitaiko silpnesnis ar stipresnis kraujavimas dėl kitų priežasčių.

Kas yra mėnesinės?

Mėnesinės yra cikliškas, kelias dienas per mėnesį trunkantis kraujavimas, kurį patiria kiekviena sveika, vaisingo amžiaus, nesilaukianti moteris.

Viso ciklo metu iki mėnesinių gimdos gleivinė atsinaujina ir storėja, kad galėtų „priimti“ prie jos prisitvirtinančią apvaisintą kiaušialąstę, t.y. gimda ruošiasi nėštumui.

Jeigu apvaisinimas neįvyksta ir moteris nepastoja, prasideda mėnesinės. Jų metu išvešėjusi gimdos gleivinė atsiskiria ir pasišalina.

Plačiau apie mėnesines, jų ciklą ir organizme vykstančius pokyčius skaitykite čia:

Kodėl mėnesinės nėštumo metu išnyksta?

Mėnesinių ciklo metu vykstančius procesus valdo hormonai, kurių koncentracija nėštumo metu pakinta.

Dėl pakitusios hormonų koncentracijos pastojus nebevyksta ovuliacija, sustoja cikliškas gimdos gleivinės audinio atsinaujinimas, storėjimas ir išsivalymas.

Jeigu nėštumo metu prasidėtų mėnesinės ir išvešėjęs gimdos audinys imtų šalintis, drauge su juo pasišalintų ir prie jo prikibęs apvaisintas kiaušinėlis, t.y. nėštumas nutrūktų.

„Mėnesinės" nėštumo metu

Mėnesinėmis nėštumo metu moteris gali palaikyti įvairios kilmės kraujavimą iš makšties, ypač jei moters mėnesinių kraujavimas įprastai yra negausus, o ciklas - nereguliarus.

Todėl, jei kraujavimo pobūdis lyginant su ankstesniais ciklais yra pakitęs, jei kraujavimas pasireiškia ne „pagal grafiką“, būtina apsilankyti pas ginekologą ar bent jau atlikti nėštumo testą, ypač jei pastaruoju metu turėjote lytinių santykių, kurių metu buvo tikimybė pastoti.

Kraujavimas nėštumo metu

Nėštumo metu mėnesinių nebūna, tačiau pasitaiko tepimas, negausus ar gausesnis kraujavimas dėl kitų priežasčių. Jį besilaukianti moteris gali palaikyti mėnesinėmis.

Kraujavimo nėštumo pradžioje priežastys:

 • Implantacinis kraujavimas. Apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinant išvešėjusiose gimdos gleivinėje ji truputį pažeidžiama ir gali pasirodyti keli lašeliai kraujo arba nedidelis, porą dienų trunkantis tepimas. Įprastai tai įvyksta praėjus maždaug savaitei po ovuliacijos, t.y. likus maždaug savaitei iki mėnesinių pradžios.
 • Negimdinis (ektopinis) nėštumas. Apvaisintas kiaušinėlis kartais įsitvirtina ne gimdoje, kur turėtų, o už jos ribų, dažniausiai – kiaušintakyje. Ne gimdos audiniai nėra pasirengę „priimti“ gemalo, be to jis dažniausiai įsiskverbia giliai, stipriai pažeisdamas audinių vientisumą ir sukeldamas kraujavimą. Kraujavimo intensyvumas dažnai panašus arba didesnis, nei per mėnesines, tačiau kartais kraujavimas gali būti labai stiprus, net pavojingas moters gyvybei.
 • Persileidimas. Gręsiant arba jau prasidėjus persileidimui būdingas ne nedidelis tepimas, o mėnesines primenantis arba gausesnis kraujavimas. Kraujavimą dažnai lydi ir kiti simptomai: spazmai, stiprus skausmas nugaros apačioje ir/arba pilvo srityje, buvusių nėštumo simptomų (pykinimo, krūtų jautrumo ir pan.) dingimas.
 • Mechaniniai gimdos kaklelio pažeidimai. Nėštumo metu į visą gimdą, tad ir į gimdos kaklelį priplūsta daugiau kraujo, jis tampa jautresnis, pažeidžiamesnis. Tepimas ar nedidelis kraujavimas gali pasireikšti po lytinių santykių, ginekologinės apžiūros (ypač jeigu atliekamas gimdos kaklelio tyrimas) ir pan.
 • Subchorioninė hematoma. Kraujavimas gali būti susijęs su gemalo dangalo (choriono) atsiskyrimu nuo gimdos sienelės. Įprastai ši būklė nėra pavojinga ir praeina savaime, tačiau intensyvesnis kraujavimas siejamas su didesne persileidimo arba priešlaikinio gimdymo rizika. Nustačius subchorioninę hematomą nėščiajai rekomenduojama dažniau tikrintis, reguliariai atlikti ultragarsinį tyrimą.
 • Gestacinė trofoblastinė liga. Reta liga, kuri prasideda, kuomet apvaisintas kiaušinėlis vystosi nenormaliai, t.y. gemalas žūsta, o jo gaurelinis dangalas dėl ląstelinių pakitimų vystosi anomaliai, galiausiai suformuoja piktybinį naviką.
 • Infekcija. Įvairios infekcijos, lytiškai plintančios ligos ir pan. gali būti kraujavimo ne mėnesinių metu priežastimi. Dažniausiai kraujavimas kyla dėl to, kad infekcijos paveiktas gimdos kaklelis arba lytiniai organai yra jautresni, lengviau pažeidžiami (todėl įprastai kraujuojama po lytinių santykių) arba ant jų atsiranda žaizdelių, opelių.
 • Gimdos kaklelio polipas. Gimdos ir gimdos kaklelio polipai siejami su kraujavimu ne menstruacijų metu. Polipų kraujavimas pastojus yra dar dažnesnis dėl nėštumo metu veikiančių hormonų ir intensyvesnės kraujotakos gimdoje.
 • Gimdos kaklelio vėžys. Kraujavimas ne menstruacijų metu (ypač po lytinių santykių) yra vienas iš dažniausiai pastebimų gimdos kaklelio vėžio simptomų.

Kraujavimo nėštumo viduryje ir pabaigoje priežastys (aukščiau aprašytas kraujavimas dėl persileidimo, mechaninių gimdos kaklelio pažeidimų, infekcijos, polipo, vėžio galimas ir vėlesniu nėštumo laikotarpiu ):

 • Su placenta susijęs kraujavimas:
  • Žemas placentos prisitvirtinimas arba placentos pirmeiga. Placenta visiškai arba iš dalies dengia vidinę gimdos kaklelio dalį. Esant placentos pirmeigai gali nebūti jokių simptomų, tačiau tepti, silpniau ar stipriau kraujuoti.
  • Placentos atšoka. Placenta nuo gimdos sienelės turėtų atsiskirti jau gimus kūdikiui, tačiau kartais placentos dalis (rečiau visa placenta) atsiskiria anksčiau. Placentos atšoką beveik visuomet lydi kraujavimas.
 • Vaisiaus kraujagyslių pirmeiga. Tai reta patalogija, kuomet „atviros“, placentos arba virkštelės audiniu neapsaugotos kraujagyslės gali pasislinkti po kūdikiu ir plyšti prasidėjus gimdymui. Prasidėjęs kraujavimas yra labai pavojingas vaisiui.
 • Gimdos plyšimas. Dažniausiai pasitaiko, jeigu prieš tai buvo atlikta cezario pjūvio arba kitokia gimdos vientisumą pažeidusi operacija, tuomet plyšimas įvyksta rando vietoje. Plyšus gimdai kraujavimą lydi staigus, stiprus pilvo skausmas, sąrėmių išnykimas (jeigu plyšimas įvyksta prasidėjus gimdymui), vaisiaus būklės blogėjimas. Kartais pirminiai požymiai nėra ryškūs, tačiau jie po truputį stiprėja.
 • Priešlaikinis gimdymas. Priešlaikiniu gimdymu yra laikomas gimdymas nuo 22 iki 36 nėštumo savaitės. Jo simptomai yra panašūs, kaip ir vėliau vykstančio gimdymo: apatinės nugaros dalies ir/arba pilvo apačios skausmas, gimdos susitraukimai, gimdos kaklelio trumpėjimas ir atsivėrimas. Prasidedantį priešlaikinį gimdymą dažnai parodo ir kraujingos išskyros iš makšties.

Kraujavimas nėštumo metu – ar reikia kreiptis į gydytoją?

Kraujavimo nėštumo metu priežastys yra įvairios, tačiau į šį simptomą, ypač jeigu kraujo pasirodė vėlesniu nėštumo laikotarpiu, negalima numoti ranka.

Pastebėjimus nedidelį tepimą, kraujavimą, kraujingas išskyras, kraujo pėdsakus šlapime reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Jeigu kraujavimas labai intensyvus, kraujuojama stambiais krešuliais su audinių gabaliukais, kraujavimą lydi kiti simptomai (nugaros ir/arba pilvo skausmas, spazmai, galvos svaigimas, silpnumas, karščiavimas ir pan.) būtina nedelsiant vykti į ligoninę arba kviesti greitąją pagalbą.

Prasidėjus net ir nedideliam kraujavimui reikėtų susilaikyti nuo lytinių santykių.

Kraujuojant reikėtų naudoti tik įklotus arba paketus, o ne tamponus.

Galimas gydymas priklauso nuo kraujavimo priežasties, nėštumo savaitės, moters sveikatos būklės ir daugybės kitų faktorių.

Naujausi komentarai

 1. Agrastėlis
  Agrastėlis prieš 3 sav.

  Kristaliukas parašė:
  menesines turetu prasideti po 5dienu bet visiskai to nejauciu kad jos artetu praita men sirgau tik 4dienas negausiai nezinau net ka galvoti normaliai sirgdavau visa…

  Gal jūs nejuokaukit su tais pilvų dėjimais? Nėštumą nustato su nėštumo testu, HCG kraujo tyrimu arba echoskopu, o ne pagal tai, kiek cepelinų privalgėt.

 2. Neleee
  Neleee prieš 3 sav.

  Kristaliukas parašė:
  menesines turetu prasideti po 5dienu bet visiskai to nejauciu kad jos artetu praita men sirgau tik 4dienas negausiai nezinau net ka galvoti normaliai sirgdavau visa…

  Eikit jus pas gydytoja jeigu nezinot kas su jum darosi. Cia ta savo pilva kaisiojat po visas temas savaiciu savaitemis kaip kokia nenormali.

 3. User has not uploaded an avatar
  Kristaliukas prieš 3 sav.

  Neleee parašė:
  Eikit jus pas gydytoja jeigu nezinot kas su jum darosi. Cia ta savo pilva kaisiojat po visas temas savaiciu savaitemis kaip kokia nenormali.

  Jei jums Tai nepatinka tiesiog apeikit

 4. User has not uploaded an avatar
  OnlyMe prieš 2 sav.

  Sveikos,

  Pirmą kartą čia rašau. Galvoju pasidalinsiu savo išgyvenimu.
  Paskutinės menesinės buvo gegužės 22d, ir birželio pabaigoje pasidariau neštumo testą, nes dar vis mėnesinių nebuvo, testas buvo teigiamas. Prisiregistravau pas ginekologę, ir ji patvirtino neštumą, bet dar buvo labai mažas, nors pagal skaičiavimus turėjo būti 7 savaitės, bet pagal vaizdą buvo kokios 4-5 savaitės. Aš aišku, apsidžiaugiau, nes pirmas neštumas, ir taip labai ilgai lauktas.
  Tačiau atėjo ta nelemta liepos 16d ir susirgau :'(
  Ta pirma diena buvo tragedija, skausmas buvo neišpasakytas. Aišku ir ašarų buvo, nes tai reiškia, kad vaikelio pilve nebėra dar iki šiandien sunku atsigauti...nors daktarė sakė, kad visko dar gali būti, va taip ir nutiko, kad tas viskas ir buvo....
  Bet ko norėjau paklaus, gal kuriai irgi taip buvo?
  Tas sirgimas toks keistas ganetinai..pirma dieną krešuliais krito, ir iškrito toks supliuškęs balionėlis kaip būtų, tai pagalvojau, kad tikriausiai ten ir buvo vaisius...o kitomis dienomis vos vos teplioja, ir toks tamsus kraujas, rudos spalvos taip pat pasitaiko. Pas ginekologę rugpjūčio 6d.
  Tai sakau, kol ateis ta diena, gal kažkuriai taip buvo, gal kažką sužinosiu ką toliau darėt ir po kiek laiko vėl pastojot.
  Nes mes bandom beveik metai, man policistinės, tai nelengva..ir kai jau atrodė, kad pagaliau...deja liko tik ašaros akyse ir prisiminimas, kai per echoskopą mačiau burbuliuką užsimezgusį.. *

 5. _Svajonė prieš 4 d.

  Sveikos. Mm šiaio nėra labai reguliarios, paklaida būna apie 1sav. Paskutinį kart sirgau gegužės 29d. Birželio gale nesulaukus mm dariaus testa jis buvo neigiamas. Dabar liepos 24d pradėjo teplioti, rudai, jokio skausmo tiesiog nusišlapinus ir nusivaliud būna rudų išskyru. Praėjus kelioms d dar vis tepliojo rudai rai vaikščiojau su dieniniu iklotėliu kurio pilnai pakako. Apie 26/27d nustojo tepliot. Bet po lytiniu santykiu pasirode šviežias kraujas, bet taip oat tik nusivalius ant popieriaus. Dabar dar testo nesidariau pas gyd tik kita sav... Bet net keista, nėra taip buve kad patepliotų ir nustotų, nes jau jei užvėluodavo tai patepliojus driokstelėdavo su krešuliais visada. O dabar nurimo... Skausmo jokio lyg nejaučiu, padirbus pamaudena lyg kairiau ties kiaušide.🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️