Ką daryti, kad kūdikis gimtų sveikas? (164)

Mama laiko kūdikį ant rankų Alena Ozerova | Shutterstock.com

Nors ir ne viskas priklauso nuo būsimosios mamos, gera mintis būtų pašalinti bet kokias papildomas rizikas, kurias galima kontroliuoti. Tai negarantuos, kad iš tiesų viskas klostysis gerai, bet bent jau jausitės rami, kad padarėte viską, ką tik galėjote.

Vaisiaus vystymuisi labai svarbios 12 pirmųjų savaičių, tad šiuo metu nevertėtų nervintis dėl kiekvienos smulkmenos. Bet paguosti turėtų žinojimas, kad organizmas sutvertas taip, jog kiek galima geriau apsaugotų augantį mažylį, ir su įvairiais iššūkiais organizmas susitvarko.

Taigi, laikydamosi šių pagrindinių taisyklių, būsite sveikesnė ne tik jūs pati, bet ir jūsų augantis mažylis.

Keli patarimai siekiant išsaugoti savo ir augančio vaisiaus sveikatą

Meskite rūkyti

Rūkymas nėštumo metu padidina persileidimo, priešlaikinio gimdymo, vaisiaus žūties ir daugelio kitų pavojų tikimybę. Yra tyrimų, rodančių, kad moterys, nėštumo metu surūkančios 20 ir daugiau cigarečių per dieną, dažniau susilaukia kūdikio su kiškio lūpa ar vilko gomuriu. Niekada nevėlu mesti rūkyti ir tai daryti nėštumo metu būtina.

Nevartokite alkoholio

Alkoholis nėštumo metu – ne mažiau žalingas nei rūkymas. Moterys, išgeriančios daugiau nei du alkoholinius gėrimus per dieną, gerokai labiau rizikuoja susilaukti kūdikio su vaisiaus alkoholiniu sindromu (VAS), nei tos, kurios geria mažiau. Vis dėlto net vienas alkoholinis gėrimas per dieną padidina tikimybę vaikeliui gimti per mažo svorio, ateityje vaikui gali kilti sunkumų mokantis, gali sutrikti kalbos raida, gebėjimas sutelkti dėmesį, tokie vaikai dažniau būna hiperaktyvūs.

Kai kurie tyrimai rodo, jog net vienas alkoholinis gėrimas per savaitę gali turėti įtakos vaiko agresyvumui ir polinkiui į nusikalstamą gyvenimo būdą ateityje. Niekas tiksliai nežino, kokią žalą besivystančiam vaisiui daro nedideli alkoholio kiekiai, taigi geriau jo apskritai atsisakyti.

Nevartokite jokių vaistų prieš tai nepasikonsultavusi su savo gydytoju

Daugelį vaistų, net ir plačiai vartojamus vaistus nuo skausmo, nėštumo metu reikėtų vartoti atsargiai, tik esant poreikiui ir pasitarus su gydytoju. Jei vartojate vaistus lėtinei ligai gydyti, vos sužinojusi apie nėštumą susisiekite su savo gydytoju, ir tegu jis parenka kitus, kiek įmanoma saugesnius nėštumo laikotarpiui. Gydytoją reikėtų informuoti ir apie vartojamus maisto papildus, vaistažoles ar žolelių antpilus.

Raskite patikimą gydytoją ir sąžiningai vykdykite jo nurodymus

Gera priežiūra nėštumo metu yra būtina, jei norite užtikrinti, kad kūdikis gimtų sveikas. Per pirmąjį jūsų apsilankymą pas gydytoją turėtų būti atliktas ultragarso tyrimas, aptartos galimos komplikacijos. Jei iki šiol dar neužsiregistravote vizitui pas gydytoją, tebūnie tai pirmas darbas, kurį padarysite šiandien pat.

Vartokite folio rūgštį, pagal poreikį – ir kitus vitaminus nėščiosioms

Pirmąsias 12 nėštumo savaičių būtina vartoti folio rūgštį. Ji smarkiai sumažina nervinio vamzdelio defektų, pavyzdžiui, spina bifida, tikimybę. Bet jokiu būdu neperdozuokite – daugiau nereiškia geriau, o kai kuriais atvejais perdozavimas gali būti net pavojingas.

Dažnai medikai antruoju ir trečiuoju nėštumo trimestrais pataria vartoti specialius nėščiosioms skirtus vitaminus ir maisto papildus, tačiau yra manančių, kad nėštumo metu laikantis pagrindinių sveikos mitybos taisyklių tikimybė, kad pritrūks vitaminų ar mineralinių medžiagų, yra menka.

Prieš pradedant vartoti papildus būtų racionalu atlikti tyrimus ir įsitikinti, kokių konkrečiai vitaminų ir (arba) mineralinių medžiagų trūksta. Daugelyje nėščiosioms skirtų vitaminų yra daugiau folio rūgšties, geležies ir kalcio nei įprastuose multivitaminuose. Šių medžiagų nėščiai moteriai reikia daugiau.

Venkite pavojingo darbo

Daugeliui moterų yra visiškai saugu dirbti iki pat dekretinių atostogų pradžios. Bet jei jūsų darbas yra labai įtemptas (tenka ilgai stovėti ar kilnoti sunkius daiktus), tikriausiai norėsite dirbti trumpiau arba paprašysite perkelti į kitas pareigas. Įtemptas darbas gali sukelti nėštumo komplikacijas.

Jei dirbate su toksinėmis medžiagomis ar chemikalais (įvairiais sunkiaisiais metalais – švinu, gyvsidabriu, taip pat organiniais tirpikliais, biologiniais reagentais, darbo vietoje padidėjusi radiacija), turėtumėte reikalauti pakeisti darbo pobūdį. Aptarkite šią situaciją su savo gydytoju ir darbdaviu.

Atsisakykite pavojingo sporto ir kitų nesaugių užsiėmimų

Sportas nėštumo metu teigiamai veikia visą organizmą, tačiau reikėtų labai atidžiai rinktis sporto šakas. Nėštumo metu sąnariai nebėra tokie stabilūs, kaip įprastai, taigi turėtumėte atsisakyti veiklos, kurios metu galite paslysti ar nukristi ir kur yra tikimybė susižeisti pilvą. Jodinėjimas, kalnų slidinėjimas, alpinizmas, nardymas ir daugelis kontaktinių sporto šakų turėtų būti išbrauktos iš nėščiosios dienotvarkės. Turėtumėte vengti lauko teniso, ypač antrojo ir trečiojo trimestrų metu, nes judesiai į šonus gali per daug apkrauti kelių sąnarius. Be to, dideliu greičiu lekiantis kamuoliukas gali kelti pavojų pilvukui.

Taigi kiekvienu atveju racionaliai reikėtų įvertinti galimos naudos ir pavojaus santykį.

Naujausi komentarai

 1. E.A.C
  E.A.C prieš 10 m.

  simonyte_k parašė:
  https://www.pegasas.lt/index.php?cl=details&anid=3cdb1580 Sita?

  aha , zinok jai ja skaitysi nuosirdziai neprireiks nei psihologu nei raminamuju

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 m.

  turiu ir skaiciau ta knyga pasamones galia. nuostabi knyga rekomenduoju visiem pasidometi ja.

 3. Pupuliuk
  Pupuliuk prieš 7 m.

  simonyte_k parašė:
  https://www.pegasas.lt/index.php?cl=details&anid=3cdb1580 Sita?

  Ačiū už nuorodą, reikės ir man išstudijuoti, nes pačiai teko vartoti antidepresantus, nutraukiau prieš pusę metų, bet pastojus jaučiuosi nekaip. Depresuoju kažko tai nerimauju O vaistukų negalima

 4. Braškė@ prieš 4 m.

  Kvailas straipsnis, niekas neapsaugos nuo ligų ir nelaimių. O tai kas išdėstyta straipsnyje ir taip savaime suprantami dalykai bet kuriam sveiko proto zmogui

 5. User has not uploaded an avatar
  edmunde prieš 3 m.

  Labai puikios informacijos gavau siame forume, tiek sknygos, tiek straipsniai atrodo labai naudingi. Pasinaudosiu ir as jais kovoje su depresija. Man asmeniskai labai naudingas sis straipsnis, kuriuo as vadovaujuosi: www.bernardinai.lt/straipsnis/2015-07-13-sarah-landrum-iveikti-depresija-be-antidepresantu/132909