Kava ir kofeinas nėštumo metu (54)

Nėščia moteris sėdi lovoje su kavos puodeliu rankoje Shift Drive | Shutterstock.com

Kava ir kiti kofeino turintys gėrimai – vieni iš produktų, kuriuos nėštumo metu rekomenduojama vartoti saikingai.

Kas yra kofeinas?

Kofeinas yra vienas dažniausiai vartojamų stimuliatorių.

Jo aptinkama įvairiuose maisto produktuose ir gėrimuose, įskaitant kavą, arbatą, šokoladą, kakavos produktus, energinius ir gaiviuosius gėrimus.

Be to, kofeinas neretai įeina į receptinių ir nereceptinių vaistų nuo peršalimo, gripo, galvos skausmo sudėtį, taip pat preparatų, skirtų metant svorį, stimuliuojančių centrinę nervų sistemą ir kitų vaistų sudėtį.

Ar kava ir kofeinas pavojingi nėštumo metu?

Kofeino poveikis nėščiajai

Bene atsargiausiai kavą ir kitus kofeino turinčius gėrimus reikėtų vartoti nėštumo pradžioje – pirmąjį trimestrą. Tuo metu rekomenduojama arba visiškai atsisakyti kofeino turinčių gėrimų, arba apsiriboti 1 silpnos kavos puodeliu.

• Kofeinas stimuliuoja, todėl gali paspartinti širdies rimtą ir tuo pačiu padidinti kraujospūdį. Nėščiųjų hipertenziją (aukštą kraujo spaudimą) turinčioms moterims kavos reikėtų atsisakyti arba stipriai riboti jos kiekį;
  • Gali sukelti nemigą, padidinti nervingumą;
    Gali padidėti rėmuo (skrandžio rūgštingumas): kofeinas stimuliuoja rūgšties gamybą;
  • Kava ir arbata trikdo geležies įsisavinimą: nėščiųjų anemija – ne toks jau retas reiškinys. Taigi dėl šios priežasties kofeino turinčius gėrimus geriau vartoti ne valgio metu;
  • Kofeinas skatina skysčių išsiskyrimą, o su jais pašalinamos ir mineralinės medžiagos, todėl vartojant gausiau kofeino turinčių gėrimų galima dehidratacija ir kai kurių mineralų trūkumas. Būtent todėl išgėrus puodelį kavos rekomenduojama išgerti ir 1–2 stiklines įprasto ar silpnai mineralizuoto vandens;
  • Vartojant labai daug kofeino, manoma, didėja persileidimo tikimybė.

Kofeino poveikis vaisiui

Kofeinas prasiskverbia pro placentą ir patenka į vaisiaus vandenis bei kraujotaką. Nėščiosios organizmas geriau įsisavina kofeiną ir pašalina jo likučius, o besivystančiam vaisiui reikia kur kas daugiau laiko kofeinui perdirbti ir pašalinti iš organizmo.

Kadangi kofeinas didina motinos kraujo spaudimą, suvartojant daug kofeino yra teorinė priešlaikinio gimdymo rizika.

Tačiau gali būti, kad kofeinas gali daryti įtaką naujagimio svoriui: manoma, kad kofeinas gali susiaurinti placentos kraujagysles, todėl vaisius prasčiau aprūpinamas tiek maisto medžiagomis, tiek ir deguonimi.

Trečiąjį nėštumo trimestrą vaisiaus nervų sistema tampa jautri kofeinui, todėl gimęs kūdikis gali būti neramus, nervingesnis.

Koks kofeino kiekis yra saugus nėštumo metu?

Medikai iki šiol nėra priėję prie vieningos išvados, koks kofeino kiekis nėščiosioms yra saugus.

Dažniausiai pateikiama rekomendacija – per dieną suvartoti ne daugiau nei 200 mg kofeino. 200 mg kofeino yra vidutinio dydžio (~300 ml) vidutinio stiprumo kavos puodelyje.

Žinoma, kiekvieno žmogaus organizmas skirtingai skaido kofeiną, todėl vienoms didesnis kofeino kiekis gali nepadaryti jokios neigiamos įtakos, o kitoms toks pats kiekis gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį.

Dažniausi kofeino šaltiniai ir kofeino kiekis juose*

Kofeino šaltinis Mato vienetas Kofeino kiekis šiame mato vienete, mg
Saldainis (pieninio šokolado) 28 g 7
Kakavos gėrimas 237 ml 5

* Duomenų šaltinis

Kava ir kofeinas planuojant nėštumą

Populiariojoje spaudoje buvo pasirodęs teiginys, kad moterims, kasdien išgeriančioms daugiau nei 3 puodelius kavos, sunkiau pastoti, bet šis teiginys nepatvirtintas moksliniais tyrimais, o patvirtinti jį būtų gana sudėtinga.

Kava ir kofeinas žindymo laikotarpiu

Kofeino turinčių produktų vartojimą turėtų riboti žindančios moterys: nustatyta, kad kūdikiai iki 3 mėn. amžiaus ypač prastai įsisavina ir skaido kofeiną.

Kofeino su mamos pienu gavęs kūdikis gali būti neramus, sunkiau užmigti, gali suprastėti jo miego kokybė.

1. mergkarolina
    mergkarolina prieš 5 mėn.

Kurapkute parašė:
    Aš gerdavau neštumo metu po 1-2 puodelius nestiprios kavos per dieną ir kai pagimdžiau po 2 puodelius išgeriu (tik patį pirmą mėnesį negėriau). Vaikas ramus. Taip k…

Aš lygiai taip pat, nėštumo metu 1-2 gerdavau, dabar po gimdymo 2 išgeriu pagrinde, bet irgi tos nuomonės, kad sutapimas dėl vaikučio charakterio😊

2. Egle28
    Egle28 prieš 4 mėn.

Nei kava, nei pats kofeinas nekenkia. Problema ta, kad kofeinas pakelia spaudima ir tai sumazina kraujo padavima i placenta. Yra daug straipsniu, kuriuose parasyta kiek ml per diena galima isgerti kofeino. Iskaitant juoda arbata,visokie limonadai. Zalios arbatos is vis nerekomenduoja gerti pirma trimestra, bet raudonoji puikiai tinka. As saugojausi itin atsakingai.

Vėjo mergaitė prieš 2 sav.

Kai sužinojau, jog laukiuose - atsisakiau kofeino, tačiau taip mėgstu kavą, kad nusipirkau kavą be kofeino. Atėjus į antrą trimestrą pradėjo stipriai galvą skaudėti. Apsilankiau pas ginekologę - patikrino mano spaudimą, pasakė, kad žemas ir veikiausiai dėl to ją skauda. Tad siūlė, vartoti kavą - ir tikrai skausmai praėjo! Dabar kavą vartoju sau laiminga, žinoma- silpnesnę, bet du kartus dienoje

Panda mama prieš 2 sav.

Pasidarau su pienu ar grietinėlė, silpna kava. 1 ar du kartus dienoje.

5. Novija
    Novija prieš 2 sav.

Aš vietoj kavos pasidarau cikorijos karštą gėryma su pienu, nes ir kavą visada gerdavau su pienu ir kuo puikiausiai man atstoja kavą. Ir galvos skausmais nesiskundžiau besilaukiant nors kraujospūdis visada žemas. Tik kad pakeičiau mityba iš visavalgės į veganišką