Nėštumo prietarai, mitai ir tiesos (92)

Nėštumo prietarai, mitai ir tiesos

Būsima mama besilaukdama mažylio nori padaryti viską, kas tik nuo jos priklauso, kad mažylis gimtų sveikas: gyvena sveikesnį gyvenimo būdą, stengiasi pilnavertiškai maitintis, vengti pavojingos veiklos, ilsėtis ir taip toliau.

Tačiau be šių racionalių pastangų, dauguma mamų „dėl visa ko“ nenumoja ranka ir į prietarus (kuriuos labiau tiktų vadinti mitais), o laukimo nekantrumui numaldyti imasi įvairių burtų ir spėliojimų, kurie  užbėgdami įvykiams už akių padėtų nustatyti būsimo vaiko lyti, plaukučių ilgį ar panašumą į mamą ar tėtį. Tad kiek šie prietarai ir mitai yra pagrįsti?

Lyties nustatymo mitai

Pilvuko forma parodo vaiko lytį: MITAS

Sakoma, jog atsikišęs, apvalus, aukštai pūpsantis pilvukas rodo, kad moteris laukiasi berniuko, o jei pilvukas mažiau pastebimas, yra žemiau nusileidęs – mergaitės. Gali būti, kad esate girdėję ir visiškai priešingų aiškinimų.

Tiesa yra ta, kad pilvo forma priklauso nuo daugelio dalykų: vaisiaus padėties, pilvo preso raumenų, mamos kūno formų ir riebalų sankaupų pilvo srityje, galiausiai nuo nėštumo periodo – artėjant gimdymui pilvuko forma pasikeičia dėl to, kad vaikelis nusileidžia žemyn. Patikimiausias būdas nustatyti būsimo vaiko lytį – ultragarsas.

Maisto įgeidžiai išduoda, ko laukiamasi: MITAS

Norisi sūraus – berniukas, norisi saldaus – mergaitė? Mokslininkai gi teigia, kad nėra jokių įrodymų, kad maisto įgeidžiai išduoda vaiko lytį, ir tikimybė, kad “saldukė” susilauks mergaitės arba berniuko yra tokia pati. Labiausiai tikėtina, kad specifinio maisto įgeidžiai atsiranda dėl hormonų audros, nors kartais tai gali parodyti ir tai, kad organizmui trūksta vienų ar kitų medžiagų.  

Pykina? Bus mergaitė! MITAS

Besilaukiančias berniukų pykina lygiai taip pat dažnai, kaip ir besilaukiančias mergaičių. Vaiko lytis šiuo atveju niekuo dėta – už pykinimą „atsakingą“ hormoną gamina mamos organizmas. 

Įmanoma suplanuoti vaiko lytį: MITAS

Yra daugybė įrankių, prietarų ir teorijų, kaip susilaukti tam tikros lyties vaiko: valgyti tam tikrus produktus, mylėtis tam tikromis mėnesio (ar mėnesinių ciklo) dienomis, vadovautis "kinų lyties lentelėmis", kurios neva pagal tėvų amžių ir pastojimo datas išskaičiuoja vaiko lytį. Tačiau visos šios teorijos ir burtai „pasitvirtina“ tik daliai mamų (apytiksliai pusei).

Turint omenyje, kad tikimybė susilaukti berniuko ar mergaitės yra apytiksliai 50/50, besivadovaujantys šiomis teorijomis susilaukti vienos ar kitos lyties vaiko turi lygiai tokią pačią tikimybę, kaip ir jomis nesivadovaujantys. Jei bent viena iš šių teorijų būtų tiesa, tokio dalyko kaip skirtingų lyčių dvyniai pasaulyje nebūtų!!

Vaisiaus širdutės plakimo dažnis rodo lytį: MITAS

Vaisiaus širdies ritmą lemia vaisiau amžius, vaisiaus aktyvumo lygis tuo metu, kai daromas tyrimas. Tad jei  dažnis didesnis nei 140, nėra pagrindo tikėtis, kad laukiatės mažosios mis. 

Kiti nėštumo mitai ir prietarai

Vargina rėmuo – vaikutis gims ilgais plaukais: MITAS

Rėmuo kamuoja daugelį nėštukių, tačiau jo priežastis – augantis mažylis ir dėl hormonų poveikio atsipalaidavę raumenys.

Seksas gali pakenkti kūdikiui: MITAS

Vaisių nuo sužalojimo saugo tiek gimdos sienelės, tiek vaisiaus vandenys, o gimdos kaklelyje esančios gleivės yra patikima užkarda nuo mikrobų, infekcijų, galiausiai spermos. Seksas nėštumo metu uždraustas tik kai yra komplikacijų ir/ar gresia priešlaikinis gimdymas.

Nėštukė turi valgyti už du: MITAS

Nėštukė turi valgyti tiek, kiek reikia vaikelio augimui ir valgyti sveiką, įvairų maistą, kuris aprūpintų organizmą visomis vaikelio vystymuisi reikalingomis maisto medžiagomis. Valgydama „už du“ nėštukė rizikuoja priaugti per daug svorio, o tai didina nėštumo ir sunkaus gimdymo riziką.   Rekomenduojame nepaisyti rūpestingų mamų ir močiučių patarimo ir priaugti tiek, keik rekomenduojama (sekti savo svorį gali nėštukės svorio skaičiuoklėje).

Gimdymą galima paskatinti: NEĮRODYTA

Nusibodo laukti TOS dienos? Yra įvairių liaudiškų būdų neva skatinančių gimdymą  – pavyzdžiui, aštrus maistas, aromaterapija, langų valymas ar net seksas.  Gali būti, kad vienoms šie būdai padeda, tačiau kitos teigia išbandžiusios viską, bet paspartinti proceso vis tiek nepavyko.

Spenelių stimuliacija yra bene patikimiausias natūralus būdas gimdymui paskatinti, tačiau jį reikėtų naudoti tik pasitarus su gydytoju, nes jis gali iššaukti labai stiprius sąrėmius.

Strijų galima išvengti: IR TAIP, IR NE.

Drėkinantys kremai ar aliejukai tikrai nepakenks,  tačiau jei svoris auga staiga, jei paveldėjote neelastingą odą, strijų išvengti nepavyks, net jei teptum odą pačiais brangiausiais kremais.

Tavo nėštumas ir gimdymas bus tokie kaip mamos: tik iš dalies TIESA

Nors paveldimumas šiuo atveju turi tam tikros įtakos, nėštumo eigą ir gimdymą labiau lemia kiti dalykai. Beveik visos kelis kūdikius pagimdžiusios moterys galėtų paliudyti, kad jų nėštumai ir gimdymai buvo bent šiek tiek skirtingi, o kai kurie – skyrėsi kaip žemė ir dangus.

Negalima pirkti naujagimio kraitelio iki jis gims: MITAS.

Manoma, kad pradėjus pirkti rūbelius, kitus daiktus iki kūdikio gimimo, lemtis gali būti negailestinga ir nėštumas ar gimdymas gali baigtis nelaimingai. Tiesa yra ta, kad nuo šios lemties nėra apsaugotas niekas, ir kūdikio kraitelis šiuo atveju niekuo dėtas – galite gauti tūkstančius paliudijimų, kad prieš mėnesį iki gimdymo pirktas vežimėlis ar rūbeliai niekaip neapsunkino gimdymo eigos, o mažylis gimė gražus ir sveikas.

Šis mitas greičiausiai yra gajus dėl skaudžia netektimi besibaigiančių nėštumų: visiškai suprantama, kad praradus ilgai lauktą ir jau mylėtą žmogutį, tėvai pradeda ieškoti priežasčių, likimo ženklų ir svarsto, ką galėjo padaryti geriau ar kitaip. Mažučiai rūbeliai, lovelė, žaisliukai yra išties skausmingas praradimo priminimas, tad natūralu, jog atrodo, kad geriau jų būtų nebuvę.    

Nėštukė rūkė, gėrė, o vaikas gimė sveikas: didžiąja dalimi MITAS.

Taip, gali būti ir taip, kad ne patį sveikiausią gyvenimo būdą gyvenanti nėštukė susilauks visiškai sveiko kūdikio, kurį abstinencijos nėštumo metu nepripažįstantys rodys kaip įrodymą, kad gydytojų raginimai atsisakyti cigarečių ir alkoholio yra iš piršto laužti.

Tačiau net jei vaikas neturi vizualių apsigimimo požymių, jis gal turėti „užprogramuotų“ sveikatos problemų, jo intelekto ir fizinė raida gali būti sutrikusi, jam gali būti sunkiau bendrauti ir įsilieti į visuomenę. 

Naujausi komentarai

 1. akvile84
  akvile84 prieš 4 mėn.

  Ringailiux parašė:
  Seriously? Tikėjimas pats iš savęs yra prietaras Nes tikėti reikia tuo, kuo mokslas įrodyti negali ir negalės. Tokia yra visa tikėjimo esmė - aš tikiu be…

  Jei pati ta moteris tiki tokiais prietarais, tai ji negali būti Krikšto mama ne dėl to, kad yra nėščia, bet todėl, kad jos tikėjimas nėra katalikiškas. Ištrauka iš https://www.klauskkunigo.lt/182/ar-gali-būti-krikšto-mama-nėščia-moteris
  P.s.aš esu netikinti, bet tiem kas ruošiasi krikštyti savo vaikus ar tapti krikšto tėvais reikėtų bent pasidomėti kuo tikime ir kas tai yra

 2. Undarokas
  Undarokas prieš 4 mėn.

  Ringailiux parašė:
  Seriously? Tikėjimas pats iš savęs yra prietaras Nes tikėti reikia tuo, kuo mokslas įrodyti negali ir negalės. Tokia yra visa tikėjimo esmė - aš tikiu be…

  Tikrai tikrai,prietarai nesuderinami su tikejimu. Na logikos matyt yra. Nes pagal tikejima tai viskas priklauso nuo Dievo valios,o ne nuo pvz per kelia perbegusios juodos kates ar pan.prietaru

 3. Evelina321
  Evelina321 prieš 4 mėn.

  Tai aš ir nesakau kad tikiu tom nesąmonėmis, paklausiau tik nuomonės iš šalies. Kiekviena mama savo vaikui nori paties geriausio, bet kai pradeda gąsdinti iš šono su savo pasakom tai žinot... Gyvenime būna sutapimų iš kurių ir atsiranda tos pasakos...

 4. ZinaŠmi prieš 4 mėn.

  Del kriksto nestumo metu - atsizvelkciau tik i nestumo laika ir nestukes sveikata. Ta pati sako ir kunigai, kad nescioms nepatariama del sveikatos bukles, nes gali pasidaryti bloga misiu metu, ar i gala nestumo sunku isstoveti... Tik tiek...

 5. .Lėlytė.
  .Lėlytė. prieš 4 mėn.

  Evelina321 parašė:
  O ką manot apie prietara kad nėštukė negali būti krikšto mama? Esam pakviesti but krikšto tėveliais o aš besilaukianti jaučiuosi puikiai bet tie prietarai gąsdina t…

  Man taip ir buvo, tik krikšto mama buvo nėščia, tai darėm krikštynas vėliau matyt vis dėlto išsigandom