Gimdymas vandenyje: privalumai ir rizikos (1077)
Gimdymas vandenyje reiškia, kad moteris būna vandenyje tol, kol tęsiasi sąrėmiai, o gimdo jau išlipusi iš vonios. Gimdymas vandenyje taip pat gali reikšti ir visą gimdymo procesą vonioje, t.y. moteris vandenyje ne tik būna sąrėmių metu, bet ir naujagimis priimamas čia pat.
Gimdymas vandenyje turi ir pliusų, ir minusų. Tačiau vis dėlto dauguma gydytojų pritaria, kad sąrėmiai vandenyje yra ne tokie skausmingi ir trunka trumpiau. Vanduo padeda moteriai numalšinti skausmą. Be to, kuo giliau moteris panardinusi kūną į vandenį, tuo labiau tikėtina, kad dėl padidėjusio slėgio kūdikis greičiau gims. Dar vienas svarbus dalykas: vandenyje galima pasirinkti bet kokią patogią kūno padėtį.
Lietuvoje gimdymas vandenyje nėra populiarus, visų pirma, dėl to, kad ne visuose gimdymo namuose ir ligoninėse yra sudarytos sąlygos gimdyti vandenyje.
Kartais nerimą kelia ir manymas, kad naujagimis gali nuskęsti. Ši nuostata yra klaidinga. Fiziologiškai tai nelabai įmanoma, nes gimdamas vaikelis savarankiškai dar nekvėpuoja. Kai kurias moteris gąsdina faktas, kad gimdymo metu teks būti vandenyje į kurį taip pat išbėgs ir vaisiaus vandenys, kraujas, vanduo nusidažys raudonai. Kartais baimę kelia infekcijų ar kitų komplikacijų rizika, nors gimdymas vandenyje, jeigu jį prižiūri apmokytas personalas ir nėra kontraindikacijų, yra laikomas saugiu.
Gimdymas vandenyje: medikų ir mokslo bendruomenės pozicija
Lietuvoje gimdyti vandenyje leidžiama.
SAM metodikoje „Gimdymo skausmo malšinimas“ pateikiamos ir gairės: vandens temperatūra gimdymo vonioje turi būti apie 37°C. Buvimo vonioje metu gimdyvės temperatūra turi būti matuojama kas valandą, o jei ji – aukštesnė nei 37,5°C, vandens temperatūrą reikia sumažinti arba gimdyvė iš vonios turi išlipti.
Kitoje SAM parengtoje metodikoje nurodoma, kad vandenyje negalima gimdyti moterims, sergančioms epilepsija, kitomis sunkiomis ar lėtinėmis ligomis.
JAV akušerių ir ginekologų koledžas, šalyje nustatantis nėštumo ir priežiūros gaires, yra pateikęs rekomendacijų, kad gimdymas vandenyje pirmuoju gimdymo etapu gali būti naudingas, tačiau kūdikio gimimą – išstūmimą – po vandeniu reikėtų laikyti eksperimentine procedūra, turinčia tam tikrų rizikų. Primename, kad pirmasis gimdymo etapas tęsiasi nuo sąrėmių pradžios iki visiško gimdos kaklelio atsivėrimo.
Taip pat skaitykite:
Tyrimai rodo, kad gimdymas vandenyje per pirmąjį gimdymo etapą nepagerina mamos ar vaisiaius medicininių rodiklių. Tiesa, tyrimuose patvirtinta, šiltas vanduo gali padėti atsipalaiduoti ir geriau kontroliuoti visą procesą, be to, vandenyje lengviau judėti. Kai kurie tyrimai taip pat atskleidė, kad vanduo gali padėti sumažinti stipraus makšties plyšimo gimdymo metu riziką. Šiltas vanduo gali pagerinti kraujo tekėjimą į gimdą. Tačiau kai kuriems iš šių teiginių dar reikia išsamesnio pagrindimo.
Kokie yra gimdymo vandenyje privalumai?
- Visų pirma, šiltas vanduo padeda atsipalaiduoti ir nusiraminti, o tai itin svarbu: gimdančiai moteriai nuolatos tenka kentėti vis stiprėjančius sąrėmių skausmus;
- Tuo pačiu vanduo gaivina ir suteikia papildomos energijos, kurios tikrai prireiks gimdant;
- Vandenyje net dvigubai greičiau atsivėrinėja gimdos kaklelis. Tiesa, pateikiama rekomendacija, kad į vandenį reikėtų lįsti tik tuomet, kai gimdos kaklelis prasiveria iki 6–8 centimetrų;
- Vandenyje žmogaus kūnas tampa lengvesnis, todėl gimdyvei lengviau judėti ir keisti padėtį atsižvelgiant į savo norus;
- Be to, vanduo skatina kraujo cirkuliaciją, taigi gimdos raumenys ir tuo pačiu kūdikis geriau aprūpinami deguonimi, o moterį kankina mažesni skausmai. Skausmą malšinti padeda ir streso hormonai endorfinai, kurių išsiskyrimą skatina būtent vanduo;
- Medikai teigia, kad vandenyje labiau atsipalaiduoja raumenys, taip pat ir tarpvietės, todėl sumažėja plyšimų rizika;
- Be to, nepamirškime ir psichologinių aspektų: gimdymas vandenyje yra šiek tiek privatesnis nei tiesiog ant gimdymo stalo, todėl moteris gali labiau atsipalaiduoti ir susikoncentruoti į patį gimdymo procesą;
- Nerimauti dėl kūdikio savijautos taip pat nereikėtų, nes mažylis, 9 mėnesius plaukiojęs amniono skystyje, tikrai nepatirs streso patekęs į vandenį – jam pažįstamą aplinką.
Gimdymas vandenyje: kokių rizikų kyla?
- Jeigu gimdymo vonia arba voniai naujadojamas vanduo nėra švarus, mamai arba naujagimiui gali prasidėti infekcija;
- Didėja vandens embolijos (būklės, kai vanduo patenka į gimdyvės kraujotakos sistemą) rizika;
- Prieš naujagimį ištraukiant iš vandens, jam gali nutrūkti virkštelė;
- Naujagimio temperatūra gali pakilti arba atvirkščiai – nukristi;
- Naujagimį gali ištikti traukuliai;
- Gali pasireikšti kvėpavimo problemos;
- Jei nutiktų kažkas nenumatyto, ligoninės personalas, jei gimdyvė gimdo įprastu būdu, o ne vandenyje, gali reaguoti greičiau. O, pavyzdžiui, jei reikėtų atlikti skubią cezario pjūvio operaciją, gimdyvė iš vonios išliptų, nusausintų vandenį, apsirengtų per apytiksliai 5 min., o komplikacijų atveju brangi kiekviena minutė ar net sekundė.
Kada gimdymas vandenyje nerekomenduojamas?
- Gimdyvė yra jaunesnė nei 17 m. arba vyresnė nei 35 m.;
- Gimdyvei pasireiškė infekcija;
- Gimdyvė serga sunkiomis ligomis (pavyzdžiui, širdies ir kraujotakos ligomis, epilepsija ir kt.);
- Gimdyvei nustatyta didelė kraujavimo rizika;
- Nėštumo metu pasireiškė komplikacijos, pavyzdžiui, preeklampsija arba nėščiųjų diabetas;
- Nėštumas yra daugiavaisis;
- Nustatyta, kad vaisiaus padėtis yra netaisyklinga (pavyzdžiui, sėdmeninė pirmeiga);
- Diagnozuota placentos pirmeiga arba atšoka;
- Prasidėjo gimdymas, tačiau vaisius yra neišnešiotas (t. y. iki 37 nėštumo sav.);
- Vaisius yra stambus, didelio svorio;
- Pastebėta, kad vaisiaus vandenys užteršti mekonijumi;
- Gimdyvė turi būti nuolat stebima, prijungta prie aparatų ir kt.
Kur Lietuvoje galima gimdyti vandenyje?
Lietuvoje sąlygas gimdyti vandenyje yra sudarę:
- Vilniaus gimdymo namai;
- Kauno krikščioniškieji gimdymo namai;
- Kauno P. Mažylio gimdymo namai.
Tiesa, ne visi gimdymo namai apie galimybę gimdyti tokiu būdu skelbia savo interneto svetainėse, tad jei išsirinkote konkrečius gimdymo namus ir pageidautumėte gimdyti vandenyje, paskambinkite ir pasiteiraukite apie tai.
Kaip pasiruošti gimdymui vandenyje?
- Jeigu norėtumėte gimdyti vandenyje, iš anksto pasidomėkite galimybėmis ir viską aptarkite su nėštumą prižiūrinčiais gydytojais;
- Pasidomėkite, ar ligoninė iš tikrųjų praktikuoja gimdymą vandenyje (ar tokia galimybė nėra vien tik teorinė) ir yra sukaupusi pakankamai patirties;
- Pasidomėkite, kiek gimdymo palatų turi gimdymui pritaikytas vonias;
- Pasidomėkite, ar gimdant vonioje bus užtikrinama optimali priežiūra;
- Pasidomėkite, kokios infekcijų kontrolės priemonės taikomos pasirinktuose gimdymo namuose;
- Ar gimdymo namuose vandens temperatūra yra palaikoma ir t.t.;
- Turėkite omenyje, kad jeigu netoli namų esančiuose gimdymo namuose nėra galimybės gimdyti vandenyje, gali tekti vykti į kitą miestą ar netgi gimdyti namuose.
Tariausi tik su akušere. Tuo metu kartu budėjo gydytoja Monika Šaulienė. Linksma, konkreti, jau buvom susipažinusios nes lankiausi prieš tai KKGN dienos stacionare dėl papildomos reikiamos priežiūros. Kadangi gimdymas buvo sklandus tai gydytoja tik įdėjo tabletę ir nuleido vandenis. Žinoma pačiam gale visas personalas buvo pasirengęs ir stebėjo eigą, bet šalia buvo, tonus matavo, vaikutį, placentą priėmė akušerė.
Vilija budėjo mano gimdymo metu ir nebuvo kitų gimdyvių, tai galėjo visą dėmesį kiek jo reikia skirti man. Kaip suprantu, planuotis iš anksto reikia dėl to, kad gimdant vandenyje visgi reikia daugiau personalo, jei tuo metu kelios gimdyvės būtų. Taip pat ir žmogaus, galinčio ir sutinkančio tai daryti. Tikiuosi kažkada pribręsim ir Lietuvoje, kad gimdymas vandeny būtų tiesiog moters pasirinkimas, o ne išsskirtinumas... bet tam tikrai labai daug pokyčių reikia visoje sistemoje.