Placentos pirmeiga (810)

Nėščia moteris sėdi ant lovos fizkes | Shutterstock.com

Placentos pirmeiga – nėštumo patologija, kai placenta yra prisitvirtinusi apatiniame gimdos segmente, o vidiniai gimdos kaklelio žiomenys yra uždengiami ar pridengiami.

Ši būklė yra ypač grėsminga, nes dėl gausaus kraujavimo ir hemoraginio šoko gali kilti pavojus moters gyvybei.

Placentos pirmeiga gali būti visiška (kai placenta visiškai uždengia gimdos kaklelio žiomenis) arba dalinė (kai vidinius gimdos kaklelio žiomenis placentos kraštas dengia tik iš dalies).

Ši patologija – gana reta, pasitaikanti maždaug 0,3–0,7 proc. nėščiųjų.

Svarbu

Jei jums diagnozuota placentos pirmeiga ir pradėjote kraujuoti, pajutote sąrėmius arba maudžia pilvą, turite kuo skubiau vykti į artimiausią gimdymo skyrių arba kviesti greitąją pagalbą. Kiekviena minutė yra brangi, ypač jei prasidėjo gausus kraujavimas, kuris kelia didelį pavojų pirmiausia nėščiosios, o taip pat ir vaisiaus gyvybei.

Placentos pirmeigos priežastys

Manoma, kad placentos pirmeiga vystosi jau gimdžiusioms moterims. Patologiją lemia apvaisinto kiaušinėlio ir besivystančio gemalo pakitimai, taip pat choriono (gemalo dangalo) vystymosi patologijos, distrofiniai gimdos gleivinės pokyčiai, sutrikusi apatinės gimdos dalies kraujotaka ir kt. Tačiau dažniausiai tikslios placentos pirmeigos priežastys nėra žinomos.

Placentos pirmeigos rizikos veiksniai:

  • Anksčiau gimdant moteriai buvo atlikta cezario pjūvio operacija ir po jos apatiniame gimdos segmente yra likęs randas;
  • Placentos pirmeiga pasireiškė ir ankstesnio gimdymo (gimdymų) metu;
  • Buvo atlikta gimdos abrazija;
  • Ankstesni nėštumai buvo nutraukti;
  • Moteris persirgo endometritu (gimdos gleivinės uždegimu);
  • Moteris gimdė daugiau kartų (5 ir daugiau nėštumų ir gimdymų);
  • Nėščioji yra vyresnio amžiaus;
  • Nėštumas yra daugiavaisis;
  • Placenta yra didelė (pavyzdžiui, dėl daugiavaisio nėštumo);
  • Nėštumas užsimezgė po atliktų pagalbinio apvaisinimo procedūrų;
  • Nėščioji rūkė ir kt.

Kokie simptomai rodo placentos pirmeigą ir kodėl ji laikoma pavojinga būkle?

  • Kraujavimas nėštumo metu. Visų pirma placentos pirmeigos pagrindinis simptomas yra kraujavimas. Jį sukelia nuo gimdos sienos atsiskyrusi dalis placentos. Kraujoplūdis gali prasidėti bet kada nėštumo metu, tačiau dažniausiai kraujuojama antroje nėštumo pusėje bei gimdymui prasidėjus. Kraujuoti nėščioji dažniausiai pradeda netikėtai (pavyzdžiui, naktį ar po lytinių santykių). Kraujavimas gali kartotis, tačiau gali būti ir vienkartinis Tačiau pasitaiko atvejų, kad nėščiosios ir visai nekraujuoja. Įprastai nekraujuoja ir vaisius, nebent placenta būtų pažeista.
  • Blogi kraujo tyrimo rezultatai. Dėl kraujavimo kraujo tyrimas parodo sumažėjusį hemoglobino ir eritrocitų kiekį.
  • Nestiprūs, paruošiamieji sąrėmiai. Artėjant gimdymo terminui, prasideda nesmarkūs sąrėmiai, per kuriuos apatinė gimdos dalis įsitempia, o placenta pradeda po truputį atsiskirti nuo gimdos sienelės. Deja, tokių vidinių sąrėmių moteris nejaučia. Ta vieta, kurioje buvo prisitvirtinusi placenta, kraujuoja, tad ilgainiui nėščiajai gali išsivystyti anemija.
  • Netipinė vaisiaus padėtis. Apie placentos pirmeigą gali įspėti ir netipinė vaisiaus padėtis gimdoje, kai, pavyzdžiui, vaisius gimdoje sėdi (tai vadinama sėdmenine pirmeiga) arba yra įsitaisęs skersai.

Kaip diagnozuojama placentos pirmeiga?

Pats tiksliausias ir plačiausiai prieinamas diagnozavimo būdas – ultragarsinis tyrimas nuo apytiksliai 18 iki 22 nėštumo savaitės. Tiksliausiai patologija nustatoma, kai tiriama transvaginaliniu davikliu (t.y. pro makštį).

Taip pat placentos pirmeigą gali padėti diagnozuoti net ir paprasčiausias kraujo tyrimas, įspėjantis apie sumažėjusį hemoglobino ir eritrocitų kiekį.

Placentos pirmeiga: koks gydymas bus taikomas?

Jeigu nėščioji nekraujuoja, gali būti paskiriama data ir vėliau numatytu laiku atliekama planinė cezario pjūvio operacija.

Jeigu komplikacijų rizika yra didelė, nėščioji turi vykti gimdyti į trečiojo lygio paslaugas teikiančią ligonę (pavyzdžiui, Vilniaus Santaros arba LSMUL Kauno klinikas).

Jeigu nėščioji kraujuoja ir nustatoma, kad kraujavimo priežastis – placentos pirmeiga, tuomet pirmiausia moteris yra guldoma į ligoninę.

Tolesnė gydymo taktika priklauso nuo kraujavimo intensyvumo, gestacinio amžiaus ir kt.:

  • Jeigu moteris kraujuoja labai gausiai, kyla pavojus jos gyvybei, skubiai atliekama cezario pjūvio operacija, gali būti perpilamas kraujas.
  • Jeigu moteris kraujuoja negausiai, tuomet skiriamas lovos režimas, gimdos susitraukimą slopinančių ir vaisiaus plaučius brandinančių (jei nėštumas yra 24–34 sav.) medikamentų;

Kokių rizikų ir komplikacijų kyla, jei diagnozuota placentos pirmeiga?

Esant placentos pirmeigai galimos šios komplikacijos nėščiajai:

  • Gali prasidėti staigus ir gausus kraujavimas;
  • Gali išsivystyti anemija (mažakraujystė);
  • Hemoraginis šokas;
  • Gimdos pašalinimas (tai daryti dažniausiai prireikia tuo atveju, jeigu placenta yra įaugusi į gimdos gleivinę);
  • Laiku negavus / nesuteikus pagalbos pacientė gali mirti.

Esant placentos pirmeigai galimos šios komplikacijos vaisiui:

  • Priešlaikinis gimimas, t.y. vaikelis gimsta neišnešiotas;
  • Perinatalinė žūtis;
  • Nukraujavimas, ypač jei atliekant cezario pjūvio operaciją vaisius traukiamas per placentą.

Susiję straipsniai

Skiepai nuo gripo nėštumo metu

Visoms nėščiosioms rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo nepriklausomai nuo nėštumo laikotarpio (t. y. trimestro).

Citomegalo viruso sukelta infekcija (CMV)

CMV infekcija yra pavojinga nėščiosioms, kūdikiams bei žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) ir nėštumas

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) - autoimuninis sutrikimas, sukeliantis arterijų ir venų trombozę. Jis siejamas su pasikartojančiais persileidimais.

Naujausi komentarai

  1. Jielka
    Jielka prieš 1 m.

    Mamytės, kam buvo ar yra, placentos pirmeiga ir skyrė planinį CP, ar iki CP jus guldė į ligoninę,jei taip kiek laiko maždaug iki CP?Nes man užsiminė kad galimai CP bus 36-37 savaitę.Ir dar reiks patikrai važiuoti kai jau bus beveik 35 savaitėlės tai pergyvenu, ar nepaliks ligoninėje iki gimdymo.
    Ačiū visoms pasisakiusioms 😇😇😇

  2. Florencia
    Florencia prieš 7 mėn.

    Jielka parašė:
    Mamytės, kam buvo ar yra, placentos pirmeiga ir skyrė planinį CP, ar iki CP jus guldė į ligoninę,jei taip kiek laiko maždaug iki CP?Nes man užsiminė kad galimai CP …

    Kaip sekėsi?

  3. User has not uploaded an avatar
    Ievuks prieš 4 mėn.

    Sveikutes, vakar išgirdau keista diagnoze iš savo ginekologes, kad kažkokie placentos pakitimai, kad placenta atrodo kaip rūkančio žmogaus, nerūkiau nei prieš neštuma, nei dabar gal kažkam buvo, kas man čia gręsia?🙂🥹

  4. User has not uploaded an avatar
    Kvietkelis prieš 4 mėn.

    Ievuks parašė:
    Sveikutes, vakar išgirdau keista diagnoze iš savo ginekologes, kad kažkokie placentos pakitimai, kad placenta atrodo kaip rūkančio žmogaus, nerūkiau nei prieš neštu…

    Rukiau 7 metus pries nestuma, kai suzinojau kad laukiuo 5 sav meciau, neberukau, pirma ekoskopa pasidariau 12 sav 6 dienos, ir mano placenta pilnai denge gimdimo takus, bet sake per kita ekoskopa paziures kiek viskas pakilo, bet kaip suprantu tau grynai jau pirmeina ir ruostis cp, labai jau keista kodel taip ji pasake..... kvepia nesamone

  5. Florencia
    Florencia prieš 3 mėn.

    Kvietkelis parašė:
    Rukiau 7 metus pries nestuma, kai suzinojau kad laukiuo 5 sav meciau, neberukau, pirma ekoskopa pasidariau 12 sav 6 dienos, ir mano placenta pilnai denge gimdimo ta…

    Tikrai dar gali pakilti👍