Nėštumas be jokių požymių (besimptomis nėštumas)

Moteris guli ant sofos, susidėjusi rankas ant pilvo AstroStar | Shutterstock.com

Kai kurios moterys apie nėštumą sužino tik maždaug tarp trečiojo ir penktojo mėnesio, ir nors atrodo, kad taip būti negali, iš tikrųjų nėštumas be jokių simptomų, išskyrus dingusias mėnesines, yra visiškai įmanomas.

Dažniausiai taip nutinka, jei moters ciklas yra nereguliarus: ji ne taip greitai pastebi, kad jau kurį laiką nebuvo mėnesinių. Jeigu nepasireiškia rytinis pykinimas, kiti nėštumui būdingi pirmieji požymiai, moteris apie nėštumą gali neįtarti net iki kelių mėnesių.

Ar tikrai moteris gali būti nėščia ir to ilgai nežinoti?

Nors atrodo neįtikėtina, tyrime atskleidžiama, kad 1 iš 475 moterų iki 20-osios nėštumo savaitės nežinojo, kad laukiasi, o 1 iš 2500 moterų apie nėštumą sužinojo jau tik prasidėjus gimdymui. Taip dažniausiai nutinka dėl dviejų pagrindinių priežasčių: nėštumas yra be jokių požymių arba moteris tiesiog neigia, kad laukiasi, nepriima šio fakto, bet priežasčių gali būti ir daugiau.

Pagrindinės priežastys, kodėl moterys nesužino, kad laukiasi:

  • Moteriai nepasireiškia arba ji nepastebi nėštumo požymių, nes jie – pernelyg neakivaizdūs. Kiekvienas nėštumas yra skirtingas. Kai kurios būsimosios mamos stebės kiekvieną sąraše esantį ankstyvąjį nėštumo požymį, o kitos beveik ar visiškai nejaus jokių kūno pokyčių. Ankstyvųjų nėštumo požymių gali nepastebėti neseniai gimdžiusios, vartojančios hormoninę kontracepciją moterys, taip pat moterys, kurioms prasidėjo premenopauzė;
  • Nėštumo metu moteris kraujuoja. Nėštumo metu mėnesinės išnyksta, tačiau nėščiosios gali kraujuoti dėl kitų priežasčių ir šias išskyras supainioti su mėnesinių metu patiriamu kraujavimu. Pavyzdžiui, nėštumo pradžioje gali pasireikšti implantacinis kraujavimas (jis iš tiesų gali sutapti su numatomų mėnesinių pradžia), vėlyvesniu nėštumo laikotarpiu kraujavimą gali lemti subchorioninė hematoma, gimdos kaklelio polipai, įvairios infekcijos ir kt.
  • Nėštumo požymiai painiojami su kitais negalavimais, o kadangi pirmaisiais mėnesiais pilvas praktiškai nedidėja, nejaučiami ir vaisiaus judesiai – bene akivaizdžiausias vėlyvojo nėštumo požymis. Jei krūtys tuo metu, kai turėjo prasidėti mėnesinės, tapo jautresnės, šį požymį moteris gali „nurašyti“ PMS, o ne vertinti jį kaip ankstyvo nėštumo požymį. Moterų įsitikinimu, nuovargį – dar vieną dažną nėštumo požymį – sukėlė stresas, o apie potencialų nėštumą net nepagalvojama;
  • Mėnesinės yra nereguliarios (kaip minėta, moterims įtarimų dėl nėštumo gali nekilti net kelis mėnesius). Jei pasireiškė implantacinis kraujavimas, moteris gali manyti, kad mėnesinės buvo mažiau gausios negu įprastai;
  • Moteriai diagnozuotas policistinių kiaušidžių sindromas. Sergant šia liga mėnesinių gali nebūti labai ilgai, todėl sunku pastebėti, kada jos vėl atsinaujino ir vėl nutrūko;
  • Moteris yra stambesnė. Stambesnio kūno sudėjimo nėščiosios įprastai nėštumo metu priauga mažiau svorio, o pilvukas ir kiti kūno pokyčiai ima matytis tik vėlesniu nėštumo laikotarpiu;
  • Placenta yra priekinėje gimdos dalyje. Vaisiaus judesių intensyvumas labai priklauso nuo placentos padėties. Jeigu ji yra prisitvirtinusi priekinėje gimdos dalyje, moteris gali pakankamai ilgai visiškai nejausti vaisiaus judesių arba juos jausti labai menkai ir supainioti juos su, pavyzdžiui, pilvo pūtimu ar kitais virškinimo sistemos negalavimais;
  • Gaunamas klaidingai neigiamas nėštumo testo rezultatas, o taip galėjo nutikti dėl to, kad moteris testą atliko tiesiog per anksti, testas buvo atliekamas nesilaikant instrukcijų arba buvo pasibaigęs jo galiojimo laikas;
  • Apskritai nepriimamas ir neigiamas nėštumo faktas. Nėštumo neigimas – reiškinys, kai moteris nepastebi, kad yra nėščia, arba negali objektyviai suvokti paties nėštumo fakto. Dažniausiai nėštumą yra linkusios neigti moterys, kurios apskritai neplanavo susilaukti vaikelio, nėra tam pasiruošusios fiziškai ir emociškai, pavyzdžiui, paauglės arba psichikos sveikatos problemų turinčios moterys, taip pat žemesnio išsilavinimo ir socialinės-ekonominės padėties moterys.

Kokių rizikų kyla, jei moteris ilgai nežino, kad yra nėščia?

Didžiausia rizika, susijusi su nėštumo požymių nebuvimu – uždelsta prenatalinė priežiūra. Jei moteris nežino, kad yra nėščia, ji ir toliau gali vartoti riziką nėštumui keliančius vaistus, alkoholį, rūkyti ir t. t. Taigi, didėja vaisiaus apsigimimų rizika ar tikimybė, kad nėštumas apskritai nutrūks (įvyks savaiminis persileidimas).

Nėštumo metu labai svarbūs ir 11–13 ir 18 20 savaitėmis atliekami ultragarsiniai tyrimai, padedantys diagnozuoti vaisiaus genetines ligas, o jei moteris nežino, kad laukiasi, jai jie neskiriami.

Plačiau skaitykite:

Dėl to, kad nėštumo požymių nėra, didesnė persileidimo tikimybė nekyla.

Verta atkreipti dėmesį, kad jei anksčiau nėštumo požymiai pasireiškė, bet laikui bėgant  išnyko, tai gali būti ir persileidimo požymis, bet ne visada. Taigi, jei simptomai išnyko, nedelsdamos susisiekite su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.

Susiję straipsniai

MAMŲ ISTORIJOS. Kaip aš sužinojau, kad laukiuosi

Kokių tik nebūna tų netikėtų pastojimo istorijų. Gyvenimas yra kupinas siurprizų, kurie kartais gali pranokti įdomiausius filmų bei serialų siužetus.

Nėštumo ir gimdymo atostogos (dekretinės) ir motinystės išmokos 2024 metais

Nėštumo ir gimdymo atostogos (NGA) yra 126 kalendorinių dienų atostogos, į kurias galite išeiti, kai nėštumui sueina 30 savaičių.

Listeriozė - nėščiosioms pavojinga liga

Nėščiosioms rizika susirgti listerioze – net apie 10 kartų didesnė nei kitiems žmonėms.