Gimdymo atmintinė tėčiui: ką reikia žinoti?

Vienas geriausių būdų pasirengti gimdymui – jūsų visą pasaulį pakeisiančiam įvykiui – kartu su būsimo kūdikio mama lankyti pasirengimo gimdymui kursus. O jei neturite galimybės? Arba jei norite dar kartą pasikartoti, ko išmokote?

Štai jums nedidelis „paruoštukas“ – svarbiausių dalykų, kuriuos turėtumėte žinoti, sąrašas.

1. Atpažinkite tikrą gimdymo pradžią

Nėštumo pabaigoje dauguma moterų pradeda jausti vadinamuosius parengiamuosius gimdymo simptomus – į sąrėmius panašius Brakstono Hikso susitraukimus, kurie gali būti gana stiprūs, prasideda staiga, o po kiek laiko praeina. Kaip juos atskirti nuo tikrų sąrėmių?

Prasidėjus tikram gimdymui paprastai pasireiškia dar kuris nors iš šių požymių:

• Nubėga vaisiaus vandenys. 80 procentų nėščiųjų per 12 valandų nuo šios akimirkos prasideda gimdymas. Tačiau turėkite omeny: sąrėmiai dažniausiai būna jau prasidėję dar prieš nubėgant vaisiaus vandenims.

• Skausmas nugaros apačioje, ypač jei jūsų partnerė jaučia dar ir pilvo maudimą, panašų į menstruacijų skausmus.

• Sąrėmiai kartojasi reguliariai, laiko tarpas tarp jų palengva trumpėja, skausmas darosi stipresnis ir intensyvesnis.

• Pasišalina gimdos kaklelyje buvęs gleivių kamštis. Pastarasis ženklas dar nereiškia, kad gimdymas prasidės tuojau pat, bet jis aiškiai parodo, jog ta akimirka jau visai netoli.

2. Išmokite skaičiuoti ir registruoti sąrėmius

Tam būsimam tėčiui prireiks elektroninio arba mechaninio laikrodžio, kuris turėtų sekundžių rodyklę. Jei jūsų partnerei prasidėjo sąrėmiai – skaičiuokite laiką nuo vieno sąrėmio pradžios iki kito sąrėmio pradžios. Jei šis intervalas – 8-10 minučių, o paties sąrėmio trukmė – apie 30-45 sekundžių, veikiausiai jūsų partnerei jau prasidėjo gimdymas. Galite skambinti gydytojui ir pasitikslinti, kada vykti į ligoninę.

Šiaip pagrindinė taisyklė čia tokia: į ligoninę metas vykti kai nuo vieno sąrėmio iki kito pradžios praeina mažiau nei 5 minutės, o pats sąrėmis trunka minutę ar ilgiau, gimdymo veikla prasidėjusi jau daugiau nei prieš 1 valandą. Tačiau kai kada įvykiai rutuliojasi greičiau nei įprasta, kiekviena situacija yra individuali. Tad įvertinkite, per kiek laiko galėsite nuvykti iki ligoninės ir atitinkamai susiruoškite.

3. Nevykite į ligoninę per anksti

Nelėkite strimagalviais į ligoninę vos jūsų partnerė pajus pirmuosius gimdymo požymius. Gali būti, kad gimdos kaklelis prasivėręs vos 1 cm, tad jus veikiausiai išsiųs namo laukti. Verčiau padrąsinkite partnerę, pasivaikščiokite, abu imkitės kokios įdomios veiklos. Tuo pačiu stebėkite sąrėmių eigą, tačiau tikrai nereikia susikoncentruoti vien į laikrodį. Jei reti sąrėmiai prasidėjo naktį, galite dar pamėginti keletą valandų užmigti ar tiesiog pagulėti.

4. Žinokite, ko tikėtis per gimdymą

Pamirškite visus filmus, kur serijos pradžioje moteriai prasideda sąrėmiai, o nespėjus pasirodyti antrajai reklamai ji jau sūpuoja ant rankų kūdikį. Kartais viskas vyksta išties labai greitai, bet tokie atvejai reti. Daugumai moterų, ypač pirmą kartą gimdančioms, gimdymo procesas – tai ilga kelionė, o ne greitas įvykis. Taigi svarbiausia – nesitikėkite, kad tai užtruks vos keletą valandų. Kiekvienos moters patirtis skirtinga.

Pats gimdymas susideda iš 3 etapų:

Pirmasis

Jį sudaro 3 etapai:

• Ankstyvoji fazė. Ji trunka apie 14 valandų ar ilgiau, pakartotinių gimdymų metu vis trumpėja. Prasideda sąrėmiai, jie stiprėja ir dažnėja.

• Aktyvioji fazė. Dažnai ji trunka 6 val. ar ilgiau, bet gali būti ir daug trumpesnė. Jai prasidėjus jūs jau turėtumėte būti gimdymo namuose arba pakeliui į juos. Sąrėmiai labai intensyvūs, jie trunka 40-60 sekundžių, intervalas nuo vieno sąrėmio iki kito – 3-5 minutės. Šiuo metu padėkite partnerei prisiminti kvėpavimo pratimus, relaksacijos techniką. Jei jūsų partnerė pageidauja – dabar būtų pats metas prašyti gimdymo nuskausminimo.

• Pereinamoji fazė. Ji gali trukti nuo keleto minučių iki kelių valandų. Galbūt dabar jūsų partnerė keiksis, blaškysis ir elgsis taip, kai niekada nesielgtų, jei jos nekamuotų tokie skausmai. Nepriimkite to asmeniškai, tai – tik reakcija į skausmą ir stresą. Sąrėmiai trunka 60-90 sekundžių, tarpai tarp jų – 2-3 minutės.

Antrasis

• Stūmimas ir gimdymas. Šis etapas gali trukti nuo keliolikos minučių iki kelių valandų. Vidutiniškai – apie 1 valandą pirmą kartą gimdančioms (jei taikoma epidūrinė nejautra – šiek tiek ilgiau). Jis baigiasi nuostabiausiu įvykiu – jūsų kūdikio užgimimu. Šios fazės metu turėsite daug ką nuspręsti: ar norėsite fotografuoti/filmuoti kūdikio gimimą? Ar norėsite nukirpti virkštelę? (jei taip – būtinai priminkite tai gydytojui). Ar jūsų partnerė nori kūdikį pamaitinti iškart po gimimo? Jūsų pareiga bus užtikrinti, kad medikai atsižvelgtų į šį jos pageidavimą.

Trečiasis etapas

• Placentos gimimas. Kūdikis gimė, bet tai – dar ne viskas. Netrukus po jo gimimo turi užgimti ir placenta (tai nutinka 1-30 minučių po kūdikio gimimo). Gali būti, kad šiuo metu jūsų partnerė jaus skausmą ar nuovargį. Apklokite ją šilčiau, jei kūdikis ilsisi ant mamos krūtinės – paimkite jį palaikyti.

5. Būkite aktyvus dalyvis

Tai – jūsų kūdikis. Todėl jūs taip pat esate aktyvus jo gimimo proceso dalyvis. Rūpinkitės viskuo kartu su partnere. Artėjant gimdymo datai patikrinkite, ar visi daiktai paruošti vykimui į ligoninę – ne tik kūdikio kraitelis, bet ir rūbai, higienos reikmenys.

Gimdymui prasidėjus priminkite savo partnerei nuolat gurkšnoti skysčių. Įpilkite jai į stiklinę nerūgščių sulčių, pvz. obuolių arba ananasų, vandens su medumi, žolelių arbatos arba paprasčiausio vandens – kad jos nevargintų dehidratacija. Taip pat turėkite pasiruošęs kokių nors lengvų užkandžių: krekerių, jogurto ar pan. – po gimdymo ji gali būti alkana.

Kai vešite ją į gimdymo namus, vairuokite atsargiai. Dabar tikrai ne metas puikuotis lenktynininko įgūdžiais.

Gimdymo namuose nuolat būkite greta jos. Jei kokių nors procedūrų metu jūsų paprašytų išeiti, nenueikite toli, sukiokitės čia pat. Jūsų pagalbos bet kada gali prireikti. Ir būkite pasirengęs net ir vidurnaktį iš gimdymo namų lėkti iki artimiausio kiosko nupirkti užkandžių, vaisvandenių ar vaisių.

6. Tapkite partnerės patikėtiniu

Gydytojai ir slaugytojos rūpinsis, kad gimdymas vyktų sklandžiai. Tačiau jūsų pareiga – tapti savotišku tarpininku tarp gimdyvės ir medicinos personalo, pasirūpinti, kad medikai paisytų jos pageidavimų.

Be to, jūsų pareiga – pasirūpinti, kad aplinka, kurioje gims jūsų kūdikis, būtų kuo patogesnė: įjunkite ar išjunkite šviesą, muziką, uždekite aromaterapinę lempą su kvapiuoju aliejumi (jei tokią į gimdymo namus vešitės) ir pan. – sudarykite tokias sąlygas, kokių pageidaus jūsų partnerė.

7. Pildykite norus

Stebėkite, domėkitės, bandykite atspėti, ko nori gimdyvė. Vienoms sąrėmius iškęsti padeda masažas, kitas atpalaiduoja ir raminančiai veikia galvos šukavimas. Trečioms nereikia nei vieno, nei kito. Iš anksto sunku nuspėti, kokia pagalba bus veiksmingiausia. Todėl įtikinkite ją, kad esate pasirengęs padėti tiek, kiek reikės, ir ji gali nesivaržydama keisti savo norus.

8. Lūkesčiai – tik realūs

Labai gerai, jei prieš dalyvaudamas gimdyme būsite pažiūrėjęs tikro gimdymo vaizdo įrašą – jūsų lūkesčiai bus realistiškesni. Turėkite omeny, kad gimdymas turi ne tik paradinę, gražiąją, dvasingąją pusę, bet ir ne tokią estetišką fiziologinę. Ir ką tik gimęs kūdikis nebus kaip iš paveikslėlio – daugumos naujagimių galvytė būna deformuota, oda – raukšlėta, patamsėjusi. Tiesą sakant, ką tik gimęs naujagimis visai nepanašus į jūsų anksčiau matytus dailučius kūdikius. Jis tokiu taps tik vėliau, o kol kas – žinokite, ko laukti.

9. Jei norite – nukirpkite virkštelę

Dabar dauguma tėčių didžiuojasi galėję nukirpti savo kūdikio virkštelę. Medikai paprastai šią garbę jiems pasiūlo. Bet kartais pamiršta. Taigi pats priminkite jiems, jog šį veiksmą norėtumėte atlikti būtent jūs.

10. Skaitykite

Dar prieš gimdymą paskaitykite bent keletą būsimoms mamoms skirtų knygų apie nėštumą, gimdymą, naujagimio priežiūrą. Ateity šios žinios tikrai pravers.

Susiję straipsniai

Apie gimdymo baimes, epidurą ir vyro dalyvavimą gimdyme

Donata prisimena, kaip savo vyrui apie nėštumą pranešė trečią savaitę. Atlikėja prisipažino, kad bandymų pastoti buvo ir anksčiau.

Vertikalusis gimdymas

Tradicija gimdyti gulint atsirado tik XVIII a. Iki tol gimdančios moterys rinkosi vertikalias arba neutralias kūno padėtis.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Skelbimai

20,00 €
44 | 16 | L
25,00 €
12,00 €
122 | 6 - 7 m.