Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę? (23)
Daugelis nėščiųjų svarsto, kuriuo tiksliai metu gimdymui prasidėjus jau reikėtų vykti į ligoninę. Tačiau konkretaus atsakymo į šį klausimą, deja, nėra. Jei būsimoji mama laukiasi pirmojo vaikelio, pateikiama universali rekomendacija – į ligoninę vykti tuomet, kai sąrėmių metu tampa sunku kvėpuoti, taip pat verta žinoti 5-1-1 taisyklę.
Tačiau jei nėštumas yra ne pirmas arba komplikuotas, gyvenate toliau nuo pasirinktų gimdymo namų, nerimaujate, ar spėsite atvykti laiku, arba yra kitų netipinių aplinkybių, ligoninę geriau pasiekti anksčiau.
Visgi dažnai nutinka ir taip, kad atvykusios gimdyti nėščiosios išsiunčiamos namo laukti gimdymo, o tai vėlgi gali sukelti daugiau streso, nuvarginti. Taigi, kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje?
Kaip atskirti tikruosius sąrėmius nuo paruošiamųjų?
Paruošiamieji sąrėmiai su pertrūkiais gali kartotis ištisas dienas (ar net savaites), kol prasideda tikrasis gimdymas. Jie nėra pakankamai stiprūs ir jų metu gimdos kaklelis nepradeda palaipsniui vis labiau vertis.
Gimdyti besiruošiančiai moteriai svarbu atskirti tikruosius sąrėmius nuo paruošiamųjų.
Pagrindiniai skirtumai yra reguliarumas, intensyvumas ir nuolatinis stiprėjimas, t.y. tikrieji sąrėmiai, skirtingai nuo paruošiamųjų, yra reguliarūs, skausmingi, stiprūs, kartojasi dažnai ir laikui bėgant vis intensyvėja, vaikščiojimas ar kiti veiksmai jų nesusilpnina arba susilpnina tik labai nežymiai.
Paruošiamieji sąrėmiai yra padriki, nereguliarūs, palaipsniui ima silpnėti, ženkliai aprimsta keičiant pozas, vaikštant ar atvirkščiai, atsigulus pailsėti.
Plačiau skaitykite:
Gimdymo pradžia: 5-1-1 taisyklė
Prieš prasidedant gimdymui nebūtinai nubėgs vaisiaus vandenys ar iškris gleivių kamštis. Gimdymo terminui artėjant, iš vėžių gali išmušti kiekviena smulkmena – vaisiaus judesiai, besikaupiančios dujos, paruošiamieji sąrėmiai ir kt.
Moterims ne visuomet lengva suprasti, kada, prasidėjus gimdymui, reikėtų važiuoti į ligoninę, todėl galima vadovautis paprasta 5-1-1 taisykle, padedančia nustatyti sąrėmių dažnį.
Jei sąrėmiai kartojasi bent kas 5 minutes, kiekvienas iš jų trunka bent 1 minutę ir tai tęsiasi bent 1 valandą, vadinasi, pats metas čiupti gimdyvės krepšelį ir vykti į gimdymo namus.
Kokiais atvejais į ligoninę gimdyti reikėtų vykti kuo anksčiau?
Į ligoninę reikėtų vykti kuo anksčiau, jei:
- Jums paskirta planinė cezario pjūvio operacija, tačiau dar iki numatytosios datos pajutote, kad jau prasideda gimdymas. Prasidėjusi aktyvi gimdymo veikla nereiškia, kad turėsite gimdyti natūraliai, tačiau jums reikės atlikti skubią cezario pjūvio operaciją;
- Jeigu jau esate gimdžiusi. Tai nėra universali taisyklė, tačiau dažnai gimdant nebe pirmą kartą gimdos kaklelis atsiveria ir viskas vyksta kur kas greičiau;
- Tyrimo metu jums buvo rastas B grupės streptokokas (BGS). Jei 35–37-tą nėštumo savaitę po atlikto tyrimo moters organizme aptikta BGS bakterija, prasidėjus gimdymui arba nutekėjus vaisiaus vandenims nėščiajai kuo greičiau turi būti skiriama antibiotikų, tad taip pat reikėtų skubėti į gimdymo namus. Kuo didesnė dozė antibiotikų spėjama sulašinti, tuo didesnė tikimybė nuo infekcijos apsaugoti naujagimį;
- Vaisiaus padėtis yra neįprasta (pavyzdžiui, vaikelis gimdoje sėdi, t. y. nustatyta sėdmeninė pirmeiga);
- Makšties išskyrose pastebėjote kraujo ar pradėjote kraujuoti;
- Anksčiau buvo atlikta gimdos operacija;
- Nėštumas laikomas rizikingu, t. y. nėščiajai buvo diagnozuota preeklampsija, nėščiųjų diabetas ar kiti sutrikimai: dėl šių būklių reikalinga intensyvesnė priežiūra ir stebėjimas;
- Nėštumas yra daugiavaisis (t. y. laukiatės dvynukų, trynukų ir t. t.);
- Nėštumas – mažesnis nei 37 savaičių;
- Jaučiate labai stiprų norą stumti.
Kaip vyksta gimdymas?
Svarbu žinoti, kad iš viso yra 3 gimdymo etapai: gimdos kaklelio vėrimasis, vaisiaus išstūmimas (išvarymo etapas) ir placentos užgimimas (placentinis etapas).
Plačiau skaitykite:
Į ligoninę reikėtų atvykti pirmuoju gimdymo etapo metu, t.y. veriantis gimdos kakleliui ir juntant reguliarus sąrėmius, tačiau perdėm skubėti nereikia.
Pirmasis gimdymo etapas yra skirstomas į dvi fazes – aktyviąją ir latentinę:
- Latentinė fazė. Juntami reguliarūs sąrėmiai, tačiau jie dar nėra itin stiprūs ir dažni, todėl, jeigu gydytojas nenurodė kitaip, skubėti į ligoninę nereikia.
Jeigu norite pagulėti, verčiau gulkitės ant kairiojo šono, kad nebūtų trikdoma jūsų ir netrukus gimsiančio kūdikio kraujotaka.
- Aktyvioji fazė. Į ligoninę reikėtų vykti, kai sąrėmiai taps stiprūs, skausmingi ir dažni. Latentinė fazė baigiasi ir aktyvioji fazė prasideda, kai gimdos kaklelis būna atsivėręs 3–4 cm. Jei apžiūrėjus nėščiąją nustatoma, kad gimdos kaklelis atsivėręs 4 cm, ji guldoma į ligoninę ir ruošiama gimdymui.
Žinoma, atsižvelgus į individualią situaciją, gali būti priimtas sprendimas moterį guldyti į ligoninę ir esant mažesniam gimdos kaklelio atsivėrimui.
Man vandenis kirpo, tai nesąmonė kažkaip. Jei būčiau laukus vandenų nudegimo, buciau namie pagimdžius bet gal kas nors taip daro