Antras gimdymas: ką svarbu žinoti?

 Ar antras gimdymas – tai pirmojo pakartojimas, ar unikalus procesas, kuriam ir vėl reikia ruoštis iš naujo? Ką naujo gali apie save sužinoti moteris, kuri kartą jau yra gimdžiusi ir dabar laukiasi antrojo? Kas jos laukia gimdykloje?

 

Patyrusiųjų patarimai

 

Dauguma moterų antrajam gimdymui ruošiasi ne taip atsakingai, kaip pirmajam – juk viskas atrodo jau žinoma ir pažįstama. Ir vis dėlto net jei pirmasis kūdikis gimė sklandžiai, dar nereiškia, jog antrojo nėštumo metu galima prarasti budrumą, nesiruošti gimdymui.

 

Antrą kartą gimdant taip pat svarbu stebėti savo būklę, lankyti pasirengimo gimdymui kursus ir rengtis šiam įvykiui ne mažiau kruopščiai, nei pirmajam gimdymui. Juk antrieji kūdikiai dažniausiai gimsta didesnio svorio už pirmagimius, o ir mama jau būna bent keleriais metais vyresnė. Jai prireiks ne tik žinių apie gimdymą, bet ir jėgų stanginimuisi. Todėl kiekvieno nėštumo metu būtinas tam tikras fizinis pasirengimas – speciali nėščiųjų mankšta, užsiėmimai baseine, joga ar pan. Kitaip tariant, kiekvienam gimdymui ruošiamasi iš naujo, net jei laiko tarpas tarp abiejų įvykių visai nedidelis.

 

Į kelią!

 

Daugybė pirmą kartą gimdančių moterų į gimdymo namus atvažiuoja gerokai prieš prasidedant gimdymui. Vienos nusprendžia apsidrausti, kitos parengiamuosius sąrėmius supainioja su tikraisiais. Prisimindamos be reikalo sugaištą laiką antrą kartą į gimdymo namus jos nesiskubina, laukia iki paskutinės akimirkos.

 

Tačiau jei pirmą kartą gimdymas dažniau prasideda šiek tiek po numatytosios datos, antrą kartą jis gali prasidėti anksčiau, taigi užklupti tada, kai jo dar nelabai tikimasi. Beje, gimdymo pradžios „patyrusi“ moteris gali apskritai nepastebėti. Vienu iš pirmųjų gimdymo pradžios signalų laikomas gleivių kamščio, dengiančio gimdos kaklelį ir saugančio kūdikį nuo iš išorės į gimdą galinčių patekti infekcijų, pasišalinimas. Pirmą kartą gimdančioms jis paprastai pasišalina likus keletui valandų ar net keletui dienų iki pirmųjų sąrėmių. Antrą kartą jis dažniau pasišalina jau prasidėjus reguliariems sąrėmiams.

 

Pajutę, kad kūdikis jau pasiruošęs į kelią, moterys neretai orientuojasi pagal pirmąjį gimdymą, mano, jog sąrėmiai truks dar ne vieną valandą, tad neskubėdamos kraunasi daiktus. Tačiau sąrėmiai gali pasiekti piko labai greitai. Pasak pasaulinės statistikos, civilizuotose šalyse „pakeliui“, t.y. automobilyje, nespėję nuvykti iki ligoninės, dažniau pagimdo kaip tik antrą ir trečią kartą gimdančios moterys, o ne nesuskubusios pirmakartės.

 

Ką rodo laikrodžiai?

 

Beveik visos „dukart mamos“ pastebi, jog antrasis gimdymas trunka daug trumpiau nei pirmasis. Pirmojo kūdikio gimimas užtrunka vidutiniškai 12-18 valandų, o antro ir trečio – apie 8-10 valandų. Kodėl?

 

Esmė tame, kad pirmą kartą gimdančios moters gimdos kaklelis iš pradžių turi sutrumpėti, ir tik paskui pradeda iš lėto atsidarinėti.

 

Vėlesnių gimdymų metu, net jei po pirmojo gimdymo prabėgo gana daug metų, gimdos kaklelis ir makšties raumenys jau būna išsaugoję savo elastingumą, minkštumą, nes juos jau kartą buvo ištempusi gimstančio kūdikio galvutė. Todėl kaklelio atsidarymui prireikia mažiau laiko ir pastangų. Jau nėštumo gale gimdos kaklelis šiek tiek prasiveria, prieš pat prasidedant gimdymui jis jau būna atsivėręs apie 2 cm.

 

Stangų periodas paskesnių gimdymų metu taip pat būna trumpesnis. Pirmą kartą gimdančioms jis trunka apie 1-2 valandas, o pakartotinai gimdančioms – 20-60 minučių. Patyrusios gimdyvės nebaugina nežinia, ji paprastai neeikvoja jėgų bereikalingam blaškymuisi. Ji jau žino, į kokį „tašką“ nukreipti pastangas, todėl stanginasi rezultatyviau.

 

Ai, skauda!

 

Kadangi antrasis gimdymas vyksta greičiau ir aktyviau, sąrėmiai būna dažnesni ir ilgesni, tuo pačiu ir efektyvesni. Energingą organizmo darbą lydi aštresni pojūčiai. Deja, todėl antrasis gimdymas neretai būna skausmingesnis nei pirmasis. Tačiau pliusas tame, jog moteris jau daugmaž žino, kas jai buvo veiksmingiausia malšinant skausmą pirmą kartą (masažas, tam tikros pozos, taisyklingas kvėpavimas ar medikamentai), taigi iš karto ir geriau orientuojasi, kokių priemonių griebtis.

 

Pogimdyminiai skausmai taip pat gali būti juntami stipriau. Priežastis – gimdos grįžimas į pradinę padėtį. Pakartotino nėštumo metu ji padidėja labiau, nei pirmojo. Padidėja ir šio organo jautrumas, taigi atsistatymas vyksta skausmingiau. Ji traukiasi stipriau, tai sukelia skausmą, kuris gali ypač sustiprėti kūdikį maitinant krūtimi. Tačiau neverta būgštauti – skausmingiausios būna tik pirmosios dienos po gimdymo ir, jei reikia, šiuos skausmus padės įveikti gydytojai, mat tomis dienomis mama ir kūdikis dar būna gimdymo namuose.

 

Kaip viskas sudėtinga

 

Daugeliu atvejų natūralią antrojo gimdymo eigą gali sutrikdyti tie patys sunkumai, kaip ir pirmojo. Bet, kaip sakoma, neigiama patirtis – taip pat patirtis. Todėl būtina iš anksto smulkiai papasakoti gydytojui, kaip vyko pirmasis gimdymas. Žinodamas apie kilusius sunkumus jis atidžiau stebės gimdyvę, greičiau imsis reikiamų priemonių kad išvengtų ankstesnio gimdymo scenarijaus pasikartojimo ir galimų to pasekmių.

Susiję straipsniai

Neeilinė gimdymo patirtis: kai vaikų nematai 10 dienų po gimdymo

Atlikėja pasakoja savo nepaprastą gimdymo istoriją. Vos gimusios, jos dvynukės buvo izoliuotos, paguldytos į reanimacijos skyrių.

Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant

Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. Numatyti atvejai, kai gimdyvė galės prašyti šios operacijos.

Ieva Zasimauskaitė apie persileidimą, būsimą gimdymą ir vyro palaikymą

Kaip Ieva pasitiko nėštumą, kas jai buvo sunkiausia? Ar buvo lengva susitaikyti su fiziniais pokyčiais? Ieva atvira: „Fiziniai pokyčiai nesuglumino.“