Antrasis gimdymas: ką svarbu žinoti? (69)

Pirmasis gimdymas daugeliui moterų būna tikrai sunkus, vadinasi, galbūt galima tikėtis, kad antrasis jau bus sklandesnis, greitesnis ir visais kitais atžvilgiais geresnis? Didesnė tikimybė, kad antrasis gimdymas bus kiek lengvesnis už pirmąjį.
Tiesa, pasitaiko ir nemažai gimdymų, neatitinkančių pirminių lūkesčių. Taigi, ko gali tikėtis antrą kartą gimdančios moterys?
Kaip keičiasi moters kūnas antrojo nėštumo metu?
Antrojo nėštumo metu anksčiau gali „išlįsti“ ne tik pilvukas (tai nutinka dėl laisvesnių ir „atmintį turinčių“ raumenų), bet ir įvairios sveikatos problemos.
Ne paslaptis, kad gimdymai palieka žymes moters kūne ir organizme, tačiau kartais tie pokyčiai gali išryškėti tik antrojo nėštumo metu ar pagimdžius antrąjį vaikelį.
Antrojo nėštumo metu moterims anksčiau, lyginant pagal savaites, pasireiškia hemorojus, venų varikozė, įprastai greičiau pajuntami ir pirmieji vaisiaus judesiai bei paruošiamieji sąrėmiai.
Plačiau skaitykite:
Ar antrą kartą gimdant kūdikis gims anksčiau?
Tikroji tiesa – jog iš tikrųjų neįmanoma nuspėti, kada tiksliai gimdysite, nesvarbu, ar kūdikis būtų pirmas, ar penktas. Jeigu pirmojo nėštumo metu patyrėte priešlaikinį gimdymą, kažkiek padidėja tikimybė, kad ir vėl teks gimdyti anksčiau ir turėsite ankstuką.
O jei pirmasis vaikas gimė išnešiotas, nors ir dviem ar trimis savaitėmis anksčiau, nėra jokių įrodymų ar požymių, jog antrasis vaikelis taip pat gims anksčiau numatytosios datos. Gimdymai nevyksta pagal tą patį modelį, tai labai sudėtingų procesų visuma.
Ar antras gimdymas bus trumpesnis?
Pirmą karta gimdančioms mamoms įprastai patariama būti namuose iki tol, kol sąrėmiai tampa reguliarūs ir gana dažnai kartojasi. Tačiau antrojo ir vėlesnių nėštumų metu medikai dažnai skatina moteris į gimdymo namus vykti anksčiau, nes antrą kartą viskas gali vykti kur kas greičiau.
Pavyzdžiui, pirmasis gimdymo etapas (gimdos kaklelio vėrimasis) pirmą kartą gimdysiančioms moterims trunka apie 10–12 valandų, kitoms – 6–8 valandas. Tiesa, kartais pasitaiko ir kitokių proporcijų: atitinkamai iš viso apie 20 val. trukęs pirmasis gimdymas ir gerokai spartesnis nei 12 valandų antrasis gimdymas.
Ar antrasis gimdymas bus lengvesnis ir mažiau skausmingas?
Kai moteris jau pasiruošusi stumti vaikelį, pilvo ir gimdos raumenys jau turi atmintį iš praėjusio gimdymo, yra šiek tiek laisvesni, todėl kartais moteriai tenka įdėti mažiau pastangų, nebelieka naujumo, mokymosi ir pratinimosi momento.
Moterims, gimdančioms antrą kartą, taip pat daug rečiau prireikia epidurinės nejautros (epiduro), jos daug geriau perpranta ir panaudoja alternatyvius skausmo malšinimo būdus – maudynes vonioje ar duše, masažą, kvėpavimo technikas ir t. t.
Ir nors dažnai antrasis gimdymas būna lengvesnis, niekas nesuteikia 100 proc. garantijos, kad taip bus ir jums. Visuomet išlieka tikimybė, kad:
- Kūdikis bus stambesnis nei buvo apskaičiuota, todėl gimdymas gali tapti sudėtingesnis;
- Kūdikis gali atsidurti netinkamoje padėtyje;
- Gali kilti kitų komplikacijų;
- Dėl įvairių kitų priežasčių ir aplinkybių viskas vyksta ne taip, kaip tikėtasi.
Antrasis gimdymas gali būti visoks. Verta tikėtis geriausio scenarijaus, bet būti pasiruošus ir ne tokiems palankiems scenarijams.
Antras gimdymas: cezario pjūvio tikimybė ir instrumentinis užbaigimas
Tikimybė, kad antrojo gimdymo metu prireiks cezario pjūvio, panaudoti vakuumą arba žnyples, yra nedidelė, jei gimdymas prasideda spontaniškai, ir gana didelė, jei gimdymas yra skatinamas medikamentais ar kitais metodais.
Kokia tikimybė, kad per antrąjį gimdymą bus atlikta cezario pjūvio operacija?
Jei pirmąjį kūdikį gimdėte natūraliai (per makštį), tikimybė, kad antrasis vaikelis gims tokiu pat būdu, yra 96 proc.
Kituose šaltiniuose teigiama, kad moterims, kurios pirmą kūdikį pagimdė natūraliai, tikimybė, kad gimdant antrąjį vaikelį prireiks atlikti cezario pjūvį – mažesnė nei 2 proc. Taip pat jei pirmą kartą gimdant buvo atliktas cezario pjūvis, tai jokiu būdu nereiškia, kad analogiškos operacijos prireiks antrojo gimdymo metu. Maždaug 80 proc. tokių moterų antrąjį kartą pagimdo natūraliai. Taigi, maždaug 1 iš 5 moterų gimdant antrą kartą ir vėl prireiks atlikti cezario pjūvio operaciją.
Kokia tikimybė, kad gimdymą teks užbaigti instrumentais?
Jei pirmą kartą užbaigiant nėštumą buvo panaudotos chirurginės replės, tikimybė, kad antrą kartą per makštį pagimdysite normaliai – didesnė nei 80 proc. O jeigu buvo panaudotas vakuuminis ekstraktorius, tikimybė, kad kūdikis gims įprastu būdu per makštį – 91 proc.
Jei pirmasis kūdikis neapsivertė, ar ir antrasis „sėdės“?
Jei pirmojo nėštumo metu vaikelis gimdoje neapsivertė (tai vadinama sėdmenine pirmeiga), nemanoma, kad tai gali daryti poveikį antrajam gimdymui. Antrasis kūdikis gali lengviau pasisukti gimdoje.
Ar ir antrą kartą reikės kirpti tarpvietę?
Jei gimdant pirmą kartą prireikė kirpti tarpvietę (kitaip tariant, buvo atlikta epiziotomija), daug mažesnė tikimybė, kad šios procedūros prireiks ir antrą kartą. Ir nesvarbu, kad antragimiai paprastai sveria daugiau, lyginant su pirmagimiais.
Atsigavimo laikotarpis po antrojo gimdymo
Po pirmojo gimdymo organizmas įprastai atsigauna per 6 savaites, o po antrojo gimdymo kaip tik gali prireikti daugiau laiko, kol gimdyvė visiškai atsigaus. Atsigavimo laikas priklauso nuo įvairių individualių aplinkybių.
Antrąjį vaikelį pagimdžiusios moterys gali pastebėti, kad pasiliko daugiau kilogramų, labiau išryškėjo strijos, susilpnėjo dubens dugno raumenys, išplatėjo klubai ir atsiskyrė pilvo raumenys (tai vadinama pilvo raumenų diastaze). Kai kurie iš šių pokyčių gali būti ilgalaikiai (pavyzdžiui, platesni nei anksčiau klubai), kai kuriuos sutrikimus (pavyzdžiui, pilvo raumenų išsiskyrimą) reikės gydyti.
Gimdymas yra didelis ir sunkus fizinis darbas, o kūnas neįtikėtinai puikiai su tuo susitvarko. Visiškai natūralu, kad po antrojo vaikelio gimimo galite ir atrodyti, ir jaustis kiek kitaip, lyginant su pirmuoju gimdymu.
Pirmas termino diena, antras diena pries, o jaunelis uzsibuvo,
gime savaite po termino