Krūtinės niežėjimas nėštumo metu

Krūtinės niežėjimas nėštumo metu Prostock-studio | Shutterstock.com

Įprasti nėštumo negalavimai – pykinimas, vėmimas, didelis nuovargis, lydimas nemigos, keisto maisto potraukis, pavyzdžiui, raugintiems agurkėliams ir tortui vidury nakties. Tačiau dalis nėščiųjų pastebi ir dar vieną – mažai aptartą ir neįprastą nėštumo ypatumą – niežtinčią krūtinę.

Jau pirmosiomis nėštumo savaitėmis krūtys gali patinti, tapti jautrios, padidėti. Greta šių požymių gali pradėti niežėti ir krūtų odą.

Priežasčių, kodėl nėštumo metu gali niežėti krūtis ir spenelius, yra ne viena. Daugelis jų susijusios su odos dirginimu ar hormonų pokyčiais. Kartais niežulys taip vargina, kad tenka apsilankyti pas gydytoją. Kaip žinoti, ar tai – įprasta nėštumo dalis, ar rimtas sutrikimas?

Krūtų niežėjimo nėštumo metu priežastys

Hormonų pokyčiai

Nėštumo metu, o ypač artėjant gimdymo terminui, hormonų pusiausvyra pakinta. Kintant hormonų balansui atsiranda įvairių neįprastų simptomų, įskaitant ir odos niežėjimą. Tai visiškai normalu.

Odos tempimasis

Vaisiui augant, nėščiosios oda išsitempia, padidėja kūno svoris. Labai dažnai ant pilvo, krūtų, klubų, sėdmenų ir ant kitų kūno dalių atsiranda strijų. Joms susidarant nėščiosios dažnai jaučia niežulį, deginimo jausmą.

Strijų gali būti įvairių atspalvių – raudonos, rožinės, melsvos ar net violetinės. Laikui bėgant strijos tampa šviesesnės.

Egzema

Egzema – lėtinis odos uždegimas, kurio metu ant odos atsiranda rausvų, šiurkščių, pleiskanojančių plotelių, kuriuos intensyviai niežti. Ši būklė – egzema. Tai viena labiausiai paplitusių odos būklių nėštumo metu. Egzemos požymių gali atsirasti tiek ant krūtų, tiek ir ant kitų kūno dalių.

Plačiau skaitykite:

Dilgėlinė nėščiųjų dermatozė (PUPPP)

Nėštumo pabaigoje pilvą gali išberti raudonais, niežtinčiais mazgeliais, primenančiais įsidilginus atsirandantį bėrimą – tai dilgėlinė nėščiųjų dermatozė (PUPPP). Iki šiol neaišku, kas sukelia šią ligą.

Gali atsirasti tiek pavienių bėrimų, tiek išberti didesnius odos plotus. Paprastai bėrimai plinta nuo pilvo iki krūtų, šlaunų ir sėdmenų. Ši būklė nepavojinga nei nėščiajai, nei besivystančiam kūdikiui, tačiau ji nemaloni, todėl dilgėlinę prireikia gydyti.

Daugiau skaitykite:

Bėrimas po krūtimis

Užsienio literatūroje bėrimai po krūtine dažnai vadinami intertrigo terminu. Jie gali atsirasti bet kada – ne vien tik nėštumo metu nuo drėgmės, karščio ar trinties. Tiesa, nėštumo metu bėrimai dažnai kamuoja vasarą: galite pastebėti raudonus bėrimus, odą gali pradėti niežėti, būdingas ir šlapiavimas, įtrūkimai, skausmas.

Kaip sumažinti krūtų niežulį?

  • Gerkite pakankamai vandens. Nėščiosioms reikia išgerti apie 3 litrus skysčių. Net ir lengvos formos dehidratacijos požymis – išsausėjusi oda. Ją gali niežėti.
  • Dėvėkite natūralių pluoštų drabužius. Medvilnė ir kiti natūralūs pluoštai, kaip, pavyzdžiui, bambukai, nesulaiko prakaito, kaip tai daro sintetiniai audiniai.
  • Įsigykite dydžiu didesnę liemenėlę. Dėvint laisvesnę liemenėlę jausitės mažiau suvaržyta, oda kvėpuos.
  • Odą dažniau vėsinkite. Kamuojant niežuliui geriau ne nuolatos kasytis, bet maudytis po vėsiu dušu arba užsidėti ant krūtų drėgną rankšluostį.
  • Naudokite drėkinamąsias priemones. Tiktų raminamasis arba drėkinamasis kremas, taukmedžio, kakavos sviestas, alyvuogių, simondsijų aliejus, kai kurios moterys įtrūkusiems speneliams gydyti naudoja lanoliną, tad, tikėtina, jis apmalšintų ir niežulį. Galite paieškoti priemonių, kurių sudėtyje yra pieno ar hialurono rūgšties, glicerino ir dimetikono.
  • Įsigykite natūralesnį kūno prausiklį. Kūno prausimosi priemonės su dirbtiniais kvapikliais gali pabloginti odos būklę. Paieškokite kosmetikos be potencialiai odą dirginančių komponentų.
  • Sveikai maitinkitės. Strijų išvengti – sudėtinga, tačiau jos taip pat atsiranda greitai augant svoriui. Gydytojai moterims paprastai rekomenduoja nėštumo metu priaugti ne daugiau nei 15 kg, ir tikrai nebūtina valgyti už du: per dieną užtenka vos 300 papildomų kilokalorijų.

Nėštumo metu niežti krūtis: kada kreiptis į gydytoją?

Krūtų niežėjimas gali būti susijęs ir su tam tikrais susirgimais, kai prireikia gydytojo pagalbos.

  • Krūtų ir spenelių pienligė (mielių infekcija). Pienligė gali būti susijusi su makšties grybeline infekcija, spenelių pažeidimu, taip pat ja dažnai suserga antibiotikus neseniai vartojusios nėščiosios. Krūtų ir spenelių pienligės simptomai – niežulys, deginimo jausmas, perštėjimas, skausmas, paraudę, pleiskanojantys speneliai, balti bėrimai aplink juos. Norint išgydyti infekciją gali prireikti receptinių vaistų nuo grybelio.
  • Cholestazė. Nėštumo cholestazė yra kepenų liga, sukelianti stiprų niežėjimą be bėrimo. Paprastai jis pasirodo trečiąjį trimestrą. Susirgus šia liga pirmiausia pradeda niežėti rankas ir kojas, vėliau niežulys plinta po visą odą. Taip pat gali kamuoti pykinimas, prarandamas apetitas, ligai būdingas ir odos bei akių baltymų pageltimas (gelta), todėl pastebėjus šiuos simptomus reikia kuo skubiau konsultuotis su medikais.

Susiję straipsniai

Nemiga nėštumo metu: ar ji kelia pavojų ir ką daryti?

Nemigą nėštumo metu lemia hormonų ir fiziniai kūno pokyčiai, nėštumo nulemti negalavimai ir kt.

Plaukų slinkimas po gimdymo

Plaukai slinkti pradeda po vaikelio gimimo praėjus vidutiniškai apie 3 mėn. ir tai gali tęstis dar maždaug iki 6 mėn. Tai visiškai normalu ir laikina.

Kaip nėštumas negrįžtamai pakeičia moters kūną?

Ko gero, esame girdėjusios, kad po nėštumo moteris niekada nebebūna tokia pat, kaip anksčiau. Dažniausiai taip kalbama apie psichologinius pokyčius.