Vaisiaus judesių sumažėjimas (391)

Nėščia moteris guli ant šono Gajus | Shutterstock.com

Specialistai vienbalsiai sutinka: sumažėjusių vaisiaus judesių jokiu būdu negalima ignoruoti, o stebėti ir fiksuoti juos nuo maždaug trečiojo nėštumo trimestro privalo visos nėščiosios.

Pradėję jaustis vaisiaus judesiai – vienas įdomiausių nėštumo etapų, būsimosios mamos jo ypač laukia. Paprastai nėščioji lengvą plazdėjimą pradeda justi tarp 16 ir 24-osios nėštumo savaitės. Tai priklauso nuo kelių esminių faktorių: kelintas tai nėštumas, kaip nėščioji sugeba atpažinti vaisiaus judesius, moters svorio ir t.t.

Jausdama pilvelio gyventojo judesius, moteris pagaliau galutinai įsisąmonina, kad joje auga nauja gyvybė, po truputį užmezga su ja ryšį.

Tačiau sumažėję vaisiaus judesiai priverčia nėščiąsias sunerimti, o tam tikrais atvejais netgi reiškia, jog vaisiui gresia pavojus. Nerimą dėl sumažėjusių vaisiaus judesių jaučia daugelis nėščiųjų, o gera žinia – jog didžioji dalis mažylių, net jei judesių kurį laiką buvo apmažėję, gimsta visiškai sveiki.

Tipiniai vaisiaus judesiai: kokie jie būna?

Įprastai vaisiaus judesiais vadinamas plazdėjimas, spyris, pasisukimas ar bet koks kitas vaisiaus manevras, kurį moteris jaučia įsčiose. Judesių intensyvumas ir dažnis vaisiui bręstant pasikeis. Judesius nėščioji taip pat junta, kai vaisius žagsi.

Plačiau skaitykite:

Taip pat turėkite omenyje, kad pasitaikys dienų, kai vaisius bus pasyvesnis ir judės mažiau, tad tokiu atveju akylai stebėkite, ar judesiai atsinaujins.

Pirmieji vaisiaus judesiai: kada nėščioji pradeda jausti vaisiaus judesius?

Pirmuosius judesius turėtumėte pajusti ne anksčiau kaip 16 ir ne vėliau kaip 22 nėštumo savaitę, didžiausia tikimybė jų sulaukti yra apie 18-20 nėštumo savaitę.

Įprastai pirmuosius judesius anksčiau pajunta nebe pirmojo vaikelio besilaukiančios moterys - jos jau turi patirtį ir moka anksčiau pastebėti pirmuosius vaisiaus judesius.

Pirmųjų judesių pajautimui įtakos turi ir moters kūno sudėjimas (lieknesnės moterys įprastai vaisiaus judesius pajunta anksčiau) bei placentos padėtis (jei placenta yra priekinėje gimdos dalyje, vaisiaus judesiai pajuntami vėliau ir silpniau).

Plačiau skaitykite:

Kodėl svarbu fiksuoti vaisiaus judesius?

Teigiama, kad vaisiaus judesių stebėjimas ir fiksavimas yra seniausia ir pagrindinė vaisiaus stebėjimo forma. Tai padeda suprasti, ar vaikelis jaučiasi ir auga gerai.

Įprastai jau nuo antrojo nėštumo trimestro kiekvieno vizito metu gydytojas paklaus, ar jaučiate vaisiaus judesius. O vaisiaus judesių sumažėjus, gydymo įstaigos, kurioje prižiūrimas nėštumas, personalas skirs būtiniausius tyrimus, padėsiančius nustatyti vaisiaus būklę.

Dėl kokių priežasčių sumažėja vaisiaus judesių?

Normalios, fiziologinės vaisiaus judesių sumažėjimo priežastys yra šios:

 • Vaisiaus miegas. Jeigu judesių nejaučiate 20–40 min., veikiausiai to priežastis – vaisiaus miego ciklas.
 • Nėščiosios judėjimas, mankšta. Vaisiaus judesių gali sumažėti po intensyvesnio mamos fizinio krūvio. Taip pat jei visą dieną praleidote vaikščiodamos, vaikelis jus siūbavimą ir beveik visą laiką miegos.
 • Lytiniai santykiai. Vaisius įsčiose po sekso kaip tik gali suaktyvėti, bet didžioji dalis vaikelių dėl ritmiškų gimdos susitraukimų, lydimų orgazmo, kaip tik užmiega. Beje, seksas nėštumo metu yra visiškai saugus, nebent gydytojas dėl tam tikrų patologijų kurį laiką patarė susilaikyti.
 • Vaisiaus dydis. Nėštumui einant į pabaigą, vaisiaus judesiai juntami rečiau ir silpniau, nes vaikeliui paprasčiausiai nėra vietos laisviau judėti.

Patologinės vaisiaus judesių sumažėjimo priežastys yra šios:

 • Įvairios patologinės būklės nėtumo metu. Pavyzdžiui, aukštas kraujo spaudimas nėštumo metu (nėščiųjų hipertenzija), preeklampsija ir kt.
 • Įvairios placentos anomalijos: placenta ne visuomet funkcionuoja taip, kaip turėtų. Taip pat dėl priekyje prisitvirtinusios placentos nėščioji prasčiau identifikuoja vaisiaus judesius.
 • Mažas vaisiaus vandenų kiekis. Ši patologija pasitaiko maždaug 4 proc. nėštumų. Vaisiaus vandenų kiekiui sumažėjus, nejaučiama jokių simptomų, išskyrus vienintelį – itin ženklų vaisiaus aktyvumo sumažėjimą. Vaisiaus vandenų lygiui nesusinormalizavus gali tekti gimdyti anksčiau termino.
 • Didelis vaisiaus vandenų kiekis. Patologija diagnozuojama apie 1 proc. nėštumų. Pagrindinės priežastys – netinkamai gydomas gestacinis (nėščiųjų) diabetas, daugiavaisis nėštumas. Jeigu vaisiaus vandenų kiekis yra per didelis, judesiai jaučiami prasčiau.
 • Vaisiaus hipoksija. Prieš gimdymą arba jo metu gali sutrikti kūdikio aprūpinimas deguonimi. Dėl to smarkiai ir staiga sulėtėja vaisiaus judesiai. Jei vaisiui stinga deguonies, taip pat skubiai gali būti atliekamas cezario pjūvis.
 • Vaisiaus žūtis. Dėl patologijų, nesuderinamų su gyvybe, vaisius gali žūti, tad judesiai išnyksta.

Kada reikėtų skaičiuoti vaisiaus judesius?

Dauguma gydytojų rekomenduoja po 28-os savaitės bent kartą per dieną skaičiuoti vaisiaus judesius.

Jei nėštumas priklauso rizikos grupei, judesius skaičiuoti gali tekti ir dažniau.

Kaip skaičiuoti vaisiaus judesius?

 • Pasirinkite dienos metą, kai vaikelis įprastai būna aktyviausias;
 • Atsisėskite, o dar geriau – prigulkite ant šono: taip jūsų neblaškys jūsų pačios judesiai ir bus lengviau pajausti vaikelio judesius;
 • Suskaičiuokite ir užsirašykite, per kiek laiko pajausite 10 atskirų vaikelio judesių: spyrių, kumštelėjimų ar viso kūno judesių.

Šiuos dešimt judesių turėtumėte pajusti per dvi valandas, tačiau paprastai tai netrunka taip ilgai: 10 judesių galite suskaičiuoti ir per pirmąsias 10 minučių.

Jei per dvi valandas nesuskaičiuojate dešimties judesių, skambinkite nėštumą prižiūrinčiam gydytojui.

Plačiau skaitykite:

Ką daryti, jeigu sumažėja vaisiaus judesių?

Idealiu atveju per 2 valandas turėtumėte pajusti maždaug 10 vaisiaus judesių, bet jei mažylis nepasiekia šio „normatyvo“, viskas gerai. Judesius tą pačią dieną dar kartą fiksuokite vėliau, kai vaisius bus aktyvesnis.

Jeigu visą dieną nejaučiate vaisiaus judesių, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Vaisiaus judesių sumažėjimas gali būti fiziologinis, t.y. normalus ir nekeliantis nerimo, tačiau labai staigus, drastiškas vaisiaus judesių sumažėjimas ar jų išnykimas turėtų neraminti.

Kartais, sumažėjus vaisiaus judesių, gali būti skatinamas gimdymas, atliekamas cezario pjūvis, naujagimiai guldomi į intensyviosios terapijos skyrių ir kt.

Ar vaisiaus judesių gali būti per daug?

Įprastai aktyvus vaisius = sveikas vaisius ir dažnas vaisiaus judėjimas, vis stiprėjantys judesiai yra laikomi geru ženklu.

Netruksite pastebėti vaisiaus aktyvumo cikliškumą - daugelis besivystančių mažylių yra aktyvesni tam tikru paros metu. Kartais vaisiaus judesių gali ir nepadaugėti, tačiau galite imti juos ryškiau jausti, pavyzdžiui, ramiai gulint ar pavalgius, kuomet išsipūtęs skrandis tarsi „priremia“ vaisių arčiau pilvo sienos.

Vis tik, staigus ir labai didelis vaisiaus judesių padidėjimas gali būti siejamas su patologinėmis vaisiaus būklėmis, pavyzdžiui, su virkštele susijusiomis komplikacijomis, placentos atšoka ir kt. Tad pajutus neįprastai intensyvius vaisiaus judesius (o ypač jeigu juos lydi ir kiti simptomai, pavyzdžiui, kraujavimas), būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

Susiję straipsniai

Placentos pirmeiga

Placentos pirmeiga – nėštumo patologija, kai placenta yra prisitvirtinusi gimdos apačioje, o vidiniai gimdos kaklelio žiomenys yra uždengiami.

Hematoma gimdoje nėštumo metu

Hematoma – tai tarp gemalo dangalų atsiradusi kraujosruva. 20 proc. kraujavimo pirmąjį nėštumo trimestrą atvejų lemia hematomos.

Vaisiaus augimo sulėtėjimas

Vaisiaus augimo sulėtėjimas yra būklė, kai vaisius gimdoje yra mažesnis, nei turėtų būti atsižvelgiant į nėštumo savaičių skaičių.

Naujausi komentarai

 1. Pipirelis
  Pipirelis prieš 1 m.

  akvileeb1 parašė:
  Sveikos. Man dabar 22savaitė, balandžio 20 pajaučiau pirmus judesius, na ne tik pajaučiau, bet ir pamačiau, ir buvo labai labai stiprūs. Dabar jau antra diena, kai …

  Labas,

  Darbo metu silpniau jaučiau judesius, nes mintys buvo kitur. Darbas fizinis. Bet vos prisėsdavau, visi jausmai ir spyriai grįždavo

  Gyd.rekomendavo - ko nors užvalgyt ar šalto išgert, gult ant šono ir per pusvalandį 5 aiškūs judesiai. Jei nėra - dar 30 min. Jei pokyčių nėra - ligoninė

  Ir šiaip, visada kartojo - kas neaišku, eistra atveju nėštukėms talonėliai skiriami pas ginekologus arba važiuot ligoninėn, irgi neišvaro

 2. User has not uploaded an avatar
  RobertaRoberta prieš 11 mėn.

  Sveikos, o ar kam buvo prieš pat gimdymą sumažėjo stipriai judesiukai? Mums kelios dienos iki termino, vakar buvo labai aktyvi, šiandien beveik visa diena ramuma, galvoju ar čia ta viena diena viskas ok ir vaikutis šiandien ramesnis, ar jeigu iki vakaro nesuaktyves reikėtų važiuoti tikrinis? Kada ta riba kai reik sunerimt?🤔

 3. PalaimintaMAMA
  PalaimintaMAMA prieš 11 mėn.

  RobertaRoberta parašė:
  Sveikos, o ar kam buvo prieš pat gimdymą sumažėjo stipriai judesiukai? Mums kelios dienos iki termino, vakar buvo labai aktyvi, šiandien beveik visa diena ramuma, g…

  Geriau važiuot. Mano draugei taip buvo, jau buvo žali vandenys. Iki termino savaitė likus buvo. Gerai, kad nuvažiavo

 4. User has not uploaded an avatar
  Pumpukas prieš 11 mėn.

  RobertaRoberta parašė:
  Sveikos, o ar kam buvo prieš pat gimdymą sumažėjo stipriai judesiukai? Mums kelios dienos iki termino, vakar buvo labai aktyvi, šiandien beveik visa diena ramuma, g…

  Sveiki, važiuokite į priimamąjį, bus pačiai ramiau. Man taip buvo, aš laukiau visą dieną, vakare jau teko važiuoti, nes pasirodė kraujas. Vaisiaus širdies ritmas jau buvo sutrikęs, darė ekstrą cezarį, viskas baigėsi gerai, bet nežinau kas būtų buvę jei laukčiau ilgiau. Vis pagalvoju kokia buvau kvaila, nes lyg ir buvo nesmagu važuoti į priimamąjį. Pamoką išmokau, jei kyla kokių abejonių visada geriau pasitikrinti nei laukti. Personalas buvo malonus, taigi tikrai nereikia ,,bijoti'' važiuoti į priimamąjį be svarios priežasties, nes ir jūsų psichologinė būsena yra svarbi. Sėkmės

 5. Jelis prieš 11 mėn.

  RobertaRoberta parašė:
  Sveikos, o ar kam buvo prieš pat gimdymą sumažėjo stipriai judesiukai? Mums kelios dienos iki termino, vakar buvo labai aktyvi, šiandien beveik visa diena ramuma, g…

  Neturetu taip buti,tikiuosi nuvaziavot i priimamaji...