Apsilankymas pas ginekologą po gimdymo (19)

Apsilankymas pas ginekologą po gimdymo Peakstock | Shutterstock.com

Nemaža dalis gimdyvių kovoja su įvairiais nepatogumais, skausmu, užsitęsusiu kraujavimu, galiausiai, nerimu, nuovargiu ir kitais sunkumais, susijusiais su motinyste. Šiuo metu labai svarbi nenutrūkstama medikų priežiūra, o kertinis – pirmasis apsilankymas pas ginekologą po gimdymo.

Apžiūros po gimdymo yra svarbios, nes padeda įvertinti moters fizinę ir ne mažiau svarbią emocinę savijautą, išspręsti bet kokias problemas ar rasti atsakymus į neraminančius klausimus, gauti patikimų rekomendacijų, kaip greičiau atgauti jėgas.

Kodėl dar pogimdyminė priežiūra yra tokia svarbi?

Nors pagrindinis dėmesys po gimdymo skiriamas naujagimio sveikatai ir gerovei, taip pat labai svarbu puoselėti ir gimdyvės sveikatą.

Pagrindinis apžiūros praėjus kelioms savaitėms po gimdymo tikslas – įvertinti, kaip jaučiasi moteris, įsitikinti, kad nekilo komplikacijų. 

Tarptautinė statistika rodo, kad šiuos patikrinimus po gimdymo praleidžia apie 40 proc. neseniai vaikelio susilaukusių moterų. Tačiau net jei moteris ir jaučiasi gerai, svarbu nuvykti į konsultaciją: ji padės išvengti su ginekologine sveikata (ir ne tik) susijusių sveikatos problemų, kurias galėjo paaštrinti gimdymas.

Dar svarbiau klinikoje apsilankyti, jei moteris patyrė persileidimą, vaikelis žuvo įsčiose arba netrukus po gimimo. Tokiu atveju verta, kad apžiūrėtų ne tik akušeris ginekologas, bet ir konsultuotis su genetikos specialistu, kuris gali padėti išsiaiškinti, kas atsitiko, ar moteriai analogiška rizika išlieka ir kito nėštumo metu.

Kada po gimdymo pirmą kartą reikėtų apsilankyti pas ginekologą?

Įprastai visoms gimdyvėms, jeigu gimdymas buvo sklandus ir neprireikė didesnių intervencijų, apsilankyti pas ginekologą apžiūrai rekomenduojama po 6–8 sav. nuo gimdymo datos.

Tačiau jeigu gimdymo metu kilo komplikacijų, moterų gali būti prašoma atvykti ir nuo gimdymo praėjus ir vos 1 ar 2 sav. 

Tad apsilankymą pas gydytoją svarbu planuoti, atsižvelgus į gydytojų, prižiūrėjusių pacientę gimdymo namuose, rekomendacijas.

Kokius klausimus reikėtų gydytojui užduoti pirmą kartą apsilankius po gimdymo?

Klausimai, dažniausiai neraminantys moteris po gimdymo (žinoma, kiekvienai moteriai gali kilti įvairių klausimų, tad pravartu juos užsirašyti):

  • Ar skausmas ir kraujavimas šiuo laikotarpiu yra normalu?
  • Ar jau galima atnaujinti seksualinį gyvenimą po gimdymo?
  • Ar juntami pojūčiai sekso metu yra normalūs? Ką daryti, jeigu lytiniai santykiai yra skausmingi
  • Kokia kontracepcija po gimdymo tinka šios pacientės atveju?
  • Ar tinkamai sugijo gimdymo metu kirpta ar plyšusi tarpvietė?
  • Ar tinkamai sugijo cezario pjūvio randas?
  • Ar pojūčiai, juntami po gimdymo yra normalūs?
  • Kaip elgtis, jeigu pasireiškė šlapimo nelaikymas arba šlapinantis juntamas skausmas?
  • Kaip elgtis susidūrus su žindymo ar kitomis naujagimio priežiūros problemomis?
  • Kada vėl galima planuoti naują nėštumą?
  • Ką daryti dėl dujų kaupimosi ir vidurių užkietėjimo?
  • Ką daryti, jeigu miegas – labai prastas, kamuoja stiprus nuovargis?
  • Ar normalu jausti depresijos, nerimo simptomus?

Tiesa, išsamiai apžiūrėti ir atsakyti į visus aktualius klausimus gydytojas per 20–30 min. vizitą gali ir nespėti, todėl drąsiai registruokitės dar kartą arba apsilankykite pas savo šeimos gydytoją. Gydytojui ginekologui verta užduoti klausimus, susijusius su lytine sveikata, o bendrosios praktikos gydytojas gali atsakyti į visus kitus klausimus.

Pogimdyminis vizitas pas ginekologą: kaip viskas vyksta?

Vizito tikslas – padėti užtikrinti, kad gimdyvė greičiau atsigautų ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai.

Įprastai susitikimo metu laiko skiriama šiems aspektams:

  • Apžiūra (fizinis patikrinimas). Gydytojas įvertins, ar viskas tinkamai gyja, gimda susitraukė iki reikiamo dydžio, ar nėra jokių požymių, kurie galėtų įspėti apie pogimdymines komplikacijas. Apžiūros metu dažniausiai atliekamas ultragarsinis tyrimas (jo metu apžiūrima makštis, gimda, gimdos kaklelis ir kt.), pilvo apčiuopa, padedanti įvertinti pilvo srities ir gimdos dydį, taip pat matuojami moters kraujospūdis ir pulsas. Ji gimdymo metu buvo atliekama epiziotomija arba makštis plyšo savaime arba jei buvo atliktas cezario pjūvis, gydytojas apžiūrės, ar viskas gerai sugijo, įvertins randus.
  • Krūtų apžiūra. Jei maitinate krūtimi, gydytojas paklaus, ar pavyksta žindyti sklandžiai, o prireikus apžiūrės krūtis, rekomenduos kreiptis į žindymo konsultantę ar pan.
  • Psichologinės ir emocinės moters sveikatos įvertinimas. Gydytojas pasiteiraus apie gimdyvės emocinę būklę, nerimo požymius, depresiją, nuotaikos pokyčius. Ir nors visiškai normalu, kad po gimdymo moteris jaučiasi išsekusi ir patiria vadinamąją motinystės melancholiją, tačiau užsitęsęs liūdesys ir nerimas jau gali signalizuoti apie prasidedančią pogimdyminę depresiją. 2024 m. viduryje įsigaliojo naujoji tvarka, kurioje numatyta, jog nėščiosios ar neseniai pagimdžiusios moters profilaktinio apsilankymo metu gydytojas turi pasiteirauti apie jos emocinę sveikatą, užduoti klausimus apie nuotaikos pokyčius, o jei pacientės emocinė būsena prasta, jos prašoma užpildyti Edinburgo pogimdyminės depresijos klausimyną.
  • Lytinio gyvenimo klausimai. Gydytojas užduos klausimų ir apie seksualinę sveikatą bei informuos, ar jau galima atnaujinti lytinį gyvenimą. Jeigu tai įvyko dar iki šio vizito, gydytojas paklaus, ar sekso metu nejautėte skausmo, ar neatsirado problemų dėl makšties sausumo, libido pokyčių ir pan.
  • Galimybė grįžti prie aktyvios veiklos. Gydytojas gali patarti ir dėl aktyvios veiklos po gimdymo. Po šios apžiūros žinosite, ar galite pradėti sportuoti intensyviau. Atminkite, kad po gimdymo fizinį krūvį reikia didinti labai po truputį, palaipsniui.
  • Tolesnis šeimos planavimas. Nesvarbu, ar netolimoje ateityje planuojate susilaukti dar vieno kūdikio, ar ne, gydytojas patars, kokios kontraceptinės priemonės yra tinkamiausios, ypač jeigu žindote.

Kada vėl reikėtų apsilankyti pas ginekologą?

Vėliau analogiškai svarbu reguliariai lankytis pas ginekologą ir šeimos gydytoją. 

Net jei neturite jokių nusiskundimų, vertėtų pas ginekologą ir šeimos gydytoją profilaktiškai apsilankyti kartą per metus, atlikti profilaktinius tyrimus, dalyvauti ligų prevencijos programose

Reikėtų žinoti, kad nėštumas turi įtakos moters sveikatai. Pavyzdžiui, jei nėštumo metu vargino aukštas kraujospūdis (pasireiškė nėščiųjų hipertenzija), ateityje gali kilti didesnė rizika susirgti širdies ligomis. Tą patį galima pasakyti ir apie gestacinį (nėščiųjų) diabetą. Tačiau bendradarbiaudamos su gydytojais, moterys šią riziką gali ženkliai sumažinti.

Susiję straipsniai

Dažniausios ginekologinės ligos: simptomai, priežastys, gydymas

Sutrikus įprastam mėnesinių ciklui, pajutus niežulį, pastebėjus neįprastas iškyras, kamuojant skausmui reikėtų nedelsiant kreiptis į specialistus.

Ginekologo apžiūra: kaip ji vyksta ir kaip pasiruošti?

Idealiu atveju sveikai moteriai pas ginekologą profilaktiškai reikėtų apsilankyti bent kartą per metus.

Bakterinė vaginozė (makšties disbakteriozė)

Bakterinė vaginozė (kitaip dar vadinama makšties disbakterioze) – tai reprodukcinio amžiaus moterims bene dažniausiai pasitaikanti makšties infekcija.

Naujausi komentarai

  1. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 10 m.

    Eglutes mama Renata parašė:
    Sveikutes Man gimdymo namuose sake kada reik pas gine pasirodyt,bet as pasimeciau tarp dienu ir nebezinau kada reik tiksliai pasirodyt vizitui pas savo…

    Po 6sav. Arba bent jau nustojus kraujuot.

  2. princesita prieš 10 m.

    as ejau po dvieju men kazkur, apziurejo siuvimo vieta, patikrino ar viskas gerai, paklause ar noriu kokiu kontraceptiniu priemoniu ir viskas

  3. Eglės mama Renata prieš 10 m.

    Aciu uz informacija

  4. Fyja
    Fyja prieš 10 m.

    As kai ejau tai sodino ant kedes apziurejo greit ir viskas po to dar randa pasiziurejo nes buvo darytas CP ir tiek. O su vyru neislaukem ir pasidziaugem vienas kitu anksciau. Tai kai ginekologe uzklause ar jau mylejomes tai kai atsakiau tęigiamai net akys issoko. Matyt butinai reikejo islaukt termino kada bus galima ir ne anksciau

  5. User has not uploaded an avatar
    braske34 prieš 10 m.

    renamart parašė:
    Abu kartus sodino, ir tepineli paime. Uzdegimukai buvo, tad teko zvakuciu panaudot.. Zinoma klause kaip jauciuos ir pan. ..

    sveikutes, norejau paklaust kokie uzdegimukai ir ka vartojot?nes jau nebelaiko nervai, 4men po gimdymo 3ginekologai ir skirtingos nuomenos-buvo uzdegimas, tepinelyje-leukocitai ir kokai-vartojau macmiror, lyg pagerejo, leukocitu neliko, tik kokai, liepe vartot feminella vagi C, grauzia man jos, nuejau savaite po vartojimo, vel paraudus makstis, paeme onkociotologini, liepe Gynalgyn, bet pazejau kad ten tabletes, bijau ka ir bedet kad negrauztu, nes sausa ten siaubingai, po apziuros net kraujuko buna
    jau galvoju gal man savarankiskai suvartot feminela hialosoft